Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do zasilania domu z odległości 80m

kubadzik 01 Mar 2010 10:43 23603 15
  • #1 01 Mar 2010 10:43
    kubadzik
    Poziom 9  

Witam !
    Nie chce zakładać nowego tematu, ale strasznie chciałbym się dowiedzieć czy kabel miedziany długości 80m 5x10mm2 wystarczy absolutnie do domu jednorodzinnego (140 m2). Kuchnia standardowa nie ma płyty elektrycznej (jest mikrofala, zmywarka, czajnik bezprzewodowy, piekarnik) jakieś żelazko, sprzęt RTV, pralka, lodówka. Do tego od czasu do czasu jakaś wiertarka udarowa.? Bardzo dziękuję za odpowiedź

Kuba

0 15
  • #2 01 Mar 2010 13:12
    retrofood
    Moderator

Ja jednak tematy rozdzieliłem.

A w kwestii zasilania: a dlaczego 5 x 10 mm kw? To błąd.
    A poza tym na twoim miejscu dałbym aluminiowy YAKY 4 x 25 mm kw. I tak będzie taniej.

2
  • #3 01 Mar 2010 14:06
    greg16
    Poziom 15  

Może i wystarczy ale kabla sie nie dobiera jak się chce . Na to sie robi projekt przyłącza od układu pomiarowego do domu i przekrój sie oblicza na podstawie dopuszczanego spadku napięcia . Tak jak napisał kolega retrofood yaky 4x35 bedzie i z zapasem i taniej wyjdzie .

0
  • #4 01 Mar 2010 14:45
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Pomału Koledzy, nie tak szybko.
    Nie wiemy, jakie standardy ZE obowiązują na terenie Kolegi kubadzik, jakie WTP zostały wydane.
    Jeżeli ten kabel ma być zalicznikowy, podłączony bezpośrednio do licznika, bo złącze kablowe w granicach posesji, a dom będzie w odległości 80 m od tego złącza, to życzę sukcesów przy podłączaniu tego kabla pod zaciski licznika.

Jest możliwy taki wariant czy nie ?

0
  • #5 01 Mar 2010 15:33
    retrofood
    Moderator

ele_pp napisał:

Pewnie, że możliwy. I pewnie, że za licznikiem można zainstalować zaciski.

1
  • #6 01 Mar 2010 16:13
    Arturo2005
    Poziom 33  

ele_pp napisał:
    Witam.

Pomału Koledzy, nie tak szybko.
    Nie wiemy, jakie standardy ZE obowiązują na terenie Kolegi kubadzik, jakie WTP zostały wydane.
    Jeżeli ten kabel ma być zalicznikowy, podłączony bezpośrednio do licznika, bo złącze kablowe w granicach posesji, a dom będzie w odległości 80 m od tego złącza, to życzę sukcesów przy podłączaniu tego kabla pod zaciski licznika.

Nie spotkałem się jeszcze aby wlz był podłączony bezpośrednio pod licznik.

0
  • #7 01 Mar 2010 16:22
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Nie ?
    Zabezpieczenie główne (nie zawsze), zabezpieczenie przedlicznikowe, licznik, odejście do odbiorcy. To wszystko np. w złączu kablowym lub skrzynce pomiarowej przyłącza napowietrznego.
    Jeżeli ten odpływ idzie do odbiorcy, to mozna go potraktować jako WLZ. Nie wszyscy stosują zabezpieczenia zalicznikowe, chociaż już i takie spotkałem.
    Wówczas kabel/przewód jest podłączony do licznika.

Opiszcie mi w takim razie, jak to wygląda z Waszej strony.

0
  • #8 01 Mar 2010 16:29
    Arturo2005
    Poziom 33  

Złącza które się stosuje u mnie.
    Jaki kabel do zasilania domu z odległości 80m
    Na rysunku dokładnie widać listwę zaciskową. Oczywiście zalicznikową. Zabezpieczenie zalicznikowe to też dla mnie nowość.

1
  • #9 01 Mar 2010 17:56
    kubadzik
    Poziom 9  

Dzięki za posty, ale dla jasności napiszę , że skrzynkę licznikową mam 80 m przed budynkiem.
    O to co jest w projekcie:
    "Zasilenie z linii napowietrznej przyłączem napowietrznym.
    Z zacisków prądowych budynków poprowadzić w rurze stalowej f50 pod tynkiem przewód YKY4x16 do złącza SZK-1P, usytuowanego w ścianie na zewnątrz budynku . Zabezpieczyć przedlicznikowo 3xBmWts 40A i zalicznikowo S303-B-25A . Ze złącza poprowadzić przewód YKY 5x10 do tablicy głównej obiektu T1. Złącze uziemić bednarką FeZn40x3, tak by Ru<30 om."

Oliczenie Techniczne:
    Moc instalowana dla całego budynku:
    Pi=18,0 KW
    Po=15, KW
    lo=22,0 A
    Dobrano kabel YKY 5x10 od złącza kablowego do T1, którego ldd=62A i zabezpieczono przedlicznikowo3xBm Wtz 40A i zalicznikowo S303-B 16A"

Bardzo dziękuję
    Plis, proszę o wyjaśnienie, czy to wystarczy do obsłużenia tych wszystkich TV, wiertarek, czajników, itp (bez płyty elektrycznej w kuchni)

0
  • #10 01 Mar 2010 18:24
    greg16
    Poziom 15  

Skoro kolega ma tak w projekcie to po co wogóle pytanie czy może być 5x10 ? taki jest wyliczony wiec jest dobry. W projekcie zakłada sie max prąd jaki popłynie przy Tej mocy która bedzie dostarczona i oblicza sie na tej podstawie dopuszczalny spadek napięcia . Tak jak było pisane YAKy 4x35 by najlepiej było dać bo kosztuje mniej niż YKY 5x10 . Pozatym kolejna sprawa to przewód 5 żyłowy dla odcinka 80 metrów - głupota . Niewiem jak u kolegi zakład energetyczny sobie życzy ale podejzewam że wystarczy 4x10 mm ^2

0
  • #11 01 Mar 2010 19:02
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Ten zapis w projekcie jest coś zagmatwany, lub ja nie mogę zrozumieć intencji projektanta.

kubadzik napisał:
    Zasilenie z linii napowietrznej przyłączem napowietrznym.
    Z zacisków prądowych budynków poprowadzić w rurze stalowej f50 pod tynkiem przewód YKY4x16 do złącza SZK-1P, usytuowanego w ścianie na zewnątrz budynku . Zabezpieczyć przedlicznikowo 3xBmWts 40A i zalicznikowo S303-B-25A. Ze złącza poprowadzić przewód YKY 5x10 do tablicy głównej obiektu T1.
    Skrzynka licznikowa 80 m przed budynkiem, zasilanie z linii nN przyłączem napowietrznym, a następnie z zacisków prądowych budynków kabel Al 4x16 do złącza usytuowanego w ścianie budynku,
    żeby później dać YKY 5x10 do tablicy głównej kubadzika.
    To w końcu gdzie jest ten licznik ?

0
  • #12 02 Mar 2010 10:56
    kubadzik
    Poziom 9  

Do ele_pp:
    Rozumiem Twoje zakręcenie. Ale postaw się w mojej sytuacji !!. ja nawet nie wiem dlaczego jest 5 żył. Myślałem , że to dział dla początkujących, więc ktoś elegancko w kilku zdaniach wytłumaczy o co chodzi.
    Ja mogę tylko w prosty sposób napisać:

Kabel idzie od słupa do skrzynki (pewnie złącze), następnie z tej skrzynki idzie do mojej skrzynki, w której będzie licznik, a następnie leci w ziemi 80 m i wchodzi do budynku. Tak wygląda sytuacja. Opis techniczny jest powyżej.

A co do zdania gerega16 "..Skoro kolega ma tak w projekcie to po co wogóle pytanie czy może być 5x10 ? taki jest wyliczony wiec jest dobry.." zapewne tak, ale ileż to już programów w TV było , że ktoś coś spitolił, a wszyscy zastanawiali się jak to możliwe, że coś takiego ktoś zrobił.
    Mimo wszystko dzięki wszystkim za odpowiedzi.

0
  • #13 02 Mar 2010 11:05
    greg16
    Poziom 15  

Może napisze to jeszcze raz . Skoro tak jest w projekcie to ma być zrobione tak jak w projekcie . Jeżeli coś sie stanie to odpowiedzą za to Ci którzy ten projekt zatwierdzili ale raczej nic sie nie stanie .

0
  • #14 02 Mar 2010 11:19
    retrofood
    Moderator

kubadzik napisał:

Kabel idzie od słupa do skrzynki (pewnie złącze), następnie z tej skrzynki idzie do mojej skrzynki, w której będzie licznik, a następnie leci w ziemi 80 m i wchodzi do budynku. Tak wygląda sytuacja. Opis techniczny jest powyżej.

Przecież w warunkach masz napisane "Zasilenie z linii napowietrznej przyłączem napowietrznym". To skąd się wzięło 80 m kabla? A może to chodzi o inny budynek? Najlepiej jakbyś jakiś szkic zrobił, bo coś tu nie gra.

0
  • #15 25 Mar 2010 22:40
    przemas32-77
    Poziom 11  

Po pierwsze , i najważniejsze:
    zabezpieczenie przedlicznikowe wiadomo o co jest, natomiast widzę że został pominięty temat zabezpieczenia zalicznikowego, czy nie spotkaliście się jeszcze z zabezpieczeniem odcinka ? Przecież na odległości 80 m.b. też może się coś wydarzyć . . .

Dodano po 5 [minuty]:

I jeszcze jedno, skąd u kolegi Kubadzik'a w dokumentacji dla Po=15kW wzięło się zabezpieczenie 16A ? Przy odległości zasilanego obiektu od układu pomiarowego 80 m.b. ???

Regulamin pkt 15. Proszę poprawić! [Łukasz]

0
  • #16 25 Mar 2010 22:48
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

przemas32-77 napisał:
    i jeszcze jedno, z kąd u kolegi Kubadzik'a w dokumentacji dla Po=15kW wzięło się zabezpieczenie 16A ? i to jeszcze przy odległości zasilanego obiektu od układu pomiarowego 80 m.b. ???
    Fakt, przecież czytamy :
    kubadzik napisał:
    Dobrano kabel YKY 5x10 od złącza kablowego do T1, którego ldd=62A i zabezpieczono przedlicznikowo3xBm Wtz 40A i zalicznikowo S303-B 16A"

Jawne ograniczenie mocy do ok. 10 kW !

0