Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Relacja z zawodów robotów marsjańskich ERC

henryxxl 18 Sep 2018 23:26 825 5
  • Relacja z zawodów robotów marsjańskich ERC
    Cześć wszystkim;)
    Byłem na ERC w niedziele czyli na sam koniec zawodów.
    Zawody odbywały się na terenie dawnej huty w której obecnie jest między innymi sala kinowa(w której odbyły się prelekcje filmowe) jak i park dinozaurów. Byłem tylko na jednej prelekcji pod tytułem "Pokaz filmowy Europejskiego Obserwatorium Południkowego pt. Europe to the stars" Po obejrzeniu filmu była możliwość porozmawiania z Panem Krzysztofem Czart. Polecam wejść na stronę eso i zapoznać się z badaniami;)
    Na miejscu były stoiska uczelni wyższych i firm. Między innymi Stoisko Politechiki Łódzkiej prezentowało line follower, symulator latania dronem i drony którymi dorośli jak i dzieci mogły wykonać zadanie opuszczając przedmiot w danym miejscu, oczywiście pod okiem instruktora który miał drugi pilot.
    Na stoiskach można było pobawić się różnymi pojazdami zrobionymi z lego jak i przebrać się za kosmonautę (głównie skierowane dla dzieci) ale było tez coś dla dorosłych czyli stoisko astronomiczne, przedstawiające różne minerały ziemi,prywatnej firmy produkującej pojazdy 4 kołowe, niestety nie zagłębiałem się bardziej bo to nie jest moja dziedzina zainteresowań a nie pomyślałem nawet że będę coś o ERC pisał i byłem tam bardziej prywatnie a nie jako redaktor ;(
    Jednym z ciekawszych stoisk (dla mnie) był przedstawiający polskiego satelitę na którym można było porozmawiać z inżynierem który był przy jej budowaniu, dowiedziałem się że satelita jest zbudowana na procesorze fpga i posiada dubel modułow w razie awarii.

Po prawej stronie zdjęcia widać satelitę a po lewej mechanizm który ją wyrzucał na zasadzie przepalenia specjalnego sznurka przez rozgrzany rezystor dzięki czemu zwalniał się mechanizm oparty na sprężynie i wyrzucał satelitę.
    Przejdźmy teraz do głównego celu ERC czyli zawody łazików ;) Kilka zdjęć na początek:
    Relacja z zawodów robotów marsjańskich ERCRelacja z zawodów robotów marsjańskich ERC

Relacja z zawodów robotów marsjańskich ERCRelacja z zawodów robotów marsjańskich ERCRelacja z zawodów robotów marsjańskich ERC

Z tego co udało mi się dojrzeć to w niektórych łazikach były wykorzystwane stm32 i płytki developerskie nvidi w celu przetwarzania obrazu bo jedna z konkurencji polegała na orientacji łazika bez zdalnego sterowania i korzystania z systemu gps tylko wykorzystując mapę terenu i QR kody podane wcześniej przez organizatorów. Łaziki przedstawiały bardzo ciekawe rozwiązania, największą przyjemnością było porozmawiać z ich konstruktorami którzy bardzo chętnie opowiadali o swoich konstrukcjach, można było sporo się dowiedzieć (pogadać jak ze starymi znajomymi).
    Oczywiście nie mogło zabraknąć Stara który był w Starachowicach produkowany ;)
    Ogólnie impreza była bardzo fajna polecam wszystkim, można wybrać się z dziećmi bo są dla nich fajne atrakcje jak i dla samego siebie aby popatrzeć jak to inni mają ciekawe pomysły a może akurat natchnie kogoś do własnego działania;)
    Pozdrawiam bardzo uczestników jak i wystawców, bardzo mili i ze sporą wiedzą ludzie ;)
    Proszę tez innych o wstawienie swojej relacji z ERC, jak przypomnę sobie coś ciekawego to o tym napiszę bo teraz już jestem zmęczmy ale chciałem podzielić się chociaż tym ;)

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    henryxxl
    Level 26  
    henryxxl wrote 1354 posts with rating 68, helped 32 times. Been with us since 2009 year.
    TechEkspert
    Editor
    Ciekawa relacja, dziękuję za umieszczenie,
    widzę że z roku na rok konstrukcje są coraz bardziej profesjonalne,
    jeżeli ktoś interesuje się takimi rozwiązaniami to studiując warto wziąć udział w takim wyzwaniu,
    nawet przy braku doświadczenia zawodowego jest to plus zarówno w CV jak i ogólny rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń.
    dawidxcom
    Level 12  
    Niektóre konstrukcje tworzyli uczniowie szkół gimnazjalnych!!!
    dawidxcom
    Level 12  
    Niestety nie byłem ale jak spotkam się z osobą która była to coś napiszę chyba ,że ich kontrakcja nie dotarła z tego co wiem to nadawała obaraz po 2.4ghz napęd to silnik 12v szczotkowe jeden na koło dwa akumulatory żelowe 12v dwa mostki H parę arduino do sterowanie obrotem kamery ,napędem i jakieś czujnik.