Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Elektrolux EW 876 F - złe wykonywanie programu

wujot123 29 May 2011 22:55 3482 5
 • #1
  wujot123
  Level 2  
  Mam zadziwiające uszkodzenie pralki. Wszystko działa jakby prawidłowo, ale od wczoraj coś się zmieniło: po zakończeniu każdego programu pranie jest mokre. Sprawdziłem co jest powodem - po prostu po ostatnim wirowaniu zamiast stanąć i się wyłączyć, pralka pobiera wodę, następnie ją wypusza i dopiero wtedy się wyłącza.

  Rozebrałem i oczyściłem moduł sterowania W2C01352 (był ubrudzony po obu stronach płytki czarnym nalotem). Po oczyszczeniu delikatną szczotką z dołaczonym odkurzaczem płytka wygląda jak nowa. Na oko nie widać zimnych lutów ani żadnych nieprawidłowości. Na wszelki wypadek na złączach krawędziowych użyłem jeszcze preparatu "Kontakt".
  Ale po zmontowaniu i ponownym uruchomieniu pralki - problem pozostał bez zmian.

  Czy możliwe, że to program w pamięci stałej się tak uszkodził? Czy możliwe jest jego ponowne wgranie? Czy ktoś w ogóle się spotkał z podobnym problemem? No i przede wszystkim czy ktoś ma pomysł, jak to naprawić?

  Pozdrawiam
 • #2
  toudikat
  Level 19  
  Masz uszkodzoną pompkę spustową od wody.
  Programator ma określony czas na wykonanie danego zadania, jak coś jest nie tak programator zawiesza się i wyświetla kod błędu.
  Napisz co widać.
 • #3
  wujot123
  Level 2  
  Na diodach wszystko jest tak, jakby był wykonywany normalny program. Np. włączam samo wirowanie ("F" na programatorze), zapala się lampka wirowania, pralka po kilku cyklach lewo/prawo zaczyna wirować, obroty kolejno wchodzą aż do maximum, po czym wirowanie się kończy, obroty zwalniają i gdy już bęben zwalnia, słychać że bieże wodę. Po nabraniu - wyłącza branie wody, włącza pompkę spustu i po kilkudziesięciu sekundach staje jakby nigdy nic, zwalnia blokadę drzwi i gasi lamkę blokady, jednocześnie zapalając najniższą lamkę że program zakończony. Wszystko wygląda prawidłowo, oprócz mokrego prania.

  Wodę wypuszcza i nabiera normalnie, na oko bez żadnych zacięć (filtr spustowy oczyściłem). Tak jak pisałem, przed zakończeniem pracy jeszcze wypusza tę bez sensu nabraną wodę, więc w bębnie jest sucho, ale pranie jest mokre, bo właśnie zostało zmoczone finalnym poborem wody).

  Pozostaje tylko pytanie, dlaczego włącza ten finalny pobór wody? Wygląda, jakby pralka po prostu lekko "zgłupiała" :-).
 • #4
  wujot123
  Level 2  
  Przy pierwszym uruchomieniu trybu serwisowego pralka pokazała na lamkach: 2 3 4 8 (zakładając, że najwyższa ma numer 1).

  W trybie serwisowym, uruchomionym bezpośrednio po programie "F" (gdy na koniec nabrała i wypuściła wodę) pojawiło się: 2 3 7.

  Czy można jakoś zaprogramować od nowa moduł sterujący?
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  wujot123
  Level 2  
  O trybie serwisowym nie mam bladego pojęcia, na forum znalazłem tylko jak wejść, odczytać kod błędu i wyjść :D.
  Czy jest gdzieś do pobrania instrukcja serwisowa tej pralki?