Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrętka - ile w zasadzie przewodów jest NIEZBĘDNYCH ?

22 Paź 2004 12:29 46998 15
  • Moderator Projektowanie
    Witam,

chcę zrobić dość karkołomny eksperyment, mianowicie mam w kamienicy przewody pod domofony których pewnie nigdy nie będzie, więc póki co nie przemęczając się z wiertarą chciałem je wykorzystać do budowy małej sieci na 4 kompy. Teraz zasadnicze pytanie, mam do każdego mieszkania puszczone 4 żyły, więc czy da się na nich zrobić działającą sieć ? Które przewody w skrętce tak naprawdę biorą udział w zabawie ?

Przyjmimy że typowa zaciśnięta skrętka ma kolejność:
    - biało pomarańczowy
    - pomarańczowy
    - biało zielony
    - niebieski
    - biało niebieski
    - zielony
    - biało brązowy
    - brązowy

które więc są NIEZBĘDNE ?

Pozdrawiam !
  • Poziom 17  
    Nie jestem orłem w tych sprawach ale z doświadczenia wiem że wystarczy dla sieci 10 Mb cztery żyły
    -biały z niebieskiego
    -niebieski
    -biały z zielonego
    -zielony

napewno nie jest konieczna para brązowa i pomarańczowa gdy dla dzielenia łaczy używasz huba.
  • Poziom 14  
    Potrzebne są:
    biało - pomarańczowy
    pomarańczowy
    biało-zielony
    zielony
    czyli 1,2,3,6 tylko czy przewody są odpowiedniej kategori. Sprawdz to.
  • Poziom 17  
    Przepraszam ale nie zrobiłem w poprzednim poście przeplotki
    -biały z zielonego
    -niebieski
    -biały z niebieskiego
    -zielony
    ----------------------------------------------
    "Jaku" sprawdż w hubie które zestyki są wyposażone z budowy gniazda huba wynika że tylko cztery środkowe żyły są czynne i napewno niema tam pary pomarańczowej.
    =====================
    2 posty scalono
    j.
  • Poziom 32  
    Do transmisji 10/100 Mb/s potrzebne są jak już zauważono wcześnij dwie pary przewodów, pomarańczowa i zielona pozostałe pary są używane w gigbitowym ethernecie. Na elektrodzie i w necie bez problemu znajdziesz opisy kabli sieciowych ale nie licz na połączenie 100 Mb/s bo w tym wypadku odpowiednie skręcenie przewodów jest bardzo ważne. Na dłuższych odcinkach trzeba pamiętać aby używać właśnie pomarańczowej i zielonej pary przewodów ze skrętki. W przeciwnym wypadku z siecią mogą być cyrki. Nie wiem czy uzyskasz jakiekolwiek połączenie a jeżeli Ci się uda to "tylko" na 10 Mb/s.
  • Poziom 13  
    Dobra wtyczki załatwione. Jeżeli natomiast chodzi o sieć na kablu telefonicznym bo pewnie taki jest doprowadzony do domofonów to może być problem. Wydaje mi się, że będzie zbyt dużo problemów, za dużo zakłóceń, kabel telefoniczny jest raczej nieodpowiedni do transmisji 100 lub nawet 10 Mb/s. Ale jeżeli masz ochotę to sprawdz to i napisz co wyszło z tego. A może ktoś już robił takie eksperymenty więc niech się wypowie.
  • Poziom 13  
    Kuniarz napisał:
    chcę zrobić dość karkołomny eksperyment, mianowicie mam w kamienicy przewody pod domofony których pewnie nigdy nie będzie, więc póki co nie przemęczając się z wiertarą chciałem je wykorzystać do budowy małej sieci na 4 kompy. Teraz zasadnicze pytanie, mam do każdego mieszkania puszczone 4 żyły, więc czy da się na nich zrobić działającą sieć ? Które przewody w skrętce tak naprawdę biorą udział w zabawie ?

Zależy co chcesz uzyskać.
    Jeżeli wystarczy ci 10Mbit to do zaspokojenia kategorii 3 wystarczy ci zwykły kabel telefoniczny, 4 żyłowy. Na niewielkich odległościach to będzie chodziło,
    Jeżeli w tym kablu pary są skręcane to nawet i 100Mbit ma szansę do 60-70m pójść, choć to już duże ryzyko.

W zwykłym kablu UTP kat.5 możesz śmiało puścić 2 niezależne transmisje, choć nie polecam, bo prowizorki są najtrwalsze ;) Masz szansę wyciągnąć nawet 100Mbit.

Co do kabelków - istotne jest tylko to, aby kable 1 z 2 oraz 3 z 6 były z jednej pary. Jakie kolorki sobie dobierzesz to już obojętne, choć dobrze jest się trzymać standardu choć w jednej wtyczce :)

Cytat:
    Przyjmimy że typowa zaciśnięta skrętka ma kolejność:
    - biało pomarańczowy
    - pomarańczowy
    - biało zielony
    - niebieski
    - biało niebieski
    - zielony
    - biało brązowy
    - brązowy

Akurat kolorowania jest kilka standardów - ja znam 3 powszechnie stosowane, z czego 2 podstawowe to T568A i T568B (tu pokazałeś B). :)
    Ważne są pary.
    -------------------------------------------------------
    Aha - jeszcze jedno.

Tym manewrem zamykasz sobie drogę do gigabitu, bo tam jest używane wszystkie 4 pary miedziane. I żeby nie było - gigabit jest teraz wybitnie tani. Widziałem już małe switche 5 portowe 5x1G po 300PLN....
    ----------------------------------
    2 posty scalono
    j.
  • Poziom 11  
    z tego co mnie uczyli (jak dobrze pamiętam) to dwaśrodkowe kabelki są nipotrzebne zazwyczaj niebieski i biało-niebieski, a tłumaczy się to tym, żeby ktoś nie wpiął kalba od telefonu bo tam jest wyższe napięcie i spaliło by kartę! ale jeśli się mylę to mnie nie zlinczujcie ;)
  • Poziom 14  
    Odp może i by spaliło kto wie..

ale patrząc od strony styków tak aby kabel z wtyczki wychodził w dół używa sie tylko od lewej

1,2,3,6 styk, z tym że 1,2 i 3,6 to pary (nad/odb)

a reszta jest nieużywana tylko dlatego że przy 100mb są nie potrzebne a przy 1GB już sa
    Poprostu standard jest stary, ale przemyślany na przyszłość.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam:)
    mam dość proste pytanie ale odopwiedzi na nie nie znam szukając po necie znalazłem tylko jak skrosować kabel ale nie gdzie najczęściej się go stosuje tzn w jakich przypadkach czy cały czas jaka jest zasada jego działania? czy np kabel z routera który ma bć do podłączenia drugiego kompa musi być skrosowany ?? (net z kablówki)
    z góry dziękuje za odpowiedź i proszę o łagodne potraktowanie laika :)
    acha przycisku 'szukaj' używałem tu na Elektrodzie baardzo długo :)

Pozdrawiam
    Snake
  • Poziom 17  
    Jesli możesz to kup lub sobie zrob kable skrosowane . Nowe switche routeru bez problemu sobnie z tym radzą i same przelanczaja sie w zaleznie od potrzeb. Nawet nie bedziesz mial zadnego switch to taki kabel mozesz uzyc do polaczenia 2 kompow . Zwykly prosty kabel do twego sie nie nadaje.
  • Moderator Samochody
    Kabla skrosowanego używa się tylko do łączenie dwóch komputerów bez urządzeń pośredniczących i ew. do kaskadowego łączenia switchy/hubów ale te zazwyczaj mają dodatkowe gniazdo 'upliknk' lub przełącznik przełączający ostatni port między 'normal' a 'cascade'. Komputer ze switchem czy routerem łączy się kablem prostym.
  • Poziom 15  
    robt napisał:
    Dobra wtyczki załatwione. Jeżeli natomiast chodzi o sieć na kablu telefonicznym bo pewnie taki jest doprowadzony do domofonów to może być problem. Wydaje mi się, że będzie zbyt dużo problemów, za dużo zakłóceń, kabel telefoniczny jest raczej nieodpowiedni do transmisji 100 lub nawet 10 Mb/s. Ale jeżeli masz ochotę to sprawdz to i napisz co wyszło z tego. A może ktoś już robił takie eksperymenty więc niech się wypowie.

Cześć mam kabel telefoniczny ośmiożyłowy żelowany (nie pamietam oznaczenia ale postaram sie sprawdzic) łączy 2 switche - odległość około 60m - około 30 m wkopane w ziemie reszta na dworze i w domu bez żadnych rurek itp. wiec w zimie napewno przymarza połączenie pokazuje 100Mbit. transfer pomiedzy kompami w granicach 3-3,5 MB/sek. wszystko działa już prawie 2 latka wiec chyba jest O.K.

Pozdr.