Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki falownik wybrać do regulacji predkości stołu probierczego?

adama87 13 Mar 2011 13:09 3736 6
 • #1
  adama87
  Level 2  
  Mam urządzenie do naprawy i regulacji pomp wtryskowych PW8 które było napędzane silnikiem prądu stałego niestety się zepsuła cała ta elektronika i teraz postanowiłem założyć silnik 3f o mocy 7,5kW 1400 obr i falownik tylko teraz pytanie jaki ? myślałem o LG albo czymś lepszym np. SIMENS albo Danfos tylko pytanie czy wektorowy czy inwentorowy?
  Zakres prędkości jakimi musi obracać się wrzeciono urządzenia to 100-3000 obr najgorsze jest to że przy tych 100 obr jest dosyć duży opór podczas badania dawki rozruchowej. Pytanie dla znających temat falowników czy przy tak małych obrotach i oporze silnik da radę i się nie sfajczy to obciążenie przy tych 100 obr może trwać tak w gracach 2-4 minut.
  Myślałem jeszcze o zastosowaniu dodatkowo na wale sinika koła zamachowego o wadze około 40 kg w celu zapewnienia odpowiedniego momentu i dodatkowego wentylatora przewietrzającego silnik.
 • #2
  bonanza
  Power inverters specialist
  Naprawiałem ostatnio takie "ustrojstwo" produkowane w Krakowie - skończyło się wymianą tyrystora w napędzie DML. Falownik z silnikiem tej samej mocy powinien dać radę. Też się dziwiłem, że trzeba 7kW na pompkę paliwową - silnik ma ze 100KM, z tego 10KM pompuje ropę. ;) Ale podobno tak jest.
  Wektorowy jest pewniejszy w szerokim zakresie częstotliwości. Jeśli w górnym zakresie obrotów potrzebny moment jest mniejszy niż na dole, to można zastosować pewien trik - użyć silnika 1440obr/min, gdzie z definicji moment jest 2x większy niż przy silniku 2900obr., a ponadto nie będziemy tak głęboko schodzić z częstotliwością, za to trzeba będzie podnieść górny zakres f do 105Hz, a to już jest dodatkowe obciążenie dla łożysk silnika. Ale takie stanowiska testowe z tego, co słyszałem, nie pracują 24godziny na dobę, tym bardziej na max. obrotach.
  A więc przy silniku 1440obr. mielibyśmy tyle właśnie przy 50Hz, 3000 przy ok. 105Hz, zaś 100obr/min przy ok. 3,5Hz. Mimo wszystko nie jest to wymarzona rozpiętość dla falownika i pewnie bez próby trudno coś wyrokować. Również koło zamachowe to niewielka pociecha, bo jego energia przy 3000 jest 900 razy większa niż przy 100obr - w razie niewyważenia mogłoby przebić sufit. :(
  Można pomyśleć o sprzężeniu zwrotnym z enkodera, co radykalnie zwiększy "sztywność" napędu - przy zakupie falownika należy przewidzieć możliwość dołączenia enkodera (mają ją tylko niektóre).
 • #3
  12robert12
  Level 28  
  Przerabiałem kiedyś sterowanie do takiej maszyny. Oryginalnie był tam silnik komutatorowy schrage-richtera. Przerobiłem na zwykły silnik asynchroniczny plus falownik.
  Moje uwagi:
  - zastosować silnik 1400obr/min, utrzyma 100obr/min przez 60sek, oraz osiągniesz 3000 obr. Silnik 2 biegunowy nie da rady przy 100obr/min
  - technika 87Hz
  - silnik asynchroniczny musi byc większej mocy niż DC - porównać cha-ki silników,
  - zwykły falownik LG da radę
  - wentylator chłodzący musi być.

  Jak połączysz silnik normalnie i podniesiesz f, to już przy ok. 70Hz przestanie przyśpieszać.

  ----
  Warto zauważyć, że na charakterystykach moment/obroty nowych stołów moment obrotowy zaczyna spadać powyżej 1000obrotów, co wskazuje na silnik 6biegunowy.
  Ja robiłem to na silniku 4kW(oryginał miał 2,5kW) i chodzi, ale właściciel tego stołu robi małe pompy i to mu wystarcza.

  -----
  Jeżeli jesteś zainteresowany pomocą- napisz na priv.
 • #4
  antyprykator
  Level 14  
  To aż tak skomplikowana elektronika, że nienaprawialna ? Jeżeli silnik jest w dobrym stanie to może warto rozważyć zakup sterownika do silnika DC. Przynajmniej nie stracisz żadnych własności ruchowych i unikniesz przeróbek mechanicznych.
 • #5
  bonanza
  Power inverters specialist
  W technice 87Hz należy się przygotować na 1,73x większy prąd - a więc falownik klasy 11kW do silnika 7,5kW połączonego w trójkąt.
 • #6
  cranky
  Level 26  
  Jeśli duży moment rozruchowy przy małych obrotach to LG nie polecam.
 • #7
  adama87
  Level 2  
  Trochę się boje pozostać nadal z tym silnikiem prądu stałego te szczotki i magneśnice czy jak to się nazywa i nie mogę znaleść ile by kosztował ten sterownik silnika prądu stałego.
  Przeróbka na falownik pod wzgledem mechanicznym nie jest dla mnie problemem posiadam tokarkę i mogę dorobić co trzeba a co do koła zamachowego to w planie było oczywiście jego wywarzenie w firmie co się zajmuje wywarzaniem i ma dobre maszyny do tego. Wszystkie dobre stoły mają koło zamachowe ale niestety i taki stół kosztuje a ja niestety nie mam tyle kasy i dlatego muszę coś z tym zrobić zeby mogł na siebie zarabiać.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Jeszcze takie pytania :
  1. co to jest ten enkoder bo nie bardzo czaje?
  2. czy taki zwykły silnik 3f ogólnego zastosowania sprawdził by się w moim przypadku czy trzeba coś droższego dedykowanego typowo pod falownik żeby ciągło przy małych czestotliwościach?