Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-V450 dzwięk 5.1 przez kabel otpyczny

windriderr 09 Sty 2012 15:10 2268 5
  • #1 09 Sty 2012 15:10
    windriderr
    Poziom 9  

Witam. Z góry przepraszam jeżeli zamieściłem temat w złym miejscu ale nigdy tego nie robiłem więc proszę o wyrozumiałość i w razie potrzeby przerzucenie tego tematu w odpowiednie miejsce. Do rzeczy... stałem się posiadaczem Yamahy RX-V450 założenie było takie iż podłączę ją pod komputer kablem optycznym, tak też się stało ale sygnał jaki yamaha rozpoznaje jest sygnałem stereo. Karty mam dwie, Sb X-Fi Fatal1ty pro oraz zintegrowaną z płytą, obydwie wielokanałowe i na obydwu jest to samo. Próbowałem chyba wszystkiego, zmiany ustawień głośników na 5.1 i tak dalej nic nie pomogły, wszelakie kombinacje, reinstalacje sterowników i tak dalej też nic nie dają, w amplitunerze mam ustawioną ilość głośników jednak to nic nie daje. Myślałem że amplituner od złej biedy sam to przerobi na wielokanałowy dźwięk jednak jedyne co może zrobić to dodać do otrzymanego sygnału jakieś efekty związane z DD DTS czy PLII , przy muzyce mi to nie przeszkadza, gorzej jest z filmami ripowanymi najczęściej z bluray do których potrzebna jest paczka kodeków no i karta która dekoduje ten sygnał 5.1 , o grach z dźwiękiem wielokanałowym nie mam co marzyć... nie wiem już co robić, zwracam się więc do Was z prośbą o pomoc... co mogę zrobić aby sygnał był nadawany przez kartę jako 5.1 i tak też rozpoznawalny przez amplituner ?? pozdrawiam i z góry dziękuję.

0 5
  • Pomocny post
    #2 09 Sty 2012 15:20
    korrus666
    Poziom 40  

5.1 będziesz miał pewnie tylko dla filmów. Musisz ustawić w AC3 czy co tam masz dla dźwięku za kodek AC3 pass-through. Wtedy dekodowaniem zajmuje się amplituner a nie dekoder softwarowy. Jeśli chodzi o muzykę to zapomnij o 5.1 chyba że masz płytę DVD z muzyką i z dźwiękiem 5.1. Poza tym muzyki słucha się w stereo a nie w 5.1. Jeśli chodzi natomiast o gry to nie wiem jak to z nimi jest ale pewnie nie bardzo to będzie działać.
    Poszukaj DD Live do tego twojego Sound Blastera.

Kiedyś w niektórych płytach głównych na chipsecie Nforce2 był taki system NVIDIA Sound Storm. Karta dźwiękowa z tym systemem potrafiła dać na wyjście optyczne dźwięk DD i dekoder w amplitunerze potrafił to ładnie dekodować. Najlepsze było to że działało to ze wszystkim (muzyka,filmy,gry).
    Nie wiem czy teraz są jakieś karty które to potrafią.

0
  • #3 09 Sty 2012 15:55
    Byneq
    Poziom 26  

5.1 z gier będzie wyłącznie wtedy kiedy gra obsługuje standard DD lub DTS - na razie nie spotkałem żadnej. Jeżeli koniecznie chcesz 5.1 z gier to pozostają wyjścia z karty drogą analogową do amplitunera. Muzyka jedynie tryb stereo z komputera i Dolby Pro-Logic lub inny tryb przestrzenny w amplitunerze.

0
  • #4 10 Sty 2012 05:29
    windriderr
    Poziom 9  

Dzięki wielkie korrus666 , zrobiłem tak jak pisałeś , filmy śmigają idealnie. Pozostaje więc temat gier... faktycznie znalazłem DDlive jednak jest to aplikacja płatna, być może znajdę coś z "witaminką" gdy będę miał trochę więcej czasu, wpadłem również na aplikację redocnexK lecz ona wydaje się być starszym projektem do tego nie włącza mi się na win7... chodzi mi po głowie ewentualnie opcja pozbycia się tego amp. i zamiana na coś z hdmi , czy wtedy pozbędę się problemu przesyłu dźwięku przestrzennego przez optyka? nie wiem jak to jest tak do końca... czy hdmi z karty grafiki przesyła również dźwięk? nvidia co prawda instaluje jakiś tam sterownik ale czy to funkcjonuje nie bardzo mam jak sprawdzić...

0
  • #5 10 Sty 2012 08:41
    korrus666
    Poziom 40  

Przez HDMI idzie dźwięk również cyfrowo więc to nie zmienia w sumie nic. Problem jest tego typu że amplituner jako sygnał cyfrowy musi dostać dźwięk w odpowiednim formacie. W przypadku filmów nie ma z tym problemu bo jeśli jest to np DVD to format danych cyfrowych jest dobry (DD, DTS,AC3). Gry natomiast najczęściej nie są w ten sposób robione i dźwięk w nich nawet jeśli jest 5.1 to jest w innym formacie i jest dekodowany przez komputer. Rozwiązaniem w takim wypadku jest podłączenie się pod wejście 5.1 analogowe. Nie wszystkie amplitunery mają takie wejścia. Twój amplituner posiada takie wejście. Rozwiązanie takie jeśli jednak chodzi o filmy i muzykę jest gorsze ale możesz mieć połączenie na dwa sposoby i w niczym to nie przeszkadza. Filmy i muzykę poszczasz na cyfrowe a gry na analogowe wyjście.

0
  • #6 09 Kwi 2012 11:41
    windriderr
    Poziom 9  

Problem rozwiązany. Na kartach creative należy zakupić Encodery umożliwiające puszczenie dźwięku 5.1 w systemie Pro Logic lub DTS zarówno wyjściem optycznym jak i cyfrowym. Dzięki za podpowiedzi.

0