Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM T23 - regeneracja ogniw w baterii i kalibracja

28 Sie 2010 14:44 9872 7
  • Poziom 39  
    Witam serdecznie. Przepraszam za brak danych o baterii ale ma zerwany opis. Elektronika jest na M37516 i M61040. Wcześniej miałem uszkodzoną jedną sekcję. Stara pojemność była chyba w okolicach 2200mAh. Obecnie założyłem ogniwa z innej baterii (wszystkie parki ogniw sprawdzone i dobre) o pojemności 3600mAh. W jaki sposób mogę skalibrować baterię aby dobrze rozpoznawała nowe ogniwa? Czy wystarczy naładować i rozładować kompletnie nowo złożoną baterię? Czy trzeba będzie przeprogramować eeprom? A jeśli ta druga opcja to w jaki sposób? Program na kompie z baterią wystarczy, czy trzeba programować sam eeprom a jeśli tak to czy trzeba go do tego wylutować? W załączniku zdjęcia starego ogniwa przed operacją.

PS> Ogniwa wcześniej pracowały pod BQ2040 i mam zgrane dane z tamtego EEPROMa jeśli to coś da.
  • Poziom 39  
    Owszem czytałem już wcześniej i o tym właśnie pisałem ale nie byłem pewien czy w tym modelu baterii to załatwi sprawę. Jeśli tak to dziękuję i temat uważam za zamknięty. Jeśli nie to proszę o kontynuację wątku.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Mozesz zamiescic screena z BatteryMon z parametrami baterii przed kalibracja jak i po kalibracji ,powiemy tobie czy cos pomogla.Co do pojemnosci to sa niemal zawsze ogniwa 2200mAh (czasami 2400mAh), pojemnosc zalezy od konfiguracji ogniw , to ze ktos sprzedaje 'no name' ogniwa o pojemnosci 3000mAh i klorowe jak pisanki na wielkanoc to raczej wiarygodny to on nie jest jak i producent tych ogniw.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ciebie interesuje eeprom 80af którego nie wymieniłeś a widać go na zdjęciach. Jeśli elektronika się nie odkalibruje, to zajrzyj do tego tematu - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1652132.html
    mam już niemałe doświadczenie z bateriami od tego modelu. Rozumiem, że cały pakiet 3s2p ma 3600mAh? Jeśli tak, to wgraj wsad zresetowany przez kol. jarob w temacie podanym przeze mnie. Ja zawsze eeprom wylutowałem do resetu, programowałem interfejsem którego schemat jest w podwieszonych tematach. Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Po wymianie pakietu na 3600mAh bateria nie ładuje się. Po wymianie rozładowałem całą baterie do zera (laptop pracował na rozładowanych ogniwach około 30 minut) i podłączyłem do ładowania. Efekt jest taki że komputer widzi baterię i teoretycznie ją ładuje ale sama bateria się nie ładuje. IBM'owski monitor baterii pokazuje że bateria powinna być ładowana ale napięcie na baterii wynosi 11V i prąd 0A. Dodatkowo pobawiłem się trochę i z obserwacji widzę że:
    - 11V mierzone przez monitor to rzeczywiście napięcie pakietu ale również napięcie na wejściu złącza baterii. To chyba nie jest normalne? Przy rzeczywistym ładowaniu powinno tam być coś koło 14-15V. Poza tym nie ma żadnego spadku napięć a przy ładowaniu byłby niewielki na mosfetach
    - po podłączeniu pod te styki zewnętrznego zasilania 12V monitor w windowsie zaczął pokazywać napięcie 11,42V a prąd zmienił się na 0,25A czyli bateria zaczęła się ładować.
    I teraz pytania i wnioski:
    - bezpiecznik na wejściu z baterii jest OK bo laptop pracował na baterii
    - czy możliwe jest że laptop pomimo teoretycznie wykrywania baterii nie chce jej ładować? Czy raczej mam do czynienia z uszkodzeniem mosfeta w obwodzie ładowania baterii na płycie głównej laptopa? Bo tak to wygląda. Lapek podaje sygnał ale mosfet nie złącza zasilania z zasilacza na złącze baterii. Bo sama bateria z zewnętrznym zasilaniem jak wspominałem ładowała się.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak jak piszesz, wygląda to na uszkodzenie ładowania na płycie głównej laptopa.
  • Poziom 39  
    Zaniechałem naprawy. Zamykam temat.