Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary komputer, jakie są teoretyczne pobory mocy?

DVDM14 13 Paź 2011 14:01 1518 7
  • #1 13 Paź 2011 14:01
    DVDM14
    Poziom 35  

Witam!

Posiadam stary komputer, który planuję wykorzystać jako serwer. Z ze względu na oszczędność chciałbym się dowiedzieć, jakie teoretycznie może mieć pobory mocy w następujących sytuacjach:

-Spoczynek, praktycznie zerowe obciążenie.
    -Niewielkie obciążenie: Obciążenie procesora max 30% przez krótką chwilę, odczyt i/lub zapis nie wielkiej porcji danych na dysk.
    -Średnie obciążenie: Obciążenie procesora 40-60% przez dłuższą chwilę, seria zapisów/odczytów danych z dysku.
    -Duże obciążenie: Obciążenie procesora 100% przez dłuższy czas, ciągłe zapisy/odczyty danych z dysku.

Jako że będzie na tej maszynie działał Debian bez GUI, GPU będzie ciągle w stanie spoczynku. Niestety, ale nie mogę zmierzyć poboru mocy w praktyce, gdyż maszyna ta jest aktualnie niekompletna, oraz brak mi sprzętu pomiarowego.

Oto parametry techniczne tego komputera ( Brak jakiegokolwiek Overclockingu. ):

Typ procesora: AMD Athlon XP 2500+ 1833 MHz.
    Nazwa płyty głównej: MSI K7N2 Delta-L.
    Karta graficzna: RADEON 9200 SERIES (128 MB)
    Dysk: Aktualnie brak, jeśli dojdzie do używania tej maszyny, to kupię jakiś 80GB na IDE, lub kontroler SATA i dysk na tym interfejsie. ( Tu chciałbym się poradzić: Czy między dyskami SATA, a IDE jest jakaś różnica poboru mocy? Czy wariant z dyskiem systemowym podłączonym przez kontroler SATA na PCI będzie sprawował się poprawnie w tej konfiguracji. )
    Zasilacz: Aktualnie brak. ( Tu również chciałbym się poradzić: jaki zasilacz pozwoli na zminimalizowanie strat energii, a co za tym idzie jej poboru? Myślałem o Forton`ie lub Corsair`u 350W. )

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Pozdrawiam!

0 7
  • #2 13 Paź 2011 14:07
    Kasek21
    Poziom 43  

Ten Athlon ma TDP na poziomie 68W więc dużo jak na takie zastosowanie. Chyba, ze będzie pracował na "pół gwizdka" i puścisz go na FSB 133 czy 100MHz zarazem zmniejszając napięcie zasilania bo standardowo jest 1.65V.

Zasilacz możesz kupić jakiegoś FSP350-60HLC/HLN mają sprawność na poziomie 80+.

Jeżeli bez GUI to może jakaś najprostsza karta na PCI.

0
  • #3 13 Paź 2011 14:14
    DVDM14
    Poziom 35  

Niestety wiem, że to kiepski stosunek mocy do poboru energii, ale taki pobór ma przy pełnym obciążeniu. A jak wygląda sprawa z niewielkim, oraz spoczynkowym obciążeniem? Nie wiem, czy taki underclocking jest opłacalny. O ile zmniejszył by on pobór energii, oraz wydajność? Jeszcze takie bardziej skrajne pytanie: czy zabawa z tym sprzętem jest w ogóle opłacalna, czy to po prostu energochłonny potwór bez żadnych perspektyw?

0
  • Pomocny post
    #4 13 Paź 2011 14:25
    Kasek21
    Poziom 43  

Nikt Ci nie poda jakie będzie zużycie W przez komputer przy 20% obciążenia, a ile przy 40%!

Nie tyle obniżenie taktowania daje dobre efekty, tyle obniżenie napięcia zasilającego CPU.

Tutaj artykuł o zużyciu energii, oszczędzaniu itp. odnosi się do nowszych komputerów ale da Ci ogólne rozeznanie.
    http://pclab.pl/art46767.html

0
  • #5 13 Paź 2011 14:41
    DVDM14
    Poziom 35  

Cóż, zbyt ciekawie to nie wygląda. Jeśli nie chcę odczuć działania serwera po kieszeni, to chyba będę musiał rozejrzeć się za wydajniejszą platformą.

0
  • #6 13 Paź 2011 14:55
    beo
    Poziom 36  

Mój komputer aktualnie także pracuje na obniżonych zegarach tj:athlon 2200+ 1.8Ghz 1GB ram, Radeon 9550 zużycie wraz z monitorem podczas obciążenia to 150W. Według Sandry XIIc, sam procesor przy 133Mhz i napięciu 1.35V bierze 39W. Przy 100Mhz i napięciu rdzenia 1.27V 22W procesor, a cały zestaw 120W. U Ciebie odpada w zasadzie moc karty graficznej. Być może udało by Ci się zejść poniżej 100W z całym zestawem.

0
  • #7 13 Paź 2011 15:40
    Dra98
    Poziom 41  

Przydał by się zasilacz typu 80+ by nie powodować dodatkowych strat.
    Komputer
    Barton 25oo 11x166 Vcore 1,6V [zmniejszone]
    DFI NFII Ultra Infinity
    2x512 MB HyperX 2-2-2-5
    HDD 160 Seagate
    grafika Radeon 9800SE @Pro
    DVDRW
    po uruchomieniu systemu pobór ~130W mierzony watomierzem - szału nie ma.
    Przy maksymalnym obciążeniu ~180W, tylko karta też swoje zużywa.

Drobna uwaga TDP nie oznacza fizycznego poboru prądu to tzw współczynnik rozpraszania ciepła np CPU Intel E2180 ma TDP 65W a rzeczywisty pobór na poziomie 90W, dość podobnie z E8300 TDP 65W a maksymalna moc ponad 90W.
    Tym współczynnikiem można się tylko sugerować

0