Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jacek Karpiński - nie żyje.

21 Lut 2010 20:05 15112 65
 • #3 21 Lut 2010 23:38
  Krzysiek16
  Poziom 24  

  Wstyd, że o takich ludziach nie uczą w szkole. Mam kolegę, maniaka komputerów. Nie ma pojęcia, kto to Jacek Karpiński. Aż diabli biorą (i pewnie nie tylko mnie), że nikt takich ludzi nie potrafi docenić.

 • #5 22 Lut 2010 00:33
  submariner
  Poziom 32  

  Wyrazy wspolczucia, niestety Polska to bardzo fatalny kraj dla ludzi , ktorzy cos tworza , za duzo do powiedzenia maja wszelkie cwaniackie typy , jednym slowem policyjny i bandycki kraj.

 • #6 22 Lut 2010 02:56
  XsaperX
  Poziom 16  

  Uczę się w technikum elektronicznym i nikt nie wspomniał jeszcze na żadnej lekcji o nim :( Większość nauczycieli przedmiotów technicznych nie wie kto to jest :O. Aż wstyd. Dla mnie jest masterem i wzorem. Szkoda, że Polska przypomniała sobie o nim dopiero po śmierci...

 • #7 22 Lut 2010 02:58
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  A potem się dziwią, że masa ludzi woli kochać Polskę z oddali, czytaj z bezpiecznej odległości, do tego budując dobrobyt innych nacji zamiast własnej. :(

 • #8 22 Lut 2010 07:17
  mobor
  Poziom 22  

  Kochani- to w jakiej Polsce żyjemy- zawdzieczamy wyłącznie sobie wybierając tych a nie innych ludzi do parlamenu czy do samorzadu

  Wylewanie krokodylich łez nad losem jednego czy drugiego cżłowieka jest w tym momencie nie na miejscu gdyż taki los nie zgotowało mu Panstwo ale...wyborcy
  Ze przypomnę losy Pan Kluski któego Panstwo pusciło z torbami a winni tego urzędnicy cały czas mają sie z pyszna


  Warto też dodać ze nie było czegos takiego jak "Plan Balcerowicza" tylko był plan Joefrey'a Sachs'a do którego ten ostatni przekonywał /przy wódce/ Jacka Kuronia, Michnika i innych "bohaterów" którzy nadawali sie tak do gospodarki jak niejaki Klich /psychiatra z wykształcenia/ do kierowania Polską armią
  Efekty wszyscy widzimy
  Dosć powiedzieć że po 3 rozbiorach i 1 wojnie swiatowej w ciągu 20 lat Polska była w stanie zbudować siec dróg, wybudowano Gdynię /miasto-port/ uniezalezniajac się od Gdanska....A dziś ? Przez ostatnie 20 lat tylko sprzedajemy /a raczej pozwalamy się okradać róznym cwaniakom i hochsztaplerom którzy tylko z nzawy mienią się politykami. W Stanach mieliby dawno zafundowane "wczasy" a'la Maddolf/

 • #9 22 Lut 2010 07:49
  kaerb
  Poziom 12  

  Prawda, niestety teraz u nas jest taki dziwny klimat, że wybitną jednostkę trzeba zrównać do poziomu ogółu...

 • #10 22 Lut 2010 09:43
  SQ2HCE
  Poziom 12  

  Prawda, Kolega Mobor ma racje. Nie wszystko stracone, gdy mamy no to nasze polskie piekiełko jakiś wpływ - mały bo mały , to nie zapominajmy o takich ludziach jak Pan Karpiński.
  O Karpińskim słyszałem już jakieś 20 lat temu, ale też od znajomych. Nie jest to niestety wiedza szkolna.
  Pamiętajcie szystko w waszych rękach.

 • #11 22 Lut 2010 09:45
  Logi
  Poziom 19  

  Poświęćmy może ten wątek Karpińskiemu bo wydaje mi się że w pełni na to zasłużył. Pomijając polityczne aspekty jego życia to od strony technicznej był kimś niepowtarzalnym. Jak dziś, z perspektywy czasu czyta o rzeczach nad którymi pracował to łatwiej nam docenić jego geniusz. Faktem jest że bardzo przykro jest gdy się wie ile z tego zostało zmarnowane przez innych ludzi. Mimo wszystko warto pamiętać o takim człowieku. Chylę przed nim czoła.

 • #12 22 Lut 2010 10:19
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 38  

  W Polsce każdy wybitny indywidualista, czy geniusz bedzie poniżany i wyśmiewany tylko dlatego ze swoja postawą pokazuje jak marni , nikczemni i prymitywni sa jego przeciwnicy i TO jest właśnie odczuwane przez NICH jako największe zagrożenie- nie jego wiedza i potencjał, tylko obnażenie ICH prawdziwej nicości.

  Niestety w naszej historii (techniki) jest wielu takich ludzi, o których nic się nawet nie wspomina.

  Podobna postacią , choć docenioną jest Karol Wojtyła, którego beatyfikacja ( osobiście uważam że nikomu nie jest potrzebna- poza propaganda, bo jaki był wszyscy wiemy) bedzie przeciągana przez Watykan, bo postać ta obnaża nikczemność i zakłamanie większości papieży ( z kilkoma wyjątkami), którzy to powinni od zawsze robić to co robił Wojtyła, a nie zamykać sie w złotej skorupie Watykanu zdala od "blebsu i tłuszczy".

 • #13 22 Lut 2010 12:28
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Jesteśmy dziwnym Narodem pamiętamy o gwiazdkach jednego sezonu dukających coś tam w telenowelach a nie pamiętamy (gorzej, często nawet ich niszczymy), o ludziach, którzy tworzą to co obecnie jest wyznacznikiem nowoczesności, na czym bazuje większość obecnych dziedzin życia.

  Ilu z przeciętnych Polaków kojarzy takie nazwiska jak:

  Jan Czochralski, polski chemik i metalurg, autor metody produkcji monokryształów metali i krzemu (na tym ostatnim odkryciu z 1916 roku opiera się cała obecna mikroelektronika).


  Stefan Bryła inżynier budowlany, twórca mostów i konstrukcji stalowych autor pierwszych na świecie przepisów spawania konstrukcji stalowych.

  Stefan Drzewiecki, inżynier wynalazca, pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej. Konstruktor pierwszej serii 50 okrętów podwodnych o napędzie mięśniowym (1881), pierwszego okrętu podwodnego z napędem elektrycznym(1884), autor ogólnej teorii napędów śrubowych i śmigłowych (1920).


  Mieczysław Bekker, absolwent Politechniki Warszawskiej, naukowiec i wynalazca, szef zespołu konstrukcyjnego, który opracował Lunar Roving Vehicle (znany też jako Lunar Rover), pojazd do eksploracji powierzchni Księżyca.

  Janusz Groszkowski - absolwent Politechniki Warszawskiej i jednocześnie najmłodszy jej profesor. Autor prac z dziedziny wytwarzania i stabilizacji drgań elektrycznych, technologii wysokiej próżni i konstrukcji lamp elektronowych. Twórca tzw. metody harmonicznych Groszkowskiego, używanej do analizy drgań elektrycznych w obwodach nieliniowych. Rozszyfrował system sterowania rakiet V1 i V2, których to części przechwyciło AK.

  Tadeusz Heftman - ojciec polskiego krótkofalarstwa, konstruktor radiostacji dla polskiego wywiadu.

  Józef Hofman - pianista i wynalazca, posiadacz 70 różnych patentów, w tym na: pneumatyczne resory do samochodów i samolotów, wycieraczki samochodowe, urządzenie do pomiaru siły nacisku pianisty na klawisze fortepianu.


  Jan Łukasiewicz - logik, matematyk, filozof. Twórca znanej w informatyce metody beznawiasowego zapisu operacji matematycznych znanej jako Odwrotna Notacja Polska ( Reverse Polish Notation), używanej np. w języku Forth, w Postscripcie, w kalkulatorach firmy Hewlett-Packard.

  Ignacy Łukasiewicz - wynalazca lampy naftowej, twórca przemysłu naftowego (jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści niesione przez ropę naftową).

  Tadeusz Sendzimir - absolwent Politechniki Lwowskiej, autor metody galwanizacji blach stalowych na skalę przemysłową i metod walcowania na zimno cienkich blach stalowych.

  Kazimierz Żegleń i Jan Szczepanik - wynalazcy kamizelki kuloodpornej.

  Mieczysław Wolfke - polski fizyk, prekursor telewizji i holografii. Odkrywca (wraz z Willemem Keesomem) Helu-2. W 1920 roku, 28 lat przed Denisem Gaborem, odkrył podstawy holografii (o czym wspomniał Gabor odbierając w 1971 Nagrodę Nobla).


  Aleksander Ostrzeniewski - polski inżynier kolejowy i wynalazca. Już w 1881 roku pracował nad opracowaniem siłowni wykorzystującej pływy morskie.

  Izrael Abraham Staffel - polski zegarmistrz i mechanik, wynalazca anemometru i konstruktor mechanicznego arytmometru wykonującego 4 podstawowe działania oraz podnoszenie do potęgi i obliczanie pierwiatka kwadratowego.

  Henryk Machalski - konstruktor węglowego mikrofonu proszkowego.

  Sylwester Porowski - profesor fizyki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, szef zespołu, który opracował i zaprezentował (2001) pierwszy niebieski laser skonstruowany z wykorzystaniem monokryształów azotku galu.

  Marian Rejewski - polski matematyk wsławiony złamaniem (wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim) niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma
  a także na kilka lat przed śmiercią złamał szyfr tajnej korespondencji pomiędzy Józefem Piłsudskim, a jego towarzyszami partyjnymi z PPS prowadzonej w 1904 roku.


  i wielu innych, którzy położyli podwaliny pod wiele dziedzin nauki i techniki światowej, a którzy praktycznie nie istnieją w świadomości społeczeństwa zaabsorbowanego radami pani Goździkowej i licznymi problemami bohaterów nie mniej licznych seriali telewizyjnych. :( :( :(

 • #14 22 Lut 2010 14:00
  MinisterQ
  Poziom 18  

  mobor napisał:
  Kochani- to w jakiej Polsce żyjemy- zawdzieczamy wyłącznie sobie wybierając tych a nie innych ludzi do parlamenu czy do samorzadu


  Dobry żart. Żyjesz w iluzji tzw. "demokracji".
  Podsuwają Ci swoich "kandydatów", kolesi kolesiów, występujących oficjalnie w różnych partiach, a za kuluarami poklepujących się wzajemnie po ramieniu, którzy w trakcie tzw. "kampanii wyborczej" są w stanie powiedzieć absolutnie wszystko, byle by tylko zostać wybranym. A po wyborach wszystko jest dokładnie tak, jak było wcześniej, pomimo całej "roszady". Nagle okazuje się że większość haseł wyborczych pozostaje hasłami, niespełnionymi obietnicami. W trakcie rządów nagle zostają przyjęte ustawy, które oryginalnie bardziej pasowały by do pokonanych oponentów politycznych frakcji aktualnie rządzącej, a Ty jedyne co możesz na to poradzić, to napisać parę gorzkich słów na jakimś forum, bądź pozłorzeczyć sobie pod nosem. I żyć dalej w iluzji "demokracji", i tego że w ogóle masz na cokolwiek jakikolwiek wpływ.

  A co do Karpińskiego - za jego czasów nie było nawet takiego iluzorycznego wyboru. Ten człowiek jest ofiarą tzw. "byłego" systemu, ale wcale nie jest powiedziane że w obecnym było by mu lepiej - vide historia z bankiem który go puścił prawie z torbami.

 • #15 22 Lut 2010 16:10
  zawan5
  Poziom 9  

  Paweł Es To właśnie dzięki takim ludziom jakich wymieniłeś USA jest dziś potęgą bo tam umieli docenić ludzi o wielkich umysłach a wystarczyło tam wysłać naszych polityków to by do tej pory w USA indianie biegali z toporkami.

 • #16 22 Lut 2010 16:15
  MinisterQ
  Poziom 18  

  zawan5 napisał:
  Paweł Es To właśnie dzięki takim ludziom jakich wymieniłeś USA jest dziś potęgą bo tam umieli docenić ludzi o wielkich umysłach a wystarczyło tam wysłać naszych polityków to by do tej pory w USA indianie biegali z toporkami.


  No, mają potężne długi. ;)

 • #17 22 Lut 2010 17:00
  lukas1121
  Poziom 17  

  Mamy kolejne potwierdzenie, wszystkim znanego poglądu, że polskie państwo nie sprzyja wynalazcom i geniuszom. Czemu ? Bo kasy szkoda na start.

 • #18 22 Lut 2010 18:21
  zawan5
  Poziom 9  

  MinisterQ napisał:


  No, mają potężne długi. ;)


  Za jakiś czas znowu kogoś napadną w ramach niesienia demokracji i zaczną eksploatować np. złoża ropy, potem zmuszą nowy rząd do podpisania korzystnych dla siebie kontraktów i wyjdą z długów.

  Jedno jest pewne ich potęga jest zasługą między innymi takich ludzi jak wymienił kolega Paweł Es, ludzi, którzy prześladowani za swój geniusz uciekli do Stanów i tam realizowali swoje wynalazki.

 • #19 22 Lut 2010 20:23
  MasterMatan
  Poziom 21  

  A ja mam nadzieje że w końcu większa część świata dowie się co Jacek Karpiński zrobił dla rozwoju informatyki. Trzeba propagować tę informacje np na Wikipedii, niestety o nim i jego pracy jest mało napisane...

 • #21 22 Lut 2010 21:23
  saba1970
  Poziom 19  

  Wspaniały wybitny polski uczony geniusz informatyki bardzo bardzo uczciwy człowiek zniszczony przez polskich urzędników

  Cześć jego pamięci - ze łzami w oczach po prostu brak słów

 • #22 22 Lut 2010 23:12
  Faces
  VIP Zasłużony dla elektroda

  :arrow: Paweł Es. Chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym naukowcu, nie polityku. Jako chemik z wykształcenia to pamiętam o Ignacym Mościckim.

 • #23 23 Lut 2010 11:02
  aurbaniak
  Poziom 1  

  Rzeczywiście informacja o inz. Jacku Karpińskim jest smutna. Ale w powodzi niepamięci o tej wspaniałej Postaci chciałbym powiedzieć, że nie wszyscy o nim zapomnieli.
  W ubiegłym roku z okazji wystawy "zabytków" elektroniki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie prezentowaliśmy chyba jeden z niewielu egzemplarzy komputera K-202 (dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Zenkera - posiadacza tego egzemplarza). Była przy okazji prelekcja na temat organizacji i zalet (na owe czasy!!) tego rozwiązania i również sporo informacji na temat Twórcy - inż. Jacka KARPIŃSKIEGO.
  PWSZ w Gnieźnie prowadzi inżynierski kierunek: INFORMATYKA i staramy się nie zapominać o wybitnych postaciach Polaków, którzy mieli swój wkład w rozwój informatyki.
  prof. Andrzej URBANIAK, prorektor ds. studiów PWSZ w Gnieźnie

 • #24 23 Lut 2010 11:46
  dzg4
  Poziom 24  

  Wstyd i hańba i nie napiszę co jeszcze dla rządzących za ich czyny i ich decyzje w stosunku do tego Wielkiego Człowieka i Patrijoty. ŚP Pan Jacek Karpiński jak i wielu wynalazców musieli i muszą być cicho bo to jest na rękę nie rentownym molochom "zarządzanym" przez osoby zmieniające sie tylko na stołkach rządowych.

 • #25 23 Lut 2010 12:19
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Tu można przeczytać o możliwościach K-202, jak to się czyta to się nóż w kieszeni otwiera, określenie szkodnikami społecznymi tych co zablokowali cały projekt to PIKUŚ !!

  http://www.zenker.poznan.pl/k-202/dokumentacja/k-202-opis.pdf

  Tu inne materiały

  http://www.zenker.poznan.pl/k-202/

  A tu skrótowy opis możliwości tego urządzenia:

  Jacek Karpiński - nie żyje.

  Miał rację Wyspiański:

  MIAŁEŚ CHAMIE ZŁOTY RÓG ! :(

 • #26 23 Lut 2010 20:30
  Christophorus
  Poziom 41  

  Według mnie Pan Jacek Karpiński był geniuszem takim jak Nicola Tesla, który swoimi wynalazkami wyprzedził epokę w której dane mu było żyć.

 • #27 23 Lut 2010 21:13
  szulat
  Poziom 23  

  głupia sprawa że właśnie patriotyzm okazał się jego gwoździem do trumny.

  paradoksalnie, wychodzi na to, że gdyby był "egoistą" i pojechał na Zachód rozwijać swoje projekty to mielibyśmy słynnego na cały świat rodaka i wielki plus dla renomy Polski. natomiast zachowanie honorowe w tych niehonorowych czasach okazało się najgorszym wyjściem :(

 • #28 23 Lut 2010 21:18
  sundayman
  Poziom 24  

  Pozostaje mu tylko życzyć, żeby następnym razem urodził się w miejscu bardziej sprzyjającym tak twórczym jednostkom... Bo strata jego talentu to nie tylko strata Polski ale całego świata jak sądzę...

 • #29 24 Lut 2010 00:30
  Janusz
  Poziom 26  

  Pozostaje żal,smutek i złość. W takich chwilach refleksji wstydzę się,że jestem synem tej Ziemi, której na imię Polska.
  Nie wolno nam zapomnieć o takim człowieku...
  Żałuję,że nawet na tym portalu nie potrafimy znaleźć w tych smutnych dniach dla niego stosownego miejsca.
  Na głównej stronie nie brakuje durnych reklam, a tymczasem każdy kto wchodzi na nasz portal powinien mieć przed oczami przede wszystkim jego postać i kilka niebanalnych słów ku czci Jego pamięci.
  Takie jest moje zdanie i jest mi przykro, że tak się nie stało.
  Czasu nie cofniemy,historii nie naprawimy,naszego kraju za naszego życia również nie zmienimy...
  Możemy jednak zachować pamięć o takich ludziach dla siebie i potomnych...
  Myślę, że obszerny wpis na "Wikipedii" to o wiele za mało.
  Przecież moglibyśmy zebrać wszelkie dostępne informacje i stworzyć piękną stronę internetową poświęconą wyłącznie inż.Karpińskiemu.
  Niech pozostanie w naszych sercach i myślach na zawsze.
  Zabrzmiało patetycznie, ale ... czy nie warto?
  Jesteśmy wszyscy mu to winni, tak uważam...

 • #30 24 Lut 2010 00:56
  sundayman
  Poziom 24  

  Pewnie że warto. Ale może w takim razie strona poświęcona nie tylko Karpińskiemu ale i innym "wielkim zapomnianym" nauki i techniki - wtedy to będzie miało też szerszą wartość edukacyjną.