Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaświadczenie o prawidłowości wykonania instalacji wraz z pomiarami uziemienia

04 Sty 2012 01:01 7141 11
  • Poziom 2  
    Witam. Mam wątpliwości odnośnie wykonania pomiarów odbiorczych i wydania zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji elektrycznej dla budynku gospodarczego rozbudowanego. W skład instalacji tego budynku wchodzą: gniazdo trójfazowe 16A (3F+PEN), gniazdko 230V (bolec zmostkowany z PEN) i dwie lampy sufitowe. Zasilanie przychodzi z innego budynku gospodarczego natomiast główne zasilanie do tych budynków idzie z budynku mieszkalnego i tam są zabezpieczenia. Układ sieci to TNC, Kierownik budowy zażądał od inwestora Zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji elektrycznej wraz z pomiarami uziemienia. Jak w takim przypadku prawidłowo wykonać pomiary i wystawić protokół ? Czy wystarczy zrobić pomiar pętli zwarcia w gniazdach , pomiar rezystancji izolacji przewodów od puszki do gniazd i od wyłącznika do lamp? Czy może trzeba zrobić pomiar rezystancji izolacji na samym początku przewodu zasilającego te wszystkie budynki zaraz za bezpiecznikami w budynku mieszkalnym? Jakie uprawnienia potrzebne są do wydania takiego zaświadczenia?
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Pomiary odbiorcze, a więc instalacja nowa, prawda ?
    To dlaczego czytam tekst -
    Cytat:
    W skład instalacji tego budynku wchodzą: gniazdo trójfazowe 16A (3F+PEN), gniazdko 230V (bolec zmostkowany z PEN) i dwie lampy sufitowe.
    I dlaczego -
    Cytat:
    Kierownik budowy zażądał od inwestora Zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji elektrycznej
    To raczej powinno być odwrotnie.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    Jeżeli to jest nowa instalacja to wykonannie mostka w gniazdku 230V jest niedopuszczalne.
  • Poziom 2  
    Część instalacji (gniazdo siłowe, gniazdko 230V i jedna lampa ) należy do starej instalacji, natomiast do nowej: jedna dorobiona lampa , przewód do lamp dwużyłowy. Co do zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji to chcę sprostować: Inwestorem (właścicielem budynku) jest teść mojego brata i on dorobił tą jedną lampę. Poprosił mnie o wydanie zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji wraz z pomiarami uziemienia bo takie dokumenty potrzebuje kierownik budowy do oddania budynku do użytkowania. Chyba że ja coś pokręciłem.
    Jeszcze chciałbym zapytać czy można zrobić punkt rozdziału PEN tylko w tym budynku gospodarczym który ma być oddany bo do złącza jest dość daleko. Wtedy to będzie układ TN-C-S czy się mylę?
  • Specjalista elektryk
    Czyli budowa tego budynku ciągła się latami, i teraz po dodatkowych zmianach zainteresowny chce zrobić odbiór budynku ? Był jakiś projekt ?
    Jakie uziemienie ma kierownik budowy na myśli - niech się określi.
    Jeżeli oprawy które założył są w 2-giej klasie ochronności, na tym obwodzie musi wykonać pomiar izolacji przewodów, nie zmienia to faktu, że wszędzie powinien być położony przewód 3 i 5 żyłowy.

pzdr
  • Poziom 2  
    To był stary budynek gospodarczy, a teraz jest rozbudowany tzn. powiększony o jakieś 3 metry po długości i szerokości oraz jest troszkę podniesiony i jest nowy dach. Jest projekt na rozbudowę tego budynku a rozbudowa nie trwała latami. Instalacja istniała, dorobiona była tylko jedna lampa.
  • Poziom 11  
    Nie robisz odbioru całości bo na cześć powinieneś go mieć.
    W protokole pomiarów wpisujesz z jakiego okresu jest stara część - pod jakie normy podlega i wyjaśnia to skąd jest TN-C.
    TN C-S nie wykonasz na jedną lampę ponieważ w miejscu rozdziału PEN na PE i N powinieneś wykonać uziom. od tego miejsca możesz prowadzić osobny przewód PE.
  • Admin Elektroenergetyka
    misiekk666 napisał:

TN C-S nie wykonasz na jedną lampę ponieważ w miejscu rozdziału PEN na PE i N powinieneś wykonać uziom. od tego miejsca możesz prowadzić osobny przewód PE.

Bzdura!
  • Poziom 11  
    Może podeprzesz czymś swoją błyskotliwa odpowiedź?

Uściślę: zaleca się uziemienie punktu rozdziału PEN na PE i N, ale uziemienie przewodu PE jest obowiązkowe (co w przypadku instalacji kolegi z wątku stanowi ten sam problem). Zazwyczaj najłatwiej wykonać uziom w punkcie rozdziału np: w złączu lub rozdzielni).

Z normy SEP-E-001:

"2.25 Przewód ochronny PE - UZIEMIONY przewód niepodlegający obciążeniu prądami roboczymi, z którym łączy się części przewodzące dostępne i który stanowi element ochrony przez samoczynne wyłączenie zasilania. Przewód ochronny łączy zacisk PE z uziomem, a nie będący przewodem linii, w niniejszej normie nazywany jest w niniejszej normie przewodem uziemiającym."

Teraz pytanie - przyjmuję że różnicówki na ten mały obwód nie ma - jak zachowa się układ gdy zostanie uszkodzony przewód N przed punktem rozdziału i jakie napięcie będzie na obudowach przy braku uziemienia PE?
  • Moderator
    misiekk666 napisał:
    Może podeprzesz czymś swoją błyskotliwa odpowiedź?

Tak.
    http://www.edwardmusial.info/pliki/jaka_wiedze_techniczna_rekomenduja_stow_elektr.pdf

I radzę zastanowić się dwa razy nad udzielaniem podobnych bzdurnych rad w działach, które nie są Twoją specjalnością. Tutaj podobne stwierdzenia najczęściej są nagradzane. I naprawdę nie wiem, dlaczego mod Ci darował. Chyba już późno było...
  • Poziom 2  
    Dziękuję wszystkim którzy chcieli pomóc. Niestety musiałem przekazać tą sprawę komuś kto ma większe doświadczenie w tej dziedzinie. Pozdrawiam