Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnk do badania poziomu trocin w piecu CO

johny916 04 Dec 2010 08:58 3569 8
 • #1
  johny916
  Level 11  
  Witam!
  Jaki zastosować czujnik w piecu CO który miałby mierzyć poziom trocin?
  Działać ma to w ten sposób że gdy paliwo się wypali czujnik daje sygnał do podajnika żeby ten zaczoł podawać materiał i gdy nasypie sie go odpowiednia iloć wyłącza sie podajnik...:)
  Tylko nie wiem jakiego typu czujnik zastosować?

  tu obrazeczek jak miałoby to wygldac:
  Czujnk do badania poziomu trocin w piecu CO

  Z góry dziekuje za zainteresowanie i ewentualną pomoc!
  Pozdrawiam!!!
 • #2
  bhtom
  Level 38  
  Witam,
  Moim zdaniem trzeba zastosować dwa czujniki. Jeden od pozycji maksymalnej, a drugi od minimalnej. Ten pierwszy wyłączałby podawanie trocin, a drugi włączałby. Co do rodzaju czujników, myślę, że optyczne odbiciowe byłyby dobre (trzeba przetestować). Czujniki z regulacją zasięgu (wtedy obydwa można by zamontować od góry). Oczywiście zasięg czujników musi być adekwatny do wysokości zasobnika trocin.
  Czujniki mogłyby takie: http://uk.farnell.com/contrinex-gmbh/lts-1180-103/photoelectric-sensor-diffuse/dp/1418489
  Contrinex LTS-1180-103
  Mają zasięg regulowany do 60 cm.
  Pozdrawiam.
 • #3
  johny916
  Level 11  
  Dzieki kolego #bhtom# za zainteresowanie i rade:)
  Nie lepszy byłby taki czujnik jak np. w samochodach do parkowania (radar)?
  Bo optyczny to raczej nie da sobie rady bo po pierwsze na drzwiczkach musze zastosować jakieś "okienko" z szkła żaroodpornego i jak to szkiełko zajdzie sadzą to po imprezie chyba?- nie wiem? A po drugie trociny mają raczej słabe właściwości odblaskowe...-chyba że sie myle?
  Nie myślałem że trzeba będzie zastosować 2 czujniki bo tak na chłopski rozum... ustawiam taki czujnik np. na 30 cm i jak jest wieksza odległość to wiadomo zaczyna sie praca podajnika... troszke to takie prymitywne ale chyba mogło by działac według mnie...
  Przepraszam za takie pytania ale jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o automatyke i dlatego prosze o wyrozumiałość bo komuś kto w tym sedzi te pytania i moje "teorie" mogą sie wydać conajmniej naiwne...:)
  Zapraszam do rozmowy bo wiadomo "co dwie głowy...":)
  Pozdrawiam!!!
 • #4
  Moyshaa
  Level 14  
  Wydaje mi się że najlepsze dla Ciebie będą 2 czujniki pojemnościowe. Jeden na wysokości min a drugi na max. Nie musisz ich umieszczać nawet w zbiorniku tylko mogą patrzeć przez szybkę i przy odpowiedniej regulacji czułości sadza na szybce czy nawet pył z trocin nie będą im przeszkadzały.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  mikomir
  Level 16  
  badula wrote:
  Uwzględnijcie w swoich poradach jeden szczegół. Te czujniki miały by mierzyć poziom w komorze spalania (wysoka temperatura + mnóstwo sadzy, popiołów etc)......


  Witam,
  Zgadzam się opinią Kolegi i też jestem zdania, że należy zastosować "czasówkę".
  Użytkuję różne czujniki do pomiaru poziomu, miedzy innymi: pojemnościowe, ultradźwiękowe i moim zdaniem nie popracują długo przy tym piecu, w piecu itd.

  Jeżeli ma to być zrobione profesjonalnie to może warto by zrobić układ oparty na wadze. Ważona jest odpowiednia ilość trocin i do pieca. Jest to dość powszechna metoda dozowania, rozwiązań przemysłowych jest dużo.
 • #7
  johny916
  Level 11  
  Dziekuje za wszystkie sugestie....
  Tak sobie czytam Wasze posty i wpadłem na taki pomysł (licze na Waszą ocene)
  Myśle że można by zrobić to w ten sposób:
  Czujnik badający odległość np 30 cm. umieszczony w drzwiczkach znajdujących sie u góry (odpada naruszanie płaszcza wodnego) i ten czujnik wyłanczał by obwód gdy w tej odległości znajdują sie trociny. gdy czujka nie "widzi" pzeszkody zaczyna pracować "czasówka" ustawiaona np. na 15 sek. pracy co 10 min.(te czasy są do ustawienia metodą prób i błędów) Ciekaw jestem waszej opini czy miałoby to racje bytu bo rozwiązanie byłoby w miare proste a na takim mi bardzo zależy...
  Jeśli by sie dało cos takiego zrobić to bardz prosze o jakieś rady jaki czujnik zastosować z czasówką nie mam problemów bo mam kilka w domu...
  Zapraszam do dyskusji i wymiany pomysłów...
  Pozdrawiam!!!
 • #8
  mikomir
  Level 16  
  Dwa zagadnienia odnośnie najnowszego pomysłu:
  - Niech Kolega przejrzy katalogi czujek jeżeli chodzi o zakres temperatury pracy, czy ogólnie znajdzie się taka do tego zastosowania ?.
  - Będzie problem w momencie zasypywania - czujka będzie wysyłała sygnał napełnienia pieca.

  Podam jeszcze inny pomył:
  Nad piecem umieścić dodatkowy zbiornik z zsypem (lub z napędem ślimakowym), w tym zbiorniku dopiero umieścić czujkę. Zsyp ze zbiornika można uzależnić np. od temperatury, itp.
 • #9
  johny916
  Level 11  
  Witam! Dziekuje Za wszystkie uwagi!
  Z tęperaturą nie powinno być problemu ponieważ te trociny palą sie od dołu i w tej komorze nie ma ognia wiec temperatura nie powinna przekroczyc 50*C, a po drugie czujnik bedzie poza piecem za żaroodporną szybką...
  Trzeba by to rozwiązać w ten sposób ze ten czujnik daje tylko impuls do czasówki która po otrzymaniu sygnału zaczyna pracować samodzielnie przez np. 15s. i ten proces powinien sie powtażac. Tylko jak to zrobic? są takie czasówki? I czujnik ultradzwiekowy mógłby być? a jak tak to moze mógłby ktos dać namiary na producenta takich cudeniek?:)
  Już powoli zaczynam wątpic w realizacje pomysłu po rozmowie z znajomym który sie zajmuje takimi zeczami...
  Może udało by mi sie go zaskoczyć? prosze o pomysły i konstruktywną krytyke moich (mam świadomosć tego że moga być z kosmosu) bo mam blade pojecie automatyce przemysłowej...
  Z góry dziekuje za pomoc!
  Pozdrawiam!!!