Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz zelmer, przesunieta oś wirnika

Kolek 02 Nov 2004 13:40 3516 11
 • #1
  Kolek
  Level 25  
  Dostałem do rąk odkurzacz Zelmer Electronic typ 1200.0 który zawsze się grzał ale teraz grzeje się nadmiernie, po rozebraniu okazało się że szczotki iskrzą i to nawet na minimalnych obrotach (model ten posiada regulację). Wszystko ładnie wyczyściłem, szczotki sprawdziłem komutator "przejechałem" papierem ściernym i nic. Wtedy dopiero zobaczyłem małą asymetrie, trudno mi określić jej wielkość ale widoczna. Czy możliwe żeby była taka od nowości ?
  Ewentualnie czy mogło to się stać od upadku odkurzacza z kilku centymetrów ?
  Jak bardzo niekorzystny ma to wpływ na pracę takiego silnika (wiem że w silnikach wielkich mocy np. trakcyjnych nawet minimalna asymetria jest niedopuszczalna i może się źle skończyć) ?
 • #2
  Wojtek41
  Level 16  
  jesli oś wirnika jest przesunieta, to wirnik powinieen mieć wieksze drgania podczas pracy, gdyż masa nie jest symetrycznie rozłożona względem osi. Czy tak własnie się dzieje..? Nadmierne iskrzenie na szczotkach i wzrost temperatury przewaznie jest zwiazany z uszkodzonym wirnikiem.
 • #3
  adamjur1
  Level 41  
  Jeśli asymetria jest widoczna gołym okiem to coś jest nie tak, jeżeli nie bije przy tym czły wirnik ( odkurzacz stoi w miejscu w czasie pracy a nie jeździ) to może być skutek przegrzania winika ( komutatora). Ja w takim odkurzaczu wywaliłem elektronikę i przestał się grzać tylko chodzi na full.
  Pozdr.J.
 • #4
  Wojtek41
  Level 16  
  A co elektroniczna regulacji ma do przegrzewania się silnika...? :-)
 • #5
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Wojtek41 wrote:
  A co elektroniczna regulacji ma do przegrzewania się silnika...? :-)

  A może mieć tyle, że ta elektronika zniekształca sinusoidę i pojawiają się wyższe harmoniczne. Mają one 3, 5, 7, 9,....itd. razy większą częstotliwość od napięnia zasilającego więc powodują większe straty na przemagnesowywanie "w żelazie".
  To tak teoretycznie, praktycznie można to pominąć. W tym przypadku raczej będzie uszkodzony wirnik, jeżeli iskrzy prawdopodobnie ma przerwę w uzwojeniu - stąd najprawdopodobniej przegrzały się niektóre wycinki komutatora i właśnie w tym miejscu mogła się pojawić się ta "asymetria".
 • #6
  wzagra
  Level 33  
  jeżeli dobrze zrozumiałem to komutator jest przesunięty względem wirnika? jeśli tak to normalne jest, że będzie iskrzył jak diabli ze względu na zmienny nacisk szczotek na komutator.. sprawdź zużycie szczotek - może są za bardzo ścięte;
  może potrzeba przetoczyć komutator i zastosować szczotki o innej twardości
 • #7
  Wojtek41
  Level 16  
  Od harmonicznych jest filtr, tak dobrany żeby je wystarczająco tłumił...!
  A której części wirnika dotyczy asymetria, to tego nie wiemy...
  Bo człowiek który ma ten problem się nie odzywa...:-)
 • #8
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Wojtek41 wrote:
  Od harmonicznych jest filtr, tak dobrany żeby je wystarczająco tłumił...!
  (...)


  Tak? To dla mnie coś nowego w takim razie ;)
  Chyba wezmę oscyloskop i sprawdzę kształt "sinusoidy" ZA_FILTREM w odkurzaczu nastawionym np. na 1/2 mocy ;)

  Pozdrawiam
 • #9
  Kolek
  Level 25  
  Własnie nie chodzi mi w tym momencie o komutator tylko szczelinę między nabiegunnikami stojana a wirnikiem, chyba że mi się tylko wydaje, ale ciężko jest to zmierzyć. Co do sugestii to dzięki sprobuje wykombinować jakieś autotrafo i wtedy odpale silnik bez regulatora. Jeszcze nadal mam nadzieje że to nie wirnik. Ale to też sprawdzę tylko jak znajdzie się chwila żeby znowu rozkręcić odkurzacz. Co do drgań to ich nie ma, ale jeśli oś przesuniętaby była równolegle (co jest faktycznie małoprawdopodobne) to też drgania byłyby nieobecne.
 • #10
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  No, to teraz rozumiem o jaką asymetrię Ci chodziło. Tym się nie przejmuj, nie ma większego znaczenia i często się spotyka różnie poskładane odkurzacze. To nie jest powodem nadmiernego iskrzenia i skup się na wirniku. Niestety.
  Pozdrawiam
 • #11
  Kolek
  Level 25  
  Dzięki za pomoc, sprawdzę wirnik, ale jeszcze mam nadzieję że pomoże to co zrobił adamjur1 czyli wywalenie elektroniki.
 • #12
  wolf84
  Level 11  
  Co do wirnika to przy przesunięciu może to napewno być niekorzystne jednak co do samego nagrzewania się to proponuje sprawdzić łożyska u mnie bardzo ciężko chodziły i było przez to duże tarcie a ponieważ nie chciały zejść żeby je wymienić to je poprostu posmarowałem towotem. Teraz silnik juz się nie grzeje.