Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Degen de1103 jaka antena na lw, mw i sw?

07 Jun 2011 12:53 33920 92
  • Level 21  
    Kupiłem niedawno to radio i okazało się, że moje anteny magnetyczne to trochę mało jak na to radio. Potrzebuję anteny zewnętrznej. Może być spora bo mam do dyspozycji stary sad i jest gdzie to rozwiesić. Zastanawiam się nad anteną EWE podobno jest dobra od 10 MHz w dół. Mogę wykonać kilka anten. Oczywiście służyć będą one do dx.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 10  
    Najprostsza antena Long Wire, weź 40 metrów przewodu np. PKL i rozciągnij miedzy budynkiem a drzewem, podłącz bezpośrednio do odbiornika i wystarczy. Pamiętaj też o uziemieniu, najlepiej wykonać własne. Wnioskuje ze posiadasz dom z ogrodem wiec najlepiej było by jak byś wykonał swoje uziemienie niezależne od instalacji odgromowej, w ostateczności możesz wykorzystać rury C.O o ile nie posiadają gdzieś elementów z tworzyw sztucznych.

Moderated By c2h5oh:

Post był raportowany:
    "Wykorzystanie instalacji C.O. jako uziemienia może doprowadzić do porażenia lub uszkodzenia sprzętu".
    Regulamin punkt 3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• VIP Meritorious for electroda.pl
    To radio nie ma obwodów wejściowych i podłączając dziesiątki metrów drutu tylko pogorszysz sprawę. Jak zapewne wielu zauważyło, jest formatu TURYSTYCZNEGO, a nie BAZOWEGO i trzeba o tym pamiętać.
    Daleko od miejskiego syfu ma to jakikolwiek sens, ale nie do końca przy słuchaniu na Degenie.

Rury C.O. ? Powodzenia życzę. Zasugeruj może najpierw, żeby potencjalna ofiara sprawdziła różnicę potencjałów, bo może się taki "uziom" okazać zabójcą dla sprzętu a nawet dla jego właściciela.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 21  
    Wiem że niema obwodów wejściowych ale może jednak da się coś zrobić... Jeśli nie to może da się zlutować jakieś obwody wejściowe i wstawić je pomiędzy wejście anteny zewnętrznej radia a kabel od anteny... Z anteną magnetyczną radzi sobie znakomicie ale to już jest trochę za mało jak dla mnie :( a sad nie jest całkiem przy domu tylko jakieś 60 metrów od jakichkolwiek zabudowań. mieszkam na wsi wiec niema problemu z zakłóceniami .
  • Level 10  
    Napisałem przecież wyraźnie ze to ostateczność, najlepiej wykonać swój własny niezależny uziom.
  • User removed account  
    Między metalową obudową np. komputera a kaloryferem, czy inną rurą do której chcesz się "uziemić". Widziałem (w blokach) przypadki, gdzie napięcie wynosiło ok. 110V, więc śmiało można upalić sprzęt nie wspominając sobie.
  • Level 37  
    >>yes2mike ale to właśnie nieuziemiony komputer ma 1/2 napięci fazowego na obudowie a kaloryfer ma potencjał 0
    Dokładnie, ale to nie ma znaczenia. Bez sprawdzenia różnic można sporo napsocić. Z uziomami bywa bardzo różnie i dlatego wspomniałem o tym.
  • User removed account  
    Przy bateryjnym zasilaniu nie będzie problemu. Problem pojawić się może przy zasilaczu, albo kiedy nagle zapragniesz podłączyć degena do komputera kablem bez separacji... Komputera podłączonego do "kontaktu".
  • User removed account  
  • Level 21  
    Jako uziemienie chce zastosować jakiś metalowy przedmiot zakopany w ziemi albo rurkę wbitą w ziemię. Ale nie wiem na jaką głębokość trzeba zakopać taki przedmiot i jakiej ma być wielkości lub jakiej średnicy rura i jak długa. I jaką długość może mieć przewód doprowadzający uziemienie do anteny. No i można by wrócić do tematu czyli jaka antena na jakiej wysokości i jaki zrobić preselektor i czy w ogóle można wyciąć z sygnału dochodzącego z anteny "fragment" szerokości 4khz bo to chyba było by najlepsze rozwiązanie do nasłuchu fal krótkich. I czy preselektor ma być pasywny czy aktywny ? Może warto było by zmienić temat na: jaka antena i preselektor do degena 1103 ?
  • Level 37  
    Jako uziom zastosuj stare metalowe wiadro wkopane na głębokość 1m i wystarczy (sama rurka ma za małą powierzchnię). Preselektor myślę, ze aktywny lepszy choć w pewnych warunkach (silne sygnały) pasywny bo nie przesteruje obwodów wejściowych odbiornika
  • Level 21  
    Do silnych sygnałów będę mieć antenę magnetyczną. Silny sygnał może uszkodzić radio ? A jeśli tak to czy można temu jakoś zaradzić czyli zastosować coś w rodzaju bezpiecznika. No i dobrze by było gdyby ktoś polecił jakiś preselektor bo mam przeczucie że nie każdy składający się z wielu elementów układ jest lepszy od jakiegoś prostego :) no i ciągle pozostaje sprawa anteny... Najlepiej odbierającej z jednego kierunku a nie tak jak magnetyczna z dwóch kierunków. Antena EWE ma takie właściwości ale jakoś mało opinii na jej temat w internecie a chciałbym coś dobrego i sprawdzonego.
  • User removed account  
  • Level 21  
    mam taki fajny przełącznik na chyba 11 pozycji mógłby służyć za przełącznik do odczepów cewki i mam też kondensator zmienny unitry 505/480 pF tylko nie wiem co ile zwojów zrobić odczep z jakiego drutu jakiej średnicy zwoje i jak to zrobić żeby preselektor stroił się bardzo ostro. Antena może nie jest słaba tylko ja chce jeszcze lepsza bo przecież to chyba cała przyjemność robienia dx żeby odebrać stacje z jak największej odległości i żeby była możliwie najsłabsza. Mi się udało odebrać radio z San Paulo które ma 7,5 kw na antenie magnetycznej właśnie i do tego w domu i wtedy sobie pomyślałem że gdyby zrobić jeszcze lepszą antenę to naprawdę mogłoby być ciekawie. A co do wejścia wysokoomowego to czy trzeba będzie robić jakiś balun między antena i preselektorem i drugi między preselektorem a radiem i jaki kabel zastosować między preselektorem a radiem (300 ohm ?) między anteną magnetyczną mam kabel 50 ohm i jakoś daje radę.
  • Level 37  
    Jak antena typu KDZO to bezpośrednio podpinasz do radia lub kablem 300 ohm i jest ok. Symetryzacjami i innymi się nie martw bo to tylko odbiornik i nie potrzeba dopasowania do nadajnika.

Odczepy na zwojach robisz takie aby wypadły w środkach interesujących Ciebie pasm (przydało by się jakieś GDO)
  • Level 21  
    Pasmo które mnie interesuje to od 150kHz do 30 MHz ale coś czuje że w jednej skrzynce tego się nie uda zamknąć więc mogą być dwie skrzynki jedna najlepiej od 150 kHz do 10 MHz i druga od 10 MHz do 30 MHz. A ta antena to jaka ? Bo coś wyczytałem w internecie że to rtęciowa. A o GDO to nic sensownego znaleźć nie mogę i nie wiem co to jest.

Moderated By c2h5oh:

Bardzo proszę zwracać uwagę na poprawne pisanie jednostek.
    - kHz to kiloherce
    - MHz to megaherce
    Natomiast mhz (jednostki których używasz) to nie wiadomo co. Nawet miliherce mają inny skrót: mHz.
    Post poprawiłem.

• Helpful post
    Level 37  
    Dobrze myślisz najlepiej porobić kilka sekcji LC przełączanych przełącznikiem + dołączony dodatkowo kondensator zmienny.

KDZO to kawał drutu za oknem :D

GDO (przyrząd do bezstykowego badania rezonansu) to generator z wyskalowaną częstotliwością. Zbliżasz go do badanego obwodu LC i stroisz na rezonans następnie odczytujesz z podziałki na jaką częstotliwość jest zestrojony badany obwód
  • Level 21  
    A ja chciałbym pójść na łatwizne i znaleźć w internecie gotowy projekt takiego prostego preskalera ale nie wiem nawet co wpisać w google... a kiedy podłączam do radia kabel który dostałem w zestawie to gubi selektywność i już lepiej jest na teleskopie i dlatego zainteresowałem się preskalerem i z tego co wnioskuje preskaler musi być bardzo ostro strojony a coś napewno temu sprzyja albo cienki albo gruby drut albo duży kondensator albo mały który jest łatwiej zestroic albo odczep co 20zwojów albo co 5 i napewno średnica cewki... wiem już więcej niż wczoraj ale to i tak za mało jak na razie żeby zrobić preskaler :(
  • Level 21  
    Właśnie siedząc na wykładzie z technik dentystycznych wpadłem na kilka pomysłów
    https://obrazki.elektroda.pl/5354147900_1307608708.jpg
    Można powiedzieć że jest to radio detekcyjne tyle że bez diody a w miejscu diody jest odbiornik. Przełącznik dwu-pozycyjny zastąpi połowę odczepów bo załóżmy że część z doczepami ma 100 zwoi z odczepami co 10 więc kiedy podłączymy część bez odczepów która ma 100 zwoi będzie to jakby cewka o 200 zwojach tyle że odczepy zaczną się od 100 i do 200 będą z odczepami co 10 więc jeśli to ma sens to to trzeba poszukać projektu radia detekcyjnego o zakresie od 150 kHz do 30MHz. I jeszcze coś jeśli antena magnetyczna jest takim wielkim preselektorem to im więcej zwoi i im mniejsza średnica tym ostrzej się stroi. Tylko teraz trzeba zrobić taką cewkę która będzie zestrojona na 30MHz i robiąc odczepy schodzić na niższe częstotliwości ale trzeba też sprawdzić jak obniży częstotliwość kondensator a ten który mam jest spory. I odczepów mogło by być około 33 bo ten mniejszy przełącznik może być trójpozycyjny a nie dwu :) jest ktoś mądry kto obliczy jaka cewka ma być na 30MHz ? I jeszcze pytanie czy cewkę można wykonać z kabelka z kabla sieciowego ? Jest on miedziany cienki i jednolity a nie pleciony, chodzi mi głównie o to czy izolacja na kablu będzie przeszkadzać i czy kabel nie jest za cienki.

Proszę użyć przycisku "pisownia" i poprawić post. Proszę też stosować się do uwag moderatora z postu #20. /c2h5oh/

Poprawiłem
  • User removed account  
  • Level 21  
    Ilość zwoi była tak duża po to żeby wytłumaczyć o co mi w ogóle chodzi. Post wyżej zmieniłem i trochę dopisałem. Czyli trzeba znaleźć złoty środek między ilością zwoi a średnicą. Poczekam trochę może ktoś podpowie jaka średnica i ilość zwoi będzie dobra.
  • Level 37  
    Myślę ze przewód z kabla UTP nada się idealnie :) od średnicy drutu duzo wazniejszy jest stosunek średnicy cewki do jej długości (dobroć Ql) a następnie stosunek pojemności do indukcyjności (dobroć obwodu rezonansowego).

Im większa dobroć tym bardziej selektywny obwód LC i mniejsze straty ale i mniejsza możliwość przestrajania
  • Level 21  
    Kondensator mam 985 pF więc chyba jeden z większych ogólnie dostęnych , cewke mógłbym nawinąć na rurce PCV 50mm tylko ile zwoi i w jakich odległościach... używając potrójnego przełącznika uzyskałbym 33 odczepy ale więc kondensator musiałby objąć mniej niż jeden Mhz. Da się to jakoś obliczyć czy trzeba metodą prób i błędów ?
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    yes2mike wrote:
    To radio nie ma obwodów wejściowych i podłączając dziesiątki metrów drutu tylko pogorszysz sprawę.

Ganjor86 wrote:
    Wiem że niema obwodów wejściowych ale może jednak da się coś zrobić...

Ganjor86 możesz zrobić to na dwa sposoby.

1-szy - wprowadzić pomiędzy długą anteną a wejściem odbiornika - tłumik ograniczający wielkość przychodzącego sygnału na poziomie -20dB (10 razy).

2-gi - zainstalować filtr selektywny (zewnętrzny) dwu obwodowy o dobroci (Q = dobroć obwodu) nie mniejszej niż Q200 .

Pozdrawiam.
  • Level 21  
    Czuje że te dwa schematy są przydatne ale trochę ich nie rozumiem... W drugim schemacie które kondensatory czy też cewki mają być regulowane ? Czy może ten pierwszy ustawia się raz i już ma być dobrze ? I który jest lepszy i nie chodzi mi o wygodę użytkowania tylko o selektywność.
  • Level 37  
    Zdecydowanie ten drugi :) Bdb rozwiązanie. Raz, ze masz dopasowanie impedancji anteny do wejścia odbiornika dwa masz bardzo selektywne obwody które przepuszczają jedno wybrane pasmo (jeden taki układ na jedno pasmo) jedyne coś czuje, ze będziesz miał problem z doborem C2 i C3