Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kaloryfery w piwnicy nie grzeją. Dlaczego?

27 Lut 2010 18:54 11343 45
  • Poziom 9  
    witam , mam problem z dwoma kaloryferami w piwnicy . wszystkie inne grzeja tylko te dwa nie działaja , przedstawiam schemat na ktorym widoczne jest podloczenie grzejnikow , wszystko jest odpowietrzone cisnienie w instalacji c.o 2 bar zawory powymieniane . rurki czesciowo w miedzi piony sa z stali . prosze o pomoc ,
    Kaloryfery w piwnicy nie grzeją. Dlaczego?
  • Poziom 24  
    Proponuje założyć dwie pompy na każdy pion oddzielna i pokusił bym sie nawet założyć je na zasilaniu. Schemat ładny ale nie informuje czy grzejniki po wyzej pieca a to tez ważne w obiegu wymuszonym przy dużej liczbie grzejników, ile zakrętów jest do tych grzejników i jak dalego są od pieca. Czy pozostałe grzejnik maja głowice termostatyczne czy grzeja jak popadnie, woda poleci tam gdzie ma łatwiej a nie tam gdzie chcesz.
  • Poziom 11  
    Jak masz podłączone tak jak przedstawiłeś na rysunku to te grzejniki nigdy niebędą grzały powinno być tak ja po drugiej stronie
  • Poziom 9  
    a jak by wrzucic pompke ciagnaca wode z powrotu za kaloryferami a przed piecem ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    wyjasnij co dokladnie mam zrobic bo wiesz elektrykiem jestem to nie bardzo wiem czy moc w hydraulice to to samo co w elektryce :D podaj wzory objasnienia i wgl ;)
  • Poziom 13  
    Pompa powinna być na zasilaniu.
  • Poziom 13  
    *bartek* napisał:

W większości instalacji z jakimi się spotkałem była na zasilaniu.
  • Poziom 27  
    *bartek* napisał:

I to jest prawda.Ciepło idzie zawsze ku górze a pompa mu pomaga.
    Powrót z kaloryferów musi być niżej jego poziomu aby zimna woda spłynęła.
    Aty masz na odwrót.
  • Poziom 13  
    To dlaczego jak byłem w elektrociepłowni to wszystkie pompy mieli na zasilaniu?
  • Poziom 13  
    Przecież wiem. A Ty się cały czas upierasz, że na powrocie. Ta elektrociepłownia odsługuje całe miasto, to jakby pompa na powrocie była lepsza to by dali na powrocie prawda?
  • Poziom 27  
    Taką normę mają wszyscy moi znajomi hydraulicy (pompa na zasilaniu powrót z kaloryfera niżej jego poziomu) A ten co pisał ten artykuł zakładał kiedyś CO?Bo oni zajmują się tym ponad 20 lat
  • Poziom 13  
    Szczerze? To w tym artykule jest dziwnie napisane. Raz tak raz tak. Jak u mnie był majster robić CO to też dawał na zasilaniu pompę. Pytam co to za różnica, czy na zasilaniu czy na powrocie, to mi powiedział
    peloks napisał:

Ciepło idzie zawsze ku górze a pompa mu pomaga.
    Powrót z kaloryferów musi być niżej jego poziomu aby zimna woda spłynęła
  • Poziom 13  
    I tak jest cyrk na forum, to o co chodzi?
    Myślisz, że instalatorzy tak chętnie stosują normy PN? A majster się nie nazywał Zenek tylko Marek, a to zmienia postać rzeczy ;)
    Założę się, że jak da pompę na zasilanie, to będą grzały grzejniki w piwnicy. Oczywiście jak je dobrze podłączy.
  • Poziom 13  
    Damian_85 napisał:
    ps. Z tym Zenkiem to przenośnia.

Wiem ;)
  • Poziom 27  
    A dla hakerkfr-a dalej zimno w piwnicy :cry:
  • Poziom 24  
    Znaczenia nie ma gdzie te pompki dasz ale na pewno dwie słabsze pompki zamiast jednej mocniejszej zdaja egzamin. Wiem to z doświatczenia a Damian -85 chyba sie tylko troche naczytał. natomiast nie biore pod uwage jak podłaczone masz naczynie zbiorcze i jaki rodzaj układu czy otwarty czy zamkniety. Jak chcesz konkretnych odpowiedzi pisz na PW.
  • Poziom 21  
    Damian ma rację. Założyłem dodatkowy grzejnik zasilany rurkami biegnącymi poniżej zasilających (inaczej się nie dało), odpowietrznik automatyczny na końcu I grzeje bez żadnych problemów. Też zrobiłem rozprowadzenie od kotła na dwie strony. Z kotła rura 2", potem 1.5" itd. Pompka na zasilaniu.
  • Poziom 12  
    dlatego że "droga" ciepłej wody powinna być powyżej zimnej
    ale też zimna powinna być poniżej tego złącza w kaloryferze od ciepłej wody
  • Poziom 18  
    Od kilkudziesięciu lat pracuję w elektrociepłowni i sieci cieplnej.
    Powiem tyle.
    Ciepła woda powinna być powyżej zimnej, a rurka z zimną wodą nigdy nie powinna się przed dojściem do pionu wznosić ponad kaloryfery.
    Powoduje to że gdy na chwilę otworzy się zawór z ciepłą wodą, i sporo jej napłynie do kaloryfera, w rurce tym bardziej gdy biegnie ona powyżej kaloryfera może się zebrać woda cieplejsza niż w dolnej części kaloryfera. i z konwekcji nici :( . Zasada prawidłowego podłączenia kaloryfera jest taka.
    Ciepła woda ZAWSZE spływa do kaloryfera a zimna woda ZAWSZE spływa z kaloryfera do pionu.
    Wtedy brak zakłóceń w konwekcji. Wtedy także nie zapowietrzą się kaloryfery.
    Problem jest zawsze najdotkliwszy gdy brak wymuszenia przepływu, ale może wystąpić także przy pompie obiegowej w układzie.

Pozdrawiam

ps:)
    Oczywiście zawsze trzeba jednak spojrzeć czy kaloryfery mają odkręcone zawory :).

• Moderator na urlopie...
    hakerkfr napisał:
    witam , mam problem z dwoma kaloryferami w piwnicy .

Jak "stara" jest ta instalacja? Czy kiedyś grzały?
    Często w domach jednorodzinnych stosowane jest takie rozwiązanie jak u Ciebie. Jednak tak zamontowane grzejniki wykazują duży opór. Jeżeli kiedyś grzały, to nic innego, jak to, że są zamulone.
    Opisz dokładniej, lub wstaw fotki.
  • Poziom 25  
    Mirzo ma racje ! Takie podlaczenie dziala jak osadnik (syfon) i wszelkie zanieczyszczenia z calego ukladu moga odkladac sie wlasnie w tych grzejnikach, a wiekszy opor o ktorym mirzo pisze, zmniejsza przeplyw co obniza ich wydajnosc i pomaga w odkladaniu sie zanieczyszczen.
    Poza tym galazki zasilajace ta grzejniki moga zbierac powietrze a pompa go nie przepchnie mimo ze grzejniki beda odpowietrzone.

Dodano po 5 [minuty]:

*bartek* napisał:
    To dlaczego jak byłem w elektrociepłowni to wszystkie pompy mieli na zasilaniu?

Duze cieplownie maja pompy na zasilaniu miedzy innymi po to, aby nie doszlo do tzw. rozprezenia kotla, ktory pracuje czesto pod cisnieniem dwukrotnie wyzszym niz cisnienie w sieci, a poza tym sa to pompy o budowie podobnej do pomp hydroforowych.