Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IBM T23 - regeneracja ogniw w baterii i kalibracja

excray 28 Aug 2010 14:44 10091 7
    excray
    Level 40  
    Witam serdecznie. Przepraszam za brak danych o baterii ale ma zerwany opis. Elektronika jest na M37516 i M61040. Wcześniej miałem uszkodzoną jedną sekcję. Stara pojemność była chyba w okolicach 2200mAh. Obecnie założyłem ogniwa z innej baterii (wszystkie parki ogniw sprawdzone i dobre) o pojemności 3600mAh. W jaki sposób mogę skalibrować baterię aby dobrze rozpoznawała nowe ogniwa? Czy wystarczy naładować i rozładować kompletnie nowo złożoną baterię? Czy trzeba będzie przeprogramować eeprom? A jeśli ta druga opcja to w jaki sposób? Program na kompie z baterią wystarczy, czy trzeba programować sam eeprom a jeśli tak to czy trzeba go do tego wylutować? W załączniku zdjęcia starego ogniwa przed operacją.

PS> Ogniwa wcześniej pracowały pod BQ2040 i mam zgrane dane z tamtego EEPROMa jeśli to coś da.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    excray
    Level 40  
    Owszem czytałem już wcześniej i o tym właśnie pisałem ale nie byłem pewien czy w tym modelu baterii to załatwi sprawę. Jeśli tak to dziękuję i temat uważam za zamknięty. Jeśli nie to proszę o kontynuację wątku.
  • Helpful post
    misiozol
    Level 31  
    Mozesz zamiescic screena z BatteryMon z parametrami baterii przed kalibracja jak i po kalibracji ,powiemy tobie czy cos pomogla.Co do pojemnosci to sa niemal zawsze ogniwa 2200mAh (czasami 2400mAh), pojemnosc zalezy od konfiguracji ogniw , to ze ktos sprzedaje 'no name' ogniwa o pojemnosci 3000mAh i klorowe jak pisanki na wielkanoc to raczej wiarygodny to on nie jest jak i producent tych ogniw.
  • Helpful post
    krzychu1985^

Level 28  
    Ciebie interesuje eeprom 80af którego nie wymieniłeś a widać go na zdjęciach. Jeśli elektronika się nie odkalibruje, to zajrzyj do tego tematu - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1652132.html
    mam już niemałe doświadczenie z bateriami od tego modelu. Rozumiem, że cały pakiet 3s2p ma 3600mAh? Jeśli tak, to wgraj wsad zresetowany przez kol. jarob w temacie podanym przeze mnie. Ja zawsze eeprom wylutowałem do resetu, programowałem interfejsem którego schemat jest w podwieszonych tematach. Pozdrawiam.
    excray
    Level 40  
    Po wymianie pakietu na 3600mAh bateria nie ładuje się. Po wymianie rozładowałem całą baterie do zera (laptop pracował na rozładowanych ogniwach około 30 minut) i podłączyłem do ładowania. Efekt jest taki że komputer widzi baterię i teoretycznie ją ładuje ale sama bateria się nie ładuje. IBM'owski monitor baterii pokazuje że bateria powinna być ładowana ale napięcie na baterii wynosi 11V i prąd 0A. Dodatkowo pobawiłem się trochę i z obserwacji widzę że:
    - 11V mierzone przez monitor to rzeczywiście napięcie pakietu ale również napięcie na wejściu złącza baterii. To chyba nie jest normalne? Przy rzeczywistym ładowaniu powinno tam być coś koło 14-15V. Poza tym nie ma żadnego spadku napięć a przy ładowaniu byłby niewielki na mosfetach
    - po podłączeniu pod te styki zewnętrznego zasilania 12V monitor w windowsie zaczął pokazywać napięcie 11,42V a prąd zmienił się na 0,25A czyli bateria zaczęła się ładować.
    I teraz pytania i wnioski:
    - bezpiecznik na wejściu z baterii jest OK bo laptop pracował na baterii
    - czy możliwe jest że laptop pomimo teoretycznie wykrywania baterii nie chce jej ładować? Czy raczej mam do czynienia z uszkodzeniem mosfeta w obwodzie ładowania baterii na płycie głównej laptopa? Bo tak to wygląda. Lapek podaje sygnał ale mosfet nie złącza zasilania z zasilacza na złącze baterii. Bo sama bateria z zewnętrznym zasilaniem jak wspominałem ładowała się.
  • Helpful post
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak jak piszesz, wygląda to na uszkodzenie ładowania na płycie głównej laptopa.
    excray
    Level 40  
    Zaniechałem naprawy. Zamykam temat.