Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat dzwonek 8v + domofon urmet

05 Lip 2011 16:46 6339 10
  • Warunkowo odblokowany
    Witam koledzy.Mam prośbę o wykonanie schematu lub podpowiedź jak zamknąć obwód.Otóż obok istniejącego domofonu/Domofon Urmet urmet 1131 zd2/ dwa mieszkania-2dwie słuchawki/chciałbym zbudować obwód 8v składający się z dzwonka i transformatora.Chciałbym aby dźwięk dzwonka rozległ się w momencie ,gdy ktoś odblokuje zaczep zamka.po co to robię? Otóż mieszkam koło ruchliwej drogi i często się zdarza ,że nie słychać fabrycznego brzęczka.Mam nadzieję ,że da się coś takiego zrobić.Proszę o pomoc.Dzwonek już mam kupiony wiem ,że jeszcze transformator i przewodów do bramy z domu mam dosyć.Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Wypróbuj takie połączenie:
    Podłącz równolegle do rygla dzwonek, jeśli rygiel jest zasilany napięciem
    przemiennym i zasilacz, transformator ma zapas mocy to dzwonek powinien zadzwonić.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Warunkowo odblokowany
    To było pierwsze co zrobiłem dzwonek ani nie drgnął mało tego cały prąd poszedł na dzwonek i rygiel się nie odblokował.Być może to stało się dlatego,że nie wiem dlaczego ale do rygla zamiast standardowych 12v/zawsze tam jest przemienny/u mnie dochodzi 2,5!!!!.Nie wiem dlaczego tak jest tego raczej nie przeskoczę o dziwo stary rygiel ok.20 letni działa.
  • Poziom 36  
    Napięcie tracisz na kablu, wymień transformator na z większym napięciem, np.12 - 16V i spróbuj czy zadziała.
  • Warunkowo odblokowany
    Też myślałem o tych stratach na kablu z na samym transfor. wychodzi z niego 11,8v.

Dodano po 10 [minuty]:

Mógłbyś posłać jakiś link do tkiego tranf.bo nie wiem czego szukać.A taki transf.nie uszkodzi pozostałych części domofony-który jest na 12v przewidziany?.

Dodano po 41 [minuty]:

Jeszcze jedno aby uściślić:1.o tych stratach są one dlatego,że przewód jest za cienki czy za gruby/czy mógłbyś podać jaki powinien być właściwy/do bramki ma ok.20-25m,max-jeżeli trzeba dokładną odległość to jutro zmierzę.
    2.w jaki sposób /pomierzyć -sprawdzić/obecne przewody na nowych /współczesnych widziałem ,że pisze np 4x1mm tamte mają parę lat/15-20/i tam może nie pisać.3.Przy okazji z tymi przewodami tak myślę trochę na zapas ,po różnych informacjach znalezionych w sieci wiem,że obecne zamki działaja na 12v i gdyby się kiedyś skończył obecny/ten który działa jakimś cudem na 2,5v/to nowy nie zadziała na tym napięciu i problem ewentualnej wymiany kabli powróci.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Minęła noc a w nocy lepiej się myśli.
    Zostawmy na razie grubość przewodów, zostawmy stary transformator a zastanówmy się nad innym rozwiązaniem.
    1. Rozważ podłączenie zamiast dzwonka dodatkowego głośnika ( szeregowo z dobranym rezystorem ) tak aby nie spalić głośnika.
    2. Można by też spróbować wykorzystać istniejący głośnik "bramowy", tylko trzeba by się zastanowić czy takie połączenie nie uszkodzi wzmacniacza ? Nie jestem wstanie dokonać takiej próby bo nie mam domofonu.
    Dodam jeszcze że napięcie z rygla ( 50Hz 12V ) w obu przypadkach trzeba podać przez dobrany rezystor.
    Zapraszam do pisania na GG6293398
    Pozdrawiam. Stefan
    ps. Zanim zabierzesz się za próby dokładnie przemyśl sprawę, zwłaszcza gdy będziesz próbował wariant drugi.

3. Zastosowanie buzzera z wbudowanym generatorem.
    ( zdjęcie z internetu )
    Produkowane są na 12V, 5V, 3V
    Do tego potrzeba jeszcze dioda np. 1N4001 i kondensator elektrolityczny np.1000uF/25V
    ceny:
    Buzzer - do 3zł
    1N4001 do 1zł
    1000uF/25V do 2zł
    Buzzer po podłączeniu napięcia stałego generuje dźwięk, dość wysoki, trochę nieprzyjemny dla ucha.
    schemat połączenia:
    Gdybyś zdecydował się to wykonać to przed zakupem buzzera na odpowiednie napięcie trzeba zmierzyć napięcie występujące na kondensatorze 1000uF.25V, jeśli pomiar będzie np. 10V to trzeba kupić buzzer na wyższe napięcie czyli na 12V, mam nadzieję że to rozumiesz ? Zawsze napięcie pracy buzzera ( napisane na nim ) musi być wyższe ( lub równe ) od napię zasilania.
  • Warunkowo odblokowany
    Witam wczoraj kupiłem coś takiego http://www.eltexco.pl/buzer-z-gen-3d3120l-1-12v-35ma-85d.html dodali mi wklepie jakiś gotowy mostek który miał ni zamienić zmienny z zamka 12v na odpowiedni do tego buzera. O oczywiście nic nie zadziałało-być może ze z zamka nie wychodzi słynne 12v tylko2,5 !!. bo to podłączałem równolegle do zamka. ktoś posłał mi coś takiego https://obrazki.elektroda.pl/6378138800_1309690524.jpg na oko bardzo podobne do Twojego.Jesli ja bym miał to połączyć lutować samodzielnie to niema szans nie dam rady-chyba ,że da się coś kupić takiego gotowego.Czy można by wykorzystać w razie czego ten który kupiłem wczoraj? i Ad.1 podłączyć szeregowo -tzn. gdzie go wpiąć?.AD.2 co masz na myśli "Głośnik bramowy" czy to ten głośniczek przez który słychać rozmowę z domem i dźwięk otwarcia rygla?.Pozdrawiam dzięki za dotychczasowe porady na razie muszę iść na 2 zm.do pracy-ostatnio miałem trochę wolnego.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Sam mostek to za mało ( tak myślę ) dodaj kondensator, kondensator podniesie napięcie dochodzące do buzzera.
    Nie znam buzzera króry kupiłeś, nie wiem jak go podłączyć.
    Głośnik bramowy to głośnik przy bramie.
    Połączenie diody, kondensatora i buzzera możesz wykonać na typowych kostkach elektrycznych 2,5mm/kwadrat.
    Zdjęcie z internetu:
  • Warunkowo odblokowany
    Ten buzer co kupiłem to 1-12v stały czerw. "+" czarny lub żółty /ciągły lub przerywany dzwięk/to" -" a ten kondenstor to jaki by miał być? jakbyś dał rady link.Jeżeli wszystkie montaże odbywały by się w taki prosty sposób /bez lutowania/to bym dał rade nawet taką kostkę do tego używałem-mam.Już wychodzę do pracy pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Tak wygląda kondensator 1000uF
    Zdjęcie z internetu
  • Warunkowo odblokowany
    Dzięki sp3ots za pomoc ,ale nie podziewanie wyszedł temat szybkiego wyjazdu nad morze odezwę się po powrocie .Pozdrawiam.