Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suche przechowywanie akumulatora

Pomarancz 18 Lip 2010 15:44 2237 10
  • #1 18 Lip 2010 15:44
    Pomarancz
    Poziom 8  

Witam.
    Dostalem nowy akku a wiem ze bedzie mi przez najblizsze co najmniej 2 lata nie potrzebny i chialbym go tak przechowac aby stracil jak najmniej ze swoich wlasciwosci.

Na necie znalazlem notke gdzie pisza ze najlepiej jest akku naladowac na full a nastepnie zlac elektrolit i pozwolic wyschnac celom. Tak podobno mozna go przechowywac przez dluzszy czas.

Zgadzacie sie z tym?
    pzdr

0 10
  • #2 18 Lip 2010 15:54
    niutat
    Poziom 37  

Witam, nie słyszałem o takiej metodzie i nie bardzo sobie wyobrażam jak można wysuszyć porowate płyty i dość chłonne separatory bez rozbierania akumulatora. Moim zdaniem najlepszy sposób to ten akumulator sprzedać i później kupić nowy.
    Jeśli już przechowywać to moim zdaniem zalany, doładowując według instrukcji przechowywania.

0
  • #3 18 Lip 2010 16:21
    REVISOR
    Poziom 25  

Kiedyś w fachowej literaturze(stara książka o elektrotechnice samochodowej) czytałem że należy jak wyżek było wspomniane naładować akumulator, zlać elektrolit do odpowiedniego naczynia(może to być pojemnik plastikowy po wodzie destylowanej , który jest zwykle wykonany z PEHD którego kwas nie "zje"), wlać wody destylowanej odczekać kilka godzin aby resztki kwasu w płytach się rozcieńczyły , wylać wodę z akumulatora i wlać do pełna kolejną porcje wody destylowanej zakręcić korki i może to tak stać przez długi czas, potem aby ożywić akumulator wystarczy wylać wodę i wlać elektrolit.

0
  • #4 18 Lip 2010 17:00
    niutat
    Poziom 37  

No nie wiem kolego REVISOR, z własnego doświadczenia wiem że z płyt i separatorów akumulatorów nowej generacji trudno usunąć elektrolit więc pewnie później też wodę destylowaną. Podejrzewam że taką operację trzeba by było powtarzać kilkakrotnie zarówno w jedną jak i w drugą stronę.
    Przez dwa lata nieeksploatowany (prawidłowo przechowywany) akumulator niewiele straci.

0
  • #5 18 Lip 2010 18:22
    JARO_17
    Poziom 12  

No i tu pewnie jest problem niutat, skoro jego właściciel chce się posunąć aż do wylewania kwasu. Osobiście nie słyszałem o wylewaniu elektrolitu. Sam mam aku który stoi w piwnicy i raz na jakiś czas go doładowuje. I nawet mi nie w głowie wylewanie kwasu etc. Jak możesz to go tylko doładowuj. A ja sam osobiście nie wiem czym aż tak bardzo się różniły aku kiedyś. Może teraz są płyty wielkopowierzchniowe a kiedyś nie?

0
  • #6 18 Lip 2010 18:31
    niutat
    Poziom 37  

Dawne, dawne akumulatory miały separatory w kształcie dziurkowanego eternitu i praktycznie nie zatrzymywały elektrolitu, dzisiejsze są inne i ja nie wyobrażam sobie jak taki sprasowany pakiet można wysuszyć czy też wypłukać bez rozbierania.

0
  • #7 18 Lip 2010 18:51
    JARO_17
    Poziom 12  

Możliwe, jeżeli defacto separator jest wsiąkliwy to tylko całkowite wypłukanie kwasu pomoże. Całkowite, bo woda odparowuje, kwas siarkowy niestety nie. Jezeli kwas będzie niedokładnie wymyty\wypłukany to wądpie by efekty były satysfakcjonujące. Nastąpić może częściowe zasiarczenie.

0
  • #8 18 Lip 2010 18:55
    gacek161
    Poziom 17  

Tak jak radzi niutat. lepiej go sprzedaj a jak będziesz potrzebował nowy to sobie kupisz z gwarancją.

0
  • #9 18 Lip 2010 19:57
    kkknc
    Poziom 42  

Jeżeli to dobra firma to wystarczy go raz na 3 miechy doładować ale dobrą ładowarką do napięcia końcowego 14v ( nie przaładować jak robią to tanie prostowniki). Sam miałem taką tople którą nie używałem przez 2.5 roku co przypłaciła utratą pojemności o 6Ah ( znamionowo 100Ah) więc tyle co nic

0
  • #10 09 Sie 2010 13:22
    Pomarancz
    Poziom 8  

Ello
    Dzieki za odp, dopiero z urlopu wrocilem.
    Wyglada na to ze tak wlasnie zrobie jak piszecie, od czasu do czasu podladuje i lusss.
    Na razie trzyma 12,80V.
    Przy jakim minimalnym napieciu (lub bezpiecznym) ponownie go podladowac?
    Takie cudo mam
    Suche przechowywanie akumulatora

Uploaded with ImageShack.us

0
  Szukaj w 5mln produktów