Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja sprężonego powietrza w zakładzie stolarskim

30 Paź 2018 15:04 993 17
  • Poziom 7  
    Witam, z racji prężnie rozwijającej się mojej firmy stolarskiej planuje zrobić półprofesjonalną instalację sprężonego powietrza. Do tej pory używałem tylko kompresora 50 l na kilku metrową instalację, bez żadnych reduktorów, olejaczy, odwadniaczy itp.

Mam w posiadaniu 3 kompresory :
    1.
    Wydajność na ssaniu: 425 l/min
    Zbiornik: 100 l
    Moc silnika: 3 KM / 2,2 kW
    Ciśnienie robocze: 6 bar
    Ciśnienie maksymalne: 8 bar
    Ilość cylindrów: 2
    Ilość stopni sprężania: 1
    Obroty: 2800 obr/min
    Zasilanie: 230V / 50Hz / 1Ph

2 i 3

Wydajność na ssaniu: 325 l/min
    Wydajność efektywna: 260 l/min
    Zbiornik: 50 l
    Moc silnika: 2,5 KM / 1,8 kW
    Ciśnienie robocze: 6 bar
    Ciśnienie maksymalne: 8 bar
    Ilość cylindrów: 1
    Ilość stopni sprężania: 1
    Obroty: 2800 obr/min
    Zasilanie: 230 V / 50Hz / 1F

Moje pytania do osób które mają rozeznanie w temacie :
    1. Czy podłączyć 3 kompresory w jedną instalację?
    2. Będą 3 punkty podłączenia kompresora. Podłączyć osobno :
    1 kompresor (osobna instalacja) / 1 punkt
    3. Planuję zrobić instalacje z węża zbrojonego, czy to dobre rozwiązanie?
    (jaka grubość przewodu)
    4. Czy ma to znaczenie jak ułożony jest przewód z powietrzem? Do góry, w dół, w poziomie?
    5. Złączki, łączniki, szybkozłączki jakie firmy polecacie? (chodzi mi o żywotność)
    6. Jakie osuszacze, filtry, i reduktory użyć? w którym miejscu?
    (zaznaczam, że pierwszy raz będę mieć do czynienia z czymś takim)

Instalacja od kompresora (lub kompresorów) do pierwszego punktu to 2m, do drugiego punktu 4 m, do trzeciego punktu 7 m. Punkty są rozmieszczone w różnych kierunkach. (m bieżący przewodu)

Używane sprzęty:
    1 punkt (2m) - 2 x taker pneumatyczny
    Zużycie powietrza 0.4 l/strzał na sztukę
    2. punkt (4m) - 2x Gwoździarka
    Zużycie 0.7 l/strzał na sztukę
    3. punkt (7m) - 2x Gwoździarka
    Zużycie 1.7l/strzał na sztukę

Z reguły w tym samym czasie ok 6/7 h dziennie używane jest jedno urządzenie z każdego punktu.

Myślę, że wszystko w miarę dobrze opisałem. Czekam na jakieś podpowiedzi, rady, wskazówki. Na podstawie informacji z tego tematu postaram się zrobić rysunek jak będzie wyglądać instalacja.

Piszę z tego względu, że nie chce popełnić błędu ani wyrzucić pieniędzy w błoto.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Możesz spiąć i wszystkie 3 kompresory do 1 sieci ale i tak załączy się zawsze jeden ten co ma najwyższe ciśnienie załączenia, plusem będzie to że pojemność instalacji się zwiększy przy 3 zbiornikach. Druga kwestia to ile tego powietrza potrzeba, jak dużo to może zamienić 3szt na 1 wydajniejszy?
  • Poziom 7  
    Oczywiście to jest tylko moja sugestia żeby spiąć 3 kompresory, jeżeli jeden kompresor 100 l podoła mojemu zapotrzebowaniu to zostanie jeden, pozostałe 2 pojadą "w teren". Nie wchodzi w grę kupno 1 większego kompresora, mam do wykorzystania te ww. trzy sprężarki i dlatego pytam jak to najlepiej zrobić.
  • Specjalista Automatyk
    ad3 - W zakładzie stosowaliśmy rury hydrauliczne ocynkowane bezszwowe 1/2 cala wieszane na obejmach/uchwytach do rurek plastikowych - tanie i skuteczne. W końcowych pobraniach można dać w dół jakiś zbiornik (nawet z trochę grubszej rury) z dodatkowym zaworkiem na spust kondensatu. Cały osprzęt hydrauliczny jest tani (złączki, redukcje, zawory).
  • Moderator Elektrotechnika
    Patrząc tak przyszłościowo, wymienić te maleństwa na jeden duży 250L kompresor . Do tego stacja odsuszania , a kompresor śrubowy.
  • Poziom 31  
    Główną linie zasilania w sprężone powietrze zgrzej z PP, średnicę bym dał 32, od tej linii śr. 20 poszczególne punkty odbioru. na końcach odbioru reduktor (jeżeli nie będziesz osuszał powietrza zaraz za sprężarką reduktor z filtrem)+ ewentualnie smarownica.
    Reduktory pozwolą ci ustabilizować ciśnienie w sieci i pozwolą na trochę oddechu sprężarce. jeżeli będziesz miał za mało wydajności z jednego podłącz dwa ale tak aby ciśnieniowy uruchamiał je jednocześnie.( konia z rzędem temu komu uda się ustawić 2 ciśnieniowe aby załączały jednocześnie).
    Żadnej stali na instalacji - zacznie korodować i nierzadko korozja ogranicza przepływ. Nikt normalny nie robi już instalacji w stali.
    chyba że systemy typu viega ale to droga zabawa tak jak alu.
  • Poziom 21  
    Instalacja sprężonego powietrza na PP nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Często pojawiają się nieszczelności, czasem rozerwie kawałek rury. No i rura powinna mieć atest na ciśnienie wyższe niż spodziewane w instalacji. Mam do czynienia z taką kłopotliwa instalacją. Może trochę większą, bo wydajność nominalna zainstalowanych sprężarek to ponad 20m3 na minutę, ale problemy te same. Sieć jest dość rozległa, ale była tania. :D
  • Poziom 21  
    Zapotrzebowanie obecnie masz malutkie, każda z Twoich maszynek jemu podoła. Jeśli nie planujesz pneumatycznych szlifierek, wiertarek, pił, bądź temu podobnych to nic nie zmieniaj w tym co masz.
    Jest zupełnie inny problem o którym nikt Ci nie napisał a jest dokuczliwy niczym cierń w odbytnicy - UDT (nie mylić z bidet...).
    Jeśli masz instalację + zbiornik w którym ciśnienie razy objętość przekracza 1000 (niewiem czy aktualnie nie jest 500, nie jestem na bieżąco) musisz zgłosić to do dozoru technicznego. Oznacza to po prostu kolejny abonament dla Ciebie, oraz dodatkowe obowiązki. Zanęcony urzędas będzie węszył, nie miej złudzeń, to osłona na szlifierce będzie miała za duże rozwarcie, to instrukcja stanowiskowa nieaktualna, i mimo że nie dotyczy to problemu to będziesz punktowany. Możesz też wogule nie zgłaszać, ale jeśli zatrudniasz pracowników i ktoś się dopatrzy albo dojdzie do jakiegoś wypadku i okaże się że jest bez dozoru to będziesz miał spore plecy finansowe i nieprzyjemności.

Co do samych technikaliów :
    - najtańsza opcja - zgrzewane PP i złączki z marketu "JULA"; dla Ciebie średnica 20 mm w zupełności wystarczy.
    - trochę drożej - PEX i skręcane bądź zaciskane kształtki systemowe (kształtki dość drogie) do tego złączki jakieś mosiężne (na przykład GAV czy Metabo) - przy Twoim zapotrzebowaniu średnica 16 mm ścianka 2 mm. Bardzo ładnie można rozłożyć taką instalację bo PEX fantastycznie się wygina. Mam takie rozwiązanie u siebie w domu prywatnym od kilku lat i niema z tym żadnych problemów a estetyka niezła.
    - jeszcze drożej - miedź - tu już zaczyna się profesjonalne rozwiązanie, też estetyczne, trochę bardziej nakładowe jeśli chodzi o montaż, ale spełniające wymogi dozoru technicznego. Dla Ciebie 15 ...16 mm średnicy wystarczy.
    - abstrakcyjnie drogo - dedykowane systemy dystrybucji powietrza na przykład FESTO, SMC , itp.
    - stali Ci nie polecam, pomimo niskiej ceny jest pracochłonna w montażu. Daje bezsprzecznie dobre efekty i spełnia wymogi dozoru, ale to gwintowanie.....
    - wąż zbrojony + terminale - zdecydowanie nie, estetyka beznadziejna, jakość węży słaba (w kilku warsztatach koledzy mieli i dość szybko powychodzili z tego ) plastikowy wąż jak nie dostanie guza i pęknie to rozszczelni się przy terminalu.

Dla deklarowanych narzędzi wystarczy regularne odwadnianie zbiornika sprężarki i reduktor ciśnienia razem z odwadniaczem. Nie instaluj smarownicy powietrza na rurociągu bo będziesz miał plamy na tym co robisz, po prostu co jakiś czas wpuść kropelkę oleju do narzędzia, a jakby Ci przyszło na myśl jakieś malowanie frontów czy coś podobnego to będziesz miał tragedię. Sprężarka ta 100 L powinna tu spokojnie wystarczyć, reszta jako rezerwa lub do czegoś innego.
  • Poziom 31  
    Robił ci instalację paprok, prawdopodobnie na najcieńszej i najtańszej rurze do 6 bar(PN6), położyłem już km PP i nigdzie jeszcze nie pękła nawet na średnicach 65 - 75 mm do sprężarek o mocy nawet 90kW. Kupujesz po prostu rury na ciśnienie 10 ( są jeszcze 16 i czasem dostępne na 20 ale to już przerost formy nad treścią) lub jak wyżej napisał kolega: PEX .
    UDT się nie przejmuj - instalacje tego typu nie podlegają zgłoszeniu.
    Zbiorniki tych sprężarek też.
    Dopiero od 240L i tylko zbiornik oraz zawór bezpieczeństwa.
  • Poziom 21  
    Kolego Mychaj w naszym rejonie są problemy z UDT, 50 L przechodzi, z 100 L zależy na jakiego trafisz inspektora, ale generalnie uprzykrzają mocno życie. Aktualnie problem mnie nie dotyczy ale mam zaprzyjaźniony zakład w którym instalację + centralny kompresor rozłożyliśmy na 7 czy 8 50 litrowych kompresorków bo jak hieny się pastwili dozorowcy. A warunki w zakładzie i jakość instalacji naprawdę nie budziła zastrzeżeń.
  • Poziom 21  
    Warszawa, z 8 lat wstecz nawet w starej aspie 3jw60 kazali rewizje zbiornika robić. Aktualnie jak wyżej problem mnie nie dotyczy ale jeszcze ze 2 czy 3 lata wstecz szukali kwadratowej kuli.
  • Poziom 31  
    Zbiornik ciśnieniowy podlega dozorowi technicznemu
    jeżeli V x P > 50 bar x dm3
    gdzie:
    V – pojemność w dm3 (litrach)
    P – nadciśnienie w barach - jest to nadciśnienie dopuszczalne określone przez producenta lub nadciśnienie nastawy zaworu bezpieczeństwa
    oraz nadciśnienie > 0,5 bara
    Więc widocznie spełniliście ten warunek jeżeli chodzi o zbiornik więc nie ma co demonizować udt.
    A instalacja nie podlega.
  • Poziom 21  
    Sprawdziłem aktualne na stronie UDT :

"Zbiornik w agregacie sprężarkowym: podległość
    Zbiornik ciśnieniowy w agregacie sprężarkowym podlega dozorowi technicznemu

jeżeli V x P > 50 bar x dm3

gdzie:

V – pojemność w dm3 (litrach)

P – nadciśnienie w barach - jest to nadciśnienie dopuszczalne określone przez producenta lub nadciśnienie nastawy zaworu bezpieczeństwa

oraz nadciśnienie > 0,5 bara"

Stąd wynika :

"Widać z powyższego, że dla sprężarki ze zbiornikiem wykonywanym podstawowo dla ciśnienia 10 bar, maksymalna pojemność nie może przekraczać 5 litrów - aby nie podlegał przepisom UDT. W praktyce oznacza to, że w zasadzie każdy zbiornik ciśnieniowy (nie kompresor) współpracujący ze sprężarką dla potrzeb warsztatu powinien być zarejestrowany w terenowym UDT."

Podstawa prawna :

§ 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. nr 120 poz. 1021, ze zm.).

Wnioski :

Nie od dziś wiadomo że podstawą funkcjonowania państwa polskiego jest UZNANIOWOŚĆ URZĘDNICZA. Dlatego też w jednych rejonach "tego wspaniałego kraju" dozorowiec podchodzi ze zdrowym rozsądkiem, a w innych dzieje się tak jak tu napisałem.

Odnośnie rurociągów:
    "Rurociągi przesyłowe: podległość dozorowi technicznemu
    Dozorowi technicznemu podlegają rurociągi przesyłowe, w części stanowiące urządzenia techniczne, w rozumieniu przepisów ustawy o dozorze technicznym, do materiałów niebezpiecznych o właściwościach trujących żrących i palnych pod ciśnieniem p > 0,5 bara i średnicy nominalnej DN > 25, wyprodukowane lub przebudowane po dniu 16 lipca 2002 roku, przeznaczone do:

gazów sprężonych, gazów skroplonych, gazów rozpuszczonych pod ciśnieniem, par oraz tych cieczy, dla których nadciśnienie pary przy najwyższej dopuszczalnej temperaturze jest > 0,5 bara;
    cieczy, których nadciśnienie pary przy najwyższej dopuszczalnej temperaturze jest < 0,5 bara i iloczyn nadciśnienia dopuszczalnego cieczy i średnicy nominalnej rurociągu DN jest > 2000 barów"

Dlatego raczej nie powinno być problemów.
  • Specjalista Automatyk
    Z UDT nie ma co panikować, zresztą przy tak małych zbiornikach będzie to dozór ograniczony (z tego co pamiętam do 3000 bar*litr). Czyli inspekcja wyłącznie zewnętrzna, w praktyce jedyny "problem" jaki może wyniknąć przy rejestracji to posiadanie deklaracji CE na zbiornik i zawór bezpieczeństwa.
  • Spec od Falowników
    To chyba połowa gaśnic też musi podlegać pod UDT? ;)
  • Poziom 24  
    wnoto napisał:
    1) Jakie zawory kulowe można użyć w tej instalacji ? Zwykłe do wody ?
    2) Jak przykładowo podłączyć szybkozłączki do PP 20 mm ? przez połączenie gwintowane ?

,Wystarczą zwykle przelotowe zawory kulowe. Wkręcasz gwinty i grzejesz.
    Ad2. Kupujesz przykładowo gwint 1/2 do wgrzania, a następnie szybkozłączkę z takim gwintem. Warto również dobrze przytwierdzić do ściany rurę PP uchwytem jak najbliżej szybkozłączkę.

Nie kupuj kształtek i rur PP w markecie. Podjedź do dobrego sklepu instalatorskie i tam się zaopatrz. To jest tak tanie, że nie opłaca się bawić w market.