Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości na PIC 16F84 z wyświetlaczem LCD.

terminux 17 Sty 2003 08:24 42511 34
  • #1 17 Sty 2003 08:24
    terminux
    Poziom 23  

Szukam danych dotyczących miernika częstotliwości w zakresie 300-400MHz. Potrzebuję ten miernik do testowania i sprawdzania pilotów zdalnego sterowania (np. samochodowych). Czy ktoś wie coś na ten temat? A może chce sprzedać :wink: ?

0 29
  • Katalog Megger
  • #2 17 Sty 2003 10:10
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !
    Polecam bardzo prosty miernik częstotliwości wykonany dosłownie na kilku elementach. Pomimo swojej prostoty ma on dość spore możliwości.
    Zakres pomiarowy od 0 do 50 MHz . Po dołożeniu dowolnego preskalesra (najlepiej /64) zakres pomiaru wzrasta do 1300 MHz lub więcej. Ja zastosowałem układ MB501 (chodzi do 1100 MHz). Miernik doskonale nadaje się do pomiarów bezpośrednich , może też pracować jako skala cyfrowa do dowolnego radia ( możliwość zaprogramowania dowolnej pośredniej ) Wszystkie ustawienia dokonywane są z poziomu menu miernika.
    Kod źródłodwy i HEX do PIC-a na priva.

0
  • #3 17 Sty 2003 20:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 17 Sty 2003 21:46
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

Nie czytasz dokładnie tego ci jest napisane , więc Ci wypunktuję :

1. Sam miernik ( bez preskalera) do 50 MHz.
    2. Z preskaleram jak na schemacie do 300 MHz.
    3. Z preskalerem np. MB501 do 1,1 GHz.
    4. Z innym preskalerem nawet do 1,9 GHz.
    5. Nie zajmuję się handlem , kody do PIC-a dostaniesz na priva.

Zaprogramowanie pica to pestka. Znajdziesz w necie tysiące schematów programatorów ( parę tranzystorów , diodek i rezystorów ) + program np. IcPROG.

1
  • #5 18 Sty 2003 08:39
    terminux
    Poziom 23  

A czego używasz jako sondy?

0
  • #6 18 Sty 2003 14:11
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !
    Do wysterowania wejścia PIC-a potrzebne są sygnały o poziomach TTL. Sam preskaler nie jest w stanie dostarczyć napięca o tym poziomie. Po to jest tranzystor na wejściu PIC-a. Trznzystor ten pełni dwojaką funkcję :
    - dostosowuje poziom napięcia
    - kształtuje sygnał , by przypominał przebieg prostokątny.
    Ja zastosowałem tranzystor 2N2369 , ale warto pomyśleć o innym , który ma większą częstotliwość graniczną.
    Co do obciążenia badanego układu przez układ preskalera , to warto zastosować na wejściu jakiegoś mosfeta. Analizując układ wejściowy preskalera zastosowanego w moim mierniku ( pdf na dole listu) , zauważymy , że impedancja wejściowa wynosi około 50 om , więc przdał by się jakiś bufor.
    Jednak zamieszczony projekt jest tylko " bazą" , a zaadoptowanie go do indywidualnych potrzeb pozostawiam pomysłowości Szanownych Kolegów.

0
  • Katalog Megger
  • #8 21 Sty 2003 22:23
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !
    Ten miernik też wykonałem. Ma on sporą wadę. Jego f graniczna zależy od układu 74132 . Stosowałem 74HC132 i udało mi się osiągnąć 39,5 MHz.
    Na 74H132 uzyskałem 29 MHz. Poza tym miernik nie ma możliwości przyłączenia preskalera ( chyba , że ktoś przerobi program ). Po prostu program nie uwzględnia stopnia podziału preskalera.
    Ale do pomiarów nadajnika CB radio ( z tłumikiem ) miernik nadaje się znakomicie !

0
  • #9 23 Sty 2003 22:45
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

sprobuj z wersja F132, ACT132 (AC132)
    to najszybsze wersje ukladow 74

0
  • #10 23 Sty 2003 22:48
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !
    Tak czy inaczej PIC nie wydoli więcej niż 40 - 45 MHz. A soft tego miernika nie uwzględnia preskalera.

0
  • #11 23 Kwi 2003 15:17
    jamzy
    Poziom 16  

Cześć !!!
    C2H5OH mam prośbę - mógłbyś podesłać mi kody PICa do tego mierniczka, będę bardzo dźwieczny ;)
    I z góry dziękuję
    jamzy(malpa)tlen.pl

0
  • #12 23 Kwi 2003 16:17
    c2h5oh
    Moderator

Cześć !

jamzy napisał:
    Cześć !!!
    C2H5OH mam prośbę - mógłbyś podesłać mi kody PICa do tego mierniczka, będę bardzo dźwieczny ;)
    I z góry dziękuję
    jamzy(malpa)tlen.pl

Materiały poszły pocztą . Koniecznie zapoznaj się z plikiem UWAGA.txt .

p.s. Mogłeś to napisać na PW.

0
  • #13 24 Kwi 2003 10:05
    emel2
    Poziom 17  

Witam
    Robilem kiedys piloty do alarmow i pomiar czestotliwosci a wlasciwie strojenie rozwiazalem inaczej.Pomiar musi byc BEZSTYKOWY bo kazde dolaczenie sondy bedzie rozstrajac generator nadajnika. Wykorzystywalem do tego telewizor Grundig cos tam.Mial fajna glowice z synteza.Znalazlem na ktorym mniej wiecej kanale znajduje sie te 433Mhz,potem nadajniczek wzorcowy na filtrze SAW by glowice dokladnie wstroic a na koniec kanal do pamieci :).Klopot byl tylko z rodzina gdy byla robota akurat w czasie jakiegos durnego serialu....:).Jak nie masz Grundiga i potzrebujesz tylko wstrajac piloty proponuje kozystac z wzorcowego odbiornika nastrojonego juz na te 433Mhz.
    Pzdr.
    Mariusz

0
  • #14 27 Lis 2003 12:09
    oblus
    Poziom 10  

Cześć !!!
    C2H5OH mam prośbę - mógłbyś podesłać mi kody PICa do tego mierniczka, będę bardzo dźwieczny
    I z góry dziękuję
    oblus(malpa)jn.pl

0
  • #16 13 Gru 2004 19:53
    Dexter121
    Poziom 11  

Witam

Mam problem potrzebuje plik wsadowy do kitu NE2055. Jak by ktoś miał to bardzo bym prosił.

Dziękuję

0
  • #17 08 Lut 2005 16:35
    set6666
    Poziom 18  

Jak muślicie da się zastąpic pic16f84 piciem 16c57 ???

0
  • #18 09 Lut 2005 01:26
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cytat:
    Jak muślicie da się zastąpic pic16f84 piciem 16c57 ???

jasne, nawet 10 nozek extra Ci zostanie 8-)

0
  • #19 09 Lut 2005 15:24
    set6666
    Poziom 18  

A nie trzeba będzie przerabiać wsadu ???
    -------------------------------------------------
    Czytałem noty katalogowe i lipa :-( 16c57 jest z pamięciom eprom albo otp ja mam bez okienka czyli otp :-( pozatym trzeba by było przerobić wsad :-P ale to już mneijszy problem znam troche asembler to powinnienem dac sobie rade :-)

0
  • #20 24 Maj 2005 12:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 16 Sie 2005 18:02
    ciubers
    Poziom 15  

Czy ktos kto zrobil ten miernik moze mi powiedziec jaka jest dolna granica pomiaru? Czy mierzy on od 1Hz?

0
  • #22 31 Sie 2005 10:02
    CRISTOFER
    Poziom 10  

szukam miernika do TRX-a TS820 moze kto wie gdzie kupic taki miernik odczyt wraz z instrukcja gdzie wpiac ten miernik. Widze ze sa gotowce , ale nie mam pojecia jaki zastosowac najlepiej nieduzy wyswietlacz LCD . Dzieki za podpowiedz ! SP9CPZ

0
  • #23 06 Lis 2005 20:16
    set6666
    Poziom 18  

SP5MNL napisał:

Czy mozna z nim pożenić preskaler 1:100, bo akurat taki mam?

Witam z taki preskalerem można "ożebnić" każdy miernik czestotliwośc, podziel czestotliwość przez 100 a wyjdzie Ci to samo tylko skrucone o dwie ostatnie cyfry :-) a czestotliwośc graniczna będize zależec od czestotliwości granicznej preskalera, gożej jest z preskalerami które dzielą przez 8,16,32,64,128......... ponieważ wtedy koneiczna jest modyfikacja w programie ale ten miernik umozliwia ustawienie kilku podziałów jak dobrze pamiętam.
    Pozdrawiam

0
  • #24 13 Wrz 2006 11:53
    killer
    Poziom 19  

Witam.
    Sorry za odkopywanie tematu.
    Mam pytanie odnośnie miernika zaprezentowanego przez c2h5oh.
    Źródło:
    www.saturn.dti.ne.jp/~khr3887/lfcd_e.html
    Czy zamiast oscylatora TXCO dawaliście zwykły kwarc?
    Ew. gdzie taki oscylator można dostać?
    Bo chyba przy zwykłym kwarcu mogą wystąpić problemy z dokładnością pomiaru?

0
  • #25 13 Wrz 2006 20:38
    set6666
    Poziom 18  

Nie budowałem tego miernika, ale wydaje mi sie ten generator moznma zastapic kwarcem ale ucierpi na tym dokładnosc pomiaru poniewaz kwarc nigdy nie ma idealnie takiej czestotliwosci jaka jest podana na obudowie, bedzie to powodowało odchyłki od rzeczywistej wartosci czestotliwosci, budowałem miernik opartu na kwarcu i odchyłka przy 16mhz wynosiła 32khz wiec dosyć dużo, generatory txco są dużo dokładiejsze ( nie mylic z zwykłymi generatorami w metalowej obudowie )

0
  • #26 15 Wrz 2006 23:04
    killer
    Poziom 19  

Witam. Dzięki za info.
    Wie ktoś może gdzie taki TXCO 12,8MHz można kupić?
    W żadnym sklepie w sieci takiego nie znalazłem.

0
  • #27 16 Wrz 2006 20:03
    nemo07
    Poziom 36  

killer napisał:
    Wie ktoś może gdzie taki TXCO 12,8MHz można kupić?
    W żadnym sklepie w sieci takiego nie znalazłem.
    Witam.
    Z tą wartością będą problemy. Mógłbyś dostać, ale za granicą.
    Są dwa rozwiązania.
    Częstotliwość tego TXCO jest odłożona w kodzie jako tzw. "program constant". Można więc wybrać inną częstotliwość TCXO i odpowiednio zasemblować nowy wsad. Ale jeśli nie masz source code, musisz najpierw zdyzasemblować podany wkład, by znaleźć i zmodyfikować tę "const".
    Prościej byłoby zbudować stabilny oscylator 12,8MHz na kwarcu i z niego zasilić wejście CLK-In µC (wewnętrzny układ oscylatora w µC nie gwarantuje wysokiej precyzji ani stabilności, ale można go użyć).
    Do tego potrzebujesz markowy kwarc z cięcia AT i dobry układ oscylatora.
    Układy znajdziesz w linkach
    http://us1.webpublications.com.au/static/images/articles/i307/30706_13mg.jpg
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=fundamentals+of+quartz+oscillators&lr=
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=crystal+o...ator+AT+cut+short+long+term+stability+pdf&lr=

Inna sprawa, to układy wejściowe. Przedstawiony przez C2H5OH układ oferuje mało praktyczne weście, a układ formowania jest prymitywny. W zakresie relatywnie niskich częstotliwości stosuje się wysokoimpedancyjne wejścia typu J-FET itp wraz z torami formowania, przed stopniami dzielników i prescalerów.
    Parę linków dla zainteresowanych
    A Low Cost 50 Mz Frequency Meter:
    http://home.exetel.com.au/marknac/50MHz-Frequency-Meter.htm
    An MSI 500 MHz Frequency Counter using MECL and MTTL:
    http://www.onsemi.com/pub/Collateral/AN581-D.PDF

W zakresie powyżej 50MHz stosuje się generalnie wejścia ze standardem 50Ω. Co nie znaczy, że nie można zapiąć wysokoimpedancyjnej sondy (z niską pojemnością wejściową). Taką sondę można sobie zbudować na bazie obecnie dostępnych tranzystorów MOS- lub J-FET, np. w technologii GaAs, przeznaczonych dla zakresów WLAN/mobile phone etc.
    Pozdrawiam

0
  • #28 22 Wrz 2006 13:25
    sp3vzx
    Poziom 13  

Witam.
    A może ktoś ma na zbyciu TCXO 12,8 MHz ?

0
  • #30 16 Lip 2007 09:44
    radowit
    Poziom 16  

Witam.Zrobiłem miernik wg c2h5oh i mam pytanie jak zrobić żeby po włączeniu był ustawiony na HF a nie na VHF.Teraz jest vhf i wynik jest zakłamany (brak preskalera) i muszę go przełączać ręcznie na hf.Próbowałem różnych kombinacji zapamiętania wg.tabelki ale bez skutku.Może ktoś pomoże?

0