Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka - co polecacie? Grzałka z interfejsem cyfrowym.

adeptofvoltron 26 Lip 2011 22:12 2194 6
  • #1 26 Lip 2011 22:12
    adeptofvoltron
    Poziom 8  

Do jednego projektu potrzebuję grzałko z interfacem cyfrowym.

Zasilanie może być dowolne.

Grzałka nie musi osiągać wielkiej mocy.Chciałbym żeby poprzez sygnały cyfrowe móc ją włączać/wyłaczać. Dobrze by było bym też mógł sterować mocą do jakiej grzałka się nagrzewa.

• #2 26 Lip 2011 23:30
    Madrik
    Moderator Robotyka

Najprostsza grzałka - przeciążony napięciowo rezystor. Najlepiej drutowy w ceramicznej obudowie. ładnie się żarzy.

Prawo Oma i wzór na moc elektryczną. I możesz z tego dobrać taki rezystor jaki potrzebujesz. Sterowanie najlepiej napięciowe.

• #3 26 Lip 2011 23:35
    fuutro
    Poziom 43  

Jeśli zakładasz zasilanie prądem stałym, to możesz regulować moc zmieniając wypełnienie impulsów zasilających (PWM). Choćby na NE555 możesz to zrobić. Włączać/wyłączać możesz podając na nóżkę bodajże 4 (a jak nie to 8) stan wysoki o poziomie zasilania lub sobie w pewien sposób pomóc z użyciem tranzystorów bipolarnych a samo wypełnienie regulować potencjometrem. Są w sieci gotowe układy regulacji PWM na tej kostce. Z wyjścia 3 sygnał możesz podawać na tranzystor wykonawczy (bipolarny, Darlington, MOSFET) zależnie od warunków. A tak w ogóle to terowanie mocą do jakiej grzałka się nagrzewa - raczej jaka moc na niej się wydziela - zakładając zasilanie prądem stałym i np drut oporowy w roli grzałki policzysz moc prosto: D*Uzas^2/R, gdzie D to współczynnik wypełnienia impulsu (między 0 a 1), U zas - napięcie zasilające drut oporowy, R - rezystancja drutu oporowego. Może chciałbyś coś w rodzaju termostatu?

• #4 27 Lip 2011 01:51
    adeptofvoltron
    Poziom 8  

@Madrik nie do końca zrozumiałeś o co mi chodzi...

@fuutro jasne takie coś też wchodzi w grę. Lecz ja szukałem czegoś łatwiejszego, całe urządzenie opiera się na FPGU i chciałem tylko przylutować druty do pinów na płytce i tak to wysterować. byłoby znacznie łatwiej i ładniej.

• #5 27 Lip 2011 09:50
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najprościej, chyba będzie sterować grzałką z pomocą napięcia przemiennego - z sieci, sterowanie przez optotriak/triak - schematów w sieci na kilogramy.

Sterowanie grupowe powinno załatwić sprawę, ale czy na pewno chcesz sterować mocą, a nie temperaturą?

• #6 27 Lip 2011 10:20
    Madrik
    Moderator Robotyka

adeptofvoltron napisał:
    @Madrik nie do końca zrozumiałeś o co mi chodzi...

Ależ zrozumiałem - napisałeś, że szukasz... grzałki. Taki jest tytuł tematu, tak piszesz w pierwszym poście

Cytat:
    Do jednego projektu potrzebuję grzałko z interfacem cyfrowym.

Rozumiem, więc iż całą resztę masz opanowaną, tylko masz kłopot ze znalezieniem grzałki. Wiem - polski trudna języka... ;)

• #7 27 Lip 2011 10:21
    fuutro
    Poziom 43  

Albo jak chcesz się bawić i PRZYJMIEMY puki co ideę "co z tym można zrobić" to: przyda Ci się coś co będzie Ci podawało impulsy bądź o zmiennej częstotliwości powiązanej z temperaturą (np zwykły generator 555 tyle, że z termistorem zamiast jednego z rezystorów) albo impulsy o stałej częstotliwości ale zmiennym wypełnieniu (więcej elementów i już bardziej wątpliwa idea całości bo timer by już pewnie sam załatwił sprawę). Jednak jeśli nadal lubisz się bawić to proponuję np do pomiaru temperatury coś w stylu LM35 lub LM335, wzmocnić nieco sygnał o ile będzie potrzeba, podać go na generator VCO (np zabudowany w układzie CD4046) i z tego impulsy zmiennej częstotliwości podawać na logikę. Ta kiż z kolei poda modulowane impulsu na klucz włączający/wyłłaczajacy grzałkę - załużmy, że masz moce tej grzałki do kilkudziesięciu W. Swoją drogą w takim wypadku mozesz użyć nawet samego tranzystora jako grzałki (ze stosownym radiatorem i dodatkowymi elementami do prawidłowego działania). Niemniej drut oporowy pewniejszy i mniej go szkoda w razie czego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME