logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak poprawnie wytrawić płytkę drukowaną z trójchlorkiem żelaza?

micho a 03 Paź 2004 10:59 2070 8
REKLAMA
  • #1 888814
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    mam problem z zrobieniem właśnej płytki drukowanej otóż tak kupiłem trójchlorek żelaza wsypałem do 0,5l wody o temp ok 60 stopni płyytke pomalowałem korektorem (ścieżki ma sie rozumieć ) i włożyłem do chlorku i tak po 3 godz nic sie nie działo po znoqu 1 godz zxaczęło trawić płytke (miedz odchodziła ) ale korektor zaczął odchodzić i po paru następnych godzinach (już noc była :D) strawiło 3/4 płytki problem w tym żę korektor poodpadał i wytrawiło wszystko scieżki też :cry: a nawet tam gdzie teoretycznie korektor był to ścieżki wyszły takie brunatne podtrawione :cry: próbowałwm to samo zwykłym pisakiem wodoodpornym i pisak jeszcze szybciej odpada :cry: nie wiem co roibie żle więc prosze o pomoc !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na 9 płytek jakie w życiu robiłem wyszła mi jedna :cry: :cry: :cry: pamiętam wrzuciłem ją do zimnego chlorku słabego (ze 50 g na 0,5l wody ) pomalowałem jakimś pisakiem (nie pamiętam jakim ) całość trawiła sie ze 12 godz 8O 8O ale wyszła piękna płytka do przedwzmaka trzymam ją do dziś na pamiątke :D :D :D :D zero podtrawienia :D :D idealna miedz

    tak więc nie wiem co żle robie że zawsze mi nie wychodzi przede wszystkim pytam czy pisak musi być olejny ??????????? czy może chlorek za mocny ??????? nie wiem czekam na odp z góry dzięki
  • REKLAMA
  • #2 888829
    Press
    Poziom 24  
    Posty: 566
    Pomógł: 69
    Ocena: 40
    Pisak alobo olejny, albo specjalne pisaki kwasoodporne, przeznaczone właśnie do robienia PCB. Tylko nie rozumie, dlaczego t Ci się tak długo trawiło :? Podczas trawienia poruszaj trochę naczyniem z chlorkiem, to przyśpiesza proces trawienia.
  • REKLAMA
  • #3 888851
    Klewi
    Poziom 14  
    Posty: 115
    Pomógł: 5
    Ocena: 3
    Jak Ci nie zalezy na rownych sciezkach to mozesz lakierem do paznokci :)
    Masz zero podtrawiania nawet przy temperaturze 90 stopni :D
  • #4 888953
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    :arrow: klewi serio nawet w 90stopniach nie bedzie odchodzić ?????? bo właśnie mam problem że te markery itd odchodzą a takto to może sie trawić 12 godz wrzuce na noc naczynie na balkon i no problem tylko żeby nie było podtrawione tylko takie miedziane :D

    właśnie lakierem ciężko pisać taktoi to bedą płytki do miksera scieżki nie muszą być równe tylko możluwie wąskie żeby płytka mała była ale spoko zobacze ja osobiście bym pisaka wolał może ktoś siewypowie jeszcze na temat pisaka :D

    oczywiście podziękowania wysłałem :)
  • REKLAMA
  • #5 889014
    olaf x
    Poziom 34  
    Posty: 2490
    Pomógł: 257
    Ocena: 361
    jesli porzadny marker to nie ma mowy o podtrawianiu, chlorku sie sypie na kolor i przy podgrzaniu poruszac trzeba naczyniem, w 15 minut wytrawi jak nalezy, podstawowy blad to male stezenie chlorku i zostawic "na noc".... a po co jak to trwa kwadrans, widac w oczach jak ubywa miedzi....
    po prawdzie jesli mam mniejsza plytke to jako tradycjonalista macham lakierem do paznokci, a potem zmywam acetonem i lux, calosc z wytrawieniem pol godziny....
  • #6 889024
    Marekzenio
    Poziom 20  
    Posty: 494
    Pomógł: 12
    Ocena: 22
    Polecam papier kredowy i wyłącznie biały chlorek. Metoda tworzenia płytek jak za pomocą folii termo.
    Zero ubytków. Musisz płytke przetrzeć drobnym papierem wodnym i pózniej odtłuścić.
    Co do chlorku to również raz mi wytrawia szybciej raz dłużej.
    Trzeba by zrobic jakieś mieszadełko i grzałkę to by napewno wiele dało, ale jak mało płytek robisz to nie ma sensu.
    Niestety jesli chlorek nie bedzie Ci brał płytki po 12 godzinach toner na płytce odmoknie.
    PS. Słyszał ktos o trawieniu pod 220V?
  • #7 889057
    Randal
    Poziom 16  
    Posty: 196
    Pomógł: 6
    Ocena: 18
    micho poczytaj na forum o trawieniu płytek i robieniu ich metodą prasowania z papieru kredowego. metoda świetna! ja używam środka trawiącego B327 i trawi w 15 minut! na taką małą płytkę co do filiżanki wchodzi ładuje pełną łyżeczkę środka i troche ciepłej wody no i na grzejnik stawiam i macham pojemniczkiem...trawi w oczach! szkoda tylko że takie paskudne brązowe plamy zostawia na ubraniach (trzeba uważać). Acha pojemniczek jaki używasz najlepiej żeby był jak najmniejszy (ale zeby płytka weszła na płasko) i wody to tak zeby zakryło płytkę (wtedy i stężenie większe i oszczędność środka trawiącego). A pisak olejny lub inny wodoodporny!
  • REKLAMA
  • #8 889221
    karlos79
    Poziom 33  
    Posty: 1768
    Pomógł: 254
    Ocena: 76
    Swoje płytki wykonuje za pomocą folji do drukarek laserowych, trawie w B327.
    Płytka jest umieszczona pionowo w trawiarce, trawi w oczach. Jakość jest dobra , wszystko zależy od przygotowania laminatu i jakości wydruku.
    Mazak najleprzy okazał sie DALLO czy jakoś tak, sprzedaja go tu : www.cyfronika.pl
    Swoją drogą niezły sklep.
    Poszukaj archiwalnych numerów elektroniki praktycznej i elektroniki dla wszystkich rocznik 2003 i 2004 są tam dokładne opisy procesu wykonania pcb ( chyba wszystkie metody) polecam też ich stronki www.edw.com.pl i www.ep.com.pl
  • #9 889836
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    ja miałem b327 i nim trawiłem i on był jakiś dziwny mazak wododporny odchodził po 10 minutach mimo iż ledwo zaczynało trawić ścieżki i w ogóle fakt że mocy po 20 minutach już były ubytki miedzie a z chlorkiem moim brunatnawym to po 1 h może coś sie zmienia bez ruszania

    mi chodzi głownie o kwestie smarowania czym te ścieżki chlorek świeży 125g na 0,5l wody tak jak w instrukcji tylko żę wszystko odpada korektor pisak itd :cry: :cry: :cry: sprubuje tuym olejnym a jak nie to lakier do paznokci to najlepsze tak też mój wuja mówi :D :D :D elekronik z 15 letnim stażem :D:D:D:D tylko że trza zmywać acetonem a marker można benzyną ekstrakcyjną (rozcieńczalnik do farb )

    mój wuja bardzo długo trawił jednym chlorkiem tym brunatnym ze 2 lata piękne płytki w końcu węcej było osadu niż chlorku malował lakierem i piękne łytki zero podtrawienia idealnie miedziany kolor :D

    dzięki wszystkim kupie markwr olejny wstawie płytki i troche taką starą łyżeczką pomacham zobaczymy może w 1h ruszy :D :D :D

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemów z trawieniem płytek drukowanych za pomocą trójchlorku żelaza. Głównym problemem jest odpadanie korektora lub pisaka używanego do maskowania ścieżek, co prowadzi do podtrawiania i uszkodzenia ścieżek miedzianych. Zalecane jest stosowanie specjalnych pisaków olejnych lub kwasoodpornych przeznaczonych do PCB, które lepiej przylegają i nie odchodzą podczas trawienia. Temperatura roztworu powinna wynosić około 60-90°C, a chlorek żelaza należy dobrze rozpuścić w wodzie o odpowiednim stężeniu (np. 125 g na 0,5 l wody). Ważne jest także mieszanie roztworu podczas trawienia, co znacznie przyspiesza proces i zapobiega nierównomiernemu trawieniu. Alternatywnie można używać lakieru do paznokci jako maski, który dobrze chroni ścieżki i minimalizuje podtrawianie. Metoda z papierem kredowym i tonerem z drukarki laserowej jest również polecana, szczególnie w połączeniu ze środkiem trawiącym B327, który trawi szybko i skutecznie. Pojemnik do trawienia powinien być możliwie mały, aby zwiększyć stężenie środka i oszczędzić materiał. Wskazane jest odtłuszczenie i przetarcie płytki papierem ściernym przed trawieniem. W dyskusji pojawiły się także sugestie dotyczące użycia mieszadełka i grzałki do utrzymania stałej temperatury i ruchu roztworu. Problemy z trwałością markerów i korektorów mogą wynikać z niewłaściwego doboru materiałów lub zbyt długiego trawienia w niskiej temperaturze i niskim stężeniu roztworu.
REKLAMA