Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka sonda lambda - pomiar tlenu w azocie

Zibiland 19 Lip 2010 22:56 1817 6
  • #1 19 Lip 2010 22:56
    Zibiland
    Poziom 13  

Witam
    Mam nie typowe pytanie i nie wiedziałem gdzie go umieścić ale mam nadzieje że mi pomożecie a mianowicie:
    Pracuje na hartowni gdzie mamy piec próżniowy do cieplnej obróbki metali. Od pewnego czasu zauważywszy kolorowanie wsadu spowodowane obecnością tlenu. Sprawdziliśmy szczelność pieca i jest ok, podejrzewamy nieszczelność na instalacji azotu. Narodził się pomysł z zainstalowaniem samochodowej sondy lambda w rurociąg doprowadzający azot do pieca i sprawdzanie zawartości tlenu podczas chłodzenia.

Jaka sonda będzie miała najszerszy zakres pomiarowy i dostępną charakterystykę?
    Czy istnieją sondy z wyjściem prądowym czy tylko z napięciowym?

Z góry dzięki za pomoc.

0 6
  • #2 19 Lip 2010 23:47
    blue_17
    Poziom 32  

Po pierwsze w jakim stanie jest azot i jaką ma temperaturę bo od tego trzeba zacząć .

0
  • #3 20 Lip 2010 06:12
    Zibiland
    Poziom 13  

blue_17 napisał:
    Po pierwsze w jakim stanie jest azot i jaką ma temperaturę bo od tego trzeba zacząć .

Azot jest w stanie gazowym, temp ok 20 °C

0
  • #4 20 Lip 2010 07:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 20 Lip 2010 08:25
    Zibiland
    Poziom 13  

kivors napisał:
    Wąskopasmowa sonda się nie nadaje do żadnych pomiarów. Szerokopasmowa również, pomijając cenę z kontrolerem (jakieś 700-800PLN). Nigdzie nie znajdziesz charakterystyki, w zależności od stężenia tlenu.
    Szukaj normalnego czujnika stężenia tlenu, albo zróbcie test szczelności instalacji - proste i skuteczne.

Dotarłem do wyników badań (rok 2002) z sondą LSM 11 i porównanie ich z wynikami uzyskanymi w analizatorze tlenu, różnice były akceptowalne w zakresie 1-200ppm poziomu tlenu. Sonda była podłączona przez przetwornik do wejścia analogowego sterownika logicznego.
    Z pewnością są już lepsze rozwiązania konstrukcyjne sond które mają lepsza szerszy zakres pomiarowy i lepsza charakterystykę.

0
  • #7 21 Lip 2010 09:56
    Zibiland
    Poziom 13  

kivors napisał:
    Kombinujesz na siłę, szukaj typowego czujnika stężenia tlenu, np. takiego:
    http://www.meditronik.com.pl/doc/b0-b9999/ke25.pdf

ten czujnik nie wytrzyma w rurociągu i jeszcze przy ciśnieniu wyższym od otoczenia, dlatego chce założyć sondę.

0
  Szukaj w 5mln produktów