Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BUDOWA KOLUMN BASOWYCH. Jakie głośniki, filtr..??

michuelek 19 Lip 2010 11:04 2972 13
  • #1 19 Lip 2010 11:04
    michuelek
    Poziom 9  

Witam. Mam kolumny i chciałbym wstawić nowe głośniki basowe, filtry. Wymiary: szerokość 50cm, głębokość 50cm, wysokość 80cm, w jednej kolumnie dwa otwory 30cm 12'' wyloty Bass-Reflex 2x 6cm, i 2x7cm. Jakie były by najlepsze głośniki moc 200W lub mocniejsze w cenie do 250 za sztukę.. jak je wygłuszyć jakich materiałów użyć w tej chwili jest gąbka o grubości 6cm. Czy robić wyloty Bass-Reflex czy nie?? jakie filtry, gdzie najlepiej kupić?? proszę o poradę i konkretne propozycje :)

Tak one wyglądają:
    BUDOWA KOLUMN BASOWYCH. Jakie głośniki, filtr..??

0 13
  • #2 19 Lip 2010 12:32
    MR-Sound
    Poziom 25  

Gdzie to ma grać?

Takie "zwrotnice" nie są dobre do subwooferów. i tak nawiasem to nie zwrotnica tylko filtr.

0
  • #3 19 Lip 2010 13:01
    michuelek
    Poziom 9  

Na imprezach,duże sale.. czasami na mniejszych..

0
  • #4 19 Lip 2010 13:33
    Miniax
    Poziom 30  

Jeżeli to ma być kolumna a'la subwoofer, to polecam konstrukcje aktywne.
    Zgodnie z dobrą praktyką najpierw zaopatrza się w głośniki, a dopiero do nich dobiera się pudło, a nie tak jak Ty tu chcesz zrobić. Zwłaszcza, że z tego co widać w pudle są już są otwory bass reflex strojone na konkretną częstotliwość pod dany głośnik i ciężko będzie znaleźć coś co będzie idealnie pasowało do tego pudła, co za tym idzie musisz się liczyć z pogorszeniem (w najlepszym wypadku nieznacznym) charakterystyki. Chociaż na imprezach mało kto zwraca uwagę na jakość, tam liczy się tylko "pier....".
    Co się stało ze starymi głośnikami? Spaliły się (jeżeli tak to najoptymalniej kupić takie same, lub poszukać odpowiedników o podobnych parametrach)? Czy po prostu za słabe?

I byłbym zapomniał. Wymiary pudła zewnętrzne czy wewnętrzne podałeś? Jeżeli zewnętrzne to podaj jeszcze grubość płyty z jakiej wykonane pudło. A najlepiej od razu na gotowo litraż.

0
  • #5 19 Lip 2010 15:58
    michuelek
    Poziom 9  

Mi właśnie by chodziło o jak najlepszą jakość.a otwory to nie problem mogę je przerobić tak aby pasowały do głośników bo one będą jeszcze obijane więc mogę wszystko zmienić tylko potrzebuje wskazówek. A głośniki są dobre tylko słabe były(50W 8Ω) i już miały swoje lata. Wymiary: szerokość 50cm, głębokość 50cm, wysokość 80cm, grubość płyty 2cm. I są to wymiary zewnętrzne.
    Litraż kolumny: 197,9l

0
  • #7 20 Lip 2010 12:37
    michuelek
    Poziom 9  

Mi by się widziały te http://stx.pl/gdn-30-550-8-ae.html tylko czy do pudła będą dobre i jakie otwory Bass-Reflex do tego? jak by ktoś wiedział to bym był wdzięczny.I jeszcze jak je wygłuszyć i czym, czy wszystkie ściany czy tylko tylną??

0
  • #8 20 Lip 2010 21:00
    Michał458
    Poziom 17  

Spokojnie tylko też potrzebujesz porządną końcówkę mocy na kolumne najmniej 800wat. I myślę że ci to wtedy dobrze zagra. A wygłusz je taką specjalną gąbką w tzw piramidki. Powodzenia!

0
  • #9 20 Lip 2010 21:58
    MR-Sound
    Poziom 25  

I wytłumienie to chyba temat rzeka, natomiast ja wytłumił bym tylko tylną ściankę.
    A tak nawiasem to KTOŚ, KIEDYŚ tutaj napisał, że kolumn estradowych nie powinno się wytłumiać, bo to i tak nie wiele da, więc ja już nie mam pojęcia-to jak najbardziej indywidualna sprawa. Może pooglądaj jakieś kolumny basowe i zobacz czy są one wytłumione czy nie.

Tunele BR dobierzemy później jak już będziesz mieć głośniki.

Końcówka no tutaj też można filozofować niektórzy piszą że po 30minutach grania głośnik ma już dosyć (wzmacniacz 400W). A to jeszcze głośnik 12" to 300W na jednego powinno starczyć myślę.

No i jeszcze sprawa podziału. Potrzebujesz zwrotnicy aktywnej(tzw. crossovera):
    - http://allegro.pl.html
    - http://allegro.pl.html
    ewentualnie filtr dolnoprzepustowy aktywny wpięty w tor sygnałowy który idzie do końcówki-potrzebuje on dodatkowego zasilania(transformator i zasilacz).

pozdrawiam.

Regulamin p.10.9 W tym dziale nie podajemy linków o charakterze krótkotrwałym.
    (dj-MatyAS)

0
  • #10 21 Lip 2010 02:22
    marian133
    Poziom 38  

Mówisz masz:

Z moich obliczeń wychodzi że ta skrzynka ma 180L,trochę za dużo na dwa głośniki 12"...no ale lepiej mieć za dużo niż za mało.

Co do głośnika to jak na razie to tylko ten: http://stx.pl/gdn-30-400-4-se.html Ale jest pewien dylemacik,skoro masz 250zł na jeden głośnik mógłbyś kupić dwa głośniki takie: http://stx.pl/gdn-38-550-8-ae.html a za resztę zbudować nową budę,wtedy będziesz miał odpowiednią konstrukcję pod dany głośnik.

Dwa głośniki 12" do dwóch 15" nie ma co porównywać więc polecam kupno dwóch 15-stek,masz przecież na to fundusze.

0
  • #11 22 Lip 2010 11:52
    michuelek
    Poziom 9  

To w takim razie sprzedam te pudła i będę miał na budowę nowych 15" tylko chciałbym 2x 15"na kolumnę. Z budową nie będzie problemu bo mam sąsiada stolarza więc nie będę musiał szukać:) . Mam zamiar kupić te głośniki jakie by do tego pasowały pudła może ktoś ma jakieś projekty do obudów głośnikowych??

Dodano po 2 [minuty]:

Może ktoś się orientuje ile mogę dostać za takie pudla??

0
  • #12 22 Lip 2010 12:21
    MR-Sound
    Poziom 25  

Za pudła nie wiele.

A poza tym lepiej zrobić dwie obudowy po 15" masz większą możliwość ustawienia na sali (po rogach i pod nadstawkami) niż taką pakę 2x15"(jedynie środek).
    Następne plusy dwóch paczek 15" to mobilność-lepiej przenieść,przewieźć nawet samemu.

A co do wymiarów/projektów to zerknij do działu DIY lub użyj opcji "szukaj"' - to nie takie trudne.

0
  • #13 28 Lip 2010 10:52
    fireseba
    Poziom 14  

Te kolumny mają dobry litraż do GDN 30/120 i te 200w możesz im dostarczyć.

0
  • #14 30 Lip 2010 09:58
    MR-Sound
    Poziom 25  

fireseba napisał:
    Te kolumny mają dobry litraż do GDN 30/120 i te 200w możesz im dostarczyć.

Czy mi się wydaje czy te głośniki są domowe?

0