Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowanie oświetleniem w mieszkaniu (iDom?)

09 Kwi 2010 02:31 3286 2
 • Poziom 12  
  Witam,
  Właśnie wyposażam moje nowe mieszkanko no a, że tytuł inżyniera informatyki do czegoś zobowiązuje pomyślałem również o wprowadzeniu paru udogodnień (w końcu elektronika to dziedzina pokrewna ;) ).
  Na pierwszy rzut poszła więc uciążliwa konieczność wyłączania światła - najlepiej jakby nie trzeba było za każdym razem chodzić do ściany. Znalazłem więc w jednym z hipermarketów budowlanych system składający się z przełączników zdalnie sterowanych pilotem radiowym (1 pilot może obsłużyć do 4 urządzeń).
  Opisywane prze mnie urządzenie ma jednak dość istotną wadę - gdybym zastąpił nim tradycyjne przełączniki musiałbym także całkowicie zrezygnować z tradycyjnego sterowania (tzn nie dało by się włączyć światła przyciskiem na ścianie, gdyż byłby on zastąpiony przez przełącznik radiowy). Oczywiście chciałbym tego uniknąć. Tzn Najlepiej byłoby gdybym mógł pogodzić zdalne sterowanie z przełącznikiem tradycyjnym. Tak bym mógł na przemian gasić i zapalać raz pilotem, raz przyciskiem na ścianie.
  Znacie może takie rozwiązania?

  Dodam jeszcze... że jest to naprawdę nie duże mieszkanko i raczej nie ma sensu w nim montować systemów do inteligentnego z prawdziwego zdarzenia. Praktycznie poza oświetleniem w sypialni i salonie nie mam czym tu sterować.
 • Poziom 26  
  http://www.elvision.pl/page4.html
  http://www.twenga.pl/dir-Ogrod-i-majsterkowanie,Elektryka,Sciemniacz-na-pilot
  http://www.seltex.pl/index.php?item_id=153&fir_id=7&kat_id=24
  Miałem kiedyś w zeszłym wieku podobny ściemniacz na pilot i działał sam na dotyk palcem jak i z pilota - tego samego, co mi służył do TV, ale zrezygnowałem bo buczał, leży chyba gdzieś w piwnicy zakopany, może już technika poszła krok do przodu i zlikwidowali uciążliwe buczenie - jak kupisz i wypróbujesz a nie będzie buczał to daj znać, może dam się z powrotem skusić... Na tamte czasy jak wyłącznik zwykły kosztował 4 złote to ściemniacz taki 40 złotych (10 krotnie większa cena). PS - tytuł do niczego nie zobowiązuje! Nie dajmy się ponieść modzie, ona czasem staje się uciążliwa jak stała się dla mnie w przypadku podobnego ściemniacza... Ludzie mają różną wiedzę, różne doświadczenie i różne tytuły a wszystkich jednakowo szanuję, czego nawzajem oczekuję...

  http://www.youtube.com/watch?v=b9pj8w0qJhI filmik
  http://www.farol.pl/wlacznik-swiatla-podczerwien-steinel-p-119.html na podczerwień
  http://www.szafirek.pl/index.php/,details,id_pr,6070.html na podczerwień
  http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/3435/sciemni...erwien+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
  http://www.nokaut.pl/gniazda-elektryczne/sciemniacz-podwojny-na-pilota-i-dotyk-emc-metal.html dwa obwody - np. żyrandol
  http://www.modernhome.pl/product-pol-2085-Bez...do-listew-LED-RGB-wersja-na-podczerwien-.html bajer na diody LED
 • Poziom 12  
  Fajne... choć prawdę pisząc myślałem raczej o pilocie radiowym. No ale zawsze to lepsze niż bieganie do ściany.
  A co do tytułów to przecież pisałem to półżartem.

  ps: Gdzie jest ten przycisk 'pomógł'?