Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OC i sprzedaż samochodu. Ile można jeździć na czyimś OC?

r4pc10 16 Gru 2004 11:05 16409 16
  • #1 16 Gru 2004 11:05
    r4pc10
    Poziom 15  

Witam!

A właśnie mam takie pytanie. Znajomy sprzedaje mi samochód, jednak na dniach kończy się ubezpieczenie OC i zaproponował mi, że opłaci na rok czasu [ma zniżki, będzie dużo taniej]. W związku z tym mam pytanie. Ile czasu mogę jeździć na czyimś OC? Kiedyś pamiętam był to miesiąc czasu, teraz ponoć zmieniły się przepisy i można jeździć w ten sposób, aż minie ubezpieczenie.

Proszę o szybkie odpowiedzi. Pozdrawiam r4pc10.

• #2 16 Gru 2004 20:37
    Władysław O
    Poziom 13  

To prawda ubezpieczenie przejdzie na ciebie ,ale prawdopodobnie
    będziesz musiał wyrównać różnice ponieważ nie masz zniżek ,oczywiście
    minus 1miesiąc (czas na przerejestrowanie).
    Pozdrawiam.

• #3 16 Gru 2004 22:55
    gabik001
    Poziom 36  

Witam
    Dowiadywalem sie w ubezpieczalni, bo wlasnie sprzedalem samochod. I wyglada to tak ze ubezpieczenie przejdzie na kupujacego bez zadnych doplat pod warunkiem ze kupujacy uda sie do ubezpieczalni (agenta) po przerejestrowaniu i on wystawi mu aneks do tego ubezpieczenia (z danymi kupujacego) . Nowa polisa ubezpieczeniowa bedzie juz w kolejnym roku ubezpieczeniowym juz na niego (bez zadnych znizek - jezeli to jego pierwsze ubezpieczenie). Tak mi powiedzial agent.
    Pozdrawiam
    :)

• #4 17 Gru 2004 18:14
    Falon 78
    Poziom 9  

Ja miałam podobną sprawę.Kupiłam samochód i poprzednik miał jeszcze ubezpieczenie OC przez okres 6 m-c. Kiedy poszłam po aneks, to PZU zażądało ode mnie kwoty większej niż rata, No i cóż musiałam zapłacić.

• #5 17 Gru 2004 19:24
    gabik001
    Poziom 36  

I wlasnie to jest cala nasza Rzeczypospolita. Co innego agent mowi jak sie go o cos pyta, a co innego jest jak to o co sie go pyta trzeba wcielic w zycie. I podejrzewam ze gosc ktoremu auto sprzedalem tez bedzie musial doplacic, a tak sie ucieszyl jak sie dowiedzial ze bedzie taniej (i jeszcze do tego nie ma skonczone 25 lat wiec automatycznie +10%) .
    Pozdrawiam :)

• #6 17 Gru 2004 23:16
    Szanta
    Poziom 11  

A ciekawa jestem, co powiedzą agenci w moim przypadku. Kupiłam auto, w którym OC jest na osobę z mniejszymi zniżkami niż ja mam. Czy zwrócą mi różnicę?

• #7 18 Gru 2004 14:24
    gabik001
    Poziom 36  

Na to bym nie liczyl. Jezeli chodzi wplacanie pieniedzy do kasy ubezpieczyciela (czy innej instytucji) to bardzo chetnie przyjmuja a niekiedy wymuszaja wplacenie, ale jezeli chodzi o wyplate to niebardzo sa chetni (kombinuja jakby tu ta kwote do wyplaty zatrzymac). Taki to nasz kraj...

• #8 18 Gru 2004 22:01
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

A ja mam pytania z innej beczki: czy kupujący jest niejako zmuszony do korzystania z usług tego ubezpieczyciela, z którym miał zawartą umowę sprzedający ? A jeśli "lubi innego" :), to co wtedy ?

• #9 19 Gru 2004 01:17
    Krist0
    Poziom 23  

Witam.

salmon napisał:
    czy kupujący jest niejako zmuszony do korzystania z usług tego ubezpieczyciela, z którym miał zawartą umowę sprzedający ?

Ubezpieczenie "idzie" za kierowcą, a nie za pojazdem.

Dlatego też, nie ma takiego przymusu.

Pozdrawiam :).

• #10 19 Gru 2004 01:23
    sigi
    Spec od samochodów

Kupiłem samochód w pażdzierniku, ubezpieczenie było ważne do czerwca. Dopłaciłem ok. 40zł. (PZU)

Pozdrawiam

• #11 19 Gru 2004 01:26
    pgoral
    Poziom 25  

salmon napisał:
    A ja mam pytania z innej beczki: czy kupujący jest niejako zmuszony do korzystania z usług tego ubezpieczyciela, z którym miał zawartą umowę sprzedający ? A jeśli "lubi innego" :), to co wtedy ?

Można wypowiedzieć umowę - zwracają za wyjątkiem pierwszego miesiąca (ale to nie duży problem - bo można nową zawrzeć po skończeniu tej) aż do końca okresu - tyle, że potrącają z reguły (np. PZU potrąca 10%). Nie wiem dokładnie jak stanowi prawo i jak jest we wszystkich ubezpieczalniach - ale praktyka pozakuje, że to działa w tych co znam.

To też może być rozwiązanie dla Szanty - jak nie chcą zwrócić to wypowiedzieć i...

A co do "ubezpieczenie za kierowcą" - to niestety nie u nas w polsce. A byłoby (przynajmiej dla mnie) fajnie. Jedno ubezp i kilka aut.

• #12 19 Gru 2004 01:37
    Krist0
    Poziom 23  

pgoral napisał:
    A co do "ubezpieczenie za kierowcą" - to niestety nie u nas w polsce.

Miałem na myśli ciągłość ubezpieczenia i wynikające z tego tytułu gratyfikacje.

Więc jak, idą za użytkownikiem, czy za pojazdem ?.

pozdr ....... :).

• #13 19 Gru 2004 02:24
    pgoral
    Poziom 25  

Krist0 napisał:
    pgoral napisał:
    A co do "ubezpieczenie za kierowcą" - to niestety nie u nas w polsce.

Miałem na myśli ciągłość ubezpieczenia i wynikające z tego tytułu gratyfikacje.

Więc jak, idą za użytkownikiem, czy za pojazdem ?.

pozdr ....... :).

Jeśli chodziło Tobie o zniżki to jak najbadziej - i to jest sensowne. Ale ubezpieczenie (inaczej polisa) jest przypisana do auta.

• #14 22 Gru 2004 09:11
    r4pc10
    Poziom 15  

Dzięki za posty. Byłem u agenta ubezpieczeniowego wiodących firm ubezpieczeniowych [nazw nie podam żeby nie reklamować :] na priv ewentualnie]. Czego się dowiedziałem... Polisa może przejść ze sprzedającego na kupującego, ale po jednym miesiącu - jak firma ubezpieczeniowa wytropi nas, że nie mamy zniżek trzeba będzie dopłacić różnicę [czyli pisaliście już o tym wyżej - podaję to tylko w celu potwierdzenia]. I niestety zniżek nie mam i musiałem kupić samochód ze współwłaścicielem :) [moją dziewczyna, trochę starsza, ale za to nie ma wzwyżek za wiek :P]. I wyszło na to, że zaoszczędziłem nawet pare setek :D.

P.S.
    Bez aneksów do OC poprzedniego właściciela można jeździć miesiąc czasu, później ubezpieczenie wygasa i przy kontroli czeka nas nie mały mandacik, zarekwirowanie auta i inne przyjemne rzeczy.

W celach informacyjnych podam jeszcze ile mamy czasu na załatwienie reszty spraw.

OC - musi być opłacone jako pierwsze - inaczej nie wolno nam jeździć samochodem - chyba że poprzeni właściciel ma jeszcze ważne OC [co daje nam miesiąc, ale nie później niż ważność ubezpieczenia];

Wydział komunikacyjny - miesiąc czasu, zgłaszamy się z ubezpieczeniem i innymi papierami potrzebnymi do rejestracji oraz z tablicami rejestracyjnymi. Opłata dla samochodu Renault 21 1721ccm 1990r. wyniesie 85zł;

Urząd Skarbowy - 2tyg. umowa kupna sprzedaży wypełniony druczek PCC-1 oraz [jeśli jest współwłaściciel] załącznik PCC-1/A. Płacimy 2% od wartości rynkowej auta [przynajmniej w moim przypadku].

Powyższe informacje dotyczą auta kupionego w kraju i zarejestrowanego w kraju - w innych przypadkach się nie orientuję.

Pozdrawiam gorąco i dzięki za posty.

Oczywiście życzę Wesołych Świąt i Udanego Nowego Roku!

• #15 22 Gru 2004 14:54
    mczapski
    Poziom 38  

Ludzie oprzytomnijcie. Własciciel- ubezpieczający ubezpiecza swój pojazd. A więc prawa ma/nabywa ubezpieczający i nie może ich nabyć na drozde handlowej. Tak więc istnieje trzydziestodniowy okres na zmianę właściciela i tylko wówczas można skorzystać z uprawnień poprzedniego właściciela. Później poprzedni wąłściciel ubiega się o zwrot/rozliczenie okresu ubezpieczenia a nowy ubezpiecza według swoich praw. Aby rozluczyć okres poprzedniego ubezpieczającego należałoby uzyskać jakąś forme rezygnacji wcześniejszegi ubezpieczającego z rozliczenia.

• #16 22 Gru 2004 18:49
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

Cytat:
    Ludzie oprzytomnijcie. Własciciel- ubezpieczający ubezpiecza swój pojazd. A więc prawa ma/nabywa ubezpieczający i nie może ich nabyć na drozde handlowej. Tak więc istnieje trzydziestodniowy okres na zmianę właściciela i tylko wówczas można skorzystać z uprawnień poprzedniego właściciela. Później poprzedni wąłściciel ubiega się o zwrot/rozliczenie okresu ubezpieczenia a nowy ubezpiecza według swoich praw.

I tu się mylisz. Tak było do tej pory (tzn. bodajże do września tego roku). Teraz "domyślnie" jest jak koledzy wcześniej pisali.

• #17 22 Gru 2004 23:18
    KamilWirus
    Poziom 10  

Szanta jak osoba miala mniejsze znizki to ci zwroca roznice :) Przynajmniej ja tak mialem :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo