Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie elektrycznego podgrzewacza

Dorsia 15 Paź 2004 01:20 4774 18
  • #1 15 Paź 2004 01:20
    Dorsia
    Poziom 9  

Muszę zaznaczyć, że jestem w ogóle nie w temacie elektorniki, ale chciałabym się poradzić. Ze względu na różne przeszkody konstrukcyjne mojego mieszkania rozważam podłączenie elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody uzytkowej. Miałby on zasilać prysznic oraz zlew kuchenny. Prawdopodobnie przydałoby się urządzenie o mocy mniej więcej 18kW (w instrukcjach takie urzadzenia wymagają - przynajmniej teoretycznie - zabezpieczenia 32A (Vaillant, Kospel), maksymalny pobór prądu 26A (Kospel), 24,5A (Stiebel-Eltron). I tu pojawia się (chyba) problem. Moja umowa z energetyką opiewa na wykorzystywanie tylko 11kW (przy zabezpieczeniach zewnętrznych 3 x 25A). Czy jest możliwe, bez "dokupienia" dodatkowych kW - czyli bez wiedzy zakładu energetycznego (podobno 140 zł/1 kW), podłączenie takiego podgrzewacza? Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie, ale zewnętrzne bezpieczniki to 3 x 25A, natomiast w tej chwili wewnątrz mam 4 bezpieczniki - 25, 20 i 2 x 16A (instalacja była przystosowana do osobnego podłączenia pieców pieców akumulacyjnych). Oczywiście i tak instalację musi wykonać osoba "uprawniona", ale chciałabym wiedzieć, czy będą dodatkowe koszty. Mam nadzieję, że nie popełniłam w tym poście kompletnych bzdur. Tak przy okazji: jaką markę podgrzewacza doradzacie (myślę raczej o sterowaniu hydraulicznym, chyba żeby się jakieś elektroniczne niedrogo trafilo)? Pozdrawiam

• #2 15 Paź 2004 02:46
    Krist0
    Poziom 23  

Witam !!!.

Bezpieczniki, to nie wszystko.

Dużo zależy od przekroju przewodów, które są w ścianie, oraz od ich stanu.

Z podgrzewaczy mogę polecić tylko Stiebel-Eltron - 9/18kW .

Miałem go ok. 10 lat i chodził bezawaryjnie.

Sterowanie oczywiście hydrauliczne.

Jedno co się zepsuło, to krzywka od przełącznika 9/18kW.

Nie jest to jednak problem. Wystarczy w sezonie letnim wykręcić/wybić jeden z trzech bezpieczników.

P.S.
    Symbol mogę podać jak znajdę dokumentację.

Polecam i pozdrawiam :) .

• #3 15 Paź 2004 06:47
    emeryt
    Poziom 21  

Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz.. w bloku czy w domku. Jeśli w bloku, to sądzę, ze nie da się zainstalować podgrzewacza, wykorzystując istniejącą instalację elektryczną. W takim przypadku wszystko zależy od możliwości tzw. WLZ (czyli wewnętrznej linii zasilajacej). Zakłady Energetyczne rozwiazują takie problemy (ogrzewań i podgrzewań elektrycznych), ciagnąc dodatkowy kabel od ZK lub Głównej Tablicy do Twojego mieszkania. Jeśli mieszkasz w domku, to problemów może być znacznie mniej. W tej chwili Zakłady Energetyczne "promują" elektryczny napęd urządzeń grzewczych, wiec nie powinno być trudnosci z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń, za pośrednictwem komórki, która nazywa się ENEA-KOMFORT. Tak czy inaczej zacznij od wizyty lub telefonu do ZE. Zdecydowanie odradzam samowolne podłączenie tak duzego obciażenia, gdyz moze sie to skończyć uszkodzeniem instalacji, licznika, itp. a wtedy moze Cie to kosztować znacznie wiecej.
    Pozdrawiam.

• #4 15 Paź 2004 07:40
    HenryK3
    Poziom 26  

Dorsia napisał:

przydałoby się urządzenie o mocy mniej więcej 18kW (w instrukcjach takie urzadzenia wymagają - przynajmniej teoretycznie - zabezpieczenia 32A (Vaillant, Kospel), maksymalny pobór prądu 26A (Kospel), 24,5A (Stiebel-Eltron). I tu pojawia się (chyba) problem.

Przydzielona moc wynika z zabezpieczenia przedlicznikowego.
    Jezeli przedlicznikowe bedzie 32A to za licznikiem bedzie 25A.
    W miare mozliwosci wybierz taki podgrzewacz, ktory bedzie pracowal na zabezpieczeniu 25A.
    Oczywiscie do zasilania takiego podgrzewacza nieunikniona jest osobna instalacja.

• #5 15 Paź 2004 09:28
    Dorsia
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc. Mieszkam w szeregówce (poniemieckiej) zresztą - więc budownictwo prawie jednorodzinne (osobne przyłącza). A jeśli chciałabym oficjalnie "dokupić" brakujące kW, to ile ich musiałoby być, żeby całkiem legalnie podłączyć taki 18kW ogrzewacz? Wiem, że to nawet nie musi być kwestia wymiany przewodów, ale i tak kasę za zmianę umowy biorą. Mieszkam we Wrocławiu, więc obsługuje mnie "EnergiaPRO". Czy tam również jest komórka ENEA-KOMFORT? No i czy ta "promocja" polega na tym, że nie robią problemów, jak ktoś chce zwiększyć moc, czy może kosztuje to mniej (niż 140 zł/1 kW)?
    Do Krist0: jakie były Twoje wrażenia z użytkowania (koszty, komfort - orientacyjnie)?
    Niestety jestem teraz w sytuacji "podbramkowej" i musze jakoś rozwiązać problem ciepłej wody. Chciałabym podgrzewacz 18W, bo "słabsze" oferują - co jest oczywiste - wolniejsze nagrzewanie, a ja do tej pory korzystałam z gazowej przepływówki, która dawała ok. 10l/min ciepłej wody. Taka 18-tka i tak nie będzie grzała tak szybko, ale powinno wystarczyć.

• #6 15 Paź 2004 09:33
    HenryK3
    Poziom 26  

Zastanawial(a)s sie nad tradycyjnym elektrycznym bojlerem + licznik 2-taryfowy?
    Kiedys (w pracy) mielismy podgrzewacz przeplywowy 25 kW.
    Szczerze mowiac nie bylem nim zachwycony..

• #7 15 Paź 2004 09:47
    Dorsia
    Poziom 9  

Chwilkę się zastanawiałam, ale .... Mieszkam niby sama, ale wynajmuje 1-2 pokoje studentkom. W rodzinie to co innego, można się umówić, kiedy korzystać z podogrzewacza. Nie chcę, żeby to było ograniczone, co do godziny - to duża, według mnie, niedogodność. Ale kto wie, jesli nie będę miała innego wyjścia.

• #8 15 Paź 2004 11:16
    Dorsia
    Poziom 9  

No chyba nie bede miala innego wyjscia, bo w zakladzie energetycznym dowiedzialam sie, ze na legalne zwiekszenie mocy trzeba czekac miesiac, glownie z powodow papierkowych

• #9 15 Paź 2004 15:06
    Krist0
    Poziom 23  

A więc tak.

Podgrzewacz to Stiebel-Eltron DHB 18.
    Tu jest link do wersji 21kW: http://allegro.pl/show_item.php?item=32821526

Krótki opis DHB 18:
    Ogrzewa: 8,0l/min. przy 6*C, 9,2l/min. przy 10*C, 10,7l/min. przy 14*C - (*C) <--- temperatura wody w sieci.
    Napięcie: 3x380V.
    Zabezpieczenie: 25A.
    Przekrój przewodu Cu: 4mm2.
    Przyłącz wody: 1/2 cala.

O kosztach nie napiszę, ponieważ nie miałem osobnego licznika na podgrzewacz.
    Jedno co mogę powiedzieć to to, iż jest o wiele taniej niż z termy - miałem wcześniej trzy sztuki :wink: .

Komfort - tylko chwalić - jak już pisałem bezawaryjny, łatwa obsługa, szybki montaż - szybkozłączki z sitkami,
    (przyłącz i montaż robiłem własnoręcznie).
    Podgrzewacz obsługiwał: zlew, umywalkę, wannę i kabinę prysznicową.

Aaa..... jeden
    minusik - jak się puści wodę z dwóch żródeł naraz, to woda wolniej leci - niestety.
    W podgrzewaczu są rurki miedziane 10-tki.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć.
    Podgrzewacz po 10 latach użytkowania wygląda jak w dniu zakupu i to nie żart :!: .

P.S.
    Tu podaję linki do obecnych modeli:
    http://allegro.pl/show_item.php?item=32518223
    http://allegro.pl/show_item.php?item=33072026

W razie czego służę pomocą.

Pozdrawiam :) .

• #10 15 Paź 2004 18:18
    TFX
    Poziom 19  

Czołem!Proponiuje min. 21KW (przy izolacji rur i niedługiej linii) naj to 24-27 KW.Naj.problem to" inni na linii" (spadki napięcia).Zobacz dokładnie dane wody z urządzenia (temp i przepływ).Przydz to urządz+ 3KW.
    pozdrawiam TFX

• #11 15 Paź 2004 19:28
    112828
    Usunięty  
  • #12 15 Paź 2004 19:48
    Krist0
    Poziom 23  

Bleble napisał:
    Wszysko to co jest proponowane tej mocy jest to zasilanie 3*380 lub3*220 V a podejrzewam że w mieszkaniu takim blokowym to brak takiego

A to przypadkiem nie to samo :wink: :!: .

Napięcie międzyfazowe to 380V.

Pozdrawiam :)

• #13 15 Paź 2004 22:54
    112828
    Usunięty  
  • #14 15 Paź 2004 23:04
    Krist0
    Poziom 23  

Pożartować nie można :wink: :?: .

Pozdrawiam :) .

• #15 15 Paź 2004 23:13
    112828
    Usunięty  
  • #16 15 Paź 2004 23:15
    HenryK3
    Poziom 26  

Bleble napisał:

Proszę zasilić urządzenie na którym jest napisane 3*220 zasilaniem 3*380 to co się stanie?będzie dymek i bum

Ciekawe skad wezmiesz 3*380V 8O
    Dla informacji: 3*380V to miedzyfazowe =500V, takie napiecia jeszcze mozna spotkac jedynie chyba w gornictwie.
    Inny jest uklad sieci, np. punkt zerowy transformatora jest izolowany, jako zabezpieczenie przeciwporazeniowe stosuje sie uklady ziemnozwarciowe itd.

• #17 16 Paź 2004 00:19
    112828
    Usunięty  
  • #18 16 Paź 2004 00:34
    HenryK3
    Poziom 26  

Dla wyjasnienia niezorientowanym - w sieci 3*220V napiecie miedzyfazowe = 380V.
    Jedynie takie sieci (lub ich czesc czyli 1*220V) zasilaja gospodarstwa domowe w calej Polsce i krajach osciennych.

Bleble napisał:
    Wszysko to co jest proponowane tej mocy jest to zasilanie 3*380 lub3*220 V a podejrzewam że w mieszkaniu takim blokowym to brak takiego

:arrow: Bleble - Wystarczylo tylko przeczytac

Dorsia napisał:
    Moja umowa z energetyką opiewa na wykorzystywanie tylko 11kW (przy zabezpieczeniach zewnętrznych 3 x 25A).

Dorsia napisał:
    Mieszkam w szeregówce (poniemieckiej) zresztą - więc budownictwo prawie jednorodzinne (osobne przyłącza).

Dalsza dyskusja nie ma sensu i nie jest odpowiedzia na pytanie, ktore zadala Dorsia.
    Za to o tu wypisujemy i zgrywanie sie na wielkich fachowcow powinno nam byc tylko wstyd Panowie.
    Ostatnie 8 postow nadaje sie wylacznie do kosza.

Pozdrawiam
    HenryK3

• #19 16 Paź 2004 08:55
    Ryszard49
    Poziom 32  

Brawo HenryK3 i tu przyznaje Tobie całkowitą rację. Wydaje mi sę że część kolegów biorących udział w dyskusjach czyta tylko ostatnie posty a nie sięga na początek gdzie jest zawarte sedno sprawy. Duga sprawa jak można brać udział w dyskusji na w.w temat myląc napięcie fazowe z międzyfazowym ?.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME