Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

różnicówka i bezpiecznik - kolejność

06 Sie 2010 20:39 24409 14
  • Poziom 12  
    Witam
    Mieszkam w bloku z wielkiej płyty. Wymieniłem całą instalację na miedzianą i została mi tylko do podłączenia rozdzielnia wraz z licznikiem. Mój problem polega na tym że chciałbym dać różnicówkę na łazienkę tylko że słyszałem że musi być odpowiednia kolejność co do punktu rozdziału PEN na PE i N oraz bezpiecznika 16A. Narysowałem taki schemacik poglądowy i prosiłbym o ewentualne korygowanie moich koncepcji :D.
    różnicówka i bezpiecznik - kolejność
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 31  
    Nie ma co korygować, koncepcja ok.

Tylko takie ot pytanie czemu nie dajesz reszty na różnicówke?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 12  
    bo reszta to pokoje mieszkalne które są wyposażone w gniazda z bolcem (profilaktycznie w razie wojny i napadu Indian :D) ale i tak do tych gniazd podłączone są urządzenia które mają płaskie wtyczki przez bolca np tv, wideo, dvd, lampki nocne, ładowarki do komórek więc tu różnicówka chyba jest zbędna...kolejną część stanowi oświetlenie które chyba też nie wymaga różnicówki no i na końcu kuchnia która z powodów finansowych dostanie oddzielną różnicówkę w niedalekiej przyszłości...nie chcę wszystkiego dawać pod jedną różnicówkę bo to trochę chyba niepraktyczne bo pozbawię się w ten sposób np oświetlenia w nocy gdy różnicówka strzeli...dobrze mówie?
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Kolego fchancuz, to jeszcze niech kolega opisze, jak jest wykonana ta instalacja do gniazd (z kołkami ochronnymi) w pokojach.
  • Poziom 12  
    kable do pokojów (3x1,5) mają zabezpieczenie 16A. Zerowanie odbywa się w tym punkcie co jest na rysunku i z niego odchodzą przewodu PE i N...czy coś jeszcze mam podać (dokładnie nie wiem o co kolega Ele_pp pytał...)??
  • Poziom 31  
    fchancuz napisał:
    bo reszta to pokoje mieszkalne które są wyposażone w gniazda z bolcem (profilaktycznie w razie wojny i napadu Indian :D) ale i tak do tych gniazd podłączone są urządzenia które mają płaskie wtyczki przez bolca np tv, wideo, dvd, lampki nocne, ładowarki do komórek więc tu różnicówka chyba jest zbędna...

Różnicówka chroni człowieka.

Przy braku przewodu ochronnego też chroni człowieka. W przypadku przebicia i dotknięcia. Ale musi być warunek spełniający zadziałanie RCD.

Więc nawet przy tak zwanej ładowarki do komórek może okazać się potrzebna.
  • Poziom 12  
    hmm to mógłbym zrobić tak że podepnę wszystko pod tą różnicówkę oprócz oświetlenia (żeby po ciemku w nocy nie szukać ręką gdzie się prąd włącza...) czy tak będzie odpowiednio? czy tak będzie odpowiednio?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Po pierwsze do 3x1,5 daje się B10, a nie B16. Po drugie RCD powinno zabezpieczać wszystkie gniazda wtykowe.

Oświetlenie nie musi być przypięte do RCD.
    W kolejności powinno być tak:
    - rozdział PEN na PE i N [PEN wchodzi na szynę PE, a z niej dopiero na szynę N]
    - RCD
    - zabezpieczenia obwodów

Dobrą praktyką jest dać osobne RCD na łazienkę, osobne na resztę gniazd.

Jak z mocą zainstalowaną i zabezpieczeniami przedlicznikowymi?
  • Poziom 12  
    nie wiem jaka jest moc zainstalowana ale ZPL jest 25 albo 20A...(nie chce mi się iść na klatkę i sprawdzać :P)
    ale ten B16 obsługuje w sumie 3 pokoje w których jest w sumie chyba 8 gniazd (każde ma osobny 3x1,5) więc chyba jest poprawnie?

czyli mogę pod jedną różnicówkę podpiąć wszystkie 3 pokoje, łazienkę, kuchnię potem każde osobny zabezpieczyć osobnym bezpiecznikiem a oświetlenie dać bez RDC?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    czyli muszę jednak tego B16 na pokoje wymienić na B10...niestety w rozdzielni nie mam tyle miejsca żeby wstawić 3xRCD więc narazie wstawię jedną na łazienkę a potem jak podreperuje budżet to dorzucę drugą na kuchnię
  • Poziom 13  
    marcint2525 napisał:
    ...
    Zastosowanie jednej różnicówki na całe mieszkanie jest bezcelowe.
    ...

Nie jest. Swoje zadanie spełnia.
  • Specjalista elektryk
    gajowy01 napisał:
    marcint2525 napisał:
    ...
    Zastosowanie jednej różnicówki na całe mieszkanie jest bezcelowe.
    ...

Nie jest. Swoje zadanie spełnia.

A dowolne uszkodzenie izolacji, ot choćby w czajniku elektrycznym, wyłączy Ci światło w całym mieszkaniu. I zabije Cię nie prąd elektryczny, ale własny stół o który walniesz głową upadając w ciemnościach.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Co mnie zabije bez prądu, nie jest tematem tego wątku. Jak dotąd ZE pozbawia mnie zasilania kilka rzędów wielkości częściej niż różnicówka włączona na wszystko. Zaręczam, że nie piszę z zaświatów.
  • Specjalista elektryk
    gajowy01 napisał:
    Co mnie zabije bez prądu, nie jest tematem tego wątku. Jak dotąd ZE pozbawia mnie zasilania kilka rzędów wielkości częściej niż różnicówka włączona na wszystko. Zaręczam, że nie piszę z zaświatów.

Temat był wałkowany wielokrotnie. Poszukaj i poczytaj na tym forum. Dodatkowo PN-EN 60364.
    Pozdrawiam.