Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Google idzie w ślady Apple - uzyskało patent na gesty odblokowywania smartfonów

exti 19 Lis 2011 16:45 3696 13
  • Google idzie w ślady Apple - uzyskało patent na gesty odblokowywania smartfonówNie tak dawno temu Apple opatentowało sposób odblokowywania urządzeń przenośnych z systemem iOS znany jako "Przesuń, aby odblokować". Google postanowiło nie pozostawać w tyle i wystąpiło o własny patent dotyczący podobnej funkcjonalności.

Metoda odblokowywania zastosowana w systemie Android jest bardziej złożona niż ta z iOS i polega na nakreśleniu na ekranie dotykowym zdefiniowanego wcześniej kształtu. Rysowanie owego kształtu można rozpocząć w dowolnym miejscu ekranu, więc smartfon da się odblokować nawet bez potrzeby wyciągania go z kieszeni.

W dokumencie opisującym przedmiot nadanego przedwczoraj przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA patentu można jeszcze przeczytać, że funkcjonalność gestów nie obejmuje jedynie samego odblokowywania. Można także wykonywać w ten sposób inne czynności, podczas gdy telefon pozostaje zablokowany, na przykład dyskretnie wyciszać go bez potrzeby wyciągania.

Źródło:
    http://9to5google.com/2011/11/18/google-patents-android-pattern-unlock/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 19 Lis 2011 20:46
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 19 Lis 2011 20:59
    kretowicz14
    Poziom 14  

Też mi nowina. '
    Spotkałem się z tym już 4 miesiące temu, w praktyce.

• #4 19 Lis 2011 23:42
    lukas1121
    Poziom 18  

Od września w swoim gt540 mam taką bezużyteczną "nowinkę" po 2 odblokowaniach tym sposobem wróciłem do zwykłego paska a po 2 miesiącach do telefonu z klawiaturą:P
    Android super ale klawiatura jeszcze bardziej:)

• #5 20 Lis 2011 10:06
    Dragas
    Poziom 26  

A czy przypadkiem takiego czegoś nie używa samsung, bo niedawno widziałem, jak znajomy odblokowywał w ten sposób telefon oraz włączał poszczególne funkcje.

• #6 20 Lis 2011 10:45
    lukas1121
    Poziom 18  

Każdy telefon z androidem 2,1 i w górę coś takiego ma a jeżeli niema można samemu dołożyć, dotyczy się to również innych "dotykowców" wystarczy się pobawić i mamy:)
    Tylko po co...

• #7 20 Lis 2011 11:45
    daavid117
    Poziom 42  

J/w - mam to od prawie roku? I tak z tego nie korzystam. W ogóle bez sensu jest zabezpieczanie telefonu przed dostępem osób trzecich. Telefon zostawiam "bez opieki" tylko w domu lub przy zaufanych osobach, a w innych przypadkach mam go cały czas w kieszeni, więc po co?

Opatentować mogą sobie jednak co chcą.

• #8 20 Lis 2011 12:37
    aktus
    Poziom 17  

Jest jeszcze możliwość nieautoryzowana zmiana właściciela telefonu. Problem polega na tym, że raczej nie chciał byś, żeby twoje kontakty/zdjęcia/filmy/maile dostały się do osób niepowołanych, a samo blokowanie telefonu niewiele da. Sam u siebie w telefonach mam taką zmyślną blokadę i jakoś się tym nie przejmuję.

• #9 20 Lis 2011 12:40
    kretowicz14
    Poziom 14  

Factory reset i po wszystkim :) - nie ma blokady. Zwykły złodziej się nie domyśli, ale jak poczyta to znajdzie.

• #10 20 Lis 2011 13:18
    Morpheusss
    Poziom 15  

Nie chodzi o to, żeby telefon był bezużyteczny dla złodzieja, a o to, żeby złodziej nie uzyskał dostępu do Twoich danych. Zdjęcia pół biedy, bardziej martwię się o dostęp do gmaila, fb i wszystkiego innego do czego masz wpisane hasła z zapamiętaniem, książki telefonicznej itd.
    Używam tego zabezpieczenia już 2 miesiące i nie narzekam. Odblokowanie zajmuje sekundę dłużej, ale przynajmniej jest jakiś komfort bezpieczeństwa

• #11 20 Lis 2011 13:35
    mtaton
    Poziom 21  

To znowu nowością nie zabłysneli mam to u siebie na symbianie od jakiś 3 miesięcy.
    Chociaż ta metoda jest zabezpieczeniem słabym. To tak bardziej by ci ktoś w rodzienie nie zaglądał lub z znajomych. Jak kolega wyżej pisał zrobić HardReset i po problemie, w przypakdu mojego teleofnu żeby go zrobić musi być odblokowany. Ale wgrać od nowa soft to nie problem :) Więc dla złodzieja to nie przeszkoda.

• #12 20 Lis 2011 15:12
    AdeBe
    Poziom 13  

mtaton napisał:
    To znowu nowością nie zabłysneli mam to u siebie na symbianie od jakiś 3 miesięcy.

Przeczytaj dokładniej posty wyżej - ta metoda jest już używana w Androidzie od dawna. Tylko sam wniosek patentowy został złożony dopiero teraz.

• #13 21 Lis 2011 00:12
    229071
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 21 Lis 2011 12:17
    cefaloid
    Poziom 31  

lukas1121 napisał:
    Od września w swoim gt540 mam taką bezużyteczną "nowinkę" po 2 odblokowaniach tym sposobem wróciłem do zwykłego paska a po 2 miesiącach do telefonu z klawiaturą:P
    Android super ale klawiatura jeszcze bardziej:)

Najbardziej wnerwiające jest jak trzeba 'myziać' gołym palcem po ekranie na mrozie. Widok bezcenny :D Nowinka fajna, Android fajny ale jesli telefon ma wysuwaną klawiaturę QWERTY.
    A myzianie palcem dobre jesli mamy klimat jak w Cupertino a w Polsce jest inny.

Wracając do tematu w USA opantentowali nawet:
    - kliknięcie myszką
    - kliknięcie lewym przyciskiem myszki
    - podwójne kliknięcie

Więc takie coś to u nich norma.