Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother seria DCP- kompleksowe czyszczenie głowicy

Kozak_Barabasz 02 Cze 2011 19:16 44052 40
  • #1 02 Cze 2011 19:16
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Witam.
    Mam drukarkę DCP-165c i problem z głowicą.
    Nie drukuje mi koloru czarnego, reszta kolorów idealnie.
    Kolor czarny totalnie jest zapchany.

Dostałem się do głowicy (nie do końca i też dalej moje pytanie będzie z tym związane) i włożyłem do wanny ultradźwiękowej z płynem IPA Izopropanol.

Kilka razy po półtorej minuty kąpałem wszystko zamoczone w płynie tak jak na zdjęciu.

Dodatkowo w czasie kąpieli przepychałem każdy kolor strzykawką z wężykiem podłączone pod te 4 wtyczki wystające zaraz przy głowicy (takie plastikowe rurki z folią z wierzchu) i niestety czarnego nie mogłem nadal przepchnąć :(
    Czy jest możliwość dostania się jakoś głębiej do tej głowicy ?
    Jakoś bardziej ją zdemontować aby naprawdę dokładnie wszystko przemyć ?
    Nie wiem do czego jest taka jakby wystająca nakrętka na klucz chyba 10 ...

Z zewnątrz głowica wygląda bardzo dobrze, nie jest w żadne sposób zniszczona

Bardzo proszę o poradę jak to rozebrać lub jak inaczej przeczyścić....

0 29
  • #2 02 Cze 2011 21:40
    Adrian Żłobiński
    Poziom 15  

Owszem głowicę można jeszcze bardziej rozebrać, ale na 90% ona już nie zadziała. Generalnie ja myłem ją w ciepłej wodzie destylowanej. I pracowałem strzykawką w kanalikach z wodą tam i z powrotem. Tej śrubki nie ruszaj, z tego co pamiętam służy ona do regulowania odległości głowicy od kartki papieru. Aby ułatwić sobie płukanie głowicy możesz podczas wciskania płynu od strony wężyków wcisnąć od spodu głowicy takie zaworki w kształcie gwiazdki (*) staraj się wszystko ostrożnie i powoli a na pewno Ci się uda. Czekam na wieści.

0
  • #3 02 Cze 2011 22:13
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Mocno trzeba wcisnąć te zaworki ?
    Cały czas trzeba je wciskać czy po prostu po skończeniu wszystkiego z drugiej strony je jakoś popchnąć ?

Udało mi się zamieścić zdjęcia.

4
  • #4 03 Cze 2011 07:53
    Adrian Żłobiński
    Poziom 15  

Widzę, że rozebrałeś głowicę na maksa :roll: . Może się to skończyć śmiercią głowicy, ale nie musi. Wracając do meritum. Patrząc na zdjęcie z końcówką 101 obok głowicy znajdują się 4 zaworki. Musisz je delikatnie trzymać wciśnięte podczas pompowania cieczy strzykawką przez wężyki. Nie wciskaj ich za mocno, bo uszkodzisz głowicę i będzie Ci się potem w tym miejscu lał tusz.

0
  • #5 03 Cze 2011 19:50
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Ech chyba będzie kicha z tego ..... :(
    Podgrzałem wodę destylowaną i wrzuciłem wszystko do wanny ultradźwiękowej i tak kilkanaście minut prałem ....

Zostawiłem jeszcze na jakąś godz w jeszcze ciepłej wodzie i znów pranie z przepychaniem....
    Nic to nie dało .....

Teraz robi się jeszcze w izopropanolu (nie podgrzewałem go bo się boję- łatwopalny).
    Kurcze jak to jeszcze przepchać .....

Mieć specjalny uchwyt do głowic i od spodu mocno sprężonym powietrzem przedmuchać ją przez te malutkie dziurki ..........

0
  • #6 03 Cze 2011 22:15
    Adrian Żłobiński
    Poziom 15  

Nic na siłę. Spokojnie. Jeśli ma puścić to puści. Zostaw na weekend w wodzie, albo w izopropanolu. Pewnie zaschło dosyć mocno i się zapiekło. Cierpliwości.

1
  • #7 06 Cze 2011 20:01
    krakarak
    Poziom 39  

Kilkanaście minut traktowałeś głowicę utradźwiękami ?! Weź teraz i wyrzuć tę głowicę ...

0
  • #8 06 Cze 2011 21:48
    Adrian Żłobiński
    Poziom 15  

krakarak napisał:
    Kilkanaście minut traktowałeś głowicę utradźwiękami ?! Weź teraz i wyrzuć tę głowicę ...

No to koledze doradziłeś. Swoją drogą jaki negatywny wpływ ultradźwięki maja na głowicę?

0
  • #9 06 Cze 2011 22:37
    krakarak
    Poziom 39  

Czas użycia. Wiele głowic zabiłem zbyt długim czasem traktowania ich ultradźwiękami, nim znalazłem optimum. Wg ciebie nie ma to żadnego znaczenia, ok, nie bedę sie spierał. Jeśli mod też jest takiego zdania to niech wywali moje wypowiedzi.

0
  • #10 08 Cze 2011 14:44
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

W sumie przeprałem tą głowicę pewnie z 30min.....
    2 dni w izopropanolu......

Werdykt:
    - naprawić się nie naprawiła,
    - popsuć się nie zepsuła ......

0
  • #11 20 Lut 2012 20:46
    krakers85
    Poziom 2  

Witka
    o ile to nie za odległa czasowo sprawa to miał bym prośbę, czy mógł byś mi powiedzieć jak wyjąłeś tą głowice. mi też się przypchała.

0
  • #12 21 Lut 2012 08:15
    czarutek
    Poziom 34  

Cały wózek, czy wkładkę z wózka? Wózek wychodzi po przesunięciu go w lewo. Pasek zębaty jest w nim na wcisk. Pokrywka na zatrzaskach.
    Wkładka jest wklejona do wózka klejem termoplastycznym, który puści w gorącej wodzie. Z wkładką jest zintegrowana taśma, a na niej ciut elektroniki.
    Z tym, że jeśli to stanie, to raczej kaplica. Stojący w kanalikach tusz się zapieka, a same kanaliki i filtry zaczynają korodować.
    Nowy kompletny wózek 230zł.

0
  • #13 21 Lut 2012 10:50
    krakers85
    Poziom 2  

tak, o to chodziło. o cały wózek. wstępnie umyłem głowice i drukarka przemówiła. teraz się zastanawiam czy namoczyć ją w gorącej wodzie czy kupić płyn udrażniający.

1
  • #14 21 Lut 2012 11:56
    czarutek
    Poziom 34  

Gorąca woda odklei Ci wkładkę/matrycę/głowicę/jakjązwał od wózka.
    Płyny udrażniające to dla mnie mit. Jeśli zaczęła drukować, to najlepiej udrożni ją oryginalny tusz...
    Możesz spróbować pomoczyć w wodzie albo alkoholu, ale bezwzględnie na zimno.

0
  • #15 23 Lut 2012 17:43
    krakers85
    Poziom 2  

Udało się. Głowice przepchać według mnie wodą utlenioną i przy pomocy strzykawki. Aby to zrobić należy wyciągnąć box na tusze z drukarki, i wcisnąć na bolce które wchodzą w kartridż strzykawkę (lekko trzeba powiększyć wylot w strzykawce aby się dało wcisnąć ale nie za wiele żeby było szczelnie). Głowice trzeba wcześniej wyjąć z szyn i na ile się da wstawić ja do naczynia jakiegoś ( trzeba zasłonić dysze od głowicy żeby po suficie nie strzelała podczas przepłukiwania). Jak mamy tak przygotowane wszystko to do strzykawki wlewamy wodę i każdy z kolorów przepłukujemy ze 2 razy. Mi "ostrość druku znacznie się poprawiła a przede wszystkim zaczęła drukarka przemawiać (drukować). Jeżeli to nie pomaga i drukarka nic nie drukuje polecam poobserwować czy aby zasysa tusz, Jeżeli nie to możliwe ze przy samej głowicy (którą tez da sie rozmontować tylko delikatnie) przesunęła się uszczelka i zamiast tuszu drukarka pluje na papier powietrzem. TYLE
    Brother-y są dla mnie jak kiedyś samochody STAR, może konstrukcja nie nowoczesna ale łatwo naprawić i trudno popsuć.

0
  • #16 26 Lut 2012 12:16
    ryba1123
    Poziom 9  

Witam. Początkowo podczas czyszczenia tej głowicy zabrudziłem tuszem kawałek tego prążkowanego paska który przebiega przez głowice czy to może mieć wpływ na działanie drukarki? okazało się ze układ jest zapowietrzony więc wyjąłem całkiem głowicę ściągając również zębaty pasek aby ręcznie napełnić układ strzykawką i po zamontowaniu wszystkiego z powrotem głowica dojeżdża całkiem do lewej strony aż przeskakują ząbki paska i wyskakuje błąd. Proszę o pomoc od czego to może być?

1
  • #17 26 Lut 2012 12:49
    czarutek
    Poziom 34  

Ten pasek musi być nienagannie czysty.

1
  • #18 26 Lut 2012 17:57
    ryba1123
    Poziom 9  

A dlaczego głowica dojeżdża do końca i zamiast się zatrzymać to uderza aż przeskoczy pasek zębaty i wtedy się zatrzymuje i wyskakuje błąd?

0
  • #19 26 Lut 2012 18:05
    czarutek
    Poziom 34  

Mogłeś coś zabrudzić albo uszkodzić na przykład w czujnikach optycznych wózka. Trudno powiedzieć.

0
  • #20 26 Lut 2012 18:13
    ryba1123
    Poziom 9  

a w których miejscach są czujniki optyczne?

1
  • #22 26 Lut 2012 18:28
    ryba1123
    Poziom 9  

Jedyne co mogło się stać to tylko coś zachlapać tuszem bo w momencie przepychania głowica była odwrócona do "góry nogami" i tusz wyciekał na podłożoną gazetę. A można całą głowicę zanurzyć w ciepłej wodzie na dłużej żeby się wszystko poodmaczało? Dodam że kiedy wcześniej przepychałem bez zdejmowania głowicy to po zamontowaniu wszystko działało tylko układ był zapowietrzony.

0
  • #23 26 Lut 2012 18:42
    czarutek
    Poziom 34  

Nie wiem, musisz wszystko jeszcze raz przejrzeć. Może elektronika jest po prostu gdzieś mokra...
    Jeśli głowica nie jest już zapchana, to dalsze jej płukanie mija się moim zdaniem z celem.

0
  • #24 26 Lut 2012 19:31
    ryba1123
    Poziom 9  

A wiesz może czym doprowadzić do porządku ten prążkowany pasek bo niczym nie mogę z niego zmyć tych plam po tuszu. Żaden rozpuszczalnik, aceton zmywacz do paznokci nic nie pomaga?

0
  • #25 26 Lut 2012 19:45
    czarutek
    Poziom 34  

Najlepsza chyba jednak woda. Tylko nie zetrzyj nadruku, bo wtedy już amen.

0
  • #26 26 Lut 2012 19:47
    ryba1123
    Poziom 9  

a w razie uszkodzenia można gdzieś taką taśmę dokupić?

0
  • #27 26 Lut 2012 19:58
    czarutek
    Poziom 34  

Nie mam pojęcia. Raczej tylko z demobilu.

0
  • #28 28 Lut 2012 12:22
    krakers85
    Poziom 2  

Wózek z głowicą ma czujnik który pokazuje mu gdzie się znajduje. Przechodzi przez niego przezroczysta taśma. Na tej taśmie jest czerwona kropka (przynajmniej u mnie była). Jeżeli wózek uderza o bok i się nie zatrzymuje to prawdopodobnie odwrotnie założyłeś tą przeźroczysta tasiemkę. Kropka powinna być po lewej stronie patrząc na wprost drukarki.

0
  • #29 19 Mar 2013 22:11
    simong
    Poziom 8  

krakers85 napisał:
    Jeżeli nie to możliwe ze przy samej głowicy (którą tez da sie rozmontować tylko delikatnie) przesunęła się uszczelka i zamiast tuszu drukarka pluje na papier powietrzem. TYLE
    Brother-y są dla mnie jak kiedyś samochody STAR, może konstrukcja nie nowoczesna ale łatwo naprawić i trudno popsuć.

Ale co można dokładnie zrobić jeśli głowica rzeczywiście zasysa powietrze, trzeba rozbierać drukarkę czy można coś poprawić nie rozbierając jej? Bo nie za bardzo się na tym znam, a chciałbym to załatwić, kupiłem sobie niby płyn do udrażniania, ale on niewiele dał. Mam brothera DCP-357C i osattnio przestał drukować poprawnie na normalnej jakości chyba przez to że zakleiłem tasiemką czarny tusz,a potem zapomniałem wymienić; wtedy drukarka miała okazję zassać powietrza. Co na to możecie poradzić?
    sz

0
  • #30 20 Mar 2013 00:13
    endriuf
    Spec od drukarek

Sama się odpowietrzy. Zrób czyszczenie klika-kilkanaście razy.

2