Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komin przez ścianę - 21 kW znamionowe czy ustawione?

pjoe 29 Gru 2010 19:34 5740 7
  • #1 29 Gru 2010 19:34
    pjoe
    Poziom 9  

Witam po raz enty. Wybór kotłów do 21kW jest znikomy, mam jedno krótkie pytanie: Jeżeli kupię kocioł o mocy 24kW i serwisant zredukuje mi maksymalną moc CO do powiedzmy 15kW (w każdym razie mniej niż te 21 kW), zostawiając moc dla c.w.u., to czy zakład gazowy zezwoli na komin przez ścianę? Z tego co pamiętam, serwisant dokonujący pierwszego uruchomienia wypełnia kartkę naklejaną na kocioł ale mogę się mylić. Jednym słowem czy muszę mieć na fakturze moc kotła 21kW, czy też ważne jest zdławienie mocy kotła przez serwisanta i poświadczenie tego np. w gwarancji? Oraz kto to sprawdza i kiedy? Pytanie drugie, jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest negatywna: do projektowanej kotłowni przylega daszek nad schodami wejściowymi, przylegający do budynku, którego ściana jest dużo wyższa. Wyprowadzenie komina ponad ten daszek załatwi problem dla kotła 24kW, czy muszę (i czy mogę) pędzić z kominem po ścianie zewnętrznej ponad dach? Pozdrawiam i wszystkim życzę Szczęśliwego Nowego Roku.

1 7
  • #2 29 Gru 2010 20:11
    kreslarz
    Poziom 35  

1. Sprawy związane z wylotem spalin muszą być uzgodnione z kominiarzem i to on wystawia opinię.
    2. Kocioł gazowy dwuobiegowy nie wykonuje równocześnie grzania CO i podgrzewania CWU. Realizuje funkcję albo jedną, albo drugą. Priorytetem jest CWU. Podczas poboru ciepłej wody funkcja grzania pomieszczeń jest wyłączana.
    3. Moc kotła dla CO ustawia serwisant i zależy ona tylko od kubatury do ogrzania. Moc dla CWU jest niezależna od tej nastawy i wynosi zazwyczaj 21 lub 24 kW.

0
  • #3 29 Gru 2010 21:24
    William Bonawentura
    Poziom 31  

pjoe napisał:
    Oraz kto to sprawdza i kiedy?

Jeśli nie miałeś dotąd kotła gazowego do CO to formalnie dokonujesz przebudowy, czyli:
    1) Idziesz do ZG po nowe warunki zasilania gazem (większy pobór gazu)
    2) Idziesz do projektanta po zrobienie projektu przebudowy instalacji pod nowy kocioł
    3) Idziesz do kominiarza po opinię o możliwości instalacji kotła z zamknięta komorą (wentylacja)
    4) Po uzyskaniu pozwolenia na budowę instalator montuje ci kocioł i podprowadza do niego gaz, reguluje też jego maksymalną moc
    5) Kierownik budowy (najczęściej jest nim projektant z p.2) w dzienniku budowy potwierdza zgodność wykonania instalacji z przepisami (czyli m.in te 21kW dla domku jednorodzinnego itd.)
    6) Zgłaszasz do starostwa zakończenie budowy instalacji gazowej

0
  • #4 29 Gru 2010 22:12
    pjoe
    Poziom 9  

Odpowiedź do postu kreslarza. Witam. Tyle to mniej więcej wiem, lecz chcę wiedzieć więcej, najlepiej zgodnie z jakimiś przepisami. Jeżeli bowiem jak w wariancie A wylot spalin z kotła kondensacyjnego może być wypuszczony tylko ponad daszek poniżej dachu domu, mam spory wybór kotłów 24kW i problem rozwiązany. Niestety, Termet nie wchodzi w grę bo go nikt w Sosnowcu nie serwisuje ... Wariant B jest chyba dużo droższy o ile oczywiście jest możliwy. Wariant C to rura przez ścianę, możliwa do 21kW. Czego? Mocy z tabliczki znamionowej (prawdopodobnie), czy ustawionej mocy CO? Chyba są na tym forum specjaliści też od kominów :?: Kominiarze z reguły żądają najdroższych systemów i chciałbym mieć jakieś argumenty w rozmowie z nimi. Zresztą będę miał projektanta ale też wolę mieć różne pomysły w rozmowie z nim.
    Załączam nieudolny szkic problemu.
    Komin przez ścianę - 21 kW znamionowe czy ustawione?

Dodano po 18 [minuty]:

Witam. Jak już pisałem będę miał projektanta, ZG doprowadzi mi gaz do zaworu w skrzynce na ogrodzeniu, od skrzynki do kotłowni musi być projekt instalacji, również projekt kotłowni. Warunki już mam, teraz zapoznaję się z problemami jakie muszę pokonać. I tak wybrałem pomieszczenie na kotłownię, wiem że musi ono mieć wentylację (okienko nie wystarczy?), kocioł chciałbym najchętniej kondensacyjny (praktycznie całą zimę mam temperaturę na kotle węglowym 40-50st i jest b. ciepło więc podejrzewam że aluminiowe grzejniki były przewymiarowane - tak niska temperatura jest skutkiem wieloletniej złej obsługi kotła przez poprzedniego właściciela, co skutkuje 3mm rdzą w całym jego wnętrzu i niemożnością uzyskania wyższych temperatur, ale ten ostatni sezon nie będę się przejmował). Stąd też podejrzewam że kominiarz nie będzie miał wiele roboty, najwyżej odbiór jakiejś kratki wentylacyjnej jeżeli będzie ona potrzebna. Wylot komina projektant mi ustali gdzie będę chciał stąd wolę mieć jakąś wiedzę na ten temat. Ponadto dzięki za informację że to projektant odbiera kocioł, ale nie mogę liczyć na to że zamontuję kocioł 24kW ustawiony na 21kW CO i dostanę pieczątkę lub jej nie dostanę.

0
  • #5 29 Gru 2010 22:19
    kreslarz
    Poziom 35  

Nie jest prawdą, że w Sosnowcu nie ma serwisu Termetu. Jest to firma GROMGAZ ul. Naftowa 12.
    Instalatorzy-serwisanci są także w pobliżu:

Katowice 40-584 Usługi Instalacyjne Wod-Kan-Gaz Brynowska 57A/42 Stolarczyk Wojciech 32 205 17 15 32 205 16 65 501263401 
    Katowice 40-353 PH-U-P „ROMIR” Morawa 17 Twaróg Mirosław 32 204 93 18 32 204 93 18 793076647 
    Katowice 40-284 P.U.H. Serwis Gazowych Urządz.Grzewczych 1-Maja 10 Mnich Włodzimierz 32 782 30 52 32 782 30 52 601586355 
    Mikołów 43-190 Zakł.Instalacji Urządz.Sanit. C.O. Żwirki i Wigury 55/39 Gwóźdź Janusz 32 226 18 75 32 226 18 75 602217008 
    Mysłowice 41-408 ELSERWIS Murckowska 115 Bielak Andrzej 602155557  
    Mysłowice 41-400 Firma „TOTERM” Wielka Skotnica 26/21 Torbus Jan 32 222 70 07 32 222 70 07 601845737  

To są fachowcy. Zaproś sobie jednego z nich i ustal warunki, które musisz spełnić, bo unikniesz w ten sposób wielu problemów i niedomówień. Regułą jest zrobić raz a dobrze i nie wracać do problemu. Niepoważne podejście do instalacji kotłów gazowych może zaowocować tragedią domową. Tu dobrze jest dmuchać na zimne, bo na naukę po szkodzie jest przeważnie za późno.

0
  • #6 29 Gru 2010 22:55
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Wg przepisów budowlanych ważniejsze jest to co jest na tabliczce znamionowej kotła od tego co ustawi serwisant. Montaż kotła z wyrzutem bezpośrednim przez ścianę tylko do 21kW w budynkach jednorodzinnych, wolnostojących. Redukowanie mocy to jedynie uspokojenie sumienia a nie sprostanie literze prawa.

0
  • #7 29 Gru 2010 23:12
    pjoe
    Poziom 9  

No cóż, dziękuję, sugerowałem się oficjalną stroną http://www.termet.com.pl/pl/serwis/slaskie/ gdzie nie ma śladu mojego "małego" miasteczka. W Googlach wyskakiwał mi serwis z Chorzowa, to jednak kawał drogi. Nawiasem w 200- tysięcznym mieście 1 - słownie jeden - serwisant dla najpopularniejszej marki to jakieś kpiny.... W razie wypadku 2 tygodnie czekania... Ale dzięki za namiary, postaram się nawiązać kontakt z tym serwisantem. Czytam zresztą że jak jest autoryzowany instalator to nie wykonuje napraw a autoryzowany serwisant nie wykonuje instalacji :D Widzę że długa droga przede mną żebym zakończył ten temat i był zadowolony z jego rezultatów.

Dodano po 5 [minuty]:

serwisszulborski.pl napisał:
    Wg przepisów budowlanych ważniejsze jest to co jest na tabliczce znamionowej kotła od tego co ustawi serwisant. Montaż kotła z wyrzutem bezpośrednim przez ścianę tylko do 21kW w budynkach jednorodzinnych, wolnostojących. Redukowanie mocy to jedynie uspokojenie sumienia a nie sprostanie literze prawa.

Dziękuję za odpowiedź, wiem już że jak wyrzut boczny to 21kW. W takim razie ten kominek nad daszkiem w wariancie A ma szansę?, co na to litera prawa? Czy jeżeli jest kocioł turbo do którego kominiarz nic (?) nie ma, jest końcowy odbiór kominiarski?

0
  • #8 04 Maj 2011 15:12
    pjoe
    Poziom 9  

Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam wszystkich którzy dalej będą mieli podobny problem, który chyba da się streścić w jednym zdaniu: Jest to bubel prawny, więc generalnie wszyscy to olewają ale jeżeli trafisz na służbistę to masz przechlapane :cry:

0