logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podkręcanie AMD Sempron 2200+ na płycie ECS K7VZA ver 3.0 - BIOS ustawienia

hlw 04 Wrz 2004 18:21 8940 35
Najlepsze odpowiedzi

Jak ustawić w BIOS-ie płytę ECS K7VZA ver. 3.0, żeby Sempron 2200+ pracował z pełną częstotliwością 1,5 GHz zamiast 1,2 GHz?

Nie ustawisz tego w BIOS-ie tej płyty, bo ECS K7VZA ver. 3.0 obsługuje tylko FSB 133 MHz, więc Sempron 2200+ będzie na niej działał zaniżony do około 1,2 GHz zamiast 1,5 GHz [#833663] Do pełnych 1,5 GHz potrzebujesz płyty z FSB 166 MHz / 333 MHz, a w odpowiedziach polecano po prostu wymianę płyty na model wspierający wyższe FSB [#833663] Użytkownicy zwracali też uwagę, że Semprony mają zablokowany mnożnik, więc nie odblokujesz go zwykłą opcją BIOS-u [#833671] W praktyce zostaje więc zmiana płyty głównej albo bardzo ryzykowne mody sprzętowe, ale w tej dyskusji nie podano pewnej, bezpiecznej metody na K7VZA [#833671]
REKLAMA
  • #1 832797
    hlw
    Poziom 13  
    Posty: 63
    Pomógł: 3
    Ocena: 16
    Witam Wszystkich
    Otóż mam pytanie, jak podkręcić AMD SEMPRON 2200+ (1,5GHz) na płycie ECS K7VZA ver: 3.0 8O z najnowszym biosem. Bo wyciąga mi tylko 1,2GHz a nie 1,5GHz i bardzo mnie to denerwuje, w końcu to 300MHz :cry: .
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 833081
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    hme jak podkrecic, tlyko jak ustawic prawidlowa szyne dla tego procka - czyli 166Mhz - pewnie sie nie da.
  • #3 833163
    Marekzenio
    Poziom 20  
    Posty: 494
    Pomógł: 12
    Ocena: 22
    Semprony to nastepcy AMD i mają częstotliwość taktowania magistrali 333 MHz
  • #4 833616
    hlw
    Poziom 13  
    Posty: 63
    Pomógł: 3
    Ocena: 16
    Tak, właśnie semprony mają szynę 333MHz, ale precyzując to chodzi mi o odblokowanie mnożnika.
  • #5 833663
    hasen1
    Poziom 22  
    Posty: 445
    Pomógł: 48
    Ocena: 4
    Witam

    Niestety ta płyta matylko FSB 133 MHz :(
    Proponuję wymienić płytę
    Za 150-160 kupisz płytę z FSB 333 (np ASRock K7S8X - mnożnik ustawiany do24)

    Pozdrob - . 8)
  • #6 833671
    rasz
    Poziom 21  
    Posty: 381
    Pomógł: 31
    Ocena: 10
    semptrony nie maja mostkow wiec nie odblokujesz na nich mnoznika :) zostaje wymiana plyty, albo procka
    ja polecam procka wymienic jendak na durona jak znajdziesz gdzies
  • REKLAMA
  • #7 834009
    hlw
    Poziom 13  
    Posty: 63
    Pomógł: 3
    Ocena: 16
    Do "rasz" niezgodze się że semprony nie mają mostków bo mój ma! . Ewentualnie sempron może niemieć 3100+ bo jest w obudowie
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #9 836825
    rasz
    Poziom 21  
    Posty: 381
    Pomógł: 31
    Ocena: 10
    aaa faktycznie, zobaczylem sempron i pomyslalem o socket 754 :/
    no to L1 zamalowac i mnoznikiem go
  • #10 837418
    greenGhost
    Poziom 14  
    Posty: 79
    Pomógł: 2
    No za ten L1, to bym glowy nie dal...
    Np. w nowych Bartkach trzeba drugi od prawiej mostek L5 zamalowac... Wiec trzeba uwazac, bo latwo zepsuc w ten sposob zabawke...

    L1 bylo na pewno w duronach, ale nie wiem czy tak samo jest z Sempronami..

    Pozdrawiam
  • #11 837890
    kazik70
    Poziom 28  
    Posty: 1375
    Pomógł: 53
    Ocena: 73
    Zapewne tak samo, w końcu Sempron to podcziwy athlon XP Thoroughbred.
  • #12 869316
    Kapsis
    Poziom 25  
    Posty: 940
    Pomógł: 14
    Ocena: 16
    hasen1 napisał:
    Witam

    Niestety ta płyta matylko FSB 133 MHz :(
    Proponuję wymienić płytę
    Za 150-160 kupisz płytę z FSB 333 (np ASRock K7S8X - mnożnik ustawiany do24)

    Pozdrob - . 8)

    zgadzam sie dzis kupilem semprona 2200+ i ta plyte asrocka-dziala na 1,5GHz.plyta ekstra jak za ta cene!!![147zł].dalem magistrale na 166MHz.
    Mam PYTANIE-moge dac na 200Mhz?mam cooler glacial tech igloo 2460
  • #13 869327
    greenGhost
    Poziom 14  
    Posty: 79
    Pomógł: 2
    Z tego co sie orientuje, to ten coolerek moze obslugiwac do 2800+, wiec jak podkrecisz FSB na 200, to moze nie wystarczyc ;\
    A jakie masz normalnie temperaturki przy tym chlodzeniu i obecnym configu sprzetu?
  • REKLAMA
  • #14 870308
    Kapsis
    Poziom 25  
    Posty: 940
    Pomógł: 14
    Ocena: 16
    gralem 40min w soldiera 2 1074*768,potem divx caly.potem szybko sprawdzilem temp-byla 38stopni na procku ,a chipset 24.wydaje mi sie ze chyba na fsb 200 sempron nie pojdzie..ale moze...wlasnie nie wiem..co powiesz?
  • #16 871743
    PJS
    Poziom 15  
    Posty: 110
    Pomógł: 12
    Ocena: 3
    Ja swojego Semprona 2200+ na płycie MSI (nie pamiętam oznaczenia, a nie jestem w domu, żeby sprawdzić - w każdym razie to jedna z tańszych) też próbowałem podkręcać, i tak: na 175MHz chodziło bez problemu (temp. po około 1h pracy z grafikami 33st.C), 185MHz - problem z przegrzewaniem (ale to chyba kwestia wiatraczka - temp. zaraz po starcie ponad 40st.C), więcej wolałem nie ryzykować. No i błąd jaki popełniłem na poczatku 166MHz porąbało mi się z 266MHz - wtedy płyta nawet nie "wstała" i musiałem wyjąć bateryjkę.

    Mam też pytanie: czy to prawidłowe, że płyta przy ustawieniach 166Mhz i 175MHz rozpoznaje tego procka jako Athlon 1800+? Dla 100MHz wypisywała Athlon 900.
  • #17 874516
    Kapsis
    Poziom 25  
    Posty: 940
    Pomógł: 14
    Ocena: 16
    PJS napisał:
    Ja swojego Semprona 2200+ na płycie MSI (nie pamiętam oznaczenia, a nie jestem w domu, żeby sprawdzić - w każdym razie to jedna z tańszych) też próbowałem podkręcać, i tak: na 175MHz chodziło bez problemu (temp. po około 1h pracy z grafikami 33st.C), 185MHz - problem z przegrzewaniem (ale to chyba kwestia wiatraczka - temp. zaraz po starcie ponad 40st.C), więcej wolałem nie ryzykować. No i błąd jaki popełniłem na poczatku 166MHz porąbało mi się z 266MHz - wtedy płyta nawet nie "wstała" i musiałem wyjąć bateryjkę.

    Mam też pytanie: czy to prawidłowe, że płyta przy ustawieniach 166Mhz i 175MHz rozpoznaje tego procka jako Athlon 1800+? Dla 100MHz wypisywała Athlon 900.

    tak prawidlowo, Sempron 2000+ ma mnoznik 9 wiec 9*100=900
  • #18 874523
    Kapsis
    Poziom 25  
    Posty: 940
    Pomógł: 14
    Ocena: 16
    Zenek napisał:
    może tutaj coś znajdziesz http://forum.tweak.pl/about85562.html
    Napisz o tej płycie k7s8x, dlaczego tak wysoko ją cenisz :)


    wysoko jej nie cenie jesli by rozpatrywac w skali "power",ale chyba w skali "ekono" zajmuje 1sze miejsce.140zl za agp*8,ata133,usb2.0[4],rozmiary uATX(zmienilem obudowe na uATX i komp jest taki przyjazny i maly!!) LAN,sound,fsb 333 wiec starcza na zestwik z athlonem-wszystko dziala bez zarzutu.fsb mozna krecic z biosa -czego wiecej chciec!!!:)
  • #19 912252
    hasen1
    Poziom 22  
    Posty: 445
    Pomógł: 48
    Ocena: 4
    Witam

    Wczoraj przyszedł :D
    Dzisiaj krecimy
    Doszedłem do fsb 222 x 9 i pokazuje 1998 MHz (MBM5)
    Temp CPU 46 st.
    V Core - 1,72V
    -8O
    Płyta K7S8XE, Ram 512MB(166MHz)

    Pozdro 8)

    PS. Jak odblokować mnożnik W tej płycie :(
  • #20 912314
    hasen1
    Poziom 22  
    Posty: 445
    Pomógł: 48
    Ocena: 4
    I to jest koniec :cry:

    Na 233 nie wstaje winda :?
    Na 244 nie wstaje komp :twisted:

    Czy ktoś z kolegów próbował "drutologii" na Sempron ?

    Pozdro - 8)
  • #21 912504
    Kapsis
    Poziom 25  
    Posty: 940
    Pomógł: 14
    Ocena: 16
    hasen1 napisał:
    Witam

    Wczoraj przyszedł :D
    Dzisiaj krecimy
    Doszedłem do fsb 222 x 9 i pokazuje 1998 MHz (MBM5)
    Temp CPU 46 st.
    V Core - 1,72V
    -8O
    Płyta K7S8XE, Ram 512MB(166MHz)

    Pozdro 8)

    PS. Jak odblokować mnożnik W tej płycie :(



    8O 8O no nie mow ze tak z nim pojechales;] i co dziala ?na 222mhz?czyli az 2ghz?ale chyba temperaturka jednak za wysoka do pracy...
  • #22 912668
    hasen1
    Poziom 22  
    Posty: 445
    Pomógł: 48
    Ocena: 4
    Gierczyłem przez ostatnią godzinkę.

    Temp - 48 st. :D

    Mam potężnego coolera Arctic Blue w/g
    producenta do AMD 3400+

    Pozdro - 8)

    PS. Jutro dalsze testy na programach graficznych 8)
  • #23 915561
    hasen1
    Poziom 22  
    Posty: 445
    Pomógł: 48
    Ocena: 4
    Witam

    Koniec testów :)
    Procek działa :D
    Syn gierczył w Colin coś tam 5 jakiś wyścig
    temp doszła do 51 st na procku
    ustawiłem na 200 :)
    Poniżej wyniki :D :P

    Koledzy jak odblokować mnożnik na K7S8XE ?

    Do dzieła chłopaki, zima idzie, czas na grzanie pokoju. HiHi 8O
    Załączniki:
    • test1.png (20.05 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • test2.png (20.11 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #24 942966
    Czarny81
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam chcialem troszke odswiezyc temat mam takie pytanko : posiadam procek semprona 2200 i plyte glowna asrock k7vt4a+ w zwiazku z tym czy moge za pomoca magistrali podkrecic bezproblemowo ze 333fsb na 400fsb czy nie bedzie to mialo wplywu na sloty pci i agp zaznaczam iz pamiec posiadam 400mhz. Testuje procek programem cpumark 2 i temperatura nie przekracza 50 C' z kolei ta druga wynosi 43 C'.
  • #25 943040
    hasen1
    Poziom 22  
    Posty: 445
    Pomógł: 48
    Ocena: 4
    Ale nie tak od razu z 166MHz na 200MHz, tylko stopniowo.
    Zobacz jaki masz zasilacz ? :roll:
    Bez 350W nie zabieraj się do podkręcania. :?
    Zastosuj dobry wentylator do procka, bo na normalnych ustawieniach
    temp. u mnie nie przekracza 42 st. :D
    Zainstaluj MBM5
    I kilka linków na koniec: 8O
    http://forum.tweak.pl/about56109.html
    http://forum.tweak.pl/about29395.html

    Pozdro 8)

    PS. http://forum.tweak.pl/about96232.html
  • #26 943175
    kazik70
    Poziom 28  
    Posty: 1375
    Pomógł: 53
    Ocena: 73
    Od razu szyną na 200 i ma działać jak nie to
    delikatnie podnieś napięcie. Będzie git :)
  • #27 943300
    Czarny81
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam ponownie podkrecilem go magistralka na 200mhz i chodzi. (jak narazie). Ja na plycie glownej mam zworki ktore umozliwiaja zmiane fsb i tylko tymi zworkami moge zmieniac fsb inaczej jak zmieniem w biosie komp sie nie odpala. Cooler mam jakis zwykly minta (3200 rpm) mialem go standardowo pod athlonem xp 1700 tak jak pisalem troszke potestowalem procek temperatura nie przekroczyla 50 C' w spoczynku ma 46 C'. Tylko najbardzie mnie to ciekawi czy moja plyta gl. jest przystosowana do takich podkrecen prockow (czy nie wplynie to zle na sloty agp i pci czy one tez sie podkrecaja ?) no i ile max moze wytrzymac sempron 2200 tzn temperatura z gory dziekuje i pozdrawiam.
  • #28 945905
    Czarny81
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Podbijam i prosze kogos o odpowiedz czy podkrecenie procka (zasilacz 300w pamiec ddr na 400mhz) na plycie Asrocka k7vt4a+ (via kt 400a) moze wplynac na podkrecenie PCI i AGP wiem ze na niektorych plytach gl PCI i AGP tez sie podkreca a na innych nie. Zaznacze ze w biosie mam jakies ustawienia oddzielnie do PCI i AGP i sa tam liczby 32 64 itd. Prosze o odpowiedz i z gory dziekuje.
  • #29 945930
    kazik70
    Poziom 28  
    Posty: 1375
    Pomógł: 53
    Ocena: 73
    Twoja płyta jest na Via KT400 przy szynie 200Mhz
    nie zmienia taktowania PCI i AGP, nie masz się o co martwić.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podkręcania procesora AMD Sempron 2200+ (1,5 GHz) na płycie głównej ECS K7VZA ver 3.0 z najnowszym BIOS-em. Problemem jest ograniczenie taktowania do 1,2 GHz zamiast nominalnych 1,5 GHz. Użytkownicy wskazują, że płyta ECS K7VZA obsługuje maksymalnie magistralę FSB 133 MHz, co uniemożliwia osiągnięcie pełnej częstotliwości procesora. Semprony mają magistralę 333 MHz, a mnożnik jest zablokowany i nie da się go odblokować bez modyfikacji sprzętowych (np. drutmod). Zalecane jest użycie płyty z FSB 333 MHz, np. ASRock K7S8X lub K7S8XE, które pozwalają na podkręcanie do około 2 GHz przy mnożniku 9 i FSB do 222 MHz. Podkręcanie magistralą powyżej 166 MHz wymaga dobrego chłodzenia (np. Arctic Blue, Glacial Tech Igloo 2460) i stabilnego zasilacza (minimum 350W). Podnoszenie FSB do 200 MHz i więcej jest możliwe, ale może powodować problemy z kompatybilnością slotów PCI i AGP, choć na płytach z chipsetem VIA KT400 (np. ASRock K7VT4A+) PCI i AGP nie są podkręcane wraz z FSB. Temperatura procesora podczas podkręcania powinna być monitorowana, optymalnie nie przekraczać 50-51°C. Modyfikacje mnożnika wymagają zaawansowanych metod, takich jak drutmod lub maskowanie mostków, co jest ryzykowne i niezalecane dla początkujących. Aktualizacja BIOS-u może pomóc w stabilności i obsłudze wyższych FSB.
REKLAMA