Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz na tranzystorach

Patryk987 23 Aug 2004 18:38 2350 7
    Patryk987
    Level 17  
    witam
    czy z tranzystorków KT837 da się zrobić jakiś wzmacniacz ?
    dostałem ich kilkanaście od kolegi razem z KT805 x2 BU407 x3 SU107 x5
    po jednym 2n3055 i KD502 - gdzieś chyba widziałem że można je zamienić w jakiejś aplikacji wzmacniacza tylko czy można je dać do tego wzmaka razem?

jeśli dało by się coś z tego zrobić to proszę o pomoc
    pikarel
    Level 35  
    Tranzystory KT837 to PNP o mocy ok. 30W, czyli mogą posłużyć jako zamiennik BD282/4/6 (w parze z BD281/3/5). Poszukaj schematu wzmacniacza na tych właśnie tranzystorach, np. Zodiak, WS304.
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Z tego co masz to raczej się wiele nie zrobi, BU i SU to tranzystory telewizyjne z odchylania poziomego po 60W, kiedyś na nich zrobiłem i nawet chodziło, ale po nagrzaniu z sinusoidy zrobił się trujkąt i odpuściłem sobie, podobnie struktura tych tranzystorów jest inna niż m.cz. 2N i KD się nadają do końcówek, ale musisz mieć minimum po parze. Tranzystory do wzmacniaczy są bardzo tanie, więc niema co sobie głowy zawracać odpadami.
    irek2
    Level 40  
    2N i KD to dobre tranzystory do zasilaczy nie wiem czemu wszyscy chca z nich robic wzmacniacze do ktorych one sie nie nadaja.
    chrisi
    Level 16  
    irek2 wrote:
    2N i KD to dobre tranzystory do zasilaczy nie wiem czemu wszyscy chca z nich robic wzmacniacze do ktorych one się nie nadaja.

Przed 20-laty laty robilo sie wzmacniacze tylko na 2n..
    One do tego nadaja sie idealnie KD502 to czeski odpowiednik 2n3055
    janek11389
    Level 42  
    Chyba dla tego, bo są bardzo tanie i prądowo są mocne, Kiedyś prawie w każdym wzmacniaczu siedziały i nazywało się to Hi-FI a dzisiaj są uważanie za najgorsze, a przeciesz one się nie zmieniły, a dla początkujacego który i tak na początek musi coś wypalić, to lepiej niech wykopci za 3zł, niż za 15zł. Podejżewam że gdyby mu teraz zmienili strukturę i zrobili go na minimum te 100V to i opinia była by bardziej łaskawa dla niego.
    Patryk987
    Level 17  
    z KD i 2N zrobię jakiś zasilacz albo generator WN albo jedno i drugie :)
    znalazłem jeszcze BU208 i KT838 no i po 2 parki BDX53c iBDX54c - z tego kiedyś miałem wzmacniacz były w nim jeszcze 2 TDA2030
    ale to była jakaś trefna konstrukcja bo co tydzień nowe tranzystory kupowałem a ceny w sklepie elektronicznym w moim mieście są bardzo wysokie

i tak na marginesie z sinusoidy trójkąt to musi być ciekawe jak byś miał schemat to podrzuć dzięki :)
    janek11389
    Level 42  
    Może lepiej by było poprawić tą fabrykę niż to demontować, przeciesz to też tylko ludzie składają.