Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OR Taraban 2 - brak odbioru, ogólna awaria.

Dj Joker 05 Sie 2010 18:51 3194 18
  • #1 05 Sie 2010 18:51
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam. Nabyłem drogą kupna OR Unitra Diora DMP-602 Taraban 2. Włączyłem do sieci zobaczyłem że żarówki się palą coś trzeszczy itd...więc wziąłem się za przestrajanie( nie po raz pierwszy). Przestrajałem według instrukcji którą można znaleźć na forum, bawiłem sie cewkami, rozszerzałem cewkę od heterodyny by zwiększyć zakres odbieranej częstotliwości, rozszerzałem cewkę odpowiedzialną za wzmocnienie itd... niestety radio po wymianie kondensatorów i tych operacjach nie zbiera ani jednej stacji. Co więcej...nawet nie szumi jak to radio... tylko słychać przydźwięk...masa...jak dotknę palcem gniazda magnetofonu to ten przydźwięk się nasila ( to raczej normalne). Oczywiście mam włączony klawisz "U". Dodam jeszcze, że sprawdzałem napięcia w części głowicy, i porównywałem z tymi zaznaczonymi w instrukcji serwisowej, wychodzi na to że działa. Proszę szanownych kolegów o porady, instrukcje, wskazówki, co mogłem zrobić źle przy przestrajaniu? Dlaczego nie zbiera ani jednej stacji... nic a nic... Dodaję jeszcze że niektóre elementy na płytce OR są zaśniedziałe, co wskazuje na to że poprzedni właściciel trzymał go w dość zawilgoconym pomieszczeniu, o ile w ogóle... w pomieszczeniu. Nabyłem go za śmieszną kwotę 5 zł, z nadzieją że pójdzie na części, lecz spodobał mi się i chciałbym go zostawić.

Pozdrawiam i proszę o pomoc. DJ JOKER

P.S. Odbiorniki radiowe to nowa dla mnie dziedzina i właśnie zaczynam moją przygodę z nimi, dlatego proszę o wyrozumiałość:)

0 18
  • Pomocny post
    #2 05 Sie 2010 22:40
    sp4olh
    Poziom 21  

Witam. A zakres długofalowy odbiera?.

0
  • #3 05 Sie 2010 22:47
    Dj Joker
    Poziom 26  

Nie nic nie odbiera....kompletnie... próbowałem z anteną w postacji kawałka drutu, próbowałem w każde gniazdo...

Nie wiem jak to możliwe ale kondensator c12 miał 5,5nF pojemności, zamiast 4,7nF.

Dodatkowo Długie nie odbierają też, ale jak przełączam na nie to nie ma tego nieprzyjemnego brumu masy....

Dlatego, też nie rozumiem...niby napięcia ok... a jednak nic nie zbiera...

0
  • Pomocny post
    #4 06 Sie 2010 09:26
    sp4olh
    Poziom 21  

C12 nie ma wielkiego znaczenia czy ma 4,7n czy 20n to tylko filtracja napięcia zasilania na głowicę ukf. Zajmij się naprawą p.cz. bo prawdopodobnie nie działa prawidłowo.

0
  • #6 06 Sie 2010 10:23
    Dj Joker
    Poziom 26  

już wcześniej tym się bawiłem....brak zmian....

0
  • Pomocny post
    #7 06 Sie 2010 14:06
    Atlantis86
    Poziom 19  

W takim razie może UL1211, przedwzmacniacz m.cz. (BC148) albo po prostu przełącznik zakresów? Przydałoby się sprawdzić jakimś prostym szukaczem sygnału.

0
  • #8 06 Sie 2010 15:44
    Dj Joker
    Poziom 26  

właśnie zastanawiam się nad tymi "isostatami" one mogły ulec uszkodzeniu?
    Ale raczej wątpię, ponieważ słychać różnice miedzy przełączaniem...za ul1211 to jaki podejdzie scalak?

0
  • Pomocny post
    #9 06 Sie 2010 18:49
    Atlantis86
    Poziom 19  

Dj Joker 1992 napisał:
    właśnie zastanawiam się nad tymi "isostatami" one mogły ulec uszkodzeniu?

Oczywiście. Szczególną uwagę zwróciłbym na sekcję przełączającą wejście wzmacniacza m.cz. między wyjściami detektorów AM i FM. Mniej prawdopodobna wydaje się jednoczesna awaria obydwu torów w.cz.

Cytat:
    za ul1211 to jaki podejdzie scalak?

UL1211. Nie wiem niestety czy i jaki jest zachodni odpowiednik, a Google na szybko nie chce dać odpowiedzi. Pewnie łatwiej będzie dostać pozostałości po CEMI (czasem pojawiają się na Allegro). Zresztą nie należy zakładać, że winny musi być scalak - nieraz chodzi o jakiś element dyskretny w jego sąsiedztwie.

Jest jeszcze "partyzancka" metoda na znalezienie miejsca, gdzie sygnał nie przechodzi. Dotykasz końcówką śrubokręta wejść poszczególnych miejsc, którymi idzie sygnał (wejścia wzmacniaczy/bazy tranzystorów). W części m.cz. takie działanie powinno się objawiać brumem w głośniku, w części p.cz. i w.cz. trzaskami.

Ponieważ odbiornik jest zasilany z sieci chyba nie muszę mówić, że należy uważać, gdzie się pcha śrubokręt. ;)

Aha. No i warto byłoby jeszcze sprawdzić napięcia, posiłkując się przy tym schematem:

0
  • #10 06 Sie 2010 20:57
    Dj Joker
    Poziom 26  

Sprawdzałem napięcia wcześniej w części głowicy UKF i tam są dobre.... za chwile wezmę się za resztę i napiszę.

Jasny gwint...sprawy się nieco zmieniły... teraz nic nie słychać w głośniku nawet szumu nie ma...Chociaż to po części dobrze, teraz wiadomo że coś nie tak z sygnałem. Puk przy włączaniu jest(był), czyli wzmacniacz działa. Biorąc pod uwagę fakt że coś szumiało, a teraz nic...najpierw pomyślałem elektrolity do wymiany, ale teraz myśląc że na drodze sygnału to co najwyżej mogą być ceramiczne... to wątpię...na wyjściu dla głośnika jest 10mV więc chyba na pewno wzmacniacz jest sprawny.
    1 noga UL1211 0,6V powinno być 2,8V
    12 noga ----- 2,1V powinno być 2,5V
    14 - 7,75V powinno być 10V ? (nie dokładnie widać na schemacie)
    Emiter T3=1,3V
    Baza T3=0,34V
    Emiter T1= 2,2V
    Kolektor T1=7,4V
    Emiter T2=1,6V
    Kolektor T2=8,3V
    Emiter T5=0,34V
    Kolektor T5= 7,3V
    Baza T5=0,9V

Wszystko wskazuje na to że uszkodził się wzmacniacz m.cz UL1481, bo przed nim na jego wejściu sygnału jest sygnał, a na głośniku nie ma. Moge zamiast niego podstawić TBA810 S?

Pewnie stało się to podczas "napraw"
    ===> Problem z wzmacniaczem m.cz. rozwiązany mamy sygnał na głośniku ;)

Teraz inne problemy, sygnał z wejścia gramofonu przedostaje się na zakresach radia to przesłuch może jest normalne? Nie wiem. Nadal ani jednej stacji.

0
  • Pomocny post
    #11 07 Sie 2010 11:50
    Atlantis86
    Poziom 19  

Dj Joker 1992 napisał:
    Teraz inne problemy, sygnał z wejścia gramofonu przedostaje się na zakresach radia to przesłuch może jest normalne? Nie wiem. Nadal ani jednej stacji.

Czyli jak rozumiem stopnie m.cz. działają poprawnie? Po podaniu jakiegoś sygnału na wejście gramofonowe lub magnetofonowe słyszysz go w głośniku?
    Nie wiem czy takie "przesłuchy" są czymś naturalnym - nigdy nie miałem tego radia. Ze schematu dość jasno jednak wynika, że gdy przełącznik jest ustawiony na magnetofon/gramofon tylko te gniazdka są podłączone do wejścia toru m.cz. Wyjścia detektorów są wówczas odłączone.
    Może zawiódł isostat?
    Możesz wykorzystać jakiś mały wzmacniacz m.cz. (ja kiedyś używałem w podobnym celu maleństwa na lm386) aby sprawdzić czy masz sygnał m.cz. na wyjściach detektorów AM (nóżka 1 UL1211 przez C74 i R56 do przełącznika) i FM (R32 do przełącznika). Wcale nie trzeba dopatrywać się winy w półprzewodnikach - wystarczy, że gdzieś po drodze wylał elektrolit.

0
  • #12 07 Sie 2010 12:31
    Dj Joker
    Poziom 26  

Tak tor m.cz jest sprawny, a może wystarczy zewrzeć któryś isostat by sprawdzić?

0
  • Pomocny post
    #13 07 Sie 2010 12:51
    Atlantis86
    Poziom 19  

Możesz spróbować zmostkować wyjście detektora AM z wejściem wzmacniacza m.cz. Tylko gdyby isostat był uszkodzony to zawsze istnieje możliwość, że on robi tam gdzieś zwarcie.

0
  • Pomocny post
    #14 07 Sie 2010 14:53
    serwis
    Poziom 37  

kotuniunia napisał:
    Pokręć podkówką 47kOhm. Jak coś się zacznie zmieniać(tzn. zależy od zakr. szum trzaski itp.) to ten pot. do wym.

Dj Joker 1992 napisał:
    już wcześniej tym się bawiłem....brak zmian....

Bo potencjometr ten nie służy do zabawy, tylko do ustawienia punktu pracy wzmacniacza !

Kręcąc nim " na pałę, bez zrozumienia" nic nie zdziałasz.

Należy go skręcić do oporu w jedna stronę, a następnie bardzo powoli obracać, aż do momentu zadziałania wzmacniacza. Ten punkt łatwo "przeskoczyć", obracając zbyt szybko- gdyż zakres "chwytania" jest bardzo krótki.

Oczywiście trzeba sprawdzić, czy ów potencjometr jest w pełni sprawny- po wylutowaniu z układu oczywiście.

0
  • Pomocny post
    #15 07 Sie 2010 19:00
    dipol
    Poziom 33  

Sprawdź cewkę z zieloną kropką (L9 ? jak dobrze pamiętam bo to dawne czasy.... hihi) i najbardziej awaryjny element kondensatory blokujące 10-33nF,reszta jak wyżej piszą koledzy.

0
  • #16 07 Sie 2010 19:23
    Dj Joker
    Poziom 26  

Wspólnie z kolegą sp4olh doszliśmy do wniosku że uszkodzony jest UL1211, gdyż na r23 było 8V na zasilaniu tej kostki, a powinno być 13, po wylutowaniu tej właśnie kości napięcie zasilania jej urosło do 15V, co wskazuje na to że układ robi zwarcie.
    Układ albo zamiennik został zamówiony w wtorek będzie, i wtedy po wlutowaniu zobaczymy z resztą.

Pozdrawiam. DJ JOKER

0
  • Pomocny post
    #17 07 Sie 2010 21:42
    serwis
    Poziom 37  

Dj Joker 1992 napisał:
    (...) że uszkodzony jest UL1211, gdyż na r23 było 8V na zasilaniu tej kostki, a powinno być 13, po wylutowaniu tej właśnie kości napięcie zasilania jej urosło do 15V, co wskazuje na to że układ robi zwarcie.
    (...)

Niekoniecznie, jeżeli rezystory R23 i R45 będą miały zwiększoną wartość (uszkodzone), to będziesz miał taki sam efekt.
    A tak na marginesie, ja w swojej długoletniej praktyce jeszcze nigdy nie wymieniałem UL1211. A "przerzuciłem" tych odbiorników ( nie tylko Tarabany) całe setki. Może przypadek ?

0
  • #18 07 Sie 2010 21:46
    Dj Joker
    Poziom 26  

hm, okaże się gdy podstawię nowy czyż nie?

Sprawdzam kondensatory przy UL1211 i znalazłem C61 miał przejście.

Sprawy się nieco zmieniły sprawdziłem UL1211 jest dobry, porównałem jego pobór prądu z działającym (dzięki uprzejmości pewnego kolegi z forum), więc wlutowałem go, i teraz jego zasilanie zamiast 13V mam 9,6(przed zmianą trefnego kondensatora mialem 8,6). W jaki sposób mogę to jeszcze poprawić?Nadal nic nie odbiera...
    Teraz gdy kręcę peerkiem zmienia mi sie napięcie, nieznacznie, ale zmienia wcześniej ani drgnęło...Sprawdzałem rezystor r23 i ma taką rezystancję jak powinien.

Jednak kolega serwis miał racje :)

0
  • #19 08 Sie 2010 20:32
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam. Specjalnie piszę drugi post pod poprzednim, by go zaznaczyć.

Dzięki koledze sp4olh oraz innym kolegom na forum, udało się naprawić radio, wyregulowałem punkt pracy, wyregulowałem filtry i cewki w części głowicy UKF.
    Wymieniłem kondensatory przy UL1211 i radio ruszyło!

Wszystkich, każdy kto wtrącił coś do mojego problemu(każdy pomógł, swoją wiedzą)
    bardzo podziwiam, za wiedzę, i klikam pomógł.

Raz jeszcze wielkie dzięki! ! ! ! ! !
    Bardzo mi pomogliście, dziękuję przede wszystkim za wiedzę, którą zdobyłem dzięki Wam!

Temat zostawiam do zamknięcia.

1