Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

radiowe sterowanie oświetleniem, roletami, wentylacją itp

06 Maj 2013 10:01 6237 14
  • Poziom 15  
    Witam :)

Bardzo proszę zorientowanych o pomoc :)

Na początku zaznaczam, że nie chodzi mi o rozwiązania pod inteligentny dom, tylko o rozwiązania sterowania za pomocą pilota do sali konferencyjnej. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o to, żeby w trakcie trwania spotkania, za pomocą pilota, można było opuścić/podnieść rolety, zmienić rodzaj oświetlenia: włączyć/wyłączyć lub ściemnić/rozjaśnić kilka niezależnych obwodów oświetleniowych, uruchomić wentylator wyciągowy (klima ma swojego pilota), opuścić/podnieść ekran rzutnika itp. Interesują mnie rozwiązania radiowe, nie na podczerwień.

Szukałem w necie i znalazłem 2 systemy: fif.com.pl oraz zamel.pl, ale szukam jeszcze innych producentów, żeby znaleźć kompromis pomiędzy ceną, a funkcjonalnością/możliwościami urządzeń.

I w tym miejscu mam pytanie. Czy Szanowni Koledzy mają jakieś swoje typy, sugestie, czy też może nawet gotowe rozwiązania za wyjątkiem tych wyżej wymienionych?

Za każde info z góry serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam :)
    Grzegorz
  • Poziom 10  
    Witam, chcialbym przylaczyc sie do tematu.

Buduje na nowo pokoj i chcialbym zainstalowac sterowanie oswietleniem oraz roletami za pomoca pilota. Jakie elementy bede do tego potrzebowal..? Z kosztami raczej niechce szalec, ma to byc prosty uklad. Mam teraz mozliwosc wykonania pelnej instalacji takze spokojnie mozna wszystko podciagnac do rozdzielni. Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam
  • Poziom 15  
    StaniX: Opisz. szeżej co właściwie chciałbyć osiągnąć [od strony oczekiwań i bieżącej sytuacji w "pokoju"]. "Buduje na nowo pokoj"?
  • Poziom 10  
    stkop napisał:
    StaniX: Opisz. szeżej co właściwie chciałbyć osiągnąć [od strony oczekiwań i bieżącej sytuacji w "pokoju"]. "Buduje na nowo pokoj"?

"Buduje na nowo pokoj" Chodzi o to ze do domu dobudowywany jest garaz a nad nim bedzie pokoj. Takze wszystkie kable moga byc sprowadzone do garazu do rozdzielni. Czego oczekuje: W pokoju bedzie z 6 obwodow oswietlenia do tego na balkonie moze dwa. Beda jeszcze dwie rolety z napedem. Chcialbym zeby to wszystko bylo sterowane z pilota, oswietlenie bez sciemniaczy bo to podnosi kolosalnie koszta z tego co sie zorientowalem. Pilot musialby byc radiowy.

Mysle ze to chyba wszystko. pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dlaczego pilot radiowy? Do czego ma Ci to służyć? Interesuje cię sterownie każdego punktu z osobna czy jakieś sceny świetlene? Jaki budżet na urządzenie [bez kabli, łączników itp] [widełki]. W ilu punktach mają być tradycyjne łącznikido tego fragmentu instalacji.
  • Poziom 10  
    stkop napisał:
    Dlaczego pilot radiowy? Do czego ma Ci to służyć? Interesuje cię sterownie każdego punktu z osobna czy jakieś sceny świetlene? Jaki budżet na urządzenie [bez kabli, łączników itp] [widełki]. W ilu punktach mają być tradycyjne łącznikido tego fragmentu instalacji.

Moze nie koniecznie radiowy, wszystko zalezy jak miala by byc wykonana instalacja, jezeli odbiornik bylby w rozdzielni czyli pietro nizej to wydaje mi sie ze radiowy musialby byc ale jestem otwarty na propozycje. Interesuje mnie sterowanie kazdego punktu z osobna, bez jakis zbednych przyciemnien i scen.

stkop napisał:
    W ilu punktach mają być tradycyjne łącznikido tego fragmentu instalacji.

Tego zdania do konca nie rozumie. Chodzi o wylaczniki tak.?

Zrobilem na szybko taki projekt zeby zoobrazowac jak to bedzie wygladac mniej wiecej, moze bedziej mniej obwodow a moze bedzie wiecej ale wstepnie jest tak i mysle ze tak zostanie. pozdrawiam

radiowe sterowanie oświetleniem, roletami, wentylacją itp
  • Poziom 15  
    Jest kilka urządzeń, które znam niestety tylko z netu, a które mogły by się tobie przydać. Nie wymagają jakiś bardzo specjalnych zabiegów od strony elektryki, a integrują kilka punktów świetlnych, rolety i można to obsłużyć z pilota. Mam namyśli takie wynalazki jak to:

http://speedkey.pl/sterowanieoswietleniem

...aczkolwiek wcześniej wspomniany Elmes, czy Exta Free [radiowe] też mogłyby się u Ciebie sprawdzić.

Po taniości możesz sobie zobaczyć takie rozwiązanie na uniwersalny pilot np.TV podczerwień:
    http://www.jbpartner.pl/pl/p/Sterownik-oswietlenia-RC5/325

Sterownik powinnien się "jakoś" zmieścić do puszki simet MultiWall M3x60F 33167008. Ze wględu na klikanie można go umieścić w rozdzielnicy, a wyprowadzić do pomieszczenia tylko diodę i sygnały od styków zwiernych łączników.

Jak widać sporo możliwści w różnych cenach pracochłonności. Z prawdopodobnie z różnymi efektami finalnymi w zależności od doświadczenia montera :)
  • Poziom 15  
    Niestety nie mam czasu się przyjrzeć, ale sterownie rolet serwomechanizmem to chyba jakaś egzotyka.
  • Moderator Projektowanie
    Może pomyślisz o czymś gotowym, a jednocześnie nie drogim ? Oczywiście zawsze budowa czegoś samodzielnie, albo montaż kitu wyjdzie taniej, ale jak przeliczysz później czas spędzony na uruchamianiu to bilans nie jest już taki korzystny ;-)
    Nie chciałbym przypadkiem tu czegoś kryptoreklamować, ale na początek możesz rzucić okiem na popularnym portalu aukcyjnym na hasło "fibaro".
  • Poziom 2  
    Zdecydowanie szkoda czasu na zajmowanie się fibaro.
    Niestety miałem do czynienia z tym produktem i kategorycznie odraczam.
    Powodów jest wiele i długo by wymieniać, ale może podam kilka z nich. Centrala niestabilna - często się wiesza. Ciągłe niedopracowane aktualizacje, niedopracowanego softa. Dział pomocy technicznej (2 osoby) to mówiąc delikatnie kpina.
  • Poziom 12  
    Sterowanie roletami oraz oświetleniem posiada także firma Nice.
    Silniki sterowane radiowo, lub centralki do sterowania silnikami innych producentów. Centrale do sterowania oświetleniem z funkcjami czasowymi.
    Piloty 80-cio i 240-kanałowe oraz pilot z funkcjami czasowymi z pamięcią 100 zdarzeń tygodniowo.

http://www.nice.pl/Produkty,2193/Automatyka_do_rolet/Piloty/Sterowanie_radiowe/Plano_Flor_

http://www.nice.pl/Produkty,2198/Automatyka_do_rolet/Centrale_sterujace/TT2

Kilka instrukcji w załączniku - może się przydadzą.
  • Poziom 1  
    Witam, też się podłączę. Posiadam pokój, w którym chciałbym móc bezprzewodowo sterować jedną lampą i czterema roletami, fajnie by też było żebym mógł ustawić że np. o danej godzinie rolety same się podnoszą itp. Przeczytałem ten temat, przejrzałem linki ale ciągle nie wiem co dokładnie bym potrzebował, jakie elementy musiałbym kupić itd. Mógłby mi ktoś to proszę w miarę przystępnie opowiedzieć?