Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki falownik wybrać do regulacji predkości stołu probierczego?

adama87 13 Mar 2011 13:09 3682 6
 • #1
  adama87
  Level 2  
  Mam urządzenie do naprawy i regulacji pomp wtryskowych PW8 które było napędzane silnikiem prądu stałego niestety się zepsuła cała ta elektronika i teraz postanowiłem założyć silnik 3f o mocy 7,5kW 1400 obr i falownik tylko teraz pytanie jaki ? myślałem o LG albo czymś lepszym np. SIMENS albo Danfos tylko pytanie czy wektorowy czy inwentorowy?
  Zakres prędkości jakimi musi obracać się wrzeciono urządzenia to 100-3000 obr najgorsze jest to że przy tych 100 obr jest dosyć duży opór podczas badania dawki rozruchowej. Pytanie dla znających temat falowników czy przy tak małych obrotach i oporze silnik da radę i się nie sfajczy to obciążenie przy tych 100 obr może trwać tak w gracach 2-4 minut.
  Myślałem jeszcze o zastosowaniu dodatkowo na wale sinika koła zamachowego o wadze około 40 kg w celu zapewnienia odpowiedniego momentu i dodatkowego wentylatora przewietrzającego silnik.
 • #2
  bonanza
  Power inverters specialist
  Naprawiałem ostatnio takie "ustrojstwo" produkowane w Krakowie - skończyło się wymianą tyrystora w napędzie DML. Falownik z silnikiem tej samej mocy powinien dać radę. Też się dziwiłem, że trzeba 7kW na pompkę paliwową - silnik ma ze 100KM, z tego 10KM pompuje ropę. ;) Ale podobno tak jest.
  Wektorowy jest pewniejszy w szerokim zakresie częstotliwości. Jeśli w górnym zakresie obrotów potrzebny moment jest mniejszy niż na dole, to można zastosować pewien trik - użyć silnika 1440obr/min, gdzie z definicji moment jest 2x większy niż przy silniku 2900obr., a ponadto nie będziemy tak głęboko schodzić z częstotliwością, za to trzeba będzie podnieść górny zakres f do 105Hz, a to już jest dodatkowe obciążenie dla łożysk silnika. Ale takie stanowiska testowe z tego, co słyszałem, nie pracują 24godziny na dobę, tym bardziej na max. obrotach.
  A więc przy silniku 1440obr. mielibyśmy tyle właśnie przy 50Hz, 3000 przy ok. 105Hz, zaś 100obr/min przy ok. 3,5Hz. Mimo wszystko nie jest to wymarzona rozpiętość dla falownika i pewnie bez próby trudno coś wyrokować. Również koło zamachowe to niewielka pociecha, bo jego energia przy 3000 jest 900 razy większa niż przy 100obr - w razie niewyważenia mogłoby przebić sufit. :(
  Można pomyśleć o sprzężeniu zwrotnym z enkodera, co radykalnie zwiększy "sztywność" napędu - przy zakupie falownika należy przewidzieć możliwość dołączenia enkodera (mają ją tylko niektóre).
 • #3
  12robert12
  Level 28  
  Przerabiałem kiedyś sterowanie do takiej maszyny. Oryginalnie był tam silnik komutatorowy schrage-richtera. Przerobiłem na zwykły silnik asynchroniczny plus falownik.
  Moje uwagi:
  - zastosować silnik 1400obr/min, utrzyma 100obr/min przez 60sek, oraz osiągniesz 3000 obr. Silnik 2 biegunowy nie da rady przy 100obr/min
  - technika 87Hz
  - silnik asynchroniczny musi byc większej mocy niż DC - porównać cha-ki silników,
  - zwykły falownik LG da radę
  - wentylator chłodzący musi być.

  Jak połączysz silnik normalnie i podniesiesz f, to już przy ok. 70Hz przestanie przyśpieszać.

  ----
  Warto zauważyć, że na charakterystykach moment/obroty nowych stołów moment obrotowy zaczyna spadać powyżej 1000obrotów, co wskazuje na silnik 6biegunowy.
  Ja robiłem to na silniku 4kW(oryginał miał 2,5kW) i chodzi, ale właściciel tego stołu robi małe pompy i to mu wystarcza.

  -----
  Jeżeli jesteś zainteresowany pomocą- napisz na priv.
 • #4
  antyprykator
  Level 14  
  To aż tak skomplikowana elektronika, że nienaprawialna ? Jeżeli silnik jest w dobrym stanie to może warto rozważyć zakup sterownika do silnika DC. Przynajmniej nie stracisz żadnych własności ruchowych i unikniesz przeróbek mechanicznych.
 • #5
  bonanza
  Power inverters specialist
  W technice 87Hz należy się przygotować na 1,73x większy prąd - a więc falownik klasy 11kW do silnika 7,5kW połączonego w trójkąt.
 • #6
  cranky
  Level 26  
  Jeśli duży moment rozruchowy przy małych obrotach to LG nie polecam.
 • #7
  adama87
  Level 2  
  Trochę się boje pozostać nadal z tym silnikiem prądu stałego te szczotki i magneśnice czy jak to się nazywa i nie mogę znaleść ile by kosztował ten sterownik silnika prądu stałego.
  Przeróbka na falownik pod wzgledem mechanicznym nie jest dla mnie problemem posiadam tokarkę i mogę dorobić co trzeba a co do koła zamachowego to w planie było oczywiście jego wywarzenie w firmie co się zajmuje wywarzaniem i ma dobre maszyny do tego. Wszystkie dobre stoły mają koło zamachowe ale niestety i taki stół kosztuje a ja niestety nie mam tyle kasy i dlatego muszę coś z tym zrobić zeby mogł na siebie zarabiać.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Jeszcze takie pytania :
  1. co to jest ten enkoder bo nie bardzo czaje?
  2. czy taki zwykły silnik 3f ogólnego zastosowania sprawdził by się w moim przypadku czy trzeba coś droższego dedykowanego typowo pod falownik żeby ciągło przy małych czestotliwościach?