Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Strzelające" korki w mieszkaniu

XWindowsMen 09 Sty 2012 10:14 6657 19
  • #1 09 Sty 2012 10:14
    XWindowsMen
    Poziom 9  

Witam.

Na dzień dobry z góry przepraszam ale bardziej odpowiedniego działu na mój problem nie znalazłem.

Sytuacja dot. "strzelania" korków w mieszkaniu w starym bloku (powojenny budynek, jeszcze z czerwonej cegły). W wakacje był elektryk-fachowiec i sprawdzał układ sieci... u mnie i u sąsiadów. Zdziwił się pozytywnie, że wszystko jest u nas dobrze podpięta a nie to co u innych i tylko 1 gniazdko nie ma podłączenia do uziemienia. Tak powiedział...

Problem pojawia się wtedy gdy działa np. pralka i lokówka, pralka i odkurzacz itp. sprzęty AGD. Cały dzień mogą chodzić 3 laptopy i 1 PC... i nic takiego nie ma miejsca. Niech tylko chodzi równocześnie ww sprzęt.. 99% prawdopodobieństwa, że coś strzeli :( Jakieś pomysły? Przejmować się tym problemem? U mnie w domu rodzinnym korki strzelały na wiwat od święta... jak już naprawdę wszystko "grało" w mieszkaniu.

1) Sprzęt elektryczny jakiś jest "trefny" (pralka/odkurzacz) !?
    2) Tak naprawdę jest prowizorka z tą siecią elektryczną i dlatego co jakiś czas wszystko strzela !?
    3) Może fachowiec w swej rutynie jakiegoś uziemienia nie podłączył czy coś spartolił i tak się dzieje !?

Pytam was gdyż nie znam się na elektryce i tak trochę się niepokoję co by całej sieci z dymem nie puścić :/

0 19
  • #2 09 Sty 2012 10:26
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 09 Sty 2012 10:29
    krzyjak
    Poziom 29  

XWindowsMen napisał:

Problem pojawia się wtedy gdy działa np. pralka i lokówka, pralka i odkurzacz itp. sprzęty AGD. Cały dzień mogą chodzić 3 laptopy i 1 PC... i nic takiego nie ma miejsca. Niech tylko chodzi równocześnie ww sprzęt.. 99% prawdopodobieństwa, że coś strzeli :( Jakieś pomysły? Przejmować się tym problemem? U mnie w domu rodzinnym korki strzelały na wiwat od święta... jak już naprawdę wszystko "grało" w mieszkaniu.

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Po prostu instalacja nie jest przewidziana do tego, by równocześnie mogła pralka pralka, lodówka, odkurzacz, 4 komputery. Instalacja jest pewnie z czasów w których ludzie się cieszyli, że mają światło, a o komputerach czy pralkach automatycznych nikt nie marzył. Napisz jaką maksymalną obciążalność mają zabezpieczenia. Co jest napisane na metalowym wieczku z tyłu korka.

0
  • #4 09 Sty 2012 10:32
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

XWindowsMen napisał:
    Problem pojawia się wtedy gdy działa np. pralka i lokówka, pralka i odkurzacz itp. sprzęty AGD. Cały dzień mogą chodzić 3 laptopy i 1 PC... i nic takiego nie ma miejsca. Niech tylko chodzi równocześnie ww sprzęt.. 99% prawdopodobieństwa, że coś strzeli Jakieś pomysły?

Pralka przy właczonej grzałce pobiera ponad 2000W, odkurzacz kilkaset watów, lodówka 100..200W, na dodatek lodówka i odkurzacz przy rozruchu pobierają prąd kilkukrotnie większy od nominalnego.
    Bezpiecznik 10A a nawet 16A ma prawo "wybić" przy takim obciążeniu.

trzy laptopy + PC to zapewne w sumie nie więcej niż 300W.

Sugestie:
    - jeśli w mieszkaniu jest kilka obwodów zabezpieczonych róznymi bezpiecznikami podłącz swoje urządzenia do różnych obwodów a nie do jednego
    - nie uruchamiaj wszystkiego naraz, skończ odkurzanie potem uruchom pralkę.

XWindowsMen napisał:
    1) Sprzęt elektryczny jakiś jest "trefny" (pralka/odkurzacz) !?

Jeśli problem jest dalej będzie występował po wdrożeniu w/w sugestii i dotyczył tylko jednego urządzenia to możliwe (zwarcie ujawniające się okresowo, np. przy poruszaniu urządzeniem).

XWindowsMen napisał:
    2) Tak naprawdę jest prowizorka z tą siecią elektryczną i dlatego co jakiś czas wszystko strzela !?

Opisz tą instalację.

XWindowsMen napisał:
    3) Może fachowiec w swej rutynie jakiegoś uziemienia nie podłączył czy coś spartolił i tak się dzieje !?

A wybija wyłącznik różnicowopradowy czy zabezpieczenie nadpradowe?
    Są zwykłe bezpieczniki topikowe, wkręcane "bezpieczniki automatyczne" czy "esy" zamontowane na stałe w rozdzielnicy?

0
  • #5 09 Sty 2012 13:18
    XWindowsMen
    Poziom 9  

Akurat nie ma mnie w domu... wszystkie-bliższe informacje opiszę pod wieczór pewnie. Także wtedy może coś więcej uda wam się wydedukować jeszcze.

Nie wiem czy łączyć te dwie sprawy... ale 2 rachunki opiewały na (piszę z pamięci) pobór prądu rzędu 130-160 kWh. Ostatni to ponad 360 kWh! (okres 2 m-ęcy)Fakt, faktem... przyszła jesień... więcej światła się zużywa. Ale żeby aż tyle! :/

0
  • #6 09 Sty 2012 13:28
    jdubowski

XWindowsMen napisał:
    Nie wiem czy łączyć te dwie sprawy... ale 2 rachunki opiewały na (piszę z pamięci) pobór prądu rzędu 130-160 kWh. Ostatni to ponad 360 kWh! (okres 2 m-ęcy)Fakt, faktem... przyszła jesień... więcej światła się zużywa. Ale żeby aż tyle! :/

Porównaj okresy, może się okazać że tym razem dostałeś rachunek za 2 miesiące a poprzednie były miesięczne. Nadto - nie dogrzewasz się grzejnikiem elektrycznym?
    Grzejesz może prądem ciepłą wodę uzytkową (bojler, ogrzewacz przepływowy)?
    Zważ też że w starych kamienicach gdzie kilka mieszkań powstało z podziału jednego większego mieszkania potrafi być niezły 'bagałagan" w instalacji, skutkiem czego gniazdko zasilane z twego obwodu może istnieć w łazience u sąsiada, czego nawet ów sąsiad może nie być świadom...

0
  • #7 09 Sty 2012 13:42
    rafal_rx
    Poziom 25  

jdubowski napisał:
    odkurzacz kilkaset watów,

Nie wiem, jaki masz odkurzacz, ale większość współczesnych to ma prawie 2kW :D
    Ja muszę swój włączać z regulacją mocy na minimum, bo inaczej zadziała zabezpieczenie nadprądowe (w tej chwili nie pamiętam, czy B10, czy B16). Zaraz po włączeniu daję max. i działa.

0
  • #8 09 Sty 2012 13:44
    XWindowsMen
    Poziom 9  

jdubowski napisał:

Porównaj okresy, może się okazać że tym razem dostałeś rachunek za 2 miesiące a poprzednie były miesięczne.

Mam faktury i okresy rozliczeniowe są takie same.

jdubowski napisał:

Nadto - nie dogrzewasz się grzejnikiem elektrycznym?
    Grzejesz może prądem ciepłą wodę uzytkową (bojler, ogrzewacz przepływowy)?

Wodę użytkową grzejemy junkersem (swoją drogą również zużycie dzienne na poziomie 1,0-1,8m3...trochę dużo wg mnie)

jdubowski napisał:

Zważ też że w starych kamienicach gdzie kilka mieszkań powstało z podziału jednego większego mieszkania potrafi być niezły 'bagałagan" w instalacji, skutkiem czego gniazdko zasilane z twego obwodu może istnieć w łazience u sąsiada, czego nawet ów sąsiad może nie być świadom...

Mieszkanie w bloku... także raczej wątpie. Chyba, że ktoś się nagle wpiął do mojej sieci z zewnątrz. Sam nie wiem...

0
  • #9 10 Sty 2012 00:18
    szczepper
    Poziom 10  

Napisz jeszcze jakie masz zabezpieczenia
    topikowe-takie wykręcane i wymienialne w całości
    automaty-takie wkręcane jak topikowe tylko ze zamiast sie przepalać wyskakuje taki cypek na środku
    esy-prostokątne na stałe montowane w rozdzielnicy z takim psztyczkiem co jak jest u góry to masz prąd a jak zadziała to przeskakuje na dół

no i jakiej są one wartości.

Co do podkradania prądu, to proponuje sprawdzić dla pewności. Możesz to uczynić wyłączając wszystko (lodówki, pralki laptopy, ładowarki, zasilacze) od prądu i zobaczyć na liczniku czy masz jakiś pobór. Jeżeli tak to radziłbym się baczniej sąsiadom przyjrzeć :|

i jeszcze pytanie, nie pojawił się przypadkiem u Ciebie w mieszkaniu czajnik elektryczny?? bo takowy potrafi ładnie rachunek podnieść a i zabezpieczenie nadprądowe uruchomić...

0
  • #10 12 Sty 2012 11:29
    XWindowsMen
    Poziom 9  

szczepper napisał:
    Napisz jeszcze jakie masz zabezpieczenia
    esy-prostokątne na stałe montowane w rozdzielnicy z takim psztyczkiem co jak jest u góry to masz prąd a jak zadziała to przeskakuje na dół

Dokładnie taką "puszkę" mam. A w niej 2 ww. "pstryczki". Lewy B16 i prawy B10. Zawsze wyskakuje prawy.
    szczepper napisał:

Co do podkradania prądu, to proponuje sprawdzić dla pewności. Możesz to uczynić wyłączając wszystko (lodówki, pralki laptopy, ładowarki, zasilacze) od prądu i zobaczyć na liczniku czy masz jakiś pobór. Jeżeli tak to radziłbym się baczniej sąsiadom przyjrzeć :|

Tak palnąłem temat bo zdziwiłem się, że w 2 m-ące pobraliśmy tyle kWh co w prawie 4 :/ Sąsiad zza ściany raczej bliżej 80 wiosen na karku... także szczerze wątpię, że w takie rzeczy się bawi... a może? Nie... czajnika u nas nie ma w domu.

0
  • #11 12 Sty 2012 11:46
    jdubowski

XWindowsMen napisał:
    Lewy B16 i prawy B10. Zawsze wyskakuje prawy.

Nie ma się co dziwić - pralka mu wystarczy, więcej podłączać odbiorników nie powinniscie gdy jest uruchomiona grzałka w pralce.
    Z tego drugiego obwodu zabezpieczonego B16 co jest zasilane?

0
  • #12 12 Sty 2012 12:03
    XWindowsMen
    Poziom 9  

[quote="jdubowski"]

XWindowsMen napisał:
    Z tego drugiego obwodu zabezpieczonego B16 co jest zasilane?

Nie znam się :( Ciężko powiedzieć. Pracuje pralka i coś jeszcze = nie ma prądu w całym domu. A przełącznik B10 jest w pozycji OFF.

0
  • #13 12 Sty 2012 15:42
    szczepper
    Poziom 10  

Skoro nie ma prądy w całym domu, to od czego masz ten drugi bezpiecznik?? Wygląda to na standardowy podział na gniazdka (b16) i oświetlenie (B10), tylko ktoś jakby je miejscami zamienił.
    Sprawdź od czego jest ten B16 (tzn wyłącz go i zobacz, przy czym nie masz zasilania).

0
  • #14 12 Sty 2012 15:57
    marekzi
    Poziom 38  

To wygląda na standartową instalację z lat 60/70- tych. Dwa obwody - oświetlenie i gniazdka, każdy zabezpieczony jednym bezpiecznikiem.
    Bardzo możliwe, że instalacja zrobiona przewodem aluminiowym.
    Wg mnie ktoś kiedyś omyłkowo wkręcił bezpieczniki - zamienił je miejscami.
    Z twojego opisu wynika, że teraz B10 zabezpiecza gniazdka, a B16 oświetlenie. Toż to bez sensu i nie wierzę, aby tak była instalacja zrobiona - aby pod oświetlenie przewidziano 3,5kW a pod gniazdka 2,2kW.
    Zamień te bezpieczniki miejscami.

0
  • #15 12 Sty 2012 19:04
    XWindowsMen
    Poziom 9  

marekzi napisał:

Z twojego opisu wynika, że teraz B10 zabezpiecza gniazdka, a B16 oświetlenie. Toż to bez sensu i nie wierzę, aby tak była instalacja zrobiona - aby pod oświetlenie przewidziano 3,5kW a pod gniazdka 2,2kW.

Powiem więcej. B16 chyba niczego nie zabezpiecza :/ Bo gdy przełączam go w OFF... nic się nie dzieje :/

0
  • #16 12 Sty 2012 19:13
    xarak0
    Poziom 14  

Weź elektryka i niech Ci poprawi instalację przełączając prawidłowo kable przy bezpiecznikach. Ktoś zrobić Ci dowcip i połączył razem instalację oświetleniową i gniazda do jednego bezpiecznika. Gniazda powinny być podłączone do B16, a do B10 tylko oświetlenie. Lepiej sam nie próbuj tego poprawiać, bo porażenie prądem 230V nie jest przyjemnym doznaniem.

Dodano po 1 [minuty]:

Prawdopodobnie wystarczy jeden kabel przełożyć spod bezpiecznika B10 pod B16.

0
  • #17 12 Sty 2012 19:21
    XWindowsMen
    Poziom 9  

xarak0 napisał:
    Weź elektryka i niech Ci poprawi instalację przełączając prawidłowo kable przy bezpiecznikach. Ktoś zrobić Ci dowcip i połączył razem instalację oświetleniową i gniazda do jednego bezpiecznika. Gniazda powinny być podłączone do B16, a do B10 tylko oświetlenie. Lepiej sam nie próbuj tego poprawiać, bo porażenie prądem 230V nie jest przyjemnym doznaniem.

Prawdopodobnie wystarczy jeden kabel przełożyć spod bezpiecznika B10 pod B16.

Rozebrałem puszkę... kabelki dochodzą zarówno do jednego jak i do drugiego bezpiecznika (niebieski i brązowy) a wychodzą dwa czarne (masa?). Fakt, nie znam się... także może kolega który jest bardziej obeznany coś mi tam pogrzebie. Dziękuję i pozdrawiam :)

0
  • #18 12 Sty 2012 19:28
    Damian17733
    Poziom 12  

To bardzo prawdopodobne, przełóż kabel spod bezpiecznika B10 pod B16 i zobacz.

0
  • #19 12 Sty 2012 19:58
    XWindowsMen
    Poziom 9  

Wolę nie... nie znam się :)

1
  • #20 12 Sty 2012 20:37
    marekzi
    Poziom 38  

XWindowsMen napisał:
    marekzi napisał:

Powiem więcej. B16 chyba niczego nie zabezpiecza :/ Bo gdy przełączam go w OFF... nic się nie dzieje :/

Jesteś pewien?
    Włącz wszystkie światła w mieszkaniu i wyłącz ten B16.
    Jeśli żadne nie zgasło, to na wyłączonym B16 sprawdź wszystkie gniazdka w mieszkaniu za pomocą żarówki (np. lampki nocnej).
    Jeśli rzeczywiście nic się nie dzieje po wyłączeniu B16 - wezwij elektryka.

0