Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaświadczenie o prawidłowości wykonania instalacji wraz z pomiarami uziemienia

04 Sty 2012 01:01 7141 11
 • Poziom 2  
  Witam. Mam wątpliwości odnośnie wykonania pomiarów odbiorczych i wydania zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji elektrycznej dla budynku gospodarczego rozbudowanego. W skład instalacji tego budynku wchodzą: gniazdo trójfazowe 16A (3F+PEN), gniazdko 230V (bolec zmostkowany z PEN) i dwie lampy sufitowe. Zasilanie przychodzi z innego budynku gospodarczego natomiast główne zasilanie do tych budynków idzie z budynku mieszkalnego i tam są zabezpieczenia. Układ sieci to TNC, Kierownik budowy zażądał od inwestora Zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji elektrycznej wraz z pomiarami uziemienia. Jak w takim przypadku prawidłowo wykonać pomiary i wystawić protokół ? Czy wystarczy zrobić pomiar pętli zwarcia w gniazdach , pomiar rezystancji izolacji przewodów od puszki do gniazd i od wyłącznika do lamp? Czy może trzeba zrobić pomiar rezystancji izolacji na samym początku przewodu zasilającego te wszystkie budynki zaraz za bezpiecznikami w budynku mieszkalnym? Jakie uprawnienia potrzebne są do wydania takiego zaświadczenia?
 • Sklep HeluKabel
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  Pomiary odbiorcze, a więc instalacja nowa, prawda ?
  To dlaczego czytam tekst -
  Cytat:
  W skład instalacji tego budynku wchodzą: gniazdo trójfazowe 16A (3F+PEN), gniazdko 230V (bolec zmostkowany z PEN) i dwie lampy sufitowe.
  I dlaczego -
  Cytat:
  Kierownik budowy zażądał od inwestora Zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji elektrycznej
  To raczej powinno być odwrotnie.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 12  
  Jeżeli to jest nowa instalacja to wykonannie mostka w gniazdku 230V jest niedopuszczalne.
 • Poziom 2  
  Część instalacji (gniazdo siłowe, gniazdko 230V i jedna lampa ) należy do starej instalacji, natomiast do nowej: jedna dorobiona lampa , przewód do lamp dwużyłowy. Co do zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji to chcę sprostować: Inwestorem (właścicielem budynku) jest teść mojego brata i on dorobił tą jedną lampę. Poprosił mnie o wydanie zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji wraz z pomiarami uziemienia bo takie dokumenty potrzebuje kierownik budowy do oddania budynku do użytkowania. Chyba że ja coś pokręciłem.
  Jeszcze chciałbym zapytać czy można zrobić punkt rozdziału PEN tylko w tym budynku gospodarczym który ma być oddany bo do złącza jest dość daleko. Wtedy to będzie układ TN-C-S czy się mylę?
 • Specjalista elektryk
  Czyli budowa tego budynku ciągła się latami, i teraz po dodatkowych zmianach zainteresowny chce zrobić odbiór budynku ? Był jakiś projekt ?
  Jakie uziemienie ma kierownik budowy na myśli - niech się określi.
  Jeżeli oprawy które założył są w 2-giej klasie ochronności, na tym obwodzie musi wykonać pomiar izolacji przewodów, nie zmienia to faktu, że wszędzie powinien być położony przewód 3 i 5 żyłowy.

  pzdr
 • Poziom 2  
  To był stary budynek gospodarczy, a teraz jest rozbudowany tzn. powiększony o jakieś 3 metry po długości i szerokości oraz jest troszkę podniesiony i jest nowy dach. Jest projekt na rozbudowę tego budynku a rozbudowa nie trwała latami. Instalacja istniała, dorobiona była tylko jedna lampa.
 • Poziom 11  
  Nie robisz odbioru całości bo na cześć powinieneś go mieć.
  W protokole pomiarów wpisujesz z jakiego okresu jest stara część - pod jakie normy podlega i wyjaśnia to skąd jest TN-C.
  TN C-S nie wykonasz na jedną lampę ponieważ w miejscu rozdziału PEN na PE i N powinieneś wykonać uziom. od tego miejsca możesz prowadzić osobny przewód PE.
 • Admin Elektroenergetyka
  misiekk666 napisał:

  TN C-S nie wykonasz na jedną lampę ponieważ w miejscu rozdziału PEN na PE i N powinieneś wykonać uziom. od tego miejsca możesz prowadzić osobny przewód PE.

  Bzdura!
 • Poziom 11  
  Może podeprzesz czymś swoją błyskotliwa odpowiedź?

  Uściślę: zaleca się uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N, ale uziemienie przewodu PE jest obowiązkowe (co w przypadku instalacji kolegi z wątku stanowi ten sam problem). Zazwyczaj najłatwiej wykonać uziom w punkcie rozdziału np: w złączu lub rozdzielni).

  Z normy SEP-E-001:

  "2.25 Przewód ochronny PE - UZIEMIONY przewód niepodlegający obciążeniu prądami roboczymi, z którym łączy się części przewodzące dostępne i który stanowi element ochrony przez samoczynne wyłączenie zasilania. Przewód ochronny łączy zacisk PE z uziomem, a nie będący przewodem linii, w niniejszej normie nazywany jest w niniejszej normie przewodem uziemiającym."

  Teraz pytanie - przyjmuję że różnicówki na ten mały obwód nie ma - jak zachowa się układ gdy zostanie uszkodzony przewód N przed punktem rozdziału i jakie napięcie będzie na obudowach przy braku uziemienia PE?
 • Moderator
  misiekk666 napisał:
  Może podeprzesz czymś swoją błyskotliwa odpowiedź?


  Tak.
  http://www.edwardmusial.info/pliki/jaka_wiedze_techniczna_rekomenduja_stow_elektr.pdf

  I radzę zastanowić się dwa razy nad udzielaniem podobnych bzdurnych rad w działach, które nie są Twoją specjalnością. Tutaj podobne stwierdzenia najczęściej są nagradzane. I naprawdę nie wiem, dlaczego mod Ci darował. Chyba już późno było...
 • Poziom 2  
  Dziękuję wszystkim którzy chcieli pomóc. Niestety musiałem przekazać tą sprawę komuś kto ma większe doświadczenie w tej dziedzinie. Pozdrawiam