logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie przekroje kabla YKY do zasilania domku na działce, odległość 120m?

mdsmirko 27 Lut 2020 11:50 16857 29
  • #1 18496776
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    Witam
    Przymierzam się do zakupu kabla ziemnego aby nim zasilić domek w którym potrzebuję zabezpieczenia 16A dla odbiorników: podgrzewacz wody (5/9/12 kw Kospel) kuchenka indukcyjna 2 palniki telewizor, lodówka, pralka ZK z licznikiem jest oddalone o około 120 m moim zdaniem teoretycznie przy przyłączu bezpośrednim 4x6 by wystarczyło, lecz przy takiej odległości kabel 120 m może 4x10 starczy. Co o tym sądzicie dodam że żadnego projektu nie ma i nie będzie ZK z licznikiem już mam (domek kempingowy) i tylko mogę w każdej chwili wystąpić o zwiększenie mocy tylko o jaką dla zabezpieczenia j.w.
    Mirko
  • #2 18496877
    takijasiu
    Poziom 25  
    Posty: 748
    Pomógł: 91
    Ocena: 161
    Ciekawe, który to podgrzewacz wody: https://kospel.pl/pl/produkty/21-podgrzewacze-przeplywowe.html ?

    Zarówno 5kW, jak i 9kW jak i 12kW, gdyby to był 1-fazowy, to jest daleko poza 16A - może jest to podgrzewacz 3-fazowy?

    Poza tym płyta indukcyjna pracująca razem z tym podgrzewaczem to sie robi już dużo więcej niż 16A.
  • #3 18496891
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    mdsmirko napisał:
    może 4x10 starczy


    Nie ma takiego a może tu minimum jest 4x16mm².

    Zdecyduj się co do mocy odbiorników i jednoczesności, oraz Twojego przyłącza.
  • #4 18496920
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    Jest taki YKY 4x10 dostępny bez problemu

    Dodano po 3 [minuty]:

    takijasiu napisał:
    Ciekawe, który to podgrzewacz wody: https://kospel.pl/pl/produkty/21-podgrzewacze-przeplywowe.html ?

    Zarówno 5kW, jak i 9kW jak i 12kW, gdyby to był 1-fazowy, to jest daleko poza 16A - może jest to podgrzewacz 3-fazowy?

    Poza tym płyta indukcyjna pracująca razem z tym podgrzewaczem to sie robi już dużo więcej niż 16A.

    Podgrzewacz KOSPEL- PPE2 electronic LCD 09/12/15 a poza tym kuchenka raczej nie będzie używana jednocześnie z podgrzewaczem a poza tym moc 9kw będzie raczej ustawiona bo z danych tech, zupełności wystarczy
  • #5 18496937
    Krzys55
    Poziom 28  
    Posty: 1141
    Pomógł: 89
    Ocena: 302
    mdsmirko napisał:
    Jest taki YKY 4x10 dostępny bez problemu
    Czemu pchać się w koszty? Nie lepiej YAKY?
  • #6 18496941
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    A co to za kabel ?

    Dodano po 3 [minuty]:

    YAKY już go zlokalizowałem a jaki byłby odpowiednik ?
  • #7 18496973
    GK
    Poziom 24  
    Posty: 841
    Pomógł: 60
    Ocena: 154
    mdsmirko napisał:
    YAKY już go zlokalizowałem a jaki byłby odpowiednik ?

    YAKY 4x16mm² lub
    YAKY 4X25mm² z zapasem na ewentualny wzrost mocy zapotrzebowanej.
  • #8 18497529
    Magic_moon
    Poziom 32  
    Posty: 2042
    Pomógł: 193
    Ocena: 336
    4x16 to układ bezpośredni do 63A
    4x25 to już powyżej 63 czyli układ pośredni ( przez przekładniki prądowe ) wątpię abyś potrzebował moc powyżej 63A
  • #9 18497594
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    No tak ale kabel alu to 2/3 ceny miedzi lecz stwarza pewne problemy bo duży przekrój przy przyłączeniu tzn dodatkowe przejście do licznika, zastanawiam się czy jest sen i potrzeba ciągnięcia 5x czy tak jak założyłem 4x uziom mogę sam wykonać a poza tym mam bednarki przyspawane do ław fundamentowych zrobiłem je w razie W a w odległości 20paru m mam garaż w którym mam już prąd z zerem ochronnym tylko w przekroju 2,5 miedź
  • #10 18497601
    Krzys55
    Poziom 28  
    Posty: 1141
    Pomógł: 89
    Ocena: 302
    Magic_moon napisał:
    4x16 to układ bezpośredni do 63A
    4x25 to już powyżej 63 czyli układ pośredni ( przez przekładniki prądowe ) wątpię abyś potrzebował moc powyżej 63A
    Nie chodzi o to ile potrzebujesz, tylko o spadek napięcia na długości przewodu. Ja na 250 metrach mam 4×35 i żadnych przekładników nie mam.
  • #11 18497613
    Magic_moon
    Poziom 32  
    Posty: 2042
    Pomógł: 193
    Ocena: 336
    Krzys55 napisał:
    Ja na 250 metrach mam 4×35 i żadnych przekładników nie mam.

    Ale pewnie jest podłączony do RBK i dopiero na przedlicznikowe i licznik i na wyjście, bo jak inaczej ?
  • #12 18497616
    Ktoś_tam
    Poziom 40  
    Posty: 5324
    Pomógł: 504
    Ocena: 2874
    Magic_moon napisał:
    4x16 to układ bezpośredni do 63A
    4x25 to już powyżej 63 czyli układ pośredni ( przez przekładniki prądowe ) wątpię abyś potrzebował moc powyżej 63A

    Autor wspomniał o układzie bezpośrednim, o zabezpieczeniu przedlicznikowym niedoczytałem. Długość kabla to 120m. Jeśli wartość zabezpieczenia jest wysoka to jak najbardziej przy tej długości 4x25. Różnica w cenie nie jest aż tak wielka.

    Nie ma sensu dawać 5x.
  • #13 18497704
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    Jeszcze raz załóżmy tak: kabel 4x16 alu zamówienie mocy u energetyki 15-20KW zabezpieczenie w ZK po mojej stronie C40A przyłącze kabla - koniec kabla skrzynka w domu zabezpieczenie C20A a zero ochronne z uziomu czt z może być z garażu tj. 2,5 przekrój czy tak może być ?
  • #14 18497713
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    Jakie C40 przy 20kW nie fantazjuj, tylko napisz jakie masz zabezpieczenie zasilania tego kabla.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Spokojnie 9kW wystarczy ci 16A, 16mm² spełnia warunek spadku napięcia i prądu .
  • #15 18497739
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    Widzę że nie przeczytałeś wcześniejszych inf. mam ZK z licznikiem i taryfę G11 chyba bo na domek letniskowy obecnie zasilam tylko garaż przy zabezpieczeniu w ZK 16A a pisałem wcześniej że ze zwiększeniem mocy niema problemów składam wniosek i jest, więc zabezpieczenie będzie takie jak powinno być do tego co opisałem: kabel 120m, podgrzewacz, kuchenka, pralka itp. a poza tym energetyki nie interesuje co mam za licznikiem.
  • #16 18497779
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    Więc ci starcza to co masz 9kW to 14A.
  • #17 18497789
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17852
    Pomógł: 1234
    Ocena: 3494
    Krzys55 napisał:
    Nie chodzi o to ile potrzebujesz, tylko o spadek napięcia na długości przewodu.
    120m 10mm² = 12m 1,0mm²
    Pod kątem spadku napięcia.
  • #18 18497818
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    CYRUS2 napisał:
    Krzys55 napisał:
    Nie chodzi o to ile potrzebujesz, tylko o spadek napięcia na długości przewodu.
    120m 10mm² = 12m 1,0mm²
    Pod kątem spadku napięcia.

    a po polsku jak by to było ?

    Dodano po 8 [minuty]:

    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Więc ci starcza to co masz 9kW to 14A.

    Nie chodzi mi oto czy mi wystarczy to co mam tylko o to jaki przewód zastosować i jakie zabezpieczenie przy planowanym obciążeniu, jaka strata przy takim odcinku i jaki ona będzie miała wpływ
  • #20 18498248
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    GK napisał:
    Tu masz lekturę do poduszki na temat doboru przewodów i kabli.
    https://bezel.com.pl/2018/08/01/dobor-i-ukladanie-przewodow/

    Z tej lektury dowiedziałem się, że spadek na linii zasilającej nie powinien być większy niż 3% dla oświetlenia i 5% dla innych odbiorników, lecz nie nadal nie potrafię tego obliczyć w przypadku mojego odcinka 120m kabla. Zakładając max pobór mocy to 15kW odległość od ZK (licznik) 120m więc jaki kabel Alu. będzie właściwy ?
  • #21 18498600
    GK
    Poziom 24  
    Posty: 841
    Pomógł: 60
    Ocena: 154
    mdsmirko napisał:
    jaki kabel Alu. będzie właściwy ?

    Jednoznaczna odpowiedź wymaga wykonania kilku obliczeń min. (obciążalności długotrwałej, obciążalności zwarciowej, dopuszczalnego spadku napięcia, impedancji pętli zwarcia...)
    Warunek obciążalności długotrwałej, spełnia np. kabel YAKY 4x16mm²
    Resztę obliczeń możesz wykonać samodzielnie, potrzebne wzory są w internecie.
  • #22 18498699
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17852
    Pomógł: 1234
    Ocena: 3494
    mdsmirko napisał:
    Co o tym sądzicie dodam że żadnego projektu nie ma i nie będzie
    Skutki poniżej.
    mdsmirko napisał:
    zero ochronne z uziomu
    To ochrona przeciwporażeniowa nie działa.
  • #23 18498756
    mawerix123
    Poziom 39  
    Posty: 4150
    Pomógł: 482
    Ocena: 951
    mdsmirko napisał:
    ZK po mojej stronie C40A przyłącze kabla - koniec kabla skrzynka w domu zabezpieczenie C20A a zero ochronne z uziomu


    Zdaje się że sam chcesz wykonać przyłącze nie mając o tym zielonego pojęcia....

    Więc na początek zapytam jaki jest układ sieci zasilającej :?:

    To C40 i C20 z czapy i bez sensu .

    mdsmirko napisał:
    jakie zabezpieczenie przy planowanym obciążeniu,


    Przecierz piszesz że masz zabezpieczenie 16A a żeby zmienić na większe trzeba wystąpić do dostawcy o zwiększenie przydziału mocy, elektryk na twoje zlecenie musi je wymienić i dać oświadczenie że instalacja odbiorcza nadaje się do eksploatacji.
    Nie wiem jak wygląda ZK i TL do którego jest już podłączony garaż i planujesz podłączyć nowy kabel, jak to technicznie można rozwiazac.
  • #24 18498972
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    mdsmirko napisał:
    Zakładając max pobór mocy to 15kW

    Więc złóż wniosek o zwiększenie mocy do 18,5kW .
  • #25 18499838
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    Nie wiem czy ja nie wyraźnie opisałem całą sytuację czy kolejne rady i wpisy nie są oparte na całości tematu, jeszcze raz opiszę temat.
    Na granicy działki mam nowe ZK z przydzieloną mocą 5kW w taryfie G11 w dokumentacji figuruje zasilanie kempingu jak pisałem wcześniej nie ma problemu z zwiększeniem mocy czy zmianę licznika na 3 fazowy w zgłoszeniu napiszę że mam zamiar postawić kilka przyczep i ogrzewać je prądem, więc jak również wcześniej wspomniałem energetyka nie powinna interesować się w jaki sposób będę zasilał te "przyczepy" i tu była by rozwiązana sprawa ZK, natomiast prosiłem o poradę jakim kablem doprowadzić prąd do budynku oddalonego 120m czy kabel 4x6 miedź czy tańszy 4x16 aluminium, obciążenie użytkowe w budynku przewiduję w sumie na około 14kW oczywiście gdyby wszystkie urządzenie były włączone jednocześnie co w praktyce raczej nie występuje jedyny podgrzewacz przepływowy wody ma zakres ( nastawny) 5,5-9 kW który wymaga zabezpieczenie 16A i tyle.
  • #26 18499940
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17374
    Pomógł: 1076
    Ocena: 4285
    mdsmirko napisał:
    czy kabel 4x6 miedź czy tańszy 4x16 aluminium
    Kolego minimalny przekrój PEN to 10mm² dla Cu i 16mm² dla Al. Przy odległości 160m ja bym zastosował YAKY 4x25. A może nawet YAKY 4x 35 bo różnica w cenie pomiędzy nimi znikoma.
    Przy tym przekroju należy liczyć się z możliwością wymianą listwy zaciskowej w szafce pomiarowej.
  • #27 18500167
    mawerix123
    Poziom 39  
    Posty: 4150
    Pomógł: 482
    Ocena: 951
    mdsmirko napisał:
    natomiast prosiłem o poradę jakim kablem doprowadzić prąd do budynku oddalonego 120m czy kabel 4x6 miedź czy tańszy 4x16 aluminium


    4x6 na pewno odpada z powodu spadku napięcia jak i przekroju PEN jeśli układ sieci zasilającej to TN-C.

    Zresztą sam możesz się pobawić podstawić prąd czy przekrój przewodu lub rodzaj przewodnika.

    https://calcoolator.pl/spadek_napiecia_z_pradu_jednofazowy_trojfazowy.html
  • #28 18504475
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    Niestety nadal nie mogę się zdecydować jakie przyjąć rozwiązanie tzn. wiadomo że muszę zastosować kabel ziemny (jaki) który będzie przyłączem za licznikowym to znaczy licznik mam na początku działki (w granicy działki) natomiast budynek z rozdzielnią bezpiecznikową jest na końcu działki gdzie długość kabla wyniesie 120 m tak jak pisałem wcześniej suma mocy max w domu przewiduję na 15 kW zaś moc robocza to jakieś 10kW więc: czy za licznikiem można stosować taki kabel i przekrój YAKY 4x16 i jak to połączyć ? Dodam że jest to przyłącze bez projektu i warunków lecz chciałbym wykonać to raczej zgodnie z przepisami bo przewiduję w przyszłości zmienić sposób użytkowania z budynku gospodarczego na mieszkalny.
  • #29 18504479
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Posty: 27488
    Pomógł: 1404
    Ocena: 6406
    Zadzwoń do znajomego elektryka niech to połączy.
  • #30 18504531
    mdsmirko
    Poziom 7  
    Posty: 147
    Ocena: 13
    Na pewno zapytam lecz na razie jestem na etapie planowania i zakupów dlatego dopytuję jak to zrobić, bo raczej sam to będę robił oczywiście korzystając z podpowiedzi fachowców.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię doboru przekroju kabla YKY do zasilania domku oddalonego o 120 m od skrzynki z licznikami (ZK). Użytkownik planuje zainstalować zabezpieczenie 16A dla urządzeń takich jak podgrzewacz wody Kospel, kuchenka indukcyjna, telewizor, lodówka i pralka. Wskazano, że dla takiej odległości i przewidywanego obciążenia, kabel 4x10 mm² może być wystarczający, ale zaleca się rozważenie większego przekroju, np. 4x16 mm² lub 4x25 mm², aby zminimalizować spadek napięcia. Użytkownicy podkreślili znaczenie obliczeń dotyczących obciążalności długotrwałej i spadku napięcia, a także zwrócili uwagę na różnice w kosztach między kablami miedzianymi a aluminiowymi. Wskazano również na konieczność uzyskania zgody na zwiększenie mocy przyłącza.
REKLAMA