Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?

24 Kwi 2011 02:28 6770 27
 • Poziom 13  
  1. Skantarek pokazuje mi 5Mb/s
  Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?
  2. Konsultant twierdzi że 5Mb/s to max
  3. Korzystam z 8Mb/s
  Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?
  a) przy G.lite mam synchronizację na poziomie 7700kbps i pobieram max ok. 750KB/s
  b) przez przypadek pewnego razu ustawiłem Multimode i co ciekawe, Wag200G wybrał sobie ADSL2 i zsynchronizował się na poziomie 9948 i tu osiągam pełne 8Mb/s więc w praktyce czy to na torrentach czy to FTP mam 1MB/s

  Jedyną rzeczą która mnie martwi to tłumienie. Wynosi ono 36db, z tego co policzyłem max mojego łącza to 13Mb/s

  Poprosiłem o włączenie usługi NoLimits w Netii, Pan z infolinii zapewnił mnie, że korzystam z kabla Netii, nie dzierżawionego, pytam zatem, czy te charakterystyki są odpowiednie dla ich kabli, oraz czy pójdzie mi więcej niż 13Mb/s? Czy mogę poprosić o zmianę portu DSLAM? (cokolwiek to znaczy, na ADSL2+, mój modem nie chce się zsynchronizować w ogóle gdy ręcznie wybiorę ten wariant..)
  Oto parametry przy różnych typach modulacji, nie wiem który jest lepszy, ale wydaje mi się że MultiMode, wytłuszczam każdy typ :

  DSL Status: Connected
  DSL Modulation Mode: T1.413
  DSL Path Mode: Fast
  Downstream Rate: 8128 kbps
  Upstream Rate: 192 kbps
  Downstream Margin: 11 db
  Upstream Margin: 7 db
  Downstream Line Attenuation: 39 db
  Upstream Line Attenuation: 11.5 db
  Downstream Transmit Power: 10 db
  Upstream Transmit Power: 5 db

  DSL Status: Connected
  DSL Modulation Mode: ADSL2
  DSL Path Mode: Fast
  Downstream Rate: 9948 kbps
  Upstream Rate: 1187 kbps
  Downstream Margin: 8 db
  Upstream Margin: 5 db
  Downstream Line Attenuation: 36 db
  Upstream Line Attenuation: 11.5 db
  Downstream Transmit Power: 12 db
  Upstream Transmit Power: 19 db


  Jaka prędkość będzie działać ?
  Czy mam wpływ na tłumienie linii ?
  Jak wytłumaczyć fachowcom, że moja linia może więcej niż im się wydaje, gdyż w praktyce osiągam wyższe prędkości niż oni zakładają za możliwe....
  Kabel idzie jakieś 20m od słupka, wchodzi bezpośrednio w router, nie mam w domu telefonu, mimo to płacę abonament. Nie mam żadnych gniazek, filtrów etc, kabel z ziemi idzie bezpośrednio w router.
  Jakieś rady w związku z tym?

  Jeszcze kilka spraw:

  Kabel na wejściu w budynek został uszkodzony, tutaj nastąpił epic fail, bo położyłem w mieszkaniu skrętkę sieciową, korzystając z kabli pomarańczowego i niebieskiego wpiąłem się (żeby kolory się zgadzały) do kabla w ścianie. Niestety, kable przy samej ścianie uciąłem, co się okazało gwoździem do trumny. Następnie dumny z siebie poszedłem na piętro i po podłączeniu kabla do routera okazało się, że idące od słupka Netii para kabli niebieski-pomarańczowy NIE DZIAŁAJĄ. Poszedłem na dół sprawdzić, okazało się, że u mnie działa Niebieski i biały. Nie dało się nic zrobić, bo kable z płytko wystawały ze ściany, by próbować jakichkolwiek połączeń. W domu dysponuję kablem rj-11, złożonym z włosowatych żył (sznur z 10+ włosków, zieleń+czerwień) oraz skrętką. Kabel od Netii to drut miedziany, podobnej grubości co ten w skrętce, może nawet ciut grubszy. Musiałem kabel połączyć metodą chałupniczą na świeżym powietrzu. Druty związałem ze sobą, oplatając jeden o drugi. Wyszło mi tak :
  Netia = niebieski -> Skrętka niebieski + Netia =biały -> Skrętka pomarańczowy. Kable zaizolowałem termokurczliwą mufą kilkukrotnie, dla pewności włożyłem w kilka woreczków i tak to sobie leży (kabel jest teraz napowietrzny ;) ) W domu okazało się, że wszystko działa sprawnie.

  Biorąc pod uwagę powyższe "cool story bro" co muszę zmienić ? Może wysokie tłumienie wynika z tego kiepskiego połączenia od "kabla z ziemi" do routera ? Może muszę jakoś inaczej te kable połączyć, może skrętkę zamienić na inny kabel (jaki?)
  Napiszcie mi tutaj dużo i treściwie, wyprzedzając moje możliwe dodatkowe pytania :*
  Jutro dodam jakieś zdjęcia jak to wygląda w praktyce
  PS. Połączenie jest sprawne, nie zrywa, nie gubi prędkości. Jest pełny 1MB/s (8Mbs)

  To tyle na teraz. Dobranoc!
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 33  
  zalecane jest wybranie multimode-tryb

  co do tłumienności masz w zasadzie dobre ale zbyt duza różnica up-down -moze byc to spowodowane faktycznie instalacją.Zalecane aby sygnał do gniazdka leciałw 1 parze a z tego co wyczytalem masz na rozparowaniu.Dodatkowo bardzo słaby margines szumu.widze tu rozwiązanie jedne
  Puść sobie kabel 1x2 do gniazdka na tz siagę- albo przyłacz się tam gdzie łaczysz instalację i wszystko bedzie jasne.Z parametrów wynika ze TU moze być problem.Para niebiesko biały -zgadza się bo tak jest parowany kabel- co do ucietego kable no nie da się delikatnie rozkuć??? i wpuscic sygnał w skrętce na bialo niebieski ??
 • Poziom 13  
  jedyna możliwość jaką widzę, z twojej rady, to pójść z routerem na dwór, rozpiąć moję 'połączenie' zarobić wtyczką rj-11 bezpośrednio na kablu netii, i wpiąć w router. sprawdzić parametry takiego połączenia. To jest jak najbardziej wykonalne, ale JAKIM kablem później połączyć się na powrót? chodzi mi o to, czy to nie ten kabel skrętkowy nie powoduje tej tłumienności? kable na 100% są rozkręcone, także ostatnie 10cm idzie obok siebie. co może powodować ten rozstrzał up/down? co z pozostałymi pytaniami :P?
 • Poziom 11  
  Podepnę się pod cudzy topic, bo chyba nie ma sensu zakładać nowego.

  Mam obecnie Neo 1Mbit, ale w związku z tym, że niedługo kończy mi się umowa chcę przejść na coś szybszego (6/10 albo nawet 20Mbit).

  Parametry jakie mojej linii to:
  Cytat:

  Output Power (dBm) up/down = 11.5 / 6.0
  Attenuation (dB) up/down = 6.0 / 13.0
  Noise Margin (dB) up/down = 25.0 / 27.5


  Czy na tej linii będzie działać Neo 20Mbit :?: (Skantarek pokazuje, że max może być 19500kbit/s, ale nie wiem na ile można temu wierzyć)
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 43  
  lukasz_16 - właśnie gdzieś tyle wyjdzie z tego.
 • Poziom 11  
  piterus99 - dzięki za szybką odpowiedź, ale trochę podrążę temat.

  Czyli z parametrów mojej linii wychodzi, że Neo 10Mbit będzie chodziło bez problemów.
  A z Neo 20Mbit mogą być już jakieś problemy (zrywanie połączenia, niepełna prędkość) :?: Czy dobrze rozumiem :?:
 • Poziom 13  
  mnie się wydaje że z parametrów wynika 19, więc 19 będzie ci działać, ewentualnie mniej, ale te parametry zmieniają się w zależności o prędkości na jaką się modem zsynchronizuje. teraz jak się wbiłeś ze swoimi pięcioma groszami, to już nikt nie odpowie na moje wypocinki :(

  i jeszcze jedno, w skrętce telefonicznej, nie ma mowy nawet o 'skrętce' bo przecież kable idą 4 obok siebie, a kabel jest jakby płaski... więc w grę wchodzi tylko moja skrętka, tak jak jest. tylko pytanie, jaki zrobić sposób łączenia drutów? bo może tutaj jest jakaś interferencja sygnałów z zewnątrz? czy dostanę w sklepie jakieś złączki do tego ? wiem, że zwykłe takie kable rj-11 można łączyć takimi złączkami z pomarańczową 'kulką' i dwoma otworkami. wkłada się kabelki w dziurki i kombinerkami zaciska kulkę która przebija i zwiera oba druty. boję się tylko, że ona sobie nie poradzi z grubszym drutem w kablach od Netii i mojej skrętce, że ta połączeniowa blaszka się zegnie, lub co gorsza zacisnie się a nie przebije drutu, i będę musiał znów rozcinać i skracać kabel. no nic, pójdę później i sprawdzę jak to wygląda z routerem bezposrednio przy ziemi.

  tutaj mała galeria, jak mogę na szybko podłączyć kabel netii bezpośrednio w router? nie mam wtyczki rj-11 ani zaciskarki :P
  Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii? Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii? Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii? Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii? Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii? Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii? Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii? Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?
 • Poziom 43  
  Tragedia chłopie z tymi kostkami. Najlepiej trzyma lutowane połączenie, potem można to spiąć na tzw. żelki telekomunikacyjne.
  Kostki zostaw elektrykom;) a jak musisz to dobrze ze sobą skręć kombinerkami, zalutuj i albo zaglutuj albo już załóż te kostki, porządnie zakręć taśmą, najlepiej jakbyś to wrzucił do puszki, puszkę przymocował do ściany.

  Za taką instalkę to bym Cię pogonił, kabel do ściany przybij, prosto, równiutko, żeby się nie majtał. Trochę partyzantka.
 • Poziom 13  
  ja to trochę rozbroiłem przed zrobieniem zdjęcia. ten kabel jest w takim plastikowym pudełku,a całośc przygnieciona kamykiem, żeby zwierzaczków nie interesowało. było wszystko zaizolowane nie wiem, 8-10 warstwami izolacyjnej taśmy i woreczkami, także z zewnątrz żadne siły przyrody nie mogły działać. a to połączenie no cóż. muszę poszukać rj-11 i sie pobawić, na razie stoję w martwym punkcie. co z paramtrami, jaka prędkość ? czy tłumienie tak wysokie może wynikać z tego złego połączenia ?
 • Poziom 43  
  Jak Ci tam wilgocią podejdzie i zaśniedzieje, to parametry pójdą w dół. Nie widze tego, więc się nie wypowiem, jak dobrze zakręciłeś to nie powinno być problemu.

  Weź je sparuj, chociaż tej skrętki tyle co kot napłakał.
 • Poziom 13  
  co mam zrobić ? o wilgoci nie ma mowy, skrętkę mogę mieć 5 lub 6e
 • Poziom 43  
  Sparować = dać linię telefoniczną po jednej parze - np. niebiesko-białej, czyli jedna żyła do niebieskiego, druga do biało-niebieskiego przewodu.
  Ale zdaje się masz tak zrobione, nie rozumiem dokładnie tej "cool story".
  Jak zakręciłeś dobrze to problem musi być gdzieś dalej.
 • Poziom 13  
  tak właśnie mam. cool story bo historia jak z horroru :D mówisz że tłumienność wynika z czegoś innego i wymiana kabla na moim odcinku nie ma sensu ? czy zmiana portu DSLAM będzie miała wplyw na tłumiennosć ?
 • Poziom 13  
  Pomoże ktoś? Chodzi mi o to, czy jest sens zamieniać/wymieniać ten kabel i łączenie = czy to będzie miało realny wpływ na tłumienność, bo jak rozumiem, to ten parametr wyznacza z jaką prędkością dane lecą do mnie ? Mógłby także ktoś wytłumaczyć ocb z marginesem? im większy tym lepiej ? czego on dotyczy.
 • Poziom 13  
  idę na dół zarobić wtyczkę i wykonać test wpiętym routerem bezpośrednio w kabel Netii, 20-25m od słupka Netia.

  po wpięciu w kabel od netii jest bez zmian. dzwonię do nich żeby mi przestawili na adsl2+

  Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?
 • Poziom 33  
  wiesz co jestem pod wrażeniem - tej instalacji ,bez obrazy w piwnicy mam lepsze..... co do instalacji konieczna puszka hermetyczna na wyjsciu kabla z ziemi niemasz zaciskarki -ok zgoda wiec lecimy od puszki zwykłym kablem telefonicznym-dajemy gniazdko w domu -tam podlaczamy orginalny kabel rj11
 • Poziom 13  
  babka w Netii powiedziała że adsl2+ zostanie włączone automatycznie w dniu w którym zmiana wejdzie w życie, że tak jest zawsze gdy klient wchodzi na więcej niz 10Mb/s. Próbowała dla testów przełączyć mnie na 20Mb/s tylko po to by sprawdzić synchro (mój login i hasło nie mają jeszcze takich widełek) ale w tym momencie nie tylko przerwało połączenie telefoniczne, ale również padła całkowicie synchronizacja (zdechła dioda DSL) po ponownym kontakcie telefonicznym miły pan przełączył mnie do swojej szefowej, która poprosiła mnie o numer komórkowy, i powiedziała że powinno już być dobrze, ale jeśli nie będzie to ona zadzwoni na kom. po jej interwencji parametry wróciły do normy.

  I tu moje dodatkowe pytanie, mianowicie czy dla loginu i hasła można ustawić 'brak ograniczeń' czy też technik testuje rózne możliwości i jako max ustala to co działa stabilnie? druga sprawa babka stwierdziła że mogę mieć tylko 5000kb/s i ona nie rozumie jak może działać mi 8...... oraz że centrala obsługuje max 32Mb/s

  co o tym myśleć ? pojadę do miasta kupić komplet takich złączek do kabli, wtyczek i zaciskarkę, zrobię to jak trzeba, tylko gdzie dostanę tę puszkę hermetyczną ?
 • Poziom 43  
  Puchę dostaniesz np w hurtowni elektrycznej.
 • Poziom 13  
  " czy dla loginu i hasła można ustawić 'brak ograniczeń' czy też technik testuje rózne możliwości i jako max ustala to co działa stabilnie? druga sprawa babka stwierdziła że mogę mieć tylko 5000kb/s i ona nie rozumie jak może działać mi 8...... oraz że centrala obsługuje max 32Mb/s " :)??
 • Poziom 13  
  od 8 maja miałem mieć No-limits, jednak przycięli w drwala i nie włączyli. Mam czekać do 8 czerwca..... Poprosiłem o 'przekrosowanie' linii i teraz mogę użyć modulacji ADSL2+ oto parametry :

  Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?

  czy mogę tutaj oczekiwać jakichś zmian, prosić o wymianę kabla, zgłaszać awarię/usterkę i liczyć że ruszy mi 20Mb/s ? Mam obawy że kabel JA->słupek jest marny zwiększenie z 1MB na 1,8MB jest bardzo fajne, ale jeśli dałoby się więcej po jakichś zmianach, to zrobię wszystko by to uzyskać, dlatego pytam o sens.
 • Poziom 15  
  qasq napisał:
  od 8 maja miałem mieć No-limits, jednak przycięli w drwala i nie włączyli. Mam czekać do 8 czerwca..... Poprosiłem o 'przekrosowanie' linii i teraz mogę użyć modulacji ADSL2+ oto parametry :

  Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?

  czy mogę tutaj oczekiwać jakichś zmian, prosić o wymianę kabla, zgłaszać awarię/usterkę i liczyć że ruszy mi 20Mb/s ? Mam obawy że kabel JA->słupek jest marny zwiększenie z 1MB na 1,8MB jest bardzo fajne, ale jeśli dałoby się więcej po jakichś zmianach, to zrobię wszystko by to uzyskać, dlatego pytam o sens.


  Niestety na takim tłumieniu (39db około 2800m do centrali) nie da się uzyskać 20Mb jesteś za daleko od centrali modem pokazuje coś koło 12Mb i to raczej będzie max.
 • Poziom 13  
  nie mam zamiaru być uszczypliwym, ale czy centrala lewituje? bo wartość tłumienia zmienia się przy innej modulacji, co by oznaczało, że przesuwa się także centrala, o 200-500m za każdym razem. jest szansa abym sam sprawdził, gdzie ta centrala fizycznie się znajduje ?
 • Poziom 15  
  W necie można wyszukać plany inwestycyjne TP wraz z wykazem wszystkich DSLAMów (tam możesz sprawdzić dokładnie).

  Tłumienie jest zależne od częstotliwości, dla niskich jest małe dla wyższych rośnie. Jeśli zmieniasz modulację (ADSL 1 => 2+) rośnie ilość tonów i maksymalna częstotliwości, tak więc i tłumienie się zmienia.
 • Poziom 13  
  a skąd mam wiedzieć czy jestem podłączony do centrali TP czy Netii ?
 • Poziom 15  
  qasq napisał:
  nie mam zamiaru być uszczypliwym, ale czy centrala lewituje? bo wartość tłumienia zmienia się przy innej modulacji, co by oznaczało, że przesuwa się także centrala, o 200-500m za każdym razem. jest szansa abym sam sprawdził, gdzie ta centrala fizycznie się znajduje ?


  nie jesteś uszczypliwy :D Różnica miedzy modulacją wynosi około 3dB na korzyść starej więc napisałem jak zauważysz około.
 • Poziom 21  
  Matko kochana, ale "instalacja". Po pierwsze zrób taka listę zakupów:

  gniazdo telefoniczne natynkowe, przewód YTKSY 2x2x0.5 ,puszkę hermetyczną, zestaw koszulek termokurczliwych.

  Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?
  Tu widać jakie pary ma ten przewód.

  Załóż w domu gniazdo, ten przewód, a połączenie do kabla Netii ładnie skręć i polutuj, para do pary i najpierw użyj koszulek na żyły, potem na całość łączenia większa koszulka ochraniająca całość a to wszystko w tej puszce umieść i puszkę gdzieś zamocuj na kołeczki rozporowe. A modem do gniazda przewodem z mikrowtyczkami.

  To chyba minimum żeby wezwać technika, chłop by uciekł jakby zobaczył obecną "instalację" :)
 • Poziom 36  
  qasq napisał:
  a skąd mam wiedzieć czy jestem podłączony do centrali TP czy Netii ?
  Z pierwszego postu "8 Mb/s" - to jest szybkość Netii (nie stosowana w BSA, korzystającego z central TP), a "Downstream Rate: 9948 kbps" jest niemal nierealne w BSA (to by był zbyt duży przypadek).

  qasq napisał:
  bo wartość tłumienia zmienia się przy innej modulacji, co by oznaczało, że przesuwa się także centrala
  Twoje tłumienie zmienia się modelowo, w ADSL2+ powinno być o 3 dB większe niż w ADSL1 (G.DMT) i ADSL2 (z powodu dojścia wyższych częstotliwości).

  qasq napisał:
  czy mogę tutaj oczekiwać jakichś zmian, prosić o wymianę kabla, zgłaszać awarię/usterkę i liczyć że ruszy mi 20Mb/s ?
  Masz wspaniałą linię (możesz walczyć z Galuszem i Elektronikiem kto ma lepszą). Nie wiem czemu chcesz mieć te 20 Mb/s skoro w pierwszym poście bardzo optymistyczny kalkulator wywróżył 13 Mb/s, a 14545 to ok.12 Mb/s. Dodatkowo max na twojej linii to rzekomo 5 Mb/s, więc tym bardziej nic nie będą naprawiać, a jeśli masz LLU (nie CU) to TP niemal na pewno nic nie naprawi. Po prostu upewnij się czy tłumienie w miarę się zgadza z odległością do centrali (a jeśli nie to jeszcze raz popraw instalację).
 • Poziom 13  
  Zatem muszę się teraz tylko dowiedzieć, gdzie dokładnie jest centrala :-) Dziwi mnie tylko to, że 2-3 ulice ode mnie 20Mb i więcej spokojnie działa. Natomiast nie ma różnicy czy wepnę się przez "moją instalację partyzancką" czy też bezpośrednio w kabel netii za pomocą takich mikro-złączek (przy okazji, jak to się poprawnie nazywa?) : Ocena parametrów łącza. Jaka prędkość będzie działać? Wpływ na tłumienie linii?

  1-2lata temu miałem awarię linii. wiejska firma robót drogowych kopała kanalizę, i koleś koparką urwał mi kabel idący pod drogą. wydarłem się na nich i tego samego dnia przyjechała ekipa z TP (koledzy wiejskich kopaczy) i naprawili mi kabel który podobno tylko 'wysunął się ze słupka' (facet jak ninja włamał się do słupka netii rozgrzaną nad butlą gazową rurką którą wytopił i wyjął zamek zabezpieczający). 2dni później przyjechała do mnie ekipa z netii, z bardzo fachowym gościem (technik z gdańska) który za pomocą takiego urządzenia przypominającego spawarkę z monitorem, określił na którym metrze jest uszkodzony kabel, po czym cała 8osobowa ekipa poszła kopać i wymienili mi cały kabel od słupka, pod dom. na koniec facet stwierdził że parametry są teraz świetne i co się okazało z 4Mb udało mi się przeskoczyć po tej wymianie na 8, mimo że skantarek nadal podaje tylko 5 (swoją droga jak to odświeżyć?)