Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stabilizacja położenia, sterowanie elektrozaworów hydraulicz

nasu 01 Nov 2010 09:08 2887 10
 • #1
  nasu
  Level 21  
  Stabilizacja położenia, sterowanie elektrozaworów hydraulicznych

  Mam taką maszynę która powinna znajdować się w stałej odległości od ziemi. Jedzie czujnik z magnesem pomiędzy dwoma kontaktronami przymocowanymi do ramy. Kontaktrony sterują poprzez przekaźniki elektrozaworami hydraulicznymi i siłownikiem zasilanie 12V.
  Przekaźnik odpowiedzialny za opuszczanie działa natychmiast (kontaktron podłączony bezpośrednio do cewki przekaźnika)
  Przekaźnik odpowiedzialny za ponoszenie działa z opóźnieniem (kontaktron podłączony poprzez układ opóźniający okol 1s do cewki przekaźnika)

  Niestety obciążenie indukcyjne wibracje wahania temperatury środowisko sprzyjają uszkodzeniom kontaktronu i styków przekaźnika.
  Jak zabezpieczyć te elementy
  Może zastosować czujniki indukcyjne i mosfet
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • #2
  tomaszdjt
  Level 19  
  witam
  czyli uszkodzone zostają styki kontaktronu jak tak to możesz zastosować układ pośredniczący pomiędzy kontaktronem a elementem wykonawczym (przekaźnikiem)
 • #3
  nasu
  Level 21  
  Oryginalny czujnik ten bez zwłoki rozebrałem młotkiem 300g inaczej się nie dało zalany żywicą
  Prawdopodobnie wyglądało tak kontaktron NO, przekaźnik 12V, diody zabezpieczające, LED z rezystorem
  Stabilizacja położenia, sterowanie elektrozaworów hydraulicz
  Stabilizacja położenia, sterowanie elektrozaworów hydraulicz
  Przynajmniej tak to odbudowałem i działa OK. nie jest hermetycznie więc pewnie nie długo. W tym przypadku na stykach przekaźnika był znaczny spadek napięcia i niektóre elektrozawory zacinały się nie otwierały.
  Teraz wysiadł ten ze zwloką ma dwie LED prawdopodobnie jedna podłączona do kontaktronu druga do przekaźnika działa ze zwloką jak elektrozawór. Tutaj jak delikatnie postukać czasem zaświeca się pierwsza dioda i za sekundę druga i elektrozawór zadziała, a czasem pierwsza tylko kilka razy błyśnie. prawdopodobnie kontaktron padł pomimo działania pośrednio przez układ opóźniający.
  Zależy mi na niezawodności, odporność na drgania, warunki atmosferyczne, i przepięcia. W sumie jest 11 elektrozaworów sterowanych w różnych grupach przez takie czujniki bądź ręcznie więc jakieś tam przepięcia mogą powstać
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • #4
  tomaszdjt
  Level 19  
  proponuję zastosować odporne na czynniki zewnętrzne kontaktrony w obudowach metalowych a resztę automatyki czyli opóźnienia czasowe zamontować w jakiejś skrzynce
 • #5
  pafciowaw
  Automation specialist
  Skoro styki ulegają awariom to może lepsze byłoby użycie czujników hall'a?.
  Wszystkie czujniki sprowadzić na wejścia PLC, a wyjścia na zawory (sterowane grupowo?!). W programie zawrzesz odpowiednie opóźnienia czasowe...
 • #6
  smdbob
  Level 12  
  W maszynach drogowych (drgania, wibracje) stosuje się czujniki indukcyjne, po za paroma wyjątkami Halla(też wysiadają). Indukcyjne są tańsze. Halla które spotykam, są na płytkach ceramicznych i reagują liniowo na pole magnetyczne. W układarkach, frezarkach do sterowania elektrozaworami do niwelacji sterują tranzystory TIP127, BDW93 i podobne. Może modyfikacja, zamiast przekaźnika tranzystor, to również mniejszy prąd przez kontaktron lub czujnik indukcyjny?
 • #7
  WS
  Level 16  
  Pewnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie gotowych czujników np. od siłowników pneumatycznych(bez kontraktonowych) i z ich wyjść sterować mosfety.
 • #8
  nasu
  Level 21  
  Oryginalny czujnik mogę kupić wytrzymuję dość długo ale kosztuje sporo, więc kombinuję.
  Jak zabezpieczyć przekaźnik i kontaktron.
  Jakaś modernizacja:
  -czujnik indukcyjny + przekaźnik
  -czujnik indukcyjny + półprzewodnik
  Czym to zabezpieczyć przed przepięciami i warunkami zewnętrznymi: jakieś żywice?
 • #9
  niemy
  Level 14  
  Witam
  Trzeba sobie zadać pytanie czy kontaktrony siadają na skutek przepływu stosunkowo dużego prądu przez styki czy ze względu na ilość cykli, które muszą wykonać. Jeżeli na ilość cykli to trzeba zmienić zmienić na inne elementy, jeżeli na prąd to faktycznie może zastosować układ pośredniczący na tranzystorach. Ile cykli zapewnia producent?
 • #10
  smdbob
  Level 12  
  Przypuszczam, że usterki wynikają z ilości połączeń (tak samo wysiadały styczniki w b.starych maszynach Stavostroj czy Baukema przy niwelacji) i może zwiększonego prądu na cewki przekaźników (popularne mają 0,2A) i mimo zabezpieczeń zwrotnych na diodach niszczy to styki. Zalecam bufory lub czujniki indukcyjne.