Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór przekroju kabla YKY

19 Kwi 2012 22:43 6359 8
  • Poziom 10  
    Witam

Mam takie zapytanie czy dobrze to rozważam :). Chce zasilić sobie mały garaż gdzie będą 2 gniazdka do których będą podpięte halogeny bądź jakaś myjka ciśnieniowa i nic więcej. I tak sobie to zrobiłem:

Nie wiem jaki będę miał pobór prądu ale w domu mam bezpieczniki nad-prądowe B 20A.

To liczyłem tak:

I= 20A
    U=230V
    cosfi= przyjmuje 0,95
    konduktywność miedzi 58
    przewód trzy żyłowy

P=U*I*cosfi = 230*20*0,95= 4270 W

Czyli około 4,3 kW

Długość zasilania przewodu góra 40m
    l=40m
    spadek napięcia przyjmuje deltaU= 3%

Korzystam ze wzoru:

s=200* I*l*cosfi / gamma* delta U * U

s= 200*20*40*0,95 / 58*3*230 = 152000/ 40020= 3,7 mm2

Czyli muszę zastosować przewód YKY 3x4mm2?

Dochodzę do wniosku że coś robię źle, dlatego że są przedłużacze na o dlugośći 100m i przekrój 3x1,5 mm2 i chodzą i halogeny i myjka a tu nagle ciągnąc przewód na 40 m o przekroju 4mm2
  • Specjalista elektryk
    Dla zabezpiczenia 20 A, to praktycznie minimalny przekrój 4mm^2, reszta zależy od długości (na pewno nie będzie mniejszy), więc dla 40 m przy takim obciążeniu jak najbardziej wiarygodny jest przekrój 4 mm^2.
    To, że nie wiadomo jakie cuda działają na przedłużaczu 100m przy przekroju 1,5 mm^2 nie znaczy, że podziałają długo. Pomijając straty energii, to taki przedłużacz może w każdej chwili ulec spaleniu.
    W elektryce jak coś działa, to nie koniecznie musi znaczyć, że jest dobrze, bo działać może, ale do czasu.
  • Poziom 36  
    Kolego policzyłeś dobrze. A przedłużacz może mieć co najwyżej 50 m. Znam gościa który ma łyse opony, nie ma przeglądu, OC, świateł nie działają wycieraczki i wyobraź sobie, że to auto naprawdę jeździ. Tyle że świadczy to tylko o ignorancji jego właściciela.
  • Specjalista elektryk
    ksr30 napisał:
    Dochodzę do wniosku że coś robię źle...

Po prostu przyjąłeś bardzo dużą moc 4,3kW.
    Dla gniazd wtykowych zabezpieczenie 20A jest za duże, chyba że planujesz w garażu rozdzielnię z zabezpieczeniami.

P.S. Jak na obwód gniazd przyjęta moc jest za duża Kolego andrefff.
  • Poziom 36  
    mar_cik napisał:
    ksr30 napisał:
    Dochodzę do wniosku że coś robię źle...

Po prostu przyjąłeś bardzo dużą moc 4,3kW.
    Dla gniazd wtykowych zabezpieczenie 20A jest za duże, chyba że planujesz w garażu rozdzielnię z zabezpieczeniami.

Za duża ?Link
  • Poziom 39  
    Te 20A to są w domu jako przedlicznikowe czy na wyjściu na garaż ?
    Gniazda jednofazowe normalne ( takie jak na codzień zakłada się w instalacjach) są na max 16 A, pobieranie z nich większego prądu grozi pożarem.
    Myjka swobodnie zadziała z takiego gniazda, ( 230x16 =3680 ) 3x4 to w zupełności wystarczający kabel.
    W praktyce stosuje się w takich odbiorach 2,5 i jeżeli pętla jest ok dla zab. 16 A towszystko spełnia wymagania.
    Jest cośtakiego jak współczynnik jednoczesności działania - w nocy nie będziesz chyba mył samochodu......
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    Witam kolegów

Te zabezpieczenie B 20 A jest za licznikiem i potem sobie idzie po obwodach do domu i na zewnątrz tam w puchy i po budynkach. No pomyślałem sobie czy własnie nie dać w garażu bezpiecznika B16A i od tego jechać na gniazdka. Jakby nie było gniazdka wtykowe na 230V są na 16A, ale co to da bo i tak do tego Bezpiecznika B16A muszę położyć kabel 3x4mm2. Moim zdaniem w domu za licznikiem powinno być B16A. a nie B20. A założywszy taki prąd I-20A bo nie wiem co tam jeszcze kiedyś się podłączy więc niech będzie zapas tam tej mocy a nie że się coś podłączy i bezpiecznik będzie wybijał.

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Tak to mniej więcej wygląda ( starałem się ładnie narysować). Nie pokoi mnie to ze to jest tak wszystko zasilane tak na jednym przewodzie który ma na moje oko s= 2,5mmm^2. Wychodzi sobie przewód z domu idzie sobie gdzieś tam do budynków na gniazdka, na światła, idzie sobie to dalej do kolejnych gniazdek i potem mam puchę do której podłącze 3x4mm2. Nie będzie jakiś problemów jak dorzuce do tego ten przewód 3x4mm^2?

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]
  • Poziom 39  
    Problem będzie- finnasowy ( koszt tego kabla) :D
    Nie piszesz czy ta instalacja jest 1 czy 3 fazowa - przyjmuję że jedno.
    Obawiam się o tą całą "drogę przez mękę" dla prądu przez budynek w środku.Jakikolwiek kabel dasz do garażu to słabe ogniwa tej instalacji są w puszkach po drodze. Na końcu chcesz dać ponad 3kW obciażenia....
    Z puszek po drodze może się zadymić.
    Wszysktiego na instalacji masz ok 4,5kW ( 20A) jak ktoś po drodze włączy czajnik to właczenie myjki wyzwoli te 20A....
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    Pieniądze tu nie graja roli :) poza tym robię to u wujka wiec nie moja instalacja no ale jest zrobione jak jest. Najlepsze rozwiązanie to zrobić dodatkowy bezpiecznik w domu i ciągnąc cały kabel od nowa aż do garażu :) to już dość robota jest ;) cala instalacja jest 3-fazowa ale w sumie tylko jest jedno gniazdo trójfazowe po drodze. Jak tam będzie chodzić kompresor czy jakaś myjka to nikt tam spawarki nie podłączy trójfazowej szybciej. Czy myjka albo kompresor co tam będą podłączone nie wiem jaką mają moc dlatego przyjąłem maksymalna moc czyli ze może tam być 4,5kW i żeby to chodziło bez jakiś przeszkód. Być może będzie tam tylko w garażu pobór prądu góra 1,5kW albo 2kW, nie wiem własnie co tam będzie dlatego chce zrobić tak że ja się włączy to i to to żeby nie wyskakiwał bezpiecznik. No ale tak jak mówisz jak coś po drodze ktoś włączy to może wybijać