Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w garażu

12 Maj 2011 00:08 6570 10
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie.
    Mam za zadanie położenie instalacji (oczywiście elektrycznej) w garażu, od złącza kablowego poprzez rozdzielnicę, gniazda siłowe, gniazda wtykowe, wyłączniki seryjne i schodowe kończąc na lampach jarzeniowych sufitowych 58W.
    Więc - garaż zasilany będzie bezpośrednio ze złącza kablem YKY 5×10mm², w rozdzielnicy podpięty będzie pod zabezpieczenie różnicowoprądowe P 304 25A 30mA - dalej 2 zabezpieczenia nadprądowe S303 b20 (na dwa gniazda siłowe - spawarka, grzejnik itp.), dwa obwody gniazdowe - zabezpieczenie S301 b10 oraz obwód oświetleniowy s301 b6.
    Na gniazda siłowe dam przewód YDY 5×2,5mm² 450V/750V, gniazda wtykowe standardowo YDYp 3×2,5mm² 450V/750V i oświetlenie YDYp 3x1,5mm².
    Moje pytania brzmią: czy dobrze dobrałem zabezpieczenia?
    Czy kabel zasil. mogę położyć bezpośrednio w ziemi i rozwinąć tylko taśmę, czy puścić go w arocie Φ50?
    Czy YDYp mogę kłaść bezpośrednio pod tynkiem czy w rurkach?
    Oraz przewody zasilające gniazda i oświetlenie znajdujące się w kanale muszę poprowadzić(zatopić) w posadzce - rozumiem, że koniecznie w rurce karbowanej (peszel np. Φ22)
    Proszę o szybką odpowiedź - mile widziane uwagi i sprostowania.:)
    Jak na pierwszy raz mam nadzieje że za dużo nie namieszałem.;)
    Pozdrawiam.
  • MetalWork
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    zetoon22 napisał:
    , w rozdzielnicy podpięty będzie pod zabezpieczenie różnicowoprądowe P 304 25A 30mA

Obwody jednofazowe - jednofazowy RCD
    Obwody trójfazowe - trójfazowy RCD
    Zabezpieczanie obwodów jednofazowych i trójfazowych jednym RCD nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Prąd aparatów RCD dobieramy w zależności od poprzedzającego je zabezpieczenia, chyba, że zabezpieczają tylko jeden obwód.

Przed RCD sugerowałbym zastosować FR-a, można także opcjonalnie zastosować kontrolki faz.

Duże znaczenie odnośnie doboru zabezpieczeń ma tutaj także to jaki układ sieciowy.

zetoon22 napisał:

-dalej 2 zabezpieczenia nadprądowe S303 b20 (na dwa gniazda siłowe - spawarka, grzejnik itp.),dwa obwody gniazdowe- zabezpieczenie S301 b10, oraz obwód oświetleniowy s301 b6. Na gniazda siłowe dam przewód YDY 5×2,5mm² 450V/750V, gniazda wtykowe standardowo YDYp 3×2,5mm² 450V/750V i oświetlenie YDYp 3x1,5mm².

Skoro w obwodach siłowych 2.5 mm^2, wtedy zabezpieczenie 16A, w tym wypadku stosowne jest użycie aparatów o charakterystyce C.
    Do obwodów gniazdowych B16A (pod warunkiem, że przewód 2.5mm^2)
    Do oświetleniowych B10A. Na całej długości przewód PE.

zetoon22 napisał:

czy kabel zasil. mogę położyć bezpośrednio w ziemi i rozwinąć tylko taśmę,

Możesz od tego on jest. Z tym, że pod nim podsypka 10 cm piasku i nad nim też 10 cm piasku, oraz niebieska folia, kabel układany lekkim zygzakiem, aby miał trochę luzu.

zetoon22 napisał:

czy YDYp mogę kłaść bezpośrednio pod tynkiem czy w rurkach?

Możesz bezpośrednio, aczkolwiek jeżeli jest możliwość to warto puścić w peszlu - ułatwia ewentualną wymianę.

zetoon22 napisał:

oraz przewody zasilające gniazda i oświetlenie znajdujące się w kanale muszę poprowadzić(zatopić) w posadzce-rozumiem że koniecznie w rurce karbowanej (peszel np. Φ22)

Jeżeli jest to kanał naprawczy, to wymagania są trochę większe, sugeruję w google wpisać frazę "kanał naprawczy" znajdziesz tam dużo ciekawych linków, odnośnie instalacji w kanałach.
    Ot jeden przykładowy:
    http://www.abc.com.pl/pytanie/2772/8
  • MetalWork
  • Poziom 23  
    Możesz bezpośrednio, aczkolwiek jeżeli jest możliwość to warto puścić w peszlu - ułatwia ewentualną wymianę.

Kolego nie wmawiaj nikomu że przewód YdY w peszlu będzie łatwiej wymienić. To tylko więcej roboty teraz przy wykonawstwie a po kilku latach tego przewodu nawet traktorem z tego peszla nie wyjmie. Chyba że narobi puszek rewizyjnych na wszystkich zakrętach. Taki przewód tylko w tynku, a jeśli nikt go nie uszkodzi mechanicznie to wystarczy koledze do końca życia.
  • Specjalista elektryk
    piter244 napisał:

Kolego nie wmawiaj nikomu że przewód YdY w peszlu będzie łatwiej wymienić. To tylko więcej roboty teraz przy wykonawstwie a po kilku latach tego przewodu nawet traktorem z tego peszla nie wyjmie. Chyba że narobi puszek rewizyjnych na wszystkich zakrętach. Taki przewód tylko w tynku, a jeśli nikt go nie uszkodzi mechanicznie to wystarczy koledze do końca życia.

Po pierwsze faktycznie błąd. Jeżeli w rurkach to najlepiej bezpośrednio LgY.
    Po drugie jak się na zakrętach w peszlu robi kąty 90 stopni to już nie moja wina.
  • Poziom 23  
    Miniax- Kąt w kącie pomieszczenia zwykle wynosi 90. Hic hearet aqua. Tu staje woda jak mawiali Rzymianie. Pomaga tylko puszka przed i za zakrętem. Wiec lepiej jeśli w peszlu to lepiej DY
  • Poziom 2  
    Myślę, że jeżeli podkuję ścianę i posadzkę tak żeby ułożyć peszla (z pilotem) łagodnym łukiem to nie będzie problemu z ewentualną wymianą( stary przewód również może służyć jak pilot )jeżeli jednak uszkodzą go np.przy wylewaniu posadzki, tak że nie będzie możliwe wymienienie go to pozostanie bruzdowanie i położenie nowego,ale to się rzadko zdarza.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    zetoon22 napisał:
    Moje pytania brzmią: czy dobrze dobrałem zabezpieczenia?
    Czy kabel zasil. mogę położyć bezpośrednio w ziemi i rozwinąć tylko taśmę, czy puścić go w arocie Φ50?
    Czy YDYp mogę kłaść bezpośrednio pod tynkiem czy w rurkach?
    Proszę o szybką odpowiedź - mile widziane uwagi i sprostowania

zetoon22 napisał:
    Oraz przewody zasilające gniazda i oświetlenie znajdujące się w kanale muszę...

Skoncentruję się na "prostowaniu" - projekcik jest, czy właśnie go (wspólnie) tworzycie? Jakieś pomiary, może uziemienie "czegoś" lub na potrzeby "czegoś"? Przydział mocy, dlaczego takie a nie inne zabezpieczenia, dlaczego taki a nie inny kabel zasilający? W kanale jak sądzę będzie oświetlenie stacjonarne na 230V, a "przenośne" o obniżonym napięciu? Pewnie na 230V zasilone z gniazda ogólnego przeznaczenia więc obniżone napięcie w tym przypadku jest zbędne... :!::?:

Podsumowanie- tak, musi kolega zastanowić się, czy samodzielnie jest w stanie wykonać to zlecenie zgodnie ze sztuką i obowiązującymi prawidłami.
  • Poziom 12  
    W tym wszystkim mnie osobiście najbardziej brakuje licznika.Nie zauważyłem żadnej wzmianki, chyba że przeoczyłem.
  • Poziom 13  
    siuada napisał:
    W tym wszystkim mnie osobiście najbardziej brakuje licznika.Nie zauważyłem żadnej wzmianki, chyba że przeoczyłem.

A po co drugi licznik?

zetoon22 napisał:
    będzie bezpośrednio ze złącza kablem YKY 5×10mm²

Taki przekrój to ja w spawarce mam.
  • Poziom 12  
    zetoon22 napisał:
    Więc - garaż zasilany będzie bezpośrednio ze złącza kablem YKY 5×10mm², w rozdzielnicy podpięty będzie pod zabezpieczenie różnicowoprądowe P 304 25A 30mA - dalej 2 zabezpieczenia nadprądowe S303 b20 (na dwa gniazda siłowe - spawarka, grzejnik itp.), dwa obwody gniazdowe - zabezpieczenie S301 b10 oraz obwód oświetleniowy s301 b6.

Chyba wypada zrobić pomiar w tym układzie??
  • Użytkownik usunął konto