Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny programtor do pralki- juz zrobiony-sugestie

gmp 28 Wrz 2004 08:26 6870 17
  • #1 28 Wrz 2004 08:26
    gmp
    Poziom 19  

Witam,
    Temat byl przeze mnie walkowany w poscie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=141347&highlight=

Jesli ktos wie jak usprawnic pralke(najlepszy algorytm):
    a) zeby bralo mniej wody,
    b) lepiej pralo
    c)krocej pralo z tym samym efektem,
    d) mnije gniotlo pranie
    itp itd.
    Chodzi mi o jak najlepsze algorytmy z nowoczesnej pralki lub wlasne przmyslnia.

Nareszcie (27.09.2004), ukonczylem prototyp elektronicznego programatora do pralki. Od soboty zrobilem juz 6 pran, (nazbieralo się tego bo zona nie chciala prac recznie:( no i przestanie mi juz marudzic i straszyc kupnem nowej pralki = ze te 1500 wole wydac na jaks zabawke dla siebie wow! ).
    Zamiaszam zrzuty ekranow ( w poscie wymieionym powyzej) z pcb i sch, ale nie wszystko, gdyz nie jest to dokonczone i wymaga kilku poprawek. Zrobilem to na atmega16. Jeszce musze dolozyc lcd i klawiture , bo na razie odpalam pralke z laptopa.

Duzo ludzi przegladalo ten temat i zastanawima się czy nie zrobic plytki profesjonalnie. Jesli znalzlo by się z 10-20 chetnych to zrobie. Koszt 2 plytek PCB + procek zaprogramowany to u mnie ok 130zl. Info na priva.

Dla zaintersowanych samodzielnym wykonaiem takeigo sterownika ponizej opisuje algorytm prania bawelny:

Obroty podczas prania: 54rpm, 10-12s ON, 6-4s OFF, prawo-lewo
    Poziom wody: u mnie na razie na 1 styk hydrostatu =ok 15l bez wsadu
    Podgrzewanie: gdy hydrostatpoda sygal o poziomie 1 wody i grzalka u mnie zalaczona przez plynnieregulowany termostat(w przyszlosci na termistorze bedzie)
    Pranie wstepne: 12minut , wlaczone grzanie (i tak nie nagrzeje powyzej 40C)
    Prnie zasadnicze: 40m z wstepnym 50 bez wstepnego, podgrzewanie wody az do ustalonej temperatury.
    Plukanie: 2 razy po 10m
    Zmiekcznie: = plukanie + woda do pojemnika z plynem
    Wirowanie: wypompowanie az do poziomu wody 0 + 1 minuta, 2 m krecenie jak przy praniu, nastepnie wirowanie 5m, ponownie krecenie ja kprzy praniu 2m, i wirowanie 8 minut (oczywiscie caly czas pompa wlaczona).

Oto co przewiduje w wersji koncowej:
    1: Mozliwosc zmiany wiekszosci parametrow tj: wszystkich czasow prania ilosci wody , temperatury da to mozliwosc latwego przystosowania do wymagan uzytkownika.
    2: wyswietlacz LCD na ktorym podawane sa podstawowe parametry wybranego cyklu prania(temperatura zadana , biezaca czas do zakonczenia prania itp itd)
    3. Mozliwosc plynnej regulaci predkosci wirowania- np po pliukaniu co zwikszy jego skutecznosc i podczas wirowania - pierwsze wirowanie wolniej (bo rozkalad bardzo mokrego trudniejszy)
    4. 3- przekazniki do grzanai , aby moglo byc ograniczane przez wylaczniki bimetaliczne dla bezpieczenstwa.
    5. Dopisanie procedur zabezpieczajcych np: przed zbyt dlugim nalewaniem wody- co moze byc spowodowane peknietym wezem odprowadzajacym
    Dodam ze moj uklad wspolpracuje z plytka do sterownia silnika na TDA1085,

Jesli kogoas intersuje moja plytka i chcailby zrobic TUNING swoje pralki to info na priva.
    Pozdrawaim,
    Grzes

0 17
  • Relpol
  • #2 30 Wrz 2004 18:04
    chrisi
    Poziom 16  

Jak bedziesz gotowy to zglos-

0
  • #3 30 Wrz 2004 21:28
    gmp
    Poziom 19  

Ryszard49 napisał:
    Wydaje mi się że to są ceny netto, ale jest naprawde tanio. Mam dla Ciebie wyzwanie. W warsztacie od 4 lat stoi dość przyzwoita pralka w której jest zwalony programator. Sterownik silnika jest sprawny. Jak Myślisz jest jakaś szansa na jej reanimację?.

Szansa? nie ma zadnej szansy :) jest tylko pewnosc 100%. Dokladnie to samo mialem ze swoja pralka, mechanika OK, tylko pogramator padl.
    Chcialbym jednak zaznaczyc ze cena ktora podalem dotyczy tylko golych PCB i zamontowanego,i zaprogramowanego procka, doliczyc trzeba do tego jeszcze kilka przkaznikow , trafo, itd.. no i troche roboty, ale niewiele bo z grubej wizki przewodow idacych pod spod pralki wykorzystlem chyba 14 (w tym 6 do silnika) .
    Nie wiem nawet ile kosztuje programator, ale wydaje mi sie ze jesli 300zl to cena mojego programatora(po skompletowaniu wszystkich elementow) bedzie nizsza.
    Przewiduje ze uklad bedzie uiwersalny - w wersji full bedzie z wyswietlaczem LCD(4x20), a wersji standard ->LED lub tylko przlacznik obrotowy.
    Jesli macie jakies sugestie dotyczace programatora: co powiniein wyswietlac, co powinien jeszcze nadzorowac itp to prosze piszcie...

0
  • Relpol
  • #4 30 Wrz 2004 21:39
    DonRomano
    Poziom 33  

:D Powinien pokazywać datę i godzinę :wink:

0
  • #5 01 Paź 2004 00:46
    Jacu$
    Poziom 27  

Ja bym dodał:
    - wyświetlanie czasu, jaki został do końca prania (moja pralka to robi)
    - przy praniu 60° i więcej pralka powinna zatrzymać grzanie wody po osiągnięciu temperatury 50° i trochę odczekać kręcąc bębnem. Następnie powinna dogrzać wodę do zadanej temperatury. Chodzi o to, że enzymy zawarte w proszkach działąją najlepiej w temperaturze ok. 50° i należy to wykorzystać.
    - moja pralka, gdy startuje program, nabiera samą wodę bez proszku i po nabraniu ok. 1 litra wypompowuje ją przez kilka sekund. Następnie zaczyna nabierać wodę z proszkiem i dalej już normalnie pierze. Takie zachowanie na początku pozwala pozbyć się wody stojącej od poprzedniego prania w pompie i przewodach między bębnem a pompą.
    - pralki Indesit mają program sportowy pozwalający uprać buty. Bęben obraca się z taką prędkością i w taki sposób, że buty pozostają w tym samym miejscu i nie obijają się o ścianki bębna.
    - wahadłowe ruchy bębna po wirowaniu zapobiegają powstawaniu zagnieceń (łatwe prasowanie).

Proponuję też zastosowanie falownika i silnika trójfazowego do napędzania bębna w pralce. Mają tak niektóre pralki Ariston i Indesit. Po prostu nie słychać silnika.

0
  • #6 02 Paź 2004 20:37
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Propozycje do programatora:

- tryb serwisowy (oddzielne sterowanie poszczególnych elementów do celów testowych)

- nadzór procesu prania - np. wykrywanie czy woda się nagrzewa (tj. czy w założonej jednostce czasu jest jakiś przyrost temperatury).

- układ wykrywania totalnego zawieszenia mpsora (np. przekaźnik pobudzany przez układ różniczkujący impulsy pochodzące z jakiegoś portu procesora) i wyłączający pralkę w przypadku padnięcia programu lub procesora.

- możliwość uruchamiania o określonej godzinie (np. gdy mamy drugą taryfę).

- wyświetlanie co pralka robi w danej chwili.

- wyświetlenie przewidywanego czasu prania dla poszczególnych programów (z uwzględnieniem czasu grzania wody np. wynikającego z jej początkowej temperatury - doświadczalne skalowanie).

- ostatnio ogłoszono "wynalazek" :idea: jakiegoś "profesora" co to podłączył moduł mówiący do pralki można dać gotowy moduł na ISD xxxx.

Można by to "wynaleźć" jeszcze raz w twoim programatorze.
    Będzie to początek wdrażania w życie słynnej "Tragedii pralniczej" wedle Stanisława Lema (dalej to już pralka odrabiająca z dziećmi zadania domowe, opowiadająca im bajki, grająca w karty z panem domu i robiąca manicure pani domu :)

- możliwość tworzenia własnych programów prania (łączenie bloków - "lanie, sprężanie, pranie, wylew" :-)

- wyważanie wsadu by pralka nie chodziła po pomieszczeniu samopas w czasie wirowania.

- oszczędność energii (mała ale zawsze) - wyłączanie grzałki w czasie obracania bębna przy ruchach rewersyjnych - faza podgrzewania wody.
    Przy takiej funkcji lepiej gdy grzałka jest sterowana triakiem.

- możliwość użycia ciepłej wody z kranu (wymagane 2 zawory) - proces mieszania wody ciepłej i zimnej dla ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Było coś takiego w Wiatce ale programator elektromechaniczny nie pozwalał na pełne wykorzystanie tej możliwości.

- płukanie wstępne pralki dla usunięcia zastoin z dna bębna.

- automatyka dobierająca ilość wody do ilości wsadu - być może ten pomiar można dokonać analizując sposób rozpędzania się bębna z wsadem suchym (włączamy wirowanie i mierzymy czas do osiągnięcia jakichś znanych obrotów - wsad zmienia moment bezwładności całego bębna).

Powodzenia !

0
  • #7 14 Paź 2005 18:48
    pawel129
    Poziom 16  

witam, posiadam taki wynalazek jak POLAR PS 389 EKONOMIK, zaczyna sypać się w nim programator więc coraz bardziej zaczynam myśleć nad dorobieniem elektronicznego sterownika z LCD i klawiaturką.

Chciałem wykorzystać do tego celu projekt z EP 8/2000, ale to jest do pralki PS 663.. no i procek bez Watchdoga, i eepromu...troche strach gdy zresetuje się przez zakłócenia np. podczas pracy przekaźnika. Dlatego chciałem go zmodyfikować dając mu procka również z '51 ale z watchdogiem i epromem w którym tymczasowo by zapisywał etapy wykonywanego programu prania na wszelki wypadek resetu.

Z wiązku z tym mam pytania:
    - czy podałby mi ktoś algorytmy programów prania które w tej pralce (PS 389) stosuje fabrycznie programator mechaniczny (mogą być nawet jakieś lepsze;) )
    - czy ogólnie rozwiązania elektroniczne (gł. układy przełączania przekaźników) w projekcie z EP są dobre (po za zastosowaniem 89C51)?

Dziękuję za odp.

0
  • #8 14 Paź 2005 19:29
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

BAWEŁNA
    pobór wody do przełączenia hydrostatu
    obroty bębna intensywne 16s. praca, 4s.postój(wraz ze zmianą kierunku, cykl ten powtarza się 6 razy przez 2 minuty) czas 2 minuty
    dobór czasowy wody przez 1 minutę
    włączenie grzałki, brak obrotów bębna do czasu rozwarcia zestyków termostatu 29st.C, po rozwarciu zestyków termostatu obroty bębna delikatne 6s. praca, 14s. postój przez 40 minut, grzałka włączona do czasu rozwarcia zestyków termostatu 50st.C
    obroty bębna bez podgrzewania intensywne 8 minut
    spust wody i obroty bębna intensywne przez 2 minuty
    odwirowanie 2 minuty
    szybkie zatrzymanie bębna i obroty intensywne bez poboru wody 2 minuty
    pobór wody do przełączenia hydrostatu
    obroty bębna intensywne bez podgrzewania wody 2 minuty
    podgrzewanie wody bez obrotów bębna do czaasu rozwarcia zestyków termostatu 29st.C
    i teraz opcje:
    :arrow: w przypadku prania na 30st. natychmiastowe wyłączenie grzałki
    :arrow: w przypadku prania na 40st. grzałka włączona jeszcze przez 4 minuty i obroty bębna intensywne
    :arrow: w przypadku prania na 60st.C obroty bębna intensywne do czasu rozwarcia zestyków termostatu 50st. a następnie grzałka włączona jeszcze przez 6 minut przy intensywych obrotach bębna
    :arrow: w przypadku prania na 95 st. obroty bębna delikatne przez 40 minut grzałka włączona do czasu rozwarcia zestyków termostatu 50st a następnie obroty bębna intensywne do czasu rozwarcia zestyków termostatu 82st. a po tym jeszcze obroty bębna intensywne i grzałka włączona jeszcze przez 10 minut
    obroty bębna intensywne bez podgrzewania przez 16 minut
    obroty bębna delikatne przez 2 minuty
    spust wody i odwarowanie analogicznie jak przy praniu wstępnym
    szybkie zatrzymanie bębna i obroty bębna intensywne wraz z poborem wody do przełączenia hydrostatu przez 2 minuty
    obroty bębna intensywne przez 8 minut
    spust i odwirowanie analogicznie jak przy praniu wstępnym
    2 płukanie analogicznie jak 1
    spust wody i odwirowanie analogicznie jak po praniu wstępnym
    3 płukanie (ostatnie) analogicznie jak 1
    spust wody i odwirowanie anaogicznie jak po praniu wstępnym tyle że odwirowanie trwa 6 minut
    szybkie zatrzymanie bębna i obroty bębna intensywne wraz z wypompowywaniem wody przez 2 iuty
    koniec prania

teraz kilka wyjaśnień
    :arrow: brak obrotów bębna do czasu zagrzania wody do 30st.C w celu oszczędności energii elektrycznej
    :arrow: dobór czasowy wody ponieważ pranie wstępne i płukanie lepiej wykonywać przy wyższym poziomie wody a pralka Ekonomik ma hydrostat jednopoziomowy
    :arrow: pranie wstępne przy temperaturze 50 st.C i aż przez 40 minut po to aby usunąć zabrudzenia pochodzenia biologicznego (enzymy zawarte w proszku najlepiej działają przy 50st.C)
    :arrow: obroty bębna delikatne przez 40 minut i 50st.C przy praniu na 95st.C z tego samego powodu
    :arrow: na koniec wirowania obroty bębna w celu rozbicia ubrań

PS jeśli ktoś jest zainteresowany algorytmem do prania tkanin delikatnych, wełny i firanek proszę pisać :wink:

0
  • #9 14 Paź 2005 20:22
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Kolega PS 663S BIO napisał:

Cytat:
    brak obrotów bębna do czasu zagrzania wody do 30st.C w celu oszczędności energii elektrycznej

Bęben powinien na tym etapie prania wykonywać ruchy rewersyjne, przecież chodzi o wypranie bielizny a nie jej moczenie. Po co stosować przedłużony cykl grzania, wystarczą nastawy na termostatach, resztę wykona program.
    Swoją drogą firmy produkujące pralki doprowadziły programy w swoich wyrobach do perfekcji i wystarczy tylko wzorować się na nich i nie wprowadzać żadnych "ulepszeń".
    Pozdrawiam.

0
  • #10 14 Paź 2005 21:17
    pawel129
    Poziom 16  

PS 663S BIO napisał:
    PS jeśli ktoś jest zainteresowany algorytmem do prania tkanin delikatnych, wełny i firanek proszę pisać

jakbyś mógł podać byłbym wdzięczny..i tak dla jasnośći: te algorytmy są dla PS 389?

Ryszard49 napisał:
    Swoją drogą firmy produkujące pralki doprowadziły programy w swoich wyrobach do perfekcji i wystarczy tylko wzorować się na nich i nie wprowadzać żadnych "ulepszeń".

czy mógłbyś podać jakiś przykład? Bo ja niewiem gdzie szukać...no i czy taki gotowy algorytm np z nowej pralki AMICA nadawałby się do takiego starego polara?

0
  • #11 14 Paź 2005 21:36
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

te algorytmy nie są wzorowane na PS389 ale dostosowałem je właśnie do tejże pralki :wink:

Ryszard49 :arrow: Ty chyba mało rzeczy w swoim życiu wyprałeś, jak bielizna będzie namoczona a następnie wyprana to polepszy efekt prania, a jeśli masz jeszcze wątpliwości to zapoznaj się z takimi pralkami jak:
    :arrow: Wiatka
    :arrow: LT, LTS
    oraz niektóre modele Ardo i Candy

a mówiąc że namaczanie NIE JEST POTRZEBNE JESTEŚ W BŁĘDZIE, NAMACZANIE NA PRZEMIAN Z PRANIEM POLEPSZY EFEKT PRANIA :wink:[

0
  • #12 14 Paź 2005 21:45
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Kolego PS 663S BIO efektywne pranie to odpowiedni dobór środków piorących i nie trzeba stosować opcji prania wstępnego.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 14 Paź 2005 22:05
    zayzayer
    Specjalista AGD

:arrow: PS Ta przerwa w praniu na poczatku prania jest stosowana przez "cienkich" producentów tylko i wyłącznie po to, żeby zaoszczędzić na blokadzie programatora. Takie rozwiązanie oczywiście pogarsza jakość prania. Co po takim moczeniu, jak nawet proszek jest nierozpuszczony.

0
  • #14 14 Paź 2005 23:43
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

zayzayer :arrow: proszek rozpuści się na początku czytaj uważnie :evil:

Cytat:
    obroty bębna intensywne bez podgrzewania 2 minuty
    załączenie grzałki bez obrotów bębna

a tak poza tym elektroniczne programatory nie mają blokady :evil:

Ryszard49 :arrow: zapytaj o pranie gospodyni domowej która wychowała dzesięcioro dzeci i setkę wnuków :wink:

0
  • #15 15 Paź 2005 18:06
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Powiem krótko. Miałem "pralkę" PS i cały czas wierzyłem że pralka dobrze pierze. Próbowałem ją zmodernizować. Jednak po zapoznaniu się z technologią prania i zasadą działania nowoczesnych pralek doszedłem do wniosku że gra jest nie warta świeczki.
    Zmieniły się czasy, zmieniłem pralkę i dzisiaj mogę powiedzieć że ta "pralka " (PS) udawała że pierze.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 15 Paź 2005 18:28
    jpserwis
    Specjalista AGD

Temat fajny ale dobry głównie na pracę dyplomową dla automatyka. Co do praktycznego zastosowania niestety nieopłacalny.
    Jestem z wykształcenia automatykiem i bawiłem się trochę w programowanie
    8051 ale z zawodowego punktu widzenia nie trafiłem jeszcze urządzenia w którym samodzielne zaprojektowanie i montaż sterownika byłby opłacalny, a nie mam na tyle czasu by robić to po kosztach dla samej satysfakcji.

Ja twierdzę, że nie ma rzeczy nienaprawialnych, są tylko nieopłacalne naprawy.
    Pozdrawiam
    P.S. Może kiedyś spróbuję żeby wszystkiego nie zapomnieć.

0
  • #17 15 Paź 2005 18:39
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Powiem krótko. Miałem "pralkę" PS i cały czas wierzyłem że pralka dobrze pierze. Próbowałem ją zmodernizować. Jednak po zapoznaniu się z technologią prania i zasadą działania nowoczesnych pralek doszedłem do wniosku że gra jest nie warta świeczki.
    Zmieniły się czasy, zmieniłem pralkę i dzisiaj mogę powiedzieć że ta "pralka " (PS) udawała że pierze.
    Pozdrawiam.

masz Grację, PS tylko udaje że pierze bo nie ma odwirowania po praniu oraz robi to stanowczo za krótko (ledwie 10 minut po nagrzaniu wody)

0
  • #18 02 Paź 2007 13:07
    kierbedz4
    Poziom 33  

Opis wykonania mikroprocesorowego programatora do pralek automatycznych PS663 jest zamieszczony w miesięczniku Elektronika Praktyczna nr8z roku 2000. strona 91.

0