Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości na PIC16f84

kranzio 12 Lis 2008 19:20 21268 49
 • Miernik częstotliwości na PIC16f84
  Witam, prezentuję swoją wersję miernika częstotliwości opartego na mikrokontrolerze PIC16F84.
  Koszt wykonania to około 30zł. Więcej informacji jest TUTAJ
  Z przodu ma gniazda pomiarowe do częstotliwości, a z tyłu gniazdo do pomiaru czasu trwania logicznej 1 i 0, licznik impulsów TTL, czas trwania impulsów. Z tyłu także umieściłem włącznik i gniazdo zasilacza.
  Zastosowałem standardowy wyświetlacz z podświetleniem 2x16.
  Panel przedni projektowałem w corelu i wydrukowałem na papierze kredowym.

  Miernik częstotliwości na PIC16f84Miernik częstotliwości na PIC16f84

  W załączniku wsad do procka, schemat, płytka gotowa do termotransferu Bottom Layer i strona opisowa Top Layer.

  Miernik skalibrowałem na generatorze częstotliwości. Jak na tej klasy sprzęt jest dokładny. Dobrze mierzy sinus, trójkąt i kwadrat.

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  kranzio
  Poziom 26  
  Offline 
  Specjalizuje się w: serwis kasy fiskalne, serwis drukarki fiskalne, taksometry NOVITUS serwis
  kranzio napisał 659 postów o ocenie 84, pomógł 89 razy. Mieszka w mieście Nowy Sącz. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  Gizmoń
  Poziom 28  
  Bardzo fajny i przydatny miernik. Z ładnym panelem przednim, szkoda, że po angielsku, ale taka moda. Ważne, że się podoba właścicielowi :)

  Mam tylko taki dość proste pytanie: Czy czasem ci się te gniazda BNC nie kręcą razem w wtyczką? Miałem z tym spory problem, gdyż nie posiadają żadnego elementu blokującego i łatwo się odkręcają.
 • #3
  szeryf.rm
  Poziom 22  
  Wszystko byłoby dobrze, ale Gizmoń zauważył właśnie ten panel. Jest to rzecz gustu i o gustach się nie dyskutuje, ale przyznam szczerze, że nie wiem dokąd Ci młodzi zmierzają... wszystko po angielsku... a ponoć polacy nie gęsi. Jednak autorowi wybaczam odkąd na uczelni stary prof. hab. stwierdził że dizasembler to kwestia dyskusji, bo inżynier (i wyżej) powinien posługiwać się językiem technicznym a nie takimi spolszczeniami :P.

  Co do wykonania, to mam jedno pytanie, co wzorcem czasu? Ten kwarc 4MHz bez dodatkowej regulacji trymerami? To ja tu widzę bez kalibracji lekki rozjazd, że już nie wspomnieć o niestabilności temperaturowej. Mógłbyś uzyskać lepszy efekt stosując stabilniejszy zegar odporniejszy na temperaturę i przeprowadził kalibrację dla jakiejść częstotliwości wzorcowej (może być nośna np. Polskiego Radia na długich 225kHz).
 • #4
  elektryk
  Poziom 42  
  szeryf.rm napisał:
  nie wiem dokąd Ci młodzi zmierzają... wszystko po angielsku... a ponoć polacy nie gęsi.
  A schemat jest po czesku ;) Generalnie projekt multilingual. Co do stabilności kwarcu to bym się nie przejmował, ten projekt nie da rady mierzyć więcej niż 6-7 cyfr. Do tego zwykły kwarc wystarcza.
 • #5
  Tleilax
  Poziom 12  
  Okiem marudy:
  Układ tani i funkcjonalny. Tylko jest małe "ale". 1,3GHz jest wzięte z kosmosu, nawet dla zastosowanego prescalera (do 1GHz). Kolejna sprawa to obwód wejściowy dla kanału drugiego (30-1300MHz). Wejściowy kondensator 100nF z pojemnością diod tworzy dzielnik pojemnościowy o dużym współczynniku podziału dla b.wysokich częstotliwości. 1GHz na złączu BNC to też problem. Kontrolowanej impedancji ścieżek do prescalera też nie widać. Proszę nie zrozumieć mnie źle ale to nie spotkanie "marketingowców" a forum techniczne.
 • #6
  Xweldog
  Poziom 30  
  Piękna sprawa. Mi jest bardziej przydatny Ge do m/w 10MHz ale zintegrowany z miernikiem f. Bym wiedzeć, jaką ustwiłem f. Jak już zabrałem się za miernik - to warto dodać mu preskaler ( od lat leży mi odłogiem MB505 ). Co do BNC. Mają Φ10 ale boki podcięte na m/w 8mm. By się nie kręciły, trzeba wiercić stosownym wiertłem i potem dopiłowywać ręcznie quasi-elipsę . Ale przeciętne BNC chodzą tylko do 500MHz. Chyba użyję oryginanych F z konwertera SAT. Czułość preskalera zwiększam na MAR-8SM ( SMD code A08 ).
 • #7
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #8
  riddyk
  Poziom 20  
  Wy tu gadu gadu o tym czy elementy dają radę te 1,3GHz, a ja mam takie pytanie jaką impedancję wejściową mają wejścia, jaką impedancję ma przewód?
  Powyżej 200MHz robi się linia długa i mogą być odbicia sygnału od wejścia, i czy skalibrowałeś urządzenie z jakimś lepszym generatorem ?
 • #9
  kranzio
  Poziom 26  
  Na razie miernik skalibrowałem tak jak było w instrukcji, ale zamierzam go skalibrować w pracy na czymś dokładnym. Co do kabli pomiarowych na razie prowizorka, ale jakie kolega riddyk by polecił?
 • #10
  ADI-mistrzu
  Poziom 30  
  Witam!
  Zabieram się za zbudowanie tego cuda, tylko mam problem z dostaniem kilku części, dlatego mam pytanie czy mogę użyć następujących zamienników:

  Zamiast BAT41 -> BAT45
  Zamiast BFR90 -> BFR93

  Mam problem jeszcze z preskalerem, takiego jak w schemacie jest podany nie dostane, czytałem ze zamiennikiem jest SDA2101 ale jego także jakoś nie mogę dorwać.

  Mogli byście mi wypisać kilka zamienników ?

  Pozdrawiam
 • #11
  Xweldog
  Poziom 30  
  BAT41 chyba zabezpieczysz wejście. One mają 2pF i a BAT46 6pF i jeszcze bardziej stępią wejście przy dużych czestotliwościach. Także, oceń to sam. Ja chcę użyć BAR81 "pozyskanych" z zepsutego telefonu.
 • #13
  Xweldog
  Poziom 30  
  Co do kości preskalera, przypuszczam, że będziesz bazował na PIC, która uwzględnia stosunek podziału. Ja robię "ze śmieci", z tego co mam za darmo. Np. MAR8 mam z konwertera SAT, te BAR z telefonu. Kości presklaerów jest masa, z różnym podziałem: przeważnie 64 / 128 / 256 na sztywno lub z możliwością przełączania. Ponieważ miałem MB505 a miernik f na skopiowanym Atmelu, puszczę 1024 zamiast 1000 i na tym jedynym zakresie będę miał odczyt z błędem 2,4% ( do przeliczenia na kalkulatorze ). Ponieważ nie siedzę od dawna w SAT, to mi nie przeszkadza - ale warto mieć to - niż nic a kość ma leżeć.
  W kościach preskalerów specjalizuje się f-ma Plesey. Przykładowe to SP8610/11, SP8695 ( do 200MHz ) itp. Inne to U891 czy 893. Przestarzała to MC1690.
 • #14
  pawol
  Poziom 22  
  Zamiast BAT wsadz 1N4148. Według not katalogowych nie ustępuję jej wcale.
 • #15
  sp5wcx
  Poziom 33  
  Czy ktoś ma zmodyfikowany wsad PIC-a pod kątem zastosowania zamiast kwarcu 4MHz typowej wartości generatorów wzorcowych czyli 5 MHz? Przypominam, że odchyłka ustawienia kwarcu o 1Hz w tym częstościomierzu daje błąd przy pomiarach na częstotliwości przykładowo 430 MHz już ponad 100Hz!
  Typowy tani kwarc 4 MHz ma podaną stabilność na poziomie +/- 50 ppm czyli +/- 200 Hz. Tak więc jak skalibrujemy miernik w danym momencie, to za jakiś czas kwarc może nam "odjechać" o 200 Hz (starzenie, zmiany temperatury itp ...), a to przy pomiarze na 430 MHz da nam błąd już ponad 20 kHz!
  Pokrewny temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1123980.html
 • #16
  krychast
  Poziom 20  
  Witam czy zamiast rezonatora kwarcowego można wstawić generator kwarcowy-metalowy z 4 pinami z zasianiem? Czy stabilność i dokładność całego układu z generatorem wypadnie lepiej niż z samym rezonatorem?
 • #17
  sp4msu
  Poziom 20  
  Pewnie tak .
  A jakbyś dał TCXO to i podstroić by było można .
 • #18
  krychast
  Poziom 20  
  Mam TCXO ale 5MHz i ciekawe czy korekcja softu nie była by potrzebna.
 • #20
  krychast
  Poziom 20  
  Witam. Złożyłem miernik. Funkcje przełączają się elegancko. Niestety nic nie mierzy.Na dolnej linijce ciągle f=0000khz. Opcja CALIBRATION również stoi w miejscu f=0000khz. Puszczałem sygnał z generatora 152Mhz.
 • #21
  bf199
  Poziom 20  
  Przypnę się pod temat, zbudowałem sobie ostatnio ten miernik i mam pewien problem, wszystko jest ok oprócz pomiarów na zakresie 20MHz-1,3GHz (na wyświetlaczy wyświetlony jest wynik zerowy cały czas) Jak powinien wyglądać prawidłowo wynik gdy nie podepniemy żadnego sygnału na tym zakresie i jak gdy podepniemy?? Jak łatwo sprawdzić czy układ SAB działa poprawnie??
 • #22
  krychast
  Poziom 20  
  Masz podobny problem co ja. Miałem zimny lut. Prześledź ścieżki z tego zakresu.Na dole miernik bez podłączonego sygnału powinien pokazywać głupoty.Po podłączeniu sygnału pomiar jest prawidłowy.
 • #23
  bf199
  Poziom 20  
  a może to być wina tego SAB?? Kupowałem wszystkie części nowe więc wydaje mi się że jest ok. Dziękuję za podpowiedź:)
 • #24
  krychast
  Poziom 20  
  Raczej nie wina saba. U mnie były same zera w dolnej linijce lcd a układ ruszył od kopa po poprawieniu scieżki. Na górnym zakresie układ się wzbudza i pokazuje dziwne wartości a po podaniu sygnału pracuje prawidłowo.Pica poprawnie programowałes?
 • #25
  bf199
  Poziom 20  
  rozumiem:) czyli pewnie mam ten sam objaw. Ta ścieżka o której wspomniałeś była źle poprowadzona, zwarta czy jedynie zimny lut?? Myślę że dobrze zaprogramowałem, bynajmniej na tym niższym zakresie działa poprawnie
 • #26
  krychast
  Poziom 20  
  Była podtrawiona i miała przerwę ale dziwne bo wszystko sprawdzałem przed montażem.ale jak to w życiu może jedna została pominięta.
 • #27
  bf199
  Poziom 20  
  rozumiem, zaraz na swojej pcb wszystko posprawdzam:) Jakiego tranzystora użyłeś jako Q2? BC557??
 • #28
  krychast
  Poziom 20  
  Tak tego tranzystora. Był tam jeszcze elektrolit dziwnie zaznaczony na schemacie jako zwykły 47uf. Też sprawdź polaryzację gdzieś na forum było opisane gdzie plus miał iść.
 • #29
  bf199
  Poziom 20  
  ja użyłem zwykłego kondensatora 47nF, na forum wyczytałem ze taki ma właśnie być, to może tu leży wina
 • #30
  krychast
  Poziom 20  
  Tam na bank byl elektrolit.nie mam kompa przy sobie a pisze z telefonu by sprawdzic.przejrzyj forum ze 3 tematy byly o tym mierniku i bylo to poruszone.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Tam na bank byl elektrolit.nie mam kompa przy sobie a pisze z telefonu by sprawdzic.przejrzyj forum ze 3 tematy byly o tym mierniku i bylo to poruszone.edit to kondensator c2 ktory ma byc plusem w strone ukladu.wartosc 47uf na schemacie wisial jako rezystor