Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Od czego zalezy Qts glosnika?

20 Sie 2004 15:45 2889 10
  • Poziom 26  
    Od czego zalezy Qts glosnika i czy mozna je jakos zmienic ?

Dokladnie tak jak w temacie od czego to zalezy i czy mozna je jakos obnizyc :?:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    Zalezy od wielkosci magnesu (indukcja magnetyczna w szczelinie). Im wiekszy magnes tym mniejsze qts. Zalezy równiez od masy ustroju drgajacego (masa drgająca) im wieksza tym wieksze qts.

A tak ogolnie to wyzej wymienione zmienne zawieraja sie w dobroci mechanicznej [qms] i elektrycznej [qes], a ich wypadkową jest dobroć calkowita qts.
  • Poziom 17  
    Zalezy od wielkosci magnesu (indukcja magnetyczna w szczelinie). Im wiekszy magnes tym mniejsze qts. Zalezy równiez od masy ustroju drgajacego (masa drgająca) im wieksza tym wieksze qts.

A tak ogolnie to wyzej wymienione zmienne zawieraja sie w dobroci mechanicznej [qms] i elektrycznej [qes], a ich wypadkową jest dobroć calkowita qts.

Raczej ciezko bedzie zmnieszyc qts. Zwiekszyc byloby nietrudno.
  • Poziom 26  
    A co moze dac np. doklejenie dodatkowego magnesu do tego ktory juz ma glosnik :?: :roll:
  • Poziom 38  
    Ten zabieg powinien obnizyć stanowczo qts ze wzgledu na zwiększenie indukcyjności w szczelinie magnesu.Oczywiście nie zapomnijmy o poprawnej bieguynowości magnesu przed przykejeniem :).Bardz łatwo jest obiżyć qts np dodając mase do membrany :).
  • Poziom 26  
    Kto tu pisze prawde?
    Żuraw:Zalezy równiez od masy ustroju drgajacego (masa drgająca) im wieksza tym wieksze qts.
    czy
    Alton:Bardz łatwo jest obiżyć qts np dodając mase do membrany
    ????
  • Poziom 15  
    Jakie znacie sposoby na dowolne kształtowanie charakterystyki każdego głośnika?
  • Poziom 38  
    Oj przepraszam mój błąd miało być zwiększyć qts nie obniżyć :).Poprawiam sie.Chodziło mi o to ze czym cięższa membrana tym qts większe .
  • Poziom 14  
    Chciałem się zapytać czy można jakoś sterować Qts zmieniając budowę cewki? Robiąc cewkę wielowarstwową lub o innej impedancji?
    A czy można także zmieniać Vas głośnika? Na pewno zawieszenie głośnika ma wpływ na jego wartość ale nie wiem, w którym kierunku zmienia się jego wartość.
    Sprawa wygląda tak iż oddałem głośniki do regeneracji i chcę aby pasowały do B-R i miały jak najmniejsze pudło. Kosze są po GDN 25/40/1
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Panowie, pomalutku... Qts to wartosc zalezna od :
    - dobroci elektrycznej - kwestia cewki. Im wieksza indukcyjnosc, tym lepiej. Wysoka indukcyjnosc cewki w polaczeniu z duzym strumieniem magnetycznym w szczelinie daje wysoka wartosc parametru B*l - iloczyn tych dwoch - po ktorym latwo okreslic moc napedu. Nie uzywajcie raczej okreslenia "duzy magnes" - tylko silny magnes. Magnes zle wykonany - takie czesto sa w np. 888 (wielkie, ale ...), zabrudzony itp. nie wytwarza duzego pola, moze byc obojetnie jak wielki...Nie mowiac o tym, ze czasem stosuje sie magnesy neodymowe - wtedy sa smiesznie male - ktore sa bardzo silne.
    - dobroci mechanicznej - kwestia zawieszenia, wlasciwie wartosc dosc "dzika" - wyznacza sie ja poprzez pomiary, nie przez obliczenia (kwestia tego, ze podatnosc zawieszen, tarcie przy roznych wychyleniach itp. sa funkcjami nieliniowymi, czesto trudnymi do przyblizenia teorytycznie).

W praktyce - glosnik z duzym iloczynem strumienia magn. w szczelinie i indukcyjnosci cewki przy umiarkowanej w stosunku do srednicy masie drgajacej bedzie mial niskie Qts. Czyli nalezy glownie patrzec na Qes - czyli dobroc elektryczna (im mniej, tym lepiej) i B*l (im wiecej, tym lepiej). Qms (mechaniczna) mowie sie, ze nie powinna byc zbyt wysoka - przewaznie waha sie od 0,5 do 2 .

Zwiekszajac mase drgajaca zmniejszamy czest. rezonansowa (wypadkowa podatnosci zawieszen i masy drgajacej). W przypadku niskotonowych do pewnej masy nie wplywamy na pogorszenie efektywnosci w zakresie najnizszego basu, tylko obnizamy promieniowanie w zakresie srednicy i okolic powyzej 150 Hz (wyzszy bas). Obnizenie rezonansowej moze sprawic, ze glosnik lepiej poradzi sobie w nizszych rejestrach (jesli tylko naped jest dosc mocny!), ale czesto rezonansowa ma zwiazek z dobraniem wychylenia - jesli rezonansowa lezy nisko, wychylenie powinno byc wieksze, glosnik przeznaczny do odtwarzania nizszego basu... Wylewajac na membrane np. GDN30 100 g kleju zejdziemy nizej, ale nie wytworzymy wiekszego cisnienia - z uwagi na male wychylenie...
    Przewaznie producent okreslil zastosowanie glosnika z gory - zmienianie masy drgajacej moze okazac sie chybione.
    Wymiana cewki na lepsza - o wyzszej indukcyjnosci - moze obnizyc parametr dobroci calkowitej, ale musialaby miec taka sama wysokosc (kwestia wychylenia) i - najlepiej ta sama mase, by nie pozmieniac rezonansowej, przez to i Qms...

Jesli juz cos ulepszamy - zeby to zastosowac gdziekolwiek, trzeba policzyc podstawowe parametry T-S. Ja tez ulepszylem te glosniki - ale ich malego maksymalnego wychylenia z uwagi na budowe kosza nie przeskoczymy - mocniejsze cewki i aluminiowe karkasy przydadza sie za to w tubie, gdzie nie przemeczymy glosnika wychyleniowo.