Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z sterownikami ATI pod linuksem.

Lewybiceps 10 Maj 2010 10:59 2357 9
  • #1 10 Maj 2010 10:59
    Lewybiceps
    Poziom 9  

Na laptopie HP Probook 4510s mam Windows 7 i jako że na tym sprzęcie jest nie mozliwe zainstalowanie Linuksa obok 7 to mam Linuksa 10.04 na VMware. Na wirtualnym linuksie staram sie zainstalowac sterowniki do karty ATI Mobility Radeon HD 4330 lecz występują problemy których do konca nie rozumiem.

Dodam iz ten plik z sterownikiem dał sie jako tako uruchomic na tym Linuksie bo miałem go wczesniej.

0 9
  • #3 10 Maj 2010 11:25
    Lewybiceps
    Poziom 9  

Jest to ten najnowszy Linux LL. Obok Windows & nie idzie zainstalować ponieważ jest jakiś problem ze sprzętem. Linux nie obsługuje takiej konfiguracji sprzętu czy cos takiego ale mniejsza o to. No ten sam komunikat mi pokazuje w terminalu na roocie.

0
  • #4 10 Maj 2010 11:33
    kacperfx
    Poziom 12  

Lewybiceps napisał:
    Na laptopie HP Probook 4510s mam Windows 7 i jako że na tym sprzęcie jest nie mozliwe zainstalowanie Linuksa obok 7 to mam Linuksa 10.04 na VMware. Na wirtualnym linuksie staram sie zainstalowac sterowniki do karty ATI Mobility Radeon HD 4330 lecz występują problemy których do konca nie rozumiem.

Probujesz go otworzyć w edytorze tekstu a musisz to otworzyć managerem pakietów. http://www.ubucentrum.net/2009/02/instalacja-pakietowpaczek-deb-podstawy.html - tutaj opis jak to zrobić.

askr napisał:

Jaki to linux? 10.04 to wersja kernela.

10.04 to wersja dystrybucji, w tym przypadku najprawdopodobniej ubuntu bo oni stosują taką numerację. Wersja kernela jest w postaci 2.x.x.

Lewybiceps napisał:
    Linux nie obsługuje takiej konfiguracji sprzętu czy cos takiego ale mniejsza o to.

Bardzo mało jest sprzętu który Linux obsługuje, właściwie da się go na każdym sprzęcie zainstalować. Jakiś czas temu były problemy z Wifi, ale już raczej nie ma, więc wątpię, że to problem ze sprzętem.

0
  • #5 10 Maj 2010 13:58
    Lewybiceps
    Poziom 9  

Czy kolega mógł by mi wytłumaczyć dlaczego plik :ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run sie otwiera menadzerem pakietów? poprzednio obyło sie bez menedzera

0
  • #6 10 Maj 2010 16:43
    kacperfx
    Poziom 12  

Moje niedopatrzenie, run to oczywiście nie jest pakiet. Aby go uruchomić wydaj w konsoli (z roota) :

Code:

chmod +x nazwa.run
    ./nazwa.run

0
  • #7 10 Maj 2010 17:40
    askr
    Poziom 35  

Cytat:
    askr napisał:

Jaki to linux? 10.04 to wersja kernela.

10.04 to wersja dystrybucji, w tym przypadku najprawdopodobniej ubuntu bo oni stosują taką numerację. Wersja kernela jest w postaci 2.x.x.

Mój błąd... tak to jest jak się siedzi na forum po 2 dniach łażenia po górach non stop ;d

0
  • #8 10 Maj 2010 18:51
    tzok
    Moderator Samochody

Z tego co wiem VMWare emuluje kartę graficzną, maszyna wirtualna nie ma dostępu do karty fizycznej, więc należy instalować sterowniki do emulowanej karty (VMware SVGA II PCI Display Adapter) a nie do fizycznie zainstalowanej w komputerze.

http://www.vmware.com/support/reference/common/guest_linux_xf864.html

0
  • #9 10 Maj 2010 19:37
    linuks
    Spec od komputerów

Witam
    Ubuntu 10.04 LTS powinno się zainstalować na tym laptopie.Instalacja na maszynie virtualnej nie pokaże wszystkich możliwości linuksa podobnie jak używanie live CD nawet dostosowanego do swojego profilu(własne live CD).
    Jądro 2.6.32 z ubuntu 10.04 obsługuje Twój sprzęt chyba że coś modyfikowałeś w laptopie.
    Pozdrawiam

0
  • #10 28 Kwi 2011 10:37
    Lewybiceps
    Poziom 9  

Niestety nie udało mi się rozwiązać tego problemu, więc byłem zmuszony usunąć Linuksa.

0