Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lokalizacja sprężarki i butli sprężonego powietrza

08 Wrz 2011 07:53 7753 19
 • Poziom 28  
  Witam,
  Jakie są wytyczne co do lokalizacji sprężarki wraz ze zbiornikiem sprężonego powietrza? Czy musi być jakaś określona powierzchnia? Oświetlenie? Czy może stać w pomieszczeniu z piecem gazowym CO albo innymi urządzeniami?
  Czy musi to być wydzielone wolne pomieszczenie tylko do tego celu?
 • Moderator
  3.1.15. (11) Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.

  Co to za sprężarka? Gdzie ma stać? U chłopa w zagrodzie, czy w zakładzie produkcyjnym? Do czego to wszystko?

  Przypominam, że wróżki nie wróciły z wakacji.
 • Poziom 28  
  Zakład produkcyjny, do czego służy sprężarka chyba wiadomo. Jaka? Czy to ważne? Silnik załóżmy 20kW, śrubowa. I czy coś się zmieni gdy będzie to 10kW? Zbiornik powiedzmy1000l.

  A u chłopa jakieś przepisy bezpieczeństwa nie obowiązują? Jeżeli są wytyczne to powinny być przestrzegane bez względu czy jest mała firma, czy duża czy osoba prywatna, kamienica dom itd..

  A do czego to wszytko? Po to by wiedzieć przy budowie budynku jak porozmieszczać poszczególne elementy: kotłownia, maszynownia itd..

  Piec CO na gaz "miejski"..
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Witam. Maszynownia ze względu na drgania i hałas powinna być oddzielnym pomieszczeniem. Wymaga się aby strop i ściany były ognioodporne w ciągu godziny i aby pomieszczenie to miało dwoje otwieranych drzwi na zewnątrz. Główne przejście pomiędzy rozdzielnią a wystającymi częściami sprężarki nie może być węższe niż 1,5 m, pozostałe przejścia muszą być szerokie co najmniej 0.8 m. Należy tu pamiętać, aby sprężarkę ustawić na tyle daleko od ściany, aby można było dokonać remontu. Maszynownia powinna mieć dobre przewietrzanie i oświetlenie. Wymaga się, aby stosunek powierzchni ścian do powierzchni okien był w przybliżeniu 6 do 1. Oświetlenie sztuczne około 60 luksów. Fundament pod maszynę oddzielony od pozostałej podłogi np. styropianem i masa fundamentu 2 do 5 razy większa od masy maszyny. Należy tu przewidzieć powierzchnię na dodatkowe urządzenia i armaturę. Zbiornik umieszcza się na zewnątrz zwykle w cieniu tak, aby podczas przeglądu był dostępny ze wszystkich stron. Zbiornik powinien być wyposażony w zawór bezpieczeństwa, manometr z czerwoną kreską oznaczającą najwyższe dopuszczalne ciśnienie, oraz przedłużacz do zamocowania manometru kontrolnego oraz zawór spustowy. Zawór bezpieczeństwa ustawiony na ciśnienie o 10 % ponad ciśnienie robocze. Pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  LiutenetMaria napisał:
  I skąd wogóle pochodzą te wytyczne?
  Z kosmosu jak widać, fundament pod sprężarkę śrubową :D

  I tak musisz w UDT załatwić sprawy, więc radzę od nich zaczynać...
 • Poziom 28  
  Kompresor montujesz wg. instrukcji producenta, nie musi być w osobnym pomieszczeniu. Co do kotłowni gazowej to chyba ma mieć osobne zamknięte pomieszczenie - więc montowanie na zdrowy rozum, bezpieczeństwo tego w jednym pomieszczeniu z kompresorem to moim zdaniem pomyłka.

  Zadzwoń do UDT Kraków i poproś o rozmowę z działem urządzeń ciśnieniowych. Pod dozór podlegają zbiorniki UDT - czyli Twój zbiornik 1000L i zbiorniki separatora ale tylko te większe. Odpowiedni zawór bezpieczeństwa wystarczy zamontować tylko jeden na rurociągu wyjściowym z kompresora. Wszystko trzeba uzgodnić z inspektorem UDT, bo każdy ma inne podejście.
 • Poziom 22  
  Podałem Ci ogólne zalecenia. Skoro na wirnik główny działają siły osiowe 2 do 3 razy większe niż na wirnik pomocniczy to mimo stosowania układów równoważących drgania będą powstawać. Nie wiem jak będzie to znosić automatyka CO. Jeżeli ma to być maszynownia bezobsługowa to z pewnych rozwiązań nie mających wpływu na bezpieczeństwo możesz zrezygnować, ponieważ są to tylko zalecenia.
 • Poziom 15  
  LiutenetMaria napisał:
  A czy zbiorniki sprężonego powietrza koniecznie musi być na zewnątrz?

  A niby dlaczego by nie ?
 • Moderator Samochody
  sebol* napisał:
  LiutenetMaria napisał:
  I skąd wogóle pochodzą te wytyczne?
  Z kosmosu jak widać, fundament pod sprężarkę śrubową :D

  A może byś się czasem zastanowił co piszesz? Bo po co zabierać głos jeśli się nie ma pojęcia w temacie? Skoro zbiornik 1000l to i agregat będzie duży - na czym go ustawisz - na 10 centymetrowej szlichcie?
 • Poziom 15  
  A Ty masz pojęcie o poszczególnych komponentach które autor sobie założył ? Na czym postawisz sprężarkę śrubową wyposażoną w gumowe podkładki o średnicy paru centymetrów i masie kilkuset kilogramów ? Z drganiami jak chłodziarka domowa ? Na kilku tonowym fundamencie w myśl powyższej zasady ? Zbiornik 1000l na 16bar waży aż ze 300kg ? Też fundament będziesz specjalny zalewał ?
 • Moderator Samochody
  sebol* napisał:
  A Ty masz pojęcie o poszczególnych komponentach które autor sobie założył ?
  LiutenetMaria napisał:
  Zakład produkcyjny, do czego służy sprężarka chyba wiadomo. Jaka? Czy to ważne? Silnik załóżmy 20kW, śrubowa. I czy coś się zmieni gdy będzie to 10kW? Zbiornik powiedzmy1000l.

  Cytat:

  Na czym postawisz sprężarkę śrubową wyposażoną w gumowe podkładki o średnicy paru centymetrów i masie kilkuset kilogramów ? Z drganiami jak chłodziarka domowa ? Na kilku tonowym fundamencie w myśl powyższej zasady ? Zbiornik 1000l na 16bar waży aż ze 300kg ? Też fundament będziesz specjalny zalewał ?

  Ot popatrz jakie dziwy - pod tokarkę też trzeba zalewać, a ona drgań nie wytwarza prawie wcale - powiem więcej, powierzchnia jej podstawy daje minimalny nacisk na cm2. O i pod transformator w komorze trafo również... Mały WAN AW też stał na betonowym podeście...
 • Poziom 21  
  Kolego, musisz bezwzględnie konsultować zamiary ze stosownym urzędem (udt i inne). Nie jestem teraz na bieżąco z przepisami, ale jeszcze do niedawna kocioł powyżej 30 kW w budynku "użyteczności publicznej" również podlegał dozorowi. Wiadomo że były sposoby aby powiedzmy ominąć ten przepis, niemniej jednak coś takiego funkcjonowało. Zbiornik sprężonego powietrza o iloczynie obiętości i ciśnienia większym jak 1000 (nie wiem czy aktualnie nie 500 - musisz to sprawdzić) również w przypadku zastosowania dla użytku "publicznego" podlega dozorowi - i tu właśnie temat - kupujesz sprężarkę 150 litrów 10 atmosfer w markecie - w domu możesz ją bezkarnie mieć i używać, za to w zakładzie łapie się ona już pod dozór. Osobiście nie wiem czy są przepisy odnośnie zabudowy kompresora do kotłowni, ale pomyśl przez chwilę - z pieca ulatnia się gaz - no może się tak zdarzyć prawda?, sprężarka zasysa go i tłoczy w zbiornika z tego poprzez instalację rozprowadzoną po hali zasilasz na przykład palnik przecinarki plazmowej........ Kruczków i niuansów jest wiele, im więcej weźmiesz teraz pod uwagę tym mniej będziesz miał problemów w przyszłości.
 • Poziom 28  
  To, że może zdarzyć się wyciek to prawda. Powoduje to poważne zagrożenie. Natomiast mimo zdrowego rozsądku chciałem właśnie widzieć też stronę prawną. Jak to ktoś kiedyś napisał, że w BHP liczą się papiery, podpisy i oznaczenia na maszynie, a stan techniczny to inna bajka. Choć z tym np. fundamentem to troszkę przesadzają, wiadomo wszystsko musi być zgodne ze zdrowym rozsądkiem.
  Co do zbiornika wewnątrz, to doczytałem, że jedynie pod warunkiem otrzymania odpowiedniego zezwolenia można go tam umieszczać.
 • Poziom 33  
  Jeżeli planujesz jeszcze osuszacz adsorpcyjny to weź pod uwagę również hałas. W firmie w której pracowałem kompresor z osprzętem znajdował sie w rogu dużej hali produkcyjnej i dzwięk osuszacza co kilka minut roznosił się z echem po hali. Skończyło się na obudowie dźwiękochłonnej za kilkanaście tys. zł.
  Nie jestem pewien, ale wymagany jest także separator woda/olej, więc dobrze by było mieć dostępny odpływ kanalizacyjny, żeby nie chodzić z wiaderkiem.
 • Poziom 22  
  Witam. Obecnie w maszynowniach zakładowych nikt zbiorników nie montuje wewnątrz. Starając się o zezwolenie na montaż wewnątrz maszynowni dojdą Ci jeszcze dodatkowe warunki jak minimalna wysokość maszynowni oraz lekki strop i dach oraz inne. Przy każdej inspekcji zbiornika przez UDT będziesz miał kontrolowane również warunki zabudowy. Należy się tu liczyć z dodatkową powierzchnią , nawet przy zbiorniku o pojemności 1000L będzie to 8 do 9 m2. Powodzenia.
 • Poziom 22  
  Odradzam Cię tylko od montażu zbiornika wewnątrz maszynowni. Nadzór państwowy jest tylko nad stałymi zbiornikami ciśnienia. Jeżeli zbiornik będzie zamontowany na wolnej przestrzeni to powinien mieć zamontowane te urządzenia które podałem, natomiast jeżeli zbiornik umieścisz wewnątrz to niestety potrzeba będzie rozliczyć się też z otoczenia. Z maszynownią jestem przekonany, że sobie poradzisz, bez obaw. Maszynownie nie podlegają pod stały nadzór państwowy. Przepisy o nadzorze ulegały zmianie i aktualne posiadają tylko UDT.