Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SATEL CA-10 - jak skonfigurować rozbrajanie czujką ?

cykad 18 Jan 2011 23:55 5804 26
Optex
 • #1
  cykad
  Level 10  
  Czytam instrukcję juź któryś raz i nie wiem jak wymyślić rozbrajanie alarmu czujką,
  ale tak aby w przypadku zadziałania alarmu czujka nie wyłączała alarmu.
  Chyba typowa rzecz w domku - czujka rozbrajająca umieszczona na pierwszych schodach - pierwszy schodzący z góry domownik rozbraja alarm. I to działa dobrze.
  Tylko że jak złodziej wzbudzi alarmi i zaraz potem wejdzie na schody to tez alarm wyłączy. Co zrobić aby alarmu w takim wypadku alarmu nie wyłączała czujka tylko z klawiatury ? Ma ktoś pomysł ?
 • Optex
 • #2
  zuziax-j1
  Level 13  
  Nie powinno się tak robić....
  Proponuję albo podłączyć radiolinię z pilotem albo dodatkową klawiaturę na piętrze - pierwszy domownik który wstaje i schodzi na dół rozbraja system.
 • #3
  cykad
  Level 10  
  Ale mam kilku domowników w wieku kilku lat - raczej nie radzą sobie z pilotem i klawiaturą a szczególnie zaspane rano :) . Takie rozwiązanie z czujką jest dobre.
  Tylko żeby nie wyłączała teź alarmu ...
  Wymyśliłem rozwiązanie: czujkę zasilać z wyjścia alarmowego ustawionego na podanie 0V po wzbudzeniu alarmu a samą czujkę ustawić na normal open.
  Wtedy po wzbudzeniu alarmu czujka zostanie odłączona i nie da sygnału wyłaczającego.
  Niestety - mam czujki dualne które nie maja wyjścia NO - mają tylko NC.
  Problem jest dalej nierozwiązany ...
 • Optex
 • #4
  humek
  Level 32  
  a mała bariera podczerwieni taka jak się stosuje w bramach samochodowych umieszczona w części górnej schodów .Wiem potrzebna dodatkowa linia wejsciowa ale w/g tego co opisujesz może Ciebie zadowoli!?
 • #5
  Misiek1233
  Level 19  
  Kolego jeżeli dla ciebie problemem jest odwrócenie logi NC na NO to radzę temat przekazać fachowcom.

  Sam koncepcja która CI przyświecała to już nietrafiony pomysł.

  Tak się po prostu tego nie robi.
 • #6
  zuziax-j1
  Level 13  
  Jeżeli domownik może przejść przez czujkę i rozbroić alarm to złodziej też może tak zrobić nawet przez głupi przypadek...
  Idea alarmu idzie w diabły. Lepiej już zastanów się nad ukrytym włącznikem (którym będzie można uzbrajać i rozbrajać) o którym będą wiedzieć tylko mieszkańcy.
 • #7
  SHREK237
  Level 15  
  Jedyne co mi przychodzi na myśl to dodatkowa klawiatura do góry lub czuwanie obwodowe.
  Nigdy bym się nie proponował klientowi takiego rozwiązania o którym piszesz kolego
  "cykad". POZDRAWIAM
 • #8
  adam74687
  Level 9  
  Zgadzam się z większością opinii sympatycznych kolegów, nie stosuje się takiego rozwiązania, ze względów bezpieczeństwa. Twój dom, Twój system. Alarm rozumiem, że jest głośny. Jeżeli masz wewnętrzny sygnalizator i bardzo krótki czas na wejście, to wyłączenie alarmu tą czujką przez niechcianego gościa, niczego nie zmieni (musi chwilę upłynąć zanim wejdzie na te schody, pod warunkiem że te "pierwsze schody" gdzie masz czujkę są na górze i że "gość" będzie wchodził od dołu), bo już nikt z Was spać nie będzie. Klawiatura powinna znajdować się przy samych drzwiach wejściowych, albo lepiej, jak sugerowali koledzy, zazbrajanie i rozbrajanie systemu realizować za pomocą pilota. Nie przeszkadza to w zastosowaniu Twojego pomysłu z czujką. Będą działać niezależnie. Oczywiście przy odpowiedniej konfiguracji systemu. Ochrona obwodowa (kontaktrony w oknach i żaluzjach zewnetrznych) jest jak najbardziej wskazana.
 • #9
  Ison
  Level 12  
  Myślę że sytuacja z ukrytym włącznikiem jest njwłaściwsza. Dioda i delikatna piszczałka we włączniku. Klient schodżąc z góry puka we włącznik, lampka gaśnie piszczałka da sygnał alarm wyłączony, wchodząc na górę znowu puka we włącznik dioda się zapali piszczałka potwierdzi załączenie. Założenie jest właściwe dla systemu ze strefą nocną. Jak użytkownik wychodzi z domu to tylko załączanie w klawiaturze jak najbliżej drzwi. Tak smo pierwsze wejście do domu może być rozbrojenie tylko z klawiatury.
 • #10
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Widzę tu kilka wypowiedzi z którymi się nie zgadzam.
  Piszecie, że czujka rozbrajająca system może być aktywowana przez włamywacza.
  Otóż niestety, ale nie i to z prostej przyczyny, że czujka ta ma być zamontowana na schodach, a żeby dojść do tych schodów trzeba przejść poprzez strefę chronioną czyjkami ruchu na korytarzu.

  Zrealizowanie funkcji rozbrajania i zazbrajania alarmu można zrealizować w banalnie prosty sposób.
  Potrzebne są do tego 2 bariery ustawione na schodach. Jedna wyżej, druga niżej.
  Ta, która jest wyżej ma pobudzać wejście centrali zaprogramowane jako wejście załączające czuwanie chronionej strefy. Ta niżej ma pobudzać wejście zaprogramowane jako wejście wyłączające czuwanie chronionej strefy.
  Schodząc w dół pobudzamy najpierw barierę załączającą czuwanie chronionej strefy, a następnie pobudzamy barierę wyłączającą czuwanie chronionej strefy.
  Dzięki temu uzyskujemy efekt taki, że jak dzieciak zejdzie na doł to bariery automatycznie rozbroją chronioną strefę, zaś wchodząc na górę autmatycznie tę strefę zazbroją.
  Jednak żeby w ciągu dnia te czujki nie załączały i wyłączały czuwania należy je dodatkowo załączać ręcznym wyłącznikiem lub też poprzez przekaźnik podłączony na wyjściu centrali do wyjścia ustawionego jako sygnalizacja zazbrojenia strefy obwodowej.
  Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli są w domu dzieciaki to mogą one podejmować złe reakcje. Przykładowo w nocy na dole poprzez okno włamuje się złodziej. Dzieciak zainteresowany tym co się dzieje, myśląc, że to ktoś z domowników może zejść na dół i jednocześnie rozbroić system włamywaczowi.
  Aby temu zapobiec należy utworzyć 3 strefy:
  1. Obwodowa (okna drzwi, wejściowe, pomieszczenia do których nikt z domowników nie będzie wchodził w nocy.
  2. Korytarz na dole i pomieszczenia, do których mogą wchodzić dzieciaki np. łazienka, kuchnia.
  3. Cała góra.

  Potrzebne są nam w centrali 2 wyjścia sterujace przekaźnikami sygnalizujące załączenie strefy 1 oraz załączenie strefy 3
  Styki przekaźników muszą być tak połączone, żeby zezwalały na sterowanie barierami wejść załącz/wyłącz, kiedy wysterowane jest wyjście 1
  W przypadku wysterowania wyjścia 3 mają wyłączyć możliwość sterowania barierami.
  Jeżeli centrala posiada funkcje logiczne można je wykorzystać do zaprogramowania takiego działania wewnątrz samej centrali.
  Jeżeli centrala nie posiada funkcji logicznych to potrzebe będą dodatkowe przekaźniki jak wyżej.

  Dodano po 20 [minuty]:

  P.S.
  W przypadku CA10 są to:

  Jako wyjścia sterujące przkaźnikami, funkcja 14 (wskaźnik czuwania)
  Jako wejścia załaczające/wyłączające czuwanie (sterowane barierami), funkcja 12 i 14 odpowiednio właczające i wyłączające czuwanie w określonych strefach.

  Wejścia programujemy jako NC
  Dodatkowe przekaźniki muszą posiadać po 2 styki przełączalne, które podłączamy równolegle do styków barier.
  Przekaźnik sygnalizujący zazbrojenie strefy 1 powinien rozwierać styki po zazbrojeniu strefy, tym samym zezwalając barierom na działanie.
  Przekaźnik sygnalizujący zazbrojenie strefy 3 powinien zwierać styki jednoczesnie blokując możliwość reakcji barier i wyłączając funkcję zazbrajania i rozbrajania. Strefa ta będzie aktywowana tylko wtedy, kiedy nikogo nie będzie w domu.
  Wyjścia sterujące przekaźnikami najlepiej jest zaprogramować tak, żeby były podtrzymywane cewki przakaźników, kiedy strefy są rozbrojone. W chwili ich zazbrojenia cewki przekaźników mają być zwolnione.
  Taki sposób działania podyktowany jest tym, że w czasie, kiedy system jest zazbrojony będzie mniejszy pobór pradu, ponieważ cewki nie będa zasilone, a ponadto w przypadku uszkodzenia się cewki któregoś przekaźnika w czasie czuwania nie powoduje, że intruz może wyłączyć czuwanie przy pomocy barier.
 • #11
  cykad
  Level 10  
  Dziekuję za wszystkie uwagi i za kompletną koncepcję przedstawiona przez kolegę Plumpi. Ne zgadzam się z większością przedmówców którzy twierdzą że tak się tego nie robi. Dlaczego miało by sie tak nie robić ? Rozwiązanie to działa już u mnie dobrze i skutecznie. Wyłączenie alarmu jest możliwe tylko przez osoby schodzące z góry domu na parter. Złodziej nie ma możliwości wyłączyć alarmu wchodząc od dołu. A jak wejdzie przez dach ? Prawdopodobieństwo praktycznie zerowe i to jest jedyna wada tego rozwiązania. Problem jedyny jaki miałem to to że czujka skonfigurowana jako wyłączająca czuwanie nie wiedzieć czemu wyłączała również alarm. Wtedy oczywiście ta koncepcja jest do bani ale też dlatego założyłem post jak ten problem rozwiązać.

  Udało mi się zrobić tak że czujka wyłaczy czuwanie systemu ale nie wyłączy alarmu kiedy juz zostanie wzbudzony.
  Trzeba ustawić czujkę na NO a zasilać ją z wyjścia skonfigurowanego na "zasilanie w czuwaniu" I to jest rozwiązanie problemu.
  Tylko że diabeł tkwi w tym że czujki dualne nie mają wyjścia NO.
  Przerobiłem więc wyjście NC na NO. Trzeba przeciąc ścieżki przy wejściu przekażnika półprzewodnikowego (najczęściej CPC1017N) i zamienić je biegunowością - układ sterujący tym przekażnikiemn ma wyście przeciwsobne a nie Open kolektor ,dlatego tez takie rozwiązanie jest skuteczne.
 • #12
  xckrzysin
  Level 12  
  cykad wrote:
  Udało mi się zrobić tak że czujka wyłaczy czuwanie systemu ale nie wyłączy alarmu kiedy juz zostanie wzbudzony.
  Trzeba ustawić czujkę na NO a zasilać ją z wyjścia skonfigurowanego na "zasilanie w czuwaniu" I to jest rozwiązanie problemu.


  Witam
  Czy jesteś pewny, że to rozwiązuje problem. Ja posiadam centrale Integra i tam ustawienie zasilania w czuwaniu nie ma nic wspólnego z tym czy alarm jest czy nie włączony.

  A teraz jak ja mam to u siebie zrobione na centrali Integra

  Założenia
  1) blokujemy wychodząc z domu całość
  Wszystkie szujki zgłaszają alarm (razem z tą, która będzie rozbrajała przy nie pełnym czuwaniu)

  2) blokujemy tyko dół zostając na górze
  tylko jedna czujka odblokowuje alarm i tylko wtedy gdy czuwanie jest "nie pełne" i gdy nie ma wzbudzonego alarmu

  Numery wejść i wyjść są przykładowe.

  Ustawienia
  1) Czujki na górze ustawione są jako "Blokada przy braku wyjścia"
  2) Mamy osobny guzik na górze (lub z pilota) załączający czuwanie (wejście typu "załączające czuwanie" typ 1 - pełne z zablokowaniem wejść przy braku wyjścia)
  3) Czujka która będzie służyć do automatycznego odblokowania (nr 100) ma typ reakcji: "Bez akcji alarmowej" i nie ma zaznaczonej opcji "blokowana przy braku wyjścia".

  4) W konfiguracji wyjść tworzymy wyjście o numerze 500 typu: "naruszenie wejścia" ustawiamy na wejście nr 100, czas działania 2sec.
  5) W konfiguracji wyjść tworzymy wyjście o numerze 499 typu: "alarm włamaniowy" z zatrzaskiem i odwróconą polaryzacją
  6) W konfiguracji wyjść tworzymy wyjście o numerze 498 typu: "Wskaźnik Blokowań" z wszystkich wejść
  7) W konfiguracji wyjść tworzymy wyjście o numerze 497 typu: "Iloczyn logiczny wyjść" i ustawiamy wyjścia 500, 499, 498

  8) W konfiguracji wejść tworzymy wejście nr 101 typu reakcji "Zwykła", typ linii "według wejścia" wybieramy wejście 500 i ustawiamy "blokowanie przy braku wyjścia" - to nam włączy alarm jak jest pełne czuwanie
  9) W konfiguracji wejść tworzymy wejście nr 102 typu reakcji "Wyłączająca czuwanie" typ linii "według wejścia" wybieramy wejście 497 - to nam wyłączy alarm jak jesteśmy na górze i jak nie będzie alarmu.

  Pozdrawiam
 • #13
  cykad
  Level 10  
  Witam,
  Kolego xckrzysin - w zasadzie to rozwiązałeś problem który postawiłem w tym temacie.
  Analizując sposób rozwiązania można to łatwo adaptować do innych warunków.
  Ale widzę że INTEGRA to inna bajka jak CA-16, masz tam rozbudowane możliwości konfiguracyjne wyjść, a niestety nie ma tak pięknie w CA-16. Ale na szczęście w CA-16 napięcie na wyjściu skonfigurowanym jako "zasilanie w czuwaniu" znika podczas alarmu.
  I tylko dzięki temu udało mi się problem postawiony w temacie rozwiązać .(tak jak opisałem wcześniej - cały czas to działa). Twoje rozwiązanie jest oczywiście lepsze bo bardziej "czyste" niestety nie miałem możliwości zastosowania go. Gratuluję.
  I cieszy mnie również to że na pomysł wyłączania alarmu czujką nie tylko ja wpadłem i
  że to wcale nie jest taki nieżyciowy pomysł
 • #14
  slafwek
  Level 12  
  Yhy. Ciekawe dlaczego niby napięcie na wyjściu zaprogramowanym jako "zasilanie w czuwaniu" znika po wzbudzeniu alarmu? Czyżby system nie pozostawał dalej w czuwaniu sygnalizując alarm?
 • #16
  cykad
  Level 10  
  Witam,
  slafwek - logicznie biorąc to system nie ma potrzeby czuwać w trakcie alarmu bo właśnie alarmuje. A napięcie znika - sprawdzone.

  piratjjan - ciekawa czujka ale nie będzie ona rozwiązaniem,. Czujka musi dać sygnał wyłączający alarm przy zejściu ze schodów a po wzbudzeniu alarmu nie dać sygnału przy wejściu na schody. Logika samej czujki tego nie umożliwi.

  piratjan - jak znasz ciekawe czujki do podaj proszę taką która jest dualna i z idei działania (a nie strojenia) jest odporna na zwierzęta. (choć to pewnie inny temat)
 • #17
  slafwek
  Level 12  
  cykad wrote:
  Witam,
  slafwek - logicznie biorąc to system nie ma potrzeby czuwać w trakcie alarmu bo właśnie alarmuje. A napięcie znika - sprawdzone.

  piratjjan - ciekawa czujka ale nie będzie ona rozwiązaniem,. Czujka musi dać sygnał wyłączający alarm przy zejściu ze schodów a po wzbudzeniu alarmu nie dać sygnału przy wejściu na schody. Logika samej czujki tego nie umożliwi.

  piratjan - jak znasz ciekawe czujki do podaj proszę taką która jest dualna i z idei działania (a nie strojenia) jest odporna na zwierzęta. (choć to pewnie inny temat)


  Logicznie biorąc to system po wywołaniu alarmu pozostaje w czuwaniu do momentu aż ktoś go nie wyłaczy. Według Twojej teorii system raz zadziałał to nie ma potrzeby żeby dalej czuwał bo po co? Przyjdzie jeden złodziej wyniesie sobie cos z domu czy ze sklepu alarm zadziała ale jak za nim wejdzie drugi to juz nie bedzie działał bo pierwszy wyłączył czuwanie? No proszę Cię...
 • #18
  cykad
  Level 10  
  Witam,
  slawfek - system po wywołaniu alarmu nie pozostaje w czuwaniu tylko alarmuje. Alarmuje dotąd dopóki ktoś nie wyłączy alarmu lub układ czasowy go nie wyłączy. W pierwszym przypadku alarm jest rozbrojony a w drugim czuwa. Ale w trakcie alarmu nie czuwa bo nie ma takiej potrzeby - wtedy właśnie alarmuje. I chodzi o to aby złodziej szybko nie wyłączył tego alarmu wchodząc na schody, uruchamiając czujkę rozbrajającą alarm.
  (która nie wiadomo dlaczego, również wyłącza alarm jeśli jest wzbudzony)
 • #19
  slafwek
  Level 12  
  Jak to nie wiadomo dlaczego wyłącza alarm? Wręcz przeciwnie bo wiadomo. Poczytaj instrukcje i znaczenie słowa "czuwanie systemu alarmowego". A tak swoją drogą czy dioda sygnalizująca czuwanie na klawiaturze rownież gaśnie po wzbudzeniu alarmu? Raczej nie gaśnie i świeci do czasu wyłaczenia czuwania i skasowania alarmu przez użytkownika. Rozwiązanie z zasilaniem czujki z wyjscia "zasilanie w czuwaniu" nie bedzie zdawac egzaminu.
 • #20
  cykad
  Level 10  
  kolego slafwek - w dziwną stronę sprowadzasz dyskusję. Rozwiązanie z zasilaniem czujki z wyjścia "zasilanie w czuwaniu" dziłać będzie, bo działa u mnie już ponad rok. To jest fakt i nie chcę o fakcie dyskutować. (jak kolega jest małej wiary to zapraszam do mnie - zademonstruję). A czemu zasilanie w trakcie alarmowania zanika i czy tak być powinno czy nie powinno to inna dyskusja. Tak jest i ja ten efekt wykorzystałem.

  Napisałem "która nie wiadomo dlaczego, również wyłącza alarm jeśli jest wzbudzony" bardziej jako ubolewanie z powodu zbyt małej liczby stanów logicznych alarmu - dla systemu CA-16 rozbrojenie alarmu i wyłączenie stanu alarmowania to to samo.

  Czyli udało mi się zrealizować rozbrajanie alarmu czujką w sposób opisany powyżej ale wymagało to przerobienia czujki na NO. Cały czas czeka na rozwiązanie sposób rozbrajania alarmu z czujką NC.
 • #21
  cykad
  Level 10  
  kolego slawfek - zrozumiałem już w czym widzisz problem. Oczywiście że zasilanie do wszystkich czujek i manipulatorów nie może zanikac podczas alarmu - system wykazłby awarię. Ale centrala CA-16 ma kilka (bodajże 6) wyjść o definiowalnej funkcjonalności.
  Mozna je zdefiniować jako alarmujące, zasilające, sygnalizacyjne i również jako "zasilające w czuwaniu). I tylko jedno z nich definiuję jako "zasilanie w czuwaniu" i tylko do tego wyjścia podłączam czujkę rozbrajającą alarm.
  Nie sądziłem że można pomyśleć inaczej.
  Zresztą w trzecim poście od góry dokładnie to określam: "czujkę zasilać z wyjścia alarmowego ustawionego na podanie 0V po wzbudzeniu alarmu"
  W mojej ocenie kolega nie przeczytał od początku i nie zrozumiał problemu i rozwiązania problemu zanim udzielił uwagi.
 • #22
  Gryf13
  Level 11  
  Kolego xckrzysin, czy jesteś w stanie przełożyć podaną konfiguracje integry na taką sama funkcjonalność w CA-64 ??
 • #23
  fhpsj
  Level 12  
  Kolega xckrzysin przedstawił ciekawą i najlepszą koncepcję. Jednak takie rozwiązania mają swoją podstawową wadę. Z założenia chodziło tylko o wyłączanie czuwania. Podstawową wadą tego rozwiązania jest możliwość wyłączenia czuwania przez domownika np w nocy i brak ponownego załączenia a złodzieje nie śpią i nikt nie wie kiedy przyjdą. Jest prawie pewne, że dziecko, które nie umie obsłużyć klawiatury może w nocy zejść np do kuchni co spowoduje wyłączenie czuwania i to czuwanie nie zostanie załączone do rana. Kolega xckrzysin aby temu zapobiec zastosował ciekawe rozwiązanie wyłączające i załączające czuwanie. Ale niestety i to rozwiązanie nie jest dobre. Wróćmy do przykładu powyżej. Dziecko schodzi na parter w nocy i zaczyna chałasować (wyciąga szklankę z półki, otwiera szafki, itd) . Inny domownik budzi się i schodzi na dół aby sprawdzić co się dzieje. Przekracza górną barierę (załączającą czuwanie) i stawia na nogi cały dom + ewentualną ochronę załączając czuwanie w strefie gdzie ktoś przebywa. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie kontraktonów na oknach i ewentualnie czujki stłuczenia szkła i załaczanie tylko tych czujników. W rozwiązaniach jak wyżej aby były odporne na niepotrzebne załączenie należałoby zastosować rozwiązanie xckrzysin'a plus zaawansowane czujniki liczące osoby przemieszczające się po schodach. Jednak większość lub wszystkie takie czujniki działają w połączeniu z oprogramowaniem na komputer PC i są dość kosztowne. Zastosowanie takiego czujnika wyłączyłoby czuwanie gdy pierwsza osoba zejdzie na dół i załączyło gdy ostatnia wyjdzie na górę. Zawsze jednak jestesmy narażeni na atak kiedy będzie ktoś na dole ponieważ wtedy czuwanie jest wyłączone. Jezeli chodzi o wejście przez dach to też nie jest aż tak mało prawdopodobne jak by się mogło wydawać. Wiem to z własnego przykładu gdzie złodziej wszedł na dach po piorunochronie. Pomysłowość złodzieji nie zna granic. Ostatnio w jednym z obiektów wymontowali okno w całości. Mimo profesjonalnego podejscia do sprawy (demontaz okna bez rozbijania szyby i odciecie linii telefonicznej) mieli wyjątkowego pecha bo na oknie był kontrakton i wyciągając okno urwali kable. Budynek nie miał "wyjki" ale posiadał wielotorowy system powiadamiania ochrony. W efekcie jutro niedoszli włamywacze staną przed obliczem sprawiedliwości przyłapani na gorącym uczynku.
 • #24
  xckrzysin
  Level 12  
  Witam

  Nie do końca przeanalizowałeś mój sposób konfiguracji. Czujka ruchu tylko rozbraja alarm. Aby alarm uzbroić na samej górze znajduję się przycisk (ala włącznik do światła). Zaraz nad przyciskiem jest dioda sygnalizująca uzbrojenie dołu. Jest to łatwo dostępne dla każdego wychodzącego na górę. Bramki zliczające i tym podobne przesadne automatyzowane tego wydaje mi się niepotrzebne i zawsze generujące jakiegoś rodzaju problemy.

  PS.
  Przykro mi znam centrali ca-64.
 • #25
  fhpsj
  Level 12  
  Fakt, przeoczyłem mały szczegół zafascynowany konfiguracją. Jednak nadal uważam system automatycznego rozbrajania całej strefy za mało bezpieczny. Przy małych dzieciach jest wielce prawdopodobne, że system nie zostanie ponownie uzbrojony. Według zasady, że jeżeli coś może się zdarzyć to jest duża szansa że się zdarzy. Uważam, że bezpieczniej jest uzbroić strefę na stałę na noc, w której znajdują się kontraktony na oknach i czujki zbicia szkła. Nie mniej uważam Twój pomysł za bardzo dobry ale jako dodatkowe zabezpieczenie parteru. Jednym słowem pozostawiamy system obwodowy aktywny, a wyłączamy tylko czujki ruchu. W tym wypadku nawet jeżeli ponownie nie zostanie załączone czuwanie nadal mamy zabezpieczone okna. Prawdopodobnie sam z podobnego rozwiązania skorzystam. Moje systemy w większości wypadków współpracują z PLC (automatyką budynku). Do tej pory do "wymiany" informacji używałem wyjść/wejść w obu systemach. Jednak ponieważ od jakiegoś czasu dostępny jest moduł INT-RS do integracji systemów mam pytanie czy ktoś korzystał z tego modułu i jeżeli tak to na ile stabilnie pracuje z obcymi systemami? Głównie chodzi o współpracę z PLC. Jeden z takich modułów jest w drodze do mnie. Jeżeli wszystko pójdzie jak zakładam to podeślę nowy pomysł na rozwiązanie możliwie bezpiecznego wyłączania strefy.
 • #26
  xckrzysin
  Level 12  
  Int-rs nie mam wiec nie znam, ale dokumentacja jest dostępna więc nie widzę problemu. Za to rozpracowałem protokół komunikacji ze stacją monitorującą po ethm. Zresztą jest temu poświęcony osobny wątek na elektrodzie. Guardx tez jest przez innego kolegę rozpracowany.
 • #27
  msikorsk
  Level 11  
  xckrzysin wrote:

  ...

  Ustawienia
  1) Czujki na górze ustawione są jako "Blokada przy braku wyjścia"
  2) Mamy osobny guzik na górze (lub z pilota) załączający czuwanie (wejście typu "załączające czuwanie" typ 1 - pełne z zablokowaniem wejść przy braku wyjścia)
  3) Czujka która będzie służyć do automatycznego odblokowania (nr 100) ma typ reakcji: "Bez akcji alarmowej" i nie ma zaznaczonej opcji "blokowana przy braku wyjścia".

  4) W konfiguracji wyjść tworzymy wyjście o numerze 500 typu: "naruszenie wejścia" ustawiamy na wejście nr 100, czas działania 2sec.
  5) W konfiguracji wyjść tworzymy wyjście o numerze 499 typu: "alarm włamaniowy" z zatrzaskiem i odwróconą polaryzacją
  6) W konfiguracji wyjść tworzymy wyjście o numerze 498 typu: "Wskaźnik Blokowań" z wszystkich wejść
  7) W konfiguracji wyjść tworzymy wyjście o numerze 497 typu: "Iloczyn logiczny wyjść" i ustawiamy wyjścia 500, 499, 498

  8) W konfiguracji wejść tworzymy wejście nr 101 typu reakcji "Zwykła", typ linii "według wejścia" wybieramy wejście 500 i ustawiamy "blokowanie przy braku wyjścia" - to nam włączy alarm jak jest pełne czuwanie
  9) W konfiguracji wejść tworzymy wejście nr 102 typu reakcji "Wyłączająca czuwanie" typ linii "według wejścia" wybieramy wejście 497 - to nam wyłączy alarm jak jesteśmy na górze i jak nie będzie alarmu.

  Pozdrawiam


  Dzięki wielkie za ten pomysł. Po upgrade softu (z jakiegoś muzealnego) w Integrze zmieniło się działanie wyjścia "Wskaźnik GOTOWY" i jest on teraz blokowany jak wejście jest blokowane...
  Twój pomysł pozwolił mi obejść tą zmianę.
  Potrzebowałem stan czujki zablokowanej przy alarmie uzbrojonym bez opuszczenia strefy


  Marcin