Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ mierzący zawartość tlenu

21 Lut 2011 15:10 1199 5
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich
    Jestem w trakcie budowy urządzenia wypełniającego przestrzeń w maszynie gazem. dzięki zastosowaniu pompy podciśnieniowej odciągam powietrze wewnątrz następnie otwiera się elektrozawór doprowadzający gaz. Chciałbym monitorować stężenie gazu w wypełnianej przestrzeni. Chodzi mi konkretnie o pomiar zawartości tlenu w gazie odciąganym tak abym miał pewność że cała przestrzeń jest napełniona. Poszukuje jakiegoś czujnika tlenu myślałem nad zastosowaniem sondy lambda jednak do poprawnej pracy potrzebuje ona min. 300stopni a w moim układzie nie osiągam takich temperatur. Czy zna ktoś inny sposób pomiaru zawartości tlenu.

Pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 13  
    Widziałem już ten czujnik jednak czujniki te do pomiaru potrzebują czasu niektóre nawet około 10 sekund co jest dla mnie wartością stanowczo za dużą. W pierwszym poście pisałem o sondzie lambda, poczytałem trochę i okazuje się że są sondy lambda które maja wbudowaną grzałkę, czy miał ktoś styczność z taką sondą w innym zastosowaniu niż w samochodzie, układ ma mierzyć zawartość tlenu w powietrzu odsysanym z urządzenia i sygnał z sondy ma być podawany na wejście analogowe sterownika PLC np. NEED.
    Będę wdzięczny za wszelkie pomocne posty

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Zwykła sonda wąskopasmowa "przełącza się" przy stężeniach na poziomie 1 %. Nic tym szczególnie interesującego nie zmierzysz.
  • Poziom 13  
    Znalazłem również takie czujniki:
    http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/9423
    tylko z tego co wyczytałem z noty katalogowej to czas pomiaru wynosi około 15 sekund co w moim przypadku jest dość trudne do zaakceptowania. Interesuje mnie pomiar zawartości tlenu w zakresie 0-10% jeśli chodzi o sam pomiar to chciałem zamontować czujnik tlenu lub sondę lambda na wężyku odsysającym powietrze. Tylko czy czujnik "zdąży" wykonać pomiar?