Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik elektryczny w instalacji domowej

ford42 18 Paź 2004 12:10 20594 14
  • #1 18 Paź 2004 12:10
    ford42
    Poziom 11  

Mam problem z podłączeniem kuchenki gazowo-elektrycznej do sieci w mieszkaniu spółdzielczym: na wejściu sieci energetycznej, niedawno modernizowanej przez spółdzielnię mam licznik, bezpiecznik 25 A i szeregowo dwa bezpieczniki 10 A zabezpieczające - jeden gniazdka, a drugi lampy oświetleniowe.
    Chcę kupić kuchenkę z piekarnikiem elektrycznym o poborze mocy ok. 4,7 kVA .a już teraz mam problemy z jednoczesnym używaniem pralki (2,2 kVA) i np. żelazka czy prodiża. Zakład Energetyczny twierdzi, że taki jest standard i koniec. Podłączyłem więc jedno dodatkowe gniazdo ścienne do instalacji oświetleniowej , ale to nie załatwia sprawy.
    Może ktoś rozwiązywał podobny problem ? Będę wdzieczny za pomoc, bo boję się, że pieniądze odłożone na nowy piecyk "rozejdą" się na potrzeby bieżące.

1 14
  • #2 18 Paź 2004 12:32
    000andrzej
    Poziom 37  

Ciekawe, bo do starych pralek Polar 663 BIO zalecali w instrukcji zwiększenie bezpiecznika do 16A.

Generalnie takie obwody powinny być na osobnym bezpieczniku. Nie wiem, czy nie lepiej pociągnąć dodatkowy kabel i wpiąc równolegle w licznik.

0
  • #3 18 Paź 2004 12:38
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Mam też zabezpieczenie główne 25A. Korzystam z pralki, czajnika elektrycznego żelazka oraz piekarnika Amica. Na początku rozdzieliłem obwody gniazd i oświetlenia. Zrobiłem 6 obwodów :
    1 oświetlenie 10A
    2,3 obwody gniazd w pokojach 2 x 10A
    4 gniazda pokój, kuchnia (lodówka, czajnik elektryczny) 10A
    5 łaźienka 16A
    6 kuchnia (piekarnik, wyciąg kuchenny) 16A
    Jak dotychczas wszystko działa bez zarzutu z wyjątkiem trochę ciepłego przewodu zasilającego piekarnik. Praktycznie został do wymiany tylko kawałek tego przewodu ale zrobie to przy najbliższym remoncie.
    Gdyby faktycznie brakowało mocy można pobawić się z przekaźnikami priorytetowymi. Zobacz na tych stronach.
    http://www.technologie.com.pl/fif124s.html
    http://www.automatyka.pl/txtSite/produkty/1223.htm
    Pozdrawiam.

0
  • #4 18 Paź 2004 13:07
    ford42
    Poziom 11  

Dziękuję za podzielenie sie własnymi doświadczeniami - jak i czym masz zabezpieczone wejście po liczniku? Mam problem także z tym, że sam nie mogę nic manipulować przy liczniku i pierwszym bezpieczniku ( co oczywiste). Czy można nakłonić ZE do wymiany bezpiecznika na wejściu na większy lub dwa np. po 25 A ? i czy to jest bardzo kosztowne ?
    Licznik i "główny bezpiecznik" jest na klatce schodowej, bezpieczniki B10 wewnątrz mieszkania.

1
  • #5 18 Paź 2004 16:11
    Krist0
    Poziom 23  

Witam.

To zabezpieczenie 25A, to jest prawdopodobnie max.

Zwiększenie wartości bezpiecznika na np: 32A może się wiązać z wymianą instalacji przedlicznikowej.

Rozdzielenie na dwa bezpieczniki nic nie da (przy jednym przewodzie fazowym !!!).

Pozdrawiam :) .

1
  • #6 18 Paź 2004 16:37
    000andrzej
    Poziom 37  

Da o tyle, że suma wszystkich gałęzi będzie zabezpieczona 25A, a na poszczególnych obwodach z osobna będzie płynął mniejszy prąd.

0
  • #7 18 Paź 2004 16:57
    adamjur1
    Poziom 39  

Zgodnie z zasadami selektywności zabezpieczeń takiego piekarnika nie mozesz zainstalować w instalacji z zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A. NAstępny bezpiecznik nie może mieć więcej niz 20A, a twoja planowana kuchenka w stanie nominalnym chce pobierać 20,5 A tzn że w chwili "rozruchu" ) jezeli nie ma układu softstartu weźmie na zimne grzałki więcej. Musisz poszukać sprzętu który będzie chodził przy prądzie znamionowym 16A czyli ok 3,6 kW. I takie bezpieczniki jako max zalecane są w tych instalacjach.
    Pozdr. J.

0
  • #8 18 Paź 2004 17:21
    Ryszard49
    Poziom 33  

Od licznika do zabezpieczenia w mieszkaniu masz na pewno przewód o przekroju 4▫ i to w zupełności wystarcza. W mieszkaniu zastosuj wyłączniki instalacyjne nadmiarowo prądowe o charakterystyce B. Gorzej z rozdzieleniem instalacji na poszczególne obwody. Jeżeli od istniejących bezpieczników wyprowadzonych jest kilka przewodów to nie ma problemu. W czasach „wielkiej płyty” powielany był jeden rodzaj kładzenia instalacji obwodów gniazd tzw. pierścieniowy czyli zasilanie podawane było z dwóch stron. Jeżeli od bezpieczników wychodzi tylko jeden przewód to już trochę gorzej. Najlepiej byłoby pociągnąć osobny obwód zabezpieczony bezpiecznikiem 16A tylko na piekarnik.

0
  • #9 18 Paź 2004 18:19
    Krist0
    Poziom 23  

Ryszard49 napisał:
    Najlepiej byłoby pociągnąć osobny obwód zabezpieczony bezpiecznikiem 16A tylko na piekarnik.

A co da taki bezpiecznik przy kuchni o poborze 4,7 kW ?.

0
  • #10 18 Paź 2004 19:56
    Ryszard49
    Poziom 33  

Przeanalizowałem wyroby krajowych producentów, zalecają bezpiecznik 16A. Zapoznałem się równiez z zasadą pracy piekarników. Nigdy nie jest wykorzystywana pełna moc piekarnika. Pracują zawsze tylko dwa elementy grzejne. ford42 podaj jakiej firmy jest ten piekarnik.

0
  • #11 19 Paź 2004 01:05
    HenryK3
    Poziom 26  

ford42 napisał:
    na wejściu sieci energetycznej, niedawno modernizowanej przez spółdzielnię mam licznik, bezpiecznik 25 A i szeregowo dwa bezpieczniki 10 A zabezpieczające - jeden gniazdka, a drugi lampy oświetleniowe.

Coś tu nie gra.
    SZEREGOWO? W jakim celu.

ford42 napisał:
    Czy można nakłonić ZE do wymiany bezpiecznika na wejściu na większy lub dwa np. po 25 A ? i czy to jest bardzo kosztowne ?
    Licznik i "główny bezpiecznik" jest na klatce schodowej, bezpieczniki B10 wewnątrz mieszkania.

Zabezpieczenie przedlicznikowe określa przydzieloną moc.
    Zmiana wartości podlega opłatom do ZE, zdecydowanie ponad 100zł za każdy dodatkowy kW. Proponuję zadzwonić do ZE.

Krist0 napisał:
    Zwiększenie wartości bezpiecznika na np: 32A może się wiązać z wymianą instalacji przedlicznikowej.

Rozdzielenie na dwa bezpieczniki nic nie da (przy jednym przewodzie fazowym !!!).

Ad 1
    Tego nie wiemy. Może w sieci energetycznej, niedawno modernizowanej przez spółdzielnię zastosowano przewody 10* ?
    Nie sądzę ale jeżeli jest 6* to spokojnie może być 32A.

Ad 2
    A dlaczego nie da? Mogą być 2 zabezpieczenia po 20A. Warunek to aby jednoczesne sumaryczne obciążenie (teoretycznie) było nie większe od 25A

adamjur1 napisał:
    NAstępny bezpiecznik nie może mieć więcej niz 20A, a twoja planowana kuchenka w stanie nominalnym chce pobierać 20,5 A tzn że w chwili "rozruchu" ) jezeli nie ma układu softstartu weźmie na zimne grzałki więcej.

Panowie to nie apteka.
    Wyłączniki instalacyjne nadmiarowe powinny zadziałać przy 20% przekroczeniu znamionowej wartości. Powinno, a praktyce bywa różnie....
    Piec akumulacyjny 2 kW + oświetlenie (4x60W) + komputer - wszystko załączone jednocześnie nie wybijało S191 B6.
    Jakoś mi się to nie zgadzało z teorią....
    Po wymianie B6 na nowy - nadal to samo.
    Do dziś tego nie rozumiem...

Krist0 napisał:
    Ryszard49 napisał:
    napisał:
    Najlepiej byłoby pociągnąć osobny obwód zabezpieczony bezpiecznikiem 16A tylko na piekarnik.

A co da taki bezpiecznik przy kuchni o poborze 4,7 kW ?.

4,7 kW to suma wszystkich grzałek, które nigdy nie pracują jednocześnie.

Więc:

Ryszard49 napisał:
    Przeanalizowałem wyroby krajowych producentów, zalecają bezpiecznik 16A. Zapoznałem się równiez z zasadą pracy piekarników. Nigdy nie jest wykorzystywana pełna moc piekarnika. Pracują zawsze tylko dwa elementy grzejne

0
  • #12 19 Paź 2004 01:43
    Krist0
    Poziom 23  

Witam.

Cytat:
    Ad 1
    Tego nie wiemy. Może w sieci energetycznej, niedawno modernizowanej przez spółdzielnię zastosowano przewody 10* ?
    Nie sądzę ale jeżeli jest 6* to spokojnie może być 32A.

Dlatego, jeżeli jesteśmy niepewni piszemy tak:

Cytat:
    Koniec cytatu.

Cytat:
    Ad 2
    A dlaczego nie da? Mogą być 2 zabezpieczenia po 20A. Warunek to aby jednoczesne sumaryczne obciążenie (teoretycznie) było nie większe od 25A

Jak by się uparł, to można jedną kuchenkę podłączyć pod "X" bezpieczników.

I nawet można je sobie odpowiednio opisać, ale .......... :? ............ widać, ile ludzi tyle zdań.

0
  • #13 19 Paź 2004 09:07
    ford42
    Poziom 11  

W sklepie AGD polecano mi kuchenkę gazowo-elektryczną Mastercook z termoobiegiem .
    Z dotychczasowych rad rozumiem, że muszę wystąpić ponownie do ZE aby pozwolil mi na pobór większej mocy i zapłacić za to ok 100 zł za każdy dodatkowy kW !(?).
    Wyjaśniam jak wygląda instalacja (były w pytanich wątpliwości ) : na klatce schodwej licznik, bezpiecznik 25 A , w mieszkaniu dwa bezpieczniki 10 A zasilające dwa obwody - gniazdka i oświetlenie. Wszystko wykonane przez spółdzielnię podczas modernizacji instalacji budynkowej. Dostarczono mi po niej do podpisania wielostronnicową umowę z ZE , wspominałem, że moim zdaniem to zbyt mała moc - pralka i prodiż już nie mogą pracować jednocześnie, ale stwierdzono, że to jest taki standard. Widzę, ze oprócz problemów technicznych pojawiają się, w dość prostej sprawie problemy formalne i to dość kosztowne.
    Wszystkim dziękuję za dotychczasową pomoc.

0
  • #14 19 Paź 2004 10:01
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    ford42 otrzymałem przed chwilą wiadomość od firmy Mastercook odnośnie piekarników elektrycznych stosowanych we wszystkich rodzajach ich wyrobów. Moc jes rzędu 2kW. Czyli nie ma problemu.
    Pozdrawiam.

1
  • #15 19 Paź 2004 12:49
    ford42
    Poziom 11  

:arrow: Ryszard49 dziękuję za skuteczną pomoc ! Zostałem wprowadzony w błąd przez personel sklepu - za Twoją namową sprawdziłem osobiście jaki pobór prądu mają kuchnie gazowo-elektryczne i jest OK. Moc znamionowa < 2,4 kW . Zatem dziękuję wszystkim za pomoc. :)
    Pierwszy raz kończę temat - co zrobić, aby zaliczyć punkty Ryszardowi49 i zakończyć sprawę ?

1