Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda Lambda. Działa ale..... Proszę o POMOC.

sesot 06 Gru 2004 18:26 3486 19
  • #1 06 Gru 2004 18:26
    sesot
    Poziom 10  

Witam. Czytałem wszystkie archiwalne posty na ten temat jednak nie dowiedziałem sie wszystkiego a chodzi oto:

Mam Volvo 440 z 2.0 na wielopunktowym wtrysku. Beznyna + LPG. Sonda 3 przewody 0-1 V
    Sprawdzałem na komputerze zachowanie sondy lambda i wyglada to tak ze sie czasem zacina - takie odnosze wrażenie

Tzn zastanawiam sie czy przy stałych obrotach silnika (2000, 3000 obr) sonda moze przez kilka sekund (czasem i dłużej) pokazywać jedną wartość?? np 0.0 lub 0.2 a czasem 0,8.
    Kiedy puszczam nogę z gazu sonda jeszcze do 2 s pozostaje bez zmian.

Wyniki spalin sa w normie ale autko kopci szczególnie na Beznzynie (czyć bezyne w spalinach). Pali sporo. Mieście [KRaków] przy oszczędnej jeżdzie 14 l LPG. bezyny ok 11 może więcej.

czy ktoś może mi pomóc?

autko ma 160 000 km

0 19
  • #2 06 Gru 2004 19:21
    blackpower
    Poziom 17  

Ja u siebie w sobote mierzylem sonde i tak samo sie zachowuje, tylko ze raczej zatrzymuje sie w tych gornych granicach 0.6 - 0.8V na 1-2sek. Moze po prostu mieszanka nie ulega zmianie i dlatego tak jest.
    Rowniez jestem ciekaw i chetnie sie dowiem czy ma tak byc.

0
  • #3 06 Gru 2004 20:22
    sesot
    Poziom 10  

Mnie sie wydaje ze mieszanka powinna dążyć do optymalnego poziomy czyli lambda powinna wskazywać ok 0.5 V a skoro zatrzymuje sie to cos jest nei tak, gdyż teoretycznei powinna sie zmniejszyc a zatem sonda wpowinna wskazac inną wartość. Ale mogę sie mylić.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Gru 2004 21:17
    nom
    Poziom 23  

sesot napisał:
    Mnie się wydaje ze mieszanka powinna dążyć do optymalnego poziomy czyli lambda powinna wskazywać ok 0.5 V a skoro zatrzymuje się to cos jest nei tak, .

Rzeczywiście ok. 0,5V to mieszanka stechiometryczna, ale charakterystyka w okolicy λ=1 (0,5V) jest tak stroma, że napięcie długo się nie utrzyma.
    Ale to nie ma wiekszego znaczenia, bo dla układu regilacji ważne jest czy mieszanka jest w danej chwili uboga czy bogata a korekty dokonuje na bieżąco komputer samochodu. Tak więc przy prawidłowej mieszance napięcie na sondzie lambda oscyluje od mieszanki bogatej do ubogiej i vice versa, czyli zmienia się z częstotliwością ok. 1Hz od 0,1 do 0,8V.

0
  • #5 06 Gru 2004 21:22
    sesot
    Poziom 10  

Wielkie dzięki za pomoc.
    Eh... no to sondę kupić trzeba. Sprawdziłem dzis raz jeszcze. Bardzo często pokazuję wartość 0 lub 0,02 i staje. :( Jak wymienię to może będzie mi mniej palił :) jest nadzieja - tyle dobrego.
    WIEKLKIE DZIEKI

0
  • #6 06 Gru 2004 22:44
    nom
    Poziom 23  

sesot napisał:
    Wielkie dzięki za pomoc.
    Eh... no to sondę kupić trzeba. Sprawdziłem dzis raz jeszcze. Bardzo często pokazuję wartość 0 lub 0,02 i staje. :( Jak wymienię to może będzie mi mniej palił :)

Może kabelki albo styki są zabrudzone?
    Wykręć i sprawdź jak wygląda, może jest zabrudzona przez bogatą mieszankę?
    Jeżeli sonda stale podaje 0V to komputer samochodowy "myśli", że mieszanka jest uboga i próbując ją wzbogacić podaje wiecej paliwa.

0
  • #7 06 Gru 2004 22:54
    104207
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 06 Gru 2004 23:33
    Stanisław Chwalisz
    Spec od samochodów

W/g mnie sonda jest dobra, może być inna usterka.Jak sonda zachowuje się na gazie?

0
  • #9 07 Gru 2004 08:31
    blackpower
    Poziom 17  

Z tego co powiedzial nom wynika ze poziom napiec bedzie sie wahal i nie ma takiej mozliwosci ze po zagrzaniu silnika i wylaczenia ssania na wolnych obrotach lambda=0.5=const. ?
    Jesli tak to u mnie jest w porzadku poniewaz caly czas lambda waha sie w granicach 0.5-0.87

0
  • #10 07 Gru 2004 11:24
    sesot
    Poziom 10  

NA LPG przeważnie pokazuje 0.0 V na benynie czesto staje na ok 0,75. Generalnie to na gazie troszkę słabiej reaguje i sie częsciej wiesza, Instalacja jest nowa - byłem na regulacji servisowej ostatnio i koles powiedział ze sonda działa ale słabo. tzn reaguje głównie w zakeresie 0 - 7 a jak wyjdzie wiecej to sie zawiesi.

0
  • #11 07 Gru 2004 12:22
    robertjakim
    Poziom 13  

Witam. Miałem taką samą sytuację sonda na gazie sie wieszała pokazywała na bezynie było lepiej ale czasami też potrafiła sie zawiesić. wymieniłem sonde na nówkę i nic to samo! także to nie wina sondy.

0
  • #12 07 Gru 2004 12:31
    delta_110
    Poziom 19  

choc za bardzo nie znam się na instalacji gazowej to przeważnie sztywnieje membrana w wyniku kontaktu z gazem tak więc po 30000 km wymiana membrany ( o ile pamiętam - parownika) bo nie jest już elastyczna - to jest przeważna usterka w instalacji gazowej jak wzrasta zużycie paliwa .

0
  • #13 07 Gru 2004 14:15
    blackpower
    Poziom 17  

Raczej kwestia doboru reduktora i miksera do marki pojazdu. U mnie po regeneracji reduktora i pali juz mniej 15 na 100 :D
    W przypadku sesota to chyba jednak sonda lambda. Niemozliwe chyba zeby sprawna sonda zatrzymywala sie na 0.0V.

0
  • #14 07 Gru 2004 16:17
    sesot
    Poziom 10  

No wiecie ja na na LPG zrobiłem dopiero 4 tyś. A bit jest taki ze jak deptam to pali 14 a jak dziaduje to 13,8 bierze :)

Tak wiec może to jednak sonda. Tym bardziej ze smierdzi benzyną.... co do pomiarów spalin to fakt mogą być OK bo sonda troche działa a i moje auto wyposażone jest w węgiel drzewny - czy cos takiego do redukcji spalin. :) wymagane to jest chyba we szwecji

0
  • #15 07 Gru 2004 17:21
    nom
    Poziom 23  

blackpower napisał:
    Z tego co powiedzial nom wynika ze poziom napiec bedzie się wahal i nie ma takiej mozliwosci ze po zagrzaniu silnika i wylaczenia ssania na wolnych obrotach lambda=0.5=const. ?
    Jesli tak to u mnie jest w porzadku poniewaz caly czas lambda waha się w granicach 0.5-0.87

Troszkę Ci się zamieszało z sondą lambda i współczynnikiem λ. Dla mieszanki optymalnej współczynnik nadmiaru powietrza (AFR - Air/Fuel Ratio) oznaczany jako λ wynosi 1 i oznacza, że na każde 14,7 kg powietrza przypada 1 kg paliwa.
    Do pomiaru mieszanki używa się właśnie sondy (zwanej lambda od współczynnika λ). Sonda lambda w zależności od mieszanki wytwarza napiecie od 0 do 1V (przeważnie, bo są też inne od 0 do 5V, rezystancyjne ale rzadko spotykane). Dla λ=1 (czyli AFR=14,7 na wykresie) napięcie na sondzie wynosi ok. 0,5V, ale wystarczy niewielka zmiana składu mieszanki a napięcie zmienia się dość znacznie, bo dla mieszanki bogatej o AFR=14,5 wynosi już 0,8V, a dla ubogiej gdzie na każde 14,9 kg powietrza przypada 1 kg paliwa wynosi ok. 0,2V. Dlatego niewielka zmiana składu mieszanki pociąga za sobą dość znaczny wzrost/zmalenie napięcia na sondzie. Ponieważ cały czas komputer samochodu (gazowy) koryguje mieszankę w zależności od tego napięcia to napięcie nie jest stałe tylko zmienia się od 0,2 do 0,8V z częstotliwością od 1 do nawet 10 zmian na sekundę.
    Teraz pytanie jak to sprawdzić? Najlepiej na oscyloskopie to widać, ale w warunkach "domowych" wystarczy woltomierz analogowy (albo cyfrowy z barografem). Nie ważna jest wartość tego napięcia tylko zmiana, jeżeli napięcie stale utrzymuje się w okolicach 0,2V albo 0,8V to świadczy o ubogiej albo bogatej mieszance.

0
  • #16 07 Gru 2004 17:24
    nom
    Poziom 23  

blackpower napisał:
    Z tego co powiedzial nom wynika ze poziom napiec bedzie się wahal i nie ma takiej mozliwosci ze po zagrzaniu silnika i wylaczenia ssania na wolnych obrotach lambda=0.5=const. ?

Jest taka mozliwosc, jezeli zmiany sa dosc szybkie a miernik ma duza bezwladnosc, wtedy bedzie usrednial przebieg a wartosc srednia to ok. 0,5V.

0
  • #17 07 Gru 2004 19:01
    Artwin
    Poziom 16  

Bardzo to wszystko mądre tylko , że sonda lambda mieży ilość nie spalonego tlenu !!! A ja dałbym jej spokój i poszukał gdzie indziej, a mianowicie w lewym powietrzu.

0
  • #18 07 Gru 2004 19:32
    manta
    Poziom 39  

Zjawisko martwej sądy potrafi wywołać nadpalony katalizator tj. niedrożny nie jest to reguła ale dosyć często miałem wypadki gdzie niedrożny kat. powodował zakłócenia pracy sądy i niestety analiza spalin tego nie wyklucza.Powodzenia

0
  • #19 07 Gru 2004 19:33
    nom
    Poziom 23  

Artwin napisał:
    Bardzo to wszystko mądre tylko , że sonda lambda mieży ilość nie spalonego tlenu !!! A ja dałbym jej spokój i poszukał gdzie indziej, a mianowicie w lewym powietrzu.

Nie mieRZy tylko porównuje ilość tlenu zawartą w spalinach z powietrzem atmosferycznym w tym przypadku.

1 - porowata ceramika ochronna
    2 - ceramika specjalna z tlenku cyrkonu(ZrO2)
    3 i 6 - zewnętrzna i wewnętrzna powłoka warstwy platyny
    4 - styk obudowy z masą
    5 - woltomierz
    7 - styk elektryczny
    8 - rura wydechowa

Tutaj ładnie to jest opisane:
    http://www.zss.pl/kmmm/www_publikacje/publikacje01.htm

0
  • #20 22 Gru 2004 14:56
    sesot
    Poziom 10  

Cześć. Wymieniłem sonde i efekt jest taki ze ta nowa ZDECYDOWANIE żwawiej reaguje. Ciągle zminia wartość. CZasem pokaże 0 ale tylko na LPG. :) ciekawe czy spalanie spadnie ?? się okaże... OBY :)

0