logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Różnicówka i stara instalacja 2-żyłowa...

dziabaq 06 Gru 2010 21:33 57686 16
REKLAMA
  • #1 8835468
    dziabaq
    Poziom 11  
    Posty: 151
    Pomógł: 2
    Ocena: 42
    Na wstępie przepraszam kolegów że ten temat powraca, wiem że był wałkowany na tym forum sto razy ale za każdym razem dyskusja odbiegała od pytania początkowego i kończyła się kłótnią fachowców. Tym razem potrzebuje szybką - krótką odpowiedź i temat zamykam, tak więc proszę o wyrozumiałość.

    Jest tak:
    1.) Instalacja 1 fazowa w bloku, licznik w mieszkaniu
    2.) Do licznika dochodzą dwa przewody
    3.) Na liczniku są zabezpieczenia
    4.) Dalej w mieszkaniu jest instalacja dwu-przewodowa.
    5.) Gniazda na tzw "przelotkę" zero mostkowane z bolcem uziemiającym
    6.) Nie ma możliwości ciągnięcia w mieszkaniu żadnych dodatkowych przewodów

    Będzie wymieniana tablica licznikowa z zabezpieczeniami, elektryk mnie namawia na różnicówkę. Mówi że na dwu przewodowej instalacji da sie podłączyć bo ( tu cytat ) "różnicówka wykryje upływ prądu z przewodu fazowego " i wyłączy.

    Proszę o informacje czy to będzie faktycznie działać czy facet mnie naciąga?
  • REKLAMA
  • #2 8835525
    michalekk1
    Poziom 24  
    Posty: 758
    Pomógł: 54
    Ocena: 105
    Cytat:
    Będzie wymieniana tablica licznikowa z zabezpieczeniami, elektryk mnie namawia na różnicówkę. Mówi że na dwu przewodowej instalacji da sie podłączyć bo ( tu cytat ) "różnicówka wykryje upływ prądu z przewodu fazowego " i wyłączy.

    A do czego upływ ma wykryć? Jeżeli upływ nastąpi do przewodu PEN to różnicówka nic nie zrobi. Aczkolwiek może umykać mi jakieś światłe rozwiązanie, bo nie jestem elektrykiem.

    @down:
    Wcale nie twierdzę, że nie zadziała. Zaznaczam tylko, że będzie dużo bardziej zawodna.
  • #3 8835603
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Posty: 12201
    Pomógł: 1015
    Ocena: 3520
    Witam.

    Dawaj tu tego elektryka.
    Niech nas oświeci.
  • #4 8835761
    Enpro
    Poziom 22  
    Posty: 380
    Pomógł: 39
    Ocena: 97
    Tyle zamontowałem różnicówek i nie wiedziałm że jak niema PE to nie zadziała . To znaczy że jak złapie za faze np. kosząc trawe i będzie uszkodzony przewód fazowy to juz pomnie bo nie podłączony jestem do PE. Pozdrawiam w imieniu tych co będą chodzic z podpiętym PE do siebie.
  • #5 8835797
    dziabaq
    Poziom 11  
    Posty: 151
    Pomógł: 2
    Ocena: 42
    Tłumaczył mi tak: że prąd z obwodu fazowego wpływa dajmy na to do żarówki ( to jego przykład ) i dalej upływa do przewodu zerowego. I jeżeli przewód fazowy będzie miał przebicie a ja dotykając się do do oprawki metalowej wezmę na siebie część ładunku i odprowadzę go swoim ciałem do podłogi która jakiś tam potencjał masy ma... to różnicówka to wykryje i wyłączy bo prąd wychodzący z różnicówki był wyższy niż powracający zerem gdyż te ileś mA ja zebrałem.

    Ja jestem laikiem w tym temacie ale mimo to przyznam że ta historia wydaje mi się podejrzana dlatego pytam.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Enpro napisał:
    Tyle zamontowałem różnicówek i nie wiedziałm że jak niema PE to nie zadziała . To znaczy że jak złapie za faze np. kosząc trawe i będzie uszkodzony przewód fazowy to juz pomnie bo nie podłączony jestem do PE. Pozdrawiam w imieniu tych co będą chodzic z podpiętym pę do siebie.



    Kolego, bardzo kolegę proszę mniej retoryki a więcej łopatologii bo laik pyta...

    Pytanie było proste: Czy różnicówka w takim układzie jak było opisane w punktach ma sens.

    Z góry dziękuję za opowiedź
  • REKLAMA
  • #6 8835917
    Enpro
    Poziom 22  
    Posty: 380
    Pomógł: 39
    Ocena: 97
    Powiem tak nie jest to do końca z przepisami i sztukom i nie spełnia to 100% ochrony bo nie ma PE iurzadzenia nie maja penej ochrony ,ale podam ci dwa przykady nie masz różnicówki a masz zpięty przewód zerowy w gniazdku z PE stara metoda dla 2 żyłowej instalacji wszystko jest zgodne z przepisami a teraz przepala ci się przewód zerowy na tablicy i wszyskie urządzenia są pod napieciem dotykasz sie lodówki która w tym momęcie jest pod napieciem na obudowie .Nic ci nie pomoże bo bezpiecznik nie wyłaczy .A teraz likwidujesz zerowanie na obudowie pojawia sie npięcie a masz różnicówke jak dotkniesz a prąd popłynie przez ciebie do podłoża np.plytki a jest różnicówka to wyłączy .Wybór należy do ciebie.Pozdrawiam
  • #7 8835937
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    Różnicówka działa na tej zasadzie że co wpływa jednym przewodem musi wracać drugim. Do tego wystarczą dwa przewody. Jest to obwód L-N. Przewód PE jest potrzebny do tego, żeby to co "ucieknie" z L-N miało którędy spłynąć.
    Ale jeżeli prąd z chronionego obwodu popłynie inną drogą, na przykład przez ciało człowieka, to tym bardziej jest pożądane żeby różnicówka zadziałała.
    I zadziała, jeśli z chronionego obwodu będzie "wyciekać" np. 30mA (czyli tyle ile RCD ma tabliczce) ale nieważne czy przez przewód PE, wilgotną ścianę do wodociągu czy przez ciało rażonego człowieka. Ważne że ma zadziałać!
  • #8 8835967
    dziabaq
    Poziom 11  
    Posty: 151
    Pomógł: 2
    Ocena: 42
    Bardzo dziękuje kolegom za przystępne objaśnienia...

    Może na koniec ( przed zamknięciem tematu ), W Castoramie jest promocja na wyłącznik różnicowo-prądowy z opcją nadprądową. Bodajże Legrand P312. czy na takie "cuś" dodatkowo trzeba dawać bezpiecznik czy ten co jest "wbudowany" wystarczy?
  • REKLAMA
  • #9 8836004
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    Moim zdaniem nic nikomu się stanie jak wstawisz. Możesz mieć czasem kłopot z niepotrzebnym zadziałaniem, może być że w ogóle nie załączysz. Ale jak będzie OK to lepsza tak ochrona niż żadna.

    Moderowany przez Łukasz-O:

    Za takie porady otrzymuje się ostrzeżenia. Od kiedy to "zero" możemy rozłączać wyłącznikiem? To dopiero żadna ochrona!

  • #10 8836033
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Posty: 12201
    Pomógł: 1015
    Ocena: 3520
    Witam.

    No to teraz się podpiszcie pod taką instalacją.
  • REKLAMA
  • #11 8836075
    jekab
    Poziom 23  
    Posty: 675
    Pomógł: 20
    Ocena: 88
    Nie dawajcie takich nieodpowiedzialnych rad. A ty daruj sobie tą różnicówką.
  • #12 8836086
    Miniax
    Specjalista elektryk
    Posty: 1438
    Pomógł: 173
    Ocena: 290
    Enpro napisał:
    Powiem tak nie jest to do końca z przepisami i sztukom i nie spełnia to 100% ochrony bo nie ma PE iurzadzenia nie maja penej ochrony ,ale podam ci dwa przykady nie masz różnicówki a masz zpięty przewód zerowy w gniazdku z PE stara metoda dla 2 żyłowej instalacji wszystko jest zgodne z przepisami a teraz przepala ci się przewód zerowy na tablicy i wszyskie urządzenia są pod napieciem dotykasz sie lodówki która w tym momęcie jest pod napieciem na obudowie .Nic ci nie pomoże bo bezpiecznik nie wyłaczy .A teraz likwidujesz zerowanie na obudowie pojawia sie npięcie a masz różnicówke jak dotkniesz a prąd popłynie przez ciebie do podłoża np.plytki a jest różnicówka to wyłączy .Wybór należy do ciebie.Pozdrawiam


    Tak. Różnicówka to panaceum na wszystkie zło. W życiu bym nie wszedł do mieszkania z tak wykonaną instalacją.

    Także uważam, że RCD w TN-C to nieporozumienie.
    Wystarczy dobrze wykonane zerowanie i spełnione warunki SWZ + jeżeli jest możliwość GSW/MSW.
  • #13 8836097
    dziabaq
    Poziom 11  
    Posty: 151
    Pomógł: 2
    Ocena: 42
    Miniax napisał:

    Także uważam, że RCD w TN-C to nieporozumienie.
    Wystarczy dobrze wykonane zerowanie i spełnione warunki SWZ + jeżeli jest możliwość GSW/MSW.


    Jestem laikiem w kwestii elektryki więc nie wiem czy te MSW to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych?? ( domyślam się że nie ) więc proszę bez skrótów...
  • #14 8836105
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    zbich70 napisał:
    Moim zdaniem nic nikomu się stanie jak wstawisz. Możesz mieć czasem kłopot z niepotrzebnym zadziałaniem, może być że w ogóle nie załączysz. Ale jak będzie OK to lepsza tak ochrona niż żadna.

    ["Łukasz-O"]Za takie porady otrzymuje się ostrzeżenia. Od kiedy to "zero" możemy rozłączać wyłącznikiem? To dopiero żadna ochrona!

    Dzięki za ostrzeżenie. Rzeczywiście "poleciałem" impulsywnie nie czytając dokładnie kontekstu. Wybaczcie
  • #15 8836120
    Miniax
    Specjalista elektryk
    Posty: 1438
    Pomógł: 173
    Ocena: 290
    dziabaq napisał:

    Jestem laikiem w kwestii elektryki więc nie wiem czy te MSW to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych?? ( domyślam się że nie ) więc proszę bez skrótów...


    MSW - miejscowa szyna wyrównawcza
    GSW - główna szyna wyrównawcza

    Różnicówki nie powinno się stosować choćby właśnie dlatego, że przewodu zerowego (PEN) nie wolno (nie powinno się przerywać).
  • #16 8836131
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Posty: 21786
    Pomógł: 654
    Ocena: 4286
    Niektórzy sobie chyba jaja robią, od kiedy to w instalacji dwu-przewodowej z zerowaniem można stosować wyłączniki RCD?

    Drogi autorze tematu, zmień elektryka!
  • #17 8836194
    dziabaq
    Poziom 11  
    Posty: 151
    Pomógł: 2
    Ocena: 42
    Bardzo dziękuję - wszystko jasne.

    Z różnicówki zrezygnuję, dam tylko nowe zabezpieczenia nadprądowe "korki".

    pozdrawiam
    Jacek

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy możliwości zastosowania wyłącznika różnicowo-prądowego (RCD) w instalacji elektrycznej dwużyłowej bez przewodu ochronnego (PE). Użytkownik pyta, czy RCD będzie działać w przypadku upływu prądu, gdyż elektryk twierdzi, że wykryje on upływ prądu z przewodu fazowego. Uczestnicy forum wskazują, że RCD nie zadziała prawidłowo bez PE, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W końcu autor decyduje się zrezygnować z RCD na rzecz nowych zabezpieczeń nadprądowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA