Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drukarka OKI Page 12in - fatalne wydruki

boryzzz 03 Oct 2011 10:01 3777 12
 • #1
  boryzzz
  Level 9  
  Rozbierałem ostatnio swoją drukarkę (model jak w temacie).
  Po złożeniu (miałem z tym pewne problemy - opisane w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2096366.html ) zasypałem tonerem ActiveJet-37 (zamiennik).

  Teraz wydruki wyglądają tragicznie - lewej połowy strony praktycznie wogóle nie widać na wydruku, wydruk na całej stronie jest przybrudzony, do tego na całej długości strony występują podłużne poziome pasy - powtarzające się regularnie co kilka mm.

  Czy to oznacza, że bęben kwalifikuje się do wymiany czy może jakaś inna część uległa uszkodzeniu ?

  A może wystarczy po prostu dokładnie przeczyścić pewne elementy - jeśli tak, to jak najlepiej to zrobić ?

  Z góry dzięki za pomoc.
 • #2
  abrzuzek
  Level 15  
  Witam
  Myślę, że trzeba wykonać automatyczne czyszczenie z poziomu klawiatury.
  Z moją drukarką OKI PAGE 10ex miałem podobny problem, po kilkukrotnym czyszczeniu drukarka zaczęła drukować czysto.
 • #3
  endriuf
  Printers specialist
  Wstaw skan jak możesz. Wyczyść listwę diodową. Jeśli nie pomoże to wina bębna. Często toner jest też winny.
 • #4
  boryzzz
  Level 9  
  @abrzuzek - spróbuję dziś wieczorem i dam znać

  @endriuf - dziś wieczorem wstawię skan obrazujący co jest nie tak z wydrukami; mógłbyś napisać czym/jak najlepiej wyczyścić te diody żeby nic nie uszkodzić ?
 • #5
  endriuf
  Printers specialist
  Nie da się ich uszkodzić. Wilgotną szmatką.
 • #6
  boryzzz
  Level 9  
  Wygląda to tak (robiłem 2 próbne wydruki na jednej stronie - raz od jednego brzegu kartki, raz od drugiego - tak jak napisałem wcześniej - na lewej połowie strony nic nie jest drukowane - jest pusta przestrzeń, tylko nieco zabrudzona tonerem):

  Drukarka OKI Page 12in - fatalne wydruki

  Co o tym sądzicie ?
  Które elementy drukarki kwalifikują się do czyszczenia lub do wymiany ?

  Z tym czyszczeniem listwy diodowej oraz ze stroną czyszczącą nie zdążyłem dziś sprawdzić czy daje to jakieś efekty, zrobię to jutro.
 • #7
  abrzuzek
  Level 15  
  Witam
  Wydaje mi się, ze nie Wiesz jak przeprowadzić czyszczenie bębna z klawiatury, w związku z tym załączam instrukcję obsługi drukarki OKI PAGE 10ex.
  Na stronie nr 28 Masz opisaną procedurę czyszczenia bębna, a na kolejnej stronie jest opis czyszczenia listwy diodowej, o której pisał kolega "endriuf".

  Pozdrawiam
 • #8
  boryzzz
  Level 9  
  @abrzuzek - nie znam się na wszystkim ale potrafię się posłużyć wyszukiwarką aby znaleźć instrukcję do danego sprzętu, a następnie posłużyć się instrukcją aby wykonać zaprogramowaną na danym sprzęcie funkcję, niemniej jednak dzięki za życzliwość

  Listwę diodową wyczyściłem przecierając delikatnie kilka razy lekko zwilżoną szmatką. Zebrało się trochę kurzu czy jakiegoś pyłu (może trochę rozpylonego tonera) ale nie było tego bardzo dużo.

  Następnie wydrukowałem 5 stron czyszczących korzystając z menu drukarki (funkcja czyszczenia bębna).

  Pierwsza strona czyszcząca wyszła z wyraźnymi czarno-szarymi pasami, z każdą następną było już coraz lepiej.

  Następnie ponownie wydrukowałem wydruk testowy ("demo") - niestety wiele się nie poprawiło - nadal tylko na prawej połowie kartki jest cokolwiek drukowane, nadal występują poprzeczne (od lewej do prawej) szare smugi co kilka mm. Jedyne co się poprawiło to fakt, że teraz cała powierzchnia strony jest bielsza - nie jest tak upaprana tonerem.

  Czy to oznacza, że należy wymienić bęben ?
  A może jakąś inną część ?
 • #9
  endriuf
  Printers specialist
  Wymiana bębna (całego modułu) oraz dobrej jakości toner.
 • #10
  boryzzz
  Level 9  
  Sądzisz, że wymiana samego bębna (wałka) światłoczułego nie pomoże ?

  O ile sam wałek światłoczuły dla drukarek OKI 12i/12in można dostać już od 30 zł (w moim przypadku + koszt przesyłki), o tyle całego zespołu bębna dla tego typu drukarek nigdzie nie mogę znaleźć

  Udało mi się odnaleźć jedynie zespół bębna do drukarek OKI 14i/14e/14ex ale primo nie pasuje on do drukarek z serii "12", secundo zaś najniższa cena za jaką można go kupić to 130 zł co w praktyce czyni już taki zakup nieopłacalnym :|

  W tej cenie (130 zł) można już przecież nabyć kompletną drukarkę laserową - oczywiście używaną, a za niewiele więcej bo od 180 - 200 zł można już kupić nową drukarkę z 24 mies. gwarancji.

  Dlatego chciałbym naprawić moją starą drukarkę ale przy możliwie najniższych kosztach. Uważam, że maksymalny uzasadniony ekonomicznie wydatek to w tym przypadku kwota do 100 zł - jeśli naprawa miałaby kosztować więcej, to szkoda zachodu, lepiej już kupić inną drukarkę.
 • #11
  endriuf
  Printers specialist
  To lepiej kup inną. Regeneracja tego bębna może być trudna lub nieopłacalna.
 • #12
  abrzuzek
  Level 15  
  Witam

  Szanowny kolego "boryzzz" nie miałem nic złego na myśli, a zwłaszcza tego, że nie Umiesz czegoś wyszukać i zrobić. Wiem po sobie, że często jest brak czasu na to by coś znaleźć w sieci, a na kolegów z elektrody zawsze można liczyć.

  Pozdrawiam.

  Ach, z tym bębnem daj sobie spokój, lepiej (taniej) kupić nową drukarkę, też przerabiałem ten temat.
 • #13
  vonKlauS
  Level 17  
  We wcześniejszym temacie pisałeś że bęben rozbierałeś.Być może coś źle złożyłeś.Możliwe też że bęben jest już tak zużyty,że nie warto w niego inwestować,ale po załączonym wydruku gdzie dwa obrazy na siebie nachodzą nie sposób tego ocenić.